Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Tarih: 7.4.2018 11:19:13

Sadet Berkyürek/İskenderun
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Sendika Araştırma Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek ve sendika yöneticilerinin Arsuz Belediye başkanı Nazım Culha ile Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı ayrı ayrı ziyaret etti. Ziyarette, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya alınan taşeron işçilerin sendikalaşma ve toplu iş sözleşmesi hakkı ile ilgili görüşmelerde bulunuldu.

Beko: Kadro beklentimizin altında
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, taşeron işçisine kadro verilirken belediyelerde, belediye şirketlerine giriş verildiğine dikkat çekerek, bu konudaki uygulamanın beklentilerinin altında kaldığını söyledi. Beko, “Bu durumda aslında adaletsizlik oldu, külliye, mit, iç işleri, TSK gibi yerlere kadro verildi. Ama ÇAYKUR, hastanenler, belediyeler vs. gibi yerlere kadro gelmedi. Yani tam anlamıyla bir kadro gelmedi. Herkese kadro verilseydi daha iyi olurdu. Ama buda bir gelişmedir. Taşeronun ortadan kalkması iyi oldu” diye konuştu.

Culha: Önceliğimiz çalışanlar oldu
Arsuz belediye Başkanı Nazım Culha da görüşmede süreçle ilgili bilgi vererek, 2014 yılında göreve geldiklerinde hem kendilerinden önceki belde belediyelerinde görev alan hem de kendilerinden sonra göreve başlayan tüm işçilerin işine devam ettiğini belirtti. Culha, şunları ifade etti: “Geldiğimiz günden beri önceliğimiz her zaman personelimiz oldu. Onların maaşları, sigorta primlerini hiç geciktirmedik, zamanında ödedik. Çok rahat mıyız hayır, ama inşallah önümüzdeki süreç içerisinde bu durum değişir ve büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine daha iyi imkânlar, daha iyi bütçeler verilir. Biz taşeron işçi olarak 127 kişinin başvurusunu aldık. Bu başvuruların 123´ü taşeron kadroya alındı. Geriye kalan 4 kişiden 3´ü emeklilik ile ilgili hak sahibi biri ise 4 Aralık 2017´den sonra işe başladığı için alınamadı.”

Yaman: Emekçinin yanındayız
Defne Belediyesine yapılan ziyarete teşekkür eden Yaman da, emekçilerin alın terine duyduğu saygı ile her zaman yanlarında olacağını ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: disk genel iş hatay arsuz defne kani beko
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Ticaret Bakanlığı uzmanları, Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret edip sorunlarını dinledi ve İskenderun´un ekonomisi ve genel yapısını araştırdı.
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
Zorunlu Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Babacan, İskenderun´da bilgilendirmede bulundu.
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Yıldırım: Üyelerimize yeni mevzuat ile ilgili bilgileri en yetkili kişiler tarafından verdirmeye gayret sarf ediyoruz.
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Hatay´da açılış yaptı ve sanayicilerle görüştü
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkenin ekonomik durumundan İskenderun yöresindeki fabrikaların da olumsuz etkilendiğini belirtti.
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi