Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Tarih: 5.4.2018 11:21:01

Sadet Berkyürek/SES
696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerin, belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi statüsüne alınmasını kapsayan süreci tamamlayan Samandağ Belediyesi´nde taşerondan kadroya geçen belediye çalışanlarıyla toplu sözleşme imzaladı. İmza törenine DİSK´in Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş Sendikası´nın üst düzey yönetimi de katıldı.
Samandağ Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme Yeni Çarşı salonunda gerçekleştirildi. Çalışanlar belediye hizmet binasından salona ellerinde pankartlarla yürüdü. Törene Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko,Disk Genel İş Araştırma Dairesi Başkanı  Mehmet  Güleryüz, DİSK Genel İş Hatay Şube Temsilcisi Yusuf Berkyürek, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu da katıldı.

Beko: Tüm taşerona kadro verilinceye…
DİSK´in genel Başkanı Kani Beko, törende yaptığı konuşmada taşeron sistemine yönelik DİSK ve bağlı Genel İş Sendikası´nın yürüttüğü mücadeleye dikkat çekti. Beko, “Bu günlere geldiğimizde ben gerçekten Türkiye´de sayıları 3 milyona varan gerçekten ülkemizin kanayan bir yarası olan bu taşeronluk sistemi konusunda önce işçi emekçi arkadaşlarımızın mücadelesi ve daha sonra tabiî ki belediye başkanlarının buradaki katkıları, temsilci kardeşlerimin, şube başkanlarımın ve Genel İş Sendikası´nın verdiği emek küçümsenemez. Biz bu mücadeleyi burada bırakmayacağız Türkiyedeki tüm taşeron işçilere kayıtsız şartsız kadro alıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz” dedi.
Genel İş Sendikası Araştırma Daire Başkanı  Mehmet Güleryüz de taşeron sistemine karşı sendika olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdiği konuşmasında yönel yönetimlerin bu konudaki katkısına dikkat çekti. Güleryüz, Belediye Başkanı Mithat Nehir´in işçinin yanında yer alan ve sendikal  hak ve özgürlüklerden yana tavrına işaret etti.

Berkyürek: Tarihsel bir öneme sahip
Sözleşmenin tarihi önemi olduğunu vurgulayan sendikanın Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek de bunun Hatay´da ilk olma özelliği taşıdığını söyledi. Berkyürek, “Ülkemiz toplu sözleşme hakkının çok az olduğu bir ülkedir. Bunun burada imzalanması takdir edilecek bir davranıştır. Bizler her zaman birlikte olmayı tercih ettik. Türkiye zor bir süreçten geçiyor, önümüzde 2019 seçimleri var. Karşımızda şimdiye kadar tüm gücüyle emeğin üzerine giden bir iktidar var buna karşı hep birlikte olmalıyız” diye konuştu.

Nehir: TİS imzalayan ilk belediyeyiz
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Nehir, “Çünkü emeğin en yüce değer olduğuna inanıyoruz” ifadesine yer verdi. Nehir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Taşeron işçilerimize her zaman en yüksek ücretin verilmesi hususunda çabalarımız olmuştur. Bugün itibariyle ülkemiz farklı bir sürece girdi. Taşeron işçilerin sendikalaşması, toplu sözleşme ve diğer  hakların uygulanması  süreci başladı. Biz hiç zaman kaybetmeden sizlerin emeğinizin hakkını almanız için adımlar attık. Taşerondan kadroya geçen işçilerle toplu iş sözleşmesi imzalayan Akdeniz bölgesindeki  ilk belediye olduk. Belki de ülke genelinde birkaç belediyeden birisiyiz. Yaşadığımız kenti, yaşadığımız dünyayı değiştirmek bizlerin, sizlerin, işçi emekçilerin ellerinde olacaktır. Biz emeğe, emekçiye yürekten inanıyoruz.”
Kaynak:

Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısına başkanlık yaptı.
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO´nun 52 kişilik meclisi İlçe Seçim kurulu gözetiminde belirlendi..
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren, ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlandırılması açısından İskenderun´da bir kimya kimya laboratuvarı ihtiyacına dikkat çekerek, konuyu yetkililere ileteceklerini belirtti.
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO seçimlerinde muhalefet ikinci liste hazırlığında
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
70 yıllık ticari tecrübeye sahip olan Binbaylar mağazası, havuzlu çarşıdaki mağazasından sonra İskenderun, Atatürk Bulvarında ‘Binbaylar Exlusıve´i, hizmete açtı.
İşçiye TİS bilgilendirmesi
İşçiye TİS bilgilendirmesi
Samandağ Belediyesinde çalışan işçiler, imzalanan toplu sözleşmeyle ilgili bilgilendirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi