Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Tarih: 5.4.2018 11:21:01

Sadet Berkyürek/SES
696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerin, belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi statüsüne alınmasını kapsayan süreci tamamlayan Samandağ Belediyesi´nde taşerondan kadroya geçen belediye çalışanlarıyla toplu sözleşme imzaladı. İmza törenine DİSK´in Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş Sendikası´nın üst düzey yönetimi de katıldı.
Samandağ Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme Yeni Çarşı salonunda gerçekleştirildi. Çalışanlar belediye hizmet binasından salona ellerinde pankartlarla yürüdü. Törene Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko,Disk Genel İş Araştırma Dairesi Başkanı  Mehmet  Güleryüz, DİSK Genel İş Hatay Şube Temsilcisi Yusuf Berkyürek, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu da katıldı.

Beko: Tüm taşerona kadro verilinceye…
DİSK´in genel Başkanı Kani Beko, törende yaptığı konuşmada taşeron sistemine yönelik DİSK ve bağlı Genel İş Sendikası´nın yürüttüğü mücadeleye dikkat çekti. Beko, “Bu günlere geldiğimizde ben gerçekten Türkiye´de sayıları 3 milyona varan gerçekten ülkemizin kanayan bir yarası olan bu taşeronluk sistemi konusunda önce işçi emekçi arkadaşlarımızın mücadelesi ve daha sonra tabiî ki belediye başkanlarının buradaki katkıları, temsilci kardeşlerimin, şube başkanlarımın ve Genel İş Sendikası´nın verdiği emek küçümsenemez. Biz bu mücadeleyi burada bırakmayacağız Türkiyedeki tüm taşeron işçilere kayıtsız şartsız kadro alıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz” dedi.
Genel İş Sendikası Araştırma Daire Başkanı  Mehmet Güleryüz de taşeron sistemine karşı sendika olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdiği konuşmasında yönel yönetimlerin bu konudaki katkısına dikkat çekti. Güleryüz, Belediye Başkanı Mithat Nehir´in işçinin yanında yer alan ve sendikal  hak ve özgürlüklerden yana tavrına işaret etti.

Berkyürek: Tarihsel bir öneme sahip
Sözleşmenin tarihi önemi olduğunu vurgulayan sendikanın Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek de bunun Hatay´da ilk olma özelliği taşıdığını söyledi. Berkyürek, “Ülkemiz toplu sözleşme hakkının çok az olduğu bir ülkedir. Bunun burada imzalanması takdir edilecek bir davranıştır. Bizler her zaman birlikte olmayı tercih ettik. Türkiye zor bir süreçten geçiyor, önümüzde 2019 seçimleri var. Karşımızda şimdiye kadar tüm gücüyle emeğin üzerine giden bir iktidar var buna karşı hep birlikte olmalıyız” diye konuştu.

Nehir: TİS imzalayan ilk belediyeyiz
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Nehir, “Çünkü emeğin en yüce değer olduğuna inanıyoruz” ifadesine yer verdi. Nehir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Taşeron işçilerimize her zaman en yüksek ücretin verilmesi hususunda çabalarımız olmuştur. Bugün itibariyle ülkemiz farklı bir sürece girdi. Taşeron işçilerin sendikalaşması, toplu sözleşme ve diğer  hakların uygulanması  süreci başladı. Biz hiç zaman kaybetmeden sizlerin emeğinizin hakkını almanız için adımlar attık. Taşerondan kadroya geçen işçilerle toplu iş sözleşmesi imzalayan Akdeniz bölgesindeki  ilk belediye olduk. Belki de ülke genelinde birkaç belediyeden birisiyiz. Yaşadığımız kenti, yaşadığımız dünyayı değiştirmek bizlerin, sizlerin, işçi emekçilerin ellerinde olacaktır. Biz emeğe, emekçiye yürekten inanıyoruz.”
Kaynak:

En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
KOBİ´lere nefes kredisi
KOBİ´lere nefes kredisi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın eylül ayı Meclis toplantısında KOBİ´lere yönelik destek ve nefes kredisinin yeniden verileceğini belirtildi.
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi