Taşerondan kadroya geçenlere toplu sözleşme
Defne Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasında, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerin, belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi statüsünde kadroya alınması sonrası Toplu İş Sözleşmesi imzaladı.
Tarih: 10.7.2018 10:25:22

İskenderun/SES

Taşeron işçilerin kadroya alınması ile birlikte Türkiye´de Toplu İş Sözleşmesi imzalayan ilk belediye olduğunu belirten Defne Belediyesi ve Genel-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşme, işçilerin katılımıyla imzalandı.
Defne Belediyesi Turunçlu Tören Alanı´ndaki imza törene, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel-İş Sendikası Mali İşler Dairesi Başkanı Mehmet Güleryüz, Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Şube Sekreteri Emin Doğruel, CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, Def-Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kuş da katıldı.
Topluiş sözleşmesi töreninde konuşan Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Çalışkan, "Bir ilke imza atan Defne Belediyesi ile yaptığımız toplu sözleşme ile emekçi işçilerimizin alın terlerinin sonuna kadar savunucusu olmaya devam edeceğiz. Emeğimiz, alın terimiz, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için mücadelemizi sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz. Yaşamı farklı değerlendirsek bile bir arada olmaya, örgütlülüğe ihtiyacımız var. Bugün bu tablo, ortak yönümüz emek ile bu kutsal çatı altında hep birlikte olduğumuzun göstergesidir. Bu tabloda emeği geçen herkese teşekkür ederiz" dedi.
Belediye çalışanları ile büyük bir aile olduklarını anlatan Defne Belediye Başkanı Yaman da şu değerlendirmeyi yaptı: "Sadece ülkemizde değil tüm dünyada; yaşama dair tüm değerleri koruyacak, demokratik yaşam mücadelesini her alanda sahiplenecek tek sigorta emektir. Defne; emeklerimizin karşılığını imza attığı ilklerle, rekortmenlikleri, şampiyonlukları ile öylesine içselleştirdi ki, bununla hem heyecanlanıyor hem de gurur duyuyorum. Taşerondan belediye şirketine alınan işçilerle Türkiye´de yapılan ilk Toplu İş Sözleşmesi´dir. Kararnamelerle, OHAL´lerle yönetiliyor da olsak, biz bu uygulamanın bütün imkânlarını kullanıp değerli emekçi kardeşlerimize verebileceğimiz katkılar konusunda çalışmalar yaptık. Nihayet toplu iş sözleşmesini Genel-İş Sendikası Şube Başkanı ve yönetimi ile olgunlaştırıp bugünkü haline getirdik. Bu örgütlülüğün, beraberliğin devamlılığı ile omuz omuza vererek buna benzer nice sorunları aşacağımıza, daha aydınlık daha güzel günlere kavuşacağımıza inanıyorum.”
Duval-zurna ile işçilerin halay çektiği imzalanan toplu iş sözleşmesinde konuşan Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Berkyürek de imzalanan toplu iş sözleşmesinin uzun soluklu bir çalışmanın finali değil, başlangıcı olduğunu ifade etti. Türkiye´de yapılan ilk toplu sözleşme olduğunu belirten Berkyürek, “Bugünkü şartlarda toplu sözleşme düzenine sahip olabilmenin ayrıcalık olduğu bir dönemde, bunun kıymetini bilen Defne´yi layık olduğu yere taşıyacağız" diye konuştu.
Kaynak:

"Amaç, zihniyeti değiştirmek"
"Amaç, zihniyeti değiştirmek"
Zihniyetleri değiştirmenin, alışkanlıkları değiştirmekten daha zor olduğu biliniyor.
Halâ ´aynı gemide´ olduğumuzu anlamıyorlar
Halâ ´aynı gemide´ olduğumuzu anlamıyorlar
Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, haklı ve doğru önerilerde bulunduğunu belirttiği ´milli görüşçülerin´ söylemlerinin dinlenmediğini ifade etti.
Akşam bırakılıp, sabah tutuklanmaya 36 barodan tepki
Akşam bırakılıp, sabah tutuklanmaya 36 barodan tepki
Barolar, aynı mahkemenin akşam tahliye edip, sabah tutukladığı avukatlar hakkındaki ortak açıklama yaptı.
"Çağdaş eğitim, Cumhuriyet´in kazanımıdır"
"Çağdaş eğitim, Cumhuriyet´in kazanımıdır"
CHP Hatay Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Serkan Topal, toplumların gelişmişlik düzeyinin temel ölçütünün eğitim olduğunu belirtti.
Belediyeden kırtasiye yardımı
Belediyeden kırtasiye yardımı
İskenderun Belediyesi, kentte ilkokul birinci sınıfa başlayan 5 bin 100 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıttı.
Bisiklete herkes binebilir
Bisiklete herkes binebilir
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu İskenderun´da hafta sonu yapılacak
Veterinerlere yeni yönetim
Veterinerlere yeni yönetim
Veteriner Hekimleri Odası Hatay Şubesi, önceki gün yaptığı genel kurulla yani yönetimini belirledi.
Ve trafik felç!
Ve trafik felç!
İskenderun´da ‘battı-çıktı´ sendromu
Yükseliş Koleji yeni binasında
Yükseliş Koleji yeni binasında
İskenderun Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını yeni binasında karşıladı.
“HADO üç aydır bekliyor”
“HADO üç aydır bekliyor”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, iskele tahsisi yapılmadığı için deniz otobüsünün 3 aydır limanda bekletildiği belirtti.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Belen, Dörtyol, Hassa, Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Güzelmansur, Şanlıurfa´da krizi anlattı
Güzelmansur, Şanlıurfa´da krizi anlattı
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, başkanlığını yaptığı bir heyetle birlikte ekonomik krizi ve krizden çıkış yollarını görüşmek üzere Şanlıurfa´da iki gün süren inceleme ziyaretinde bulundu.
Kıcı Mesire Alanında temizlik
Kıcı Mesire Alanında temizlik
15 Eylül Dünya Temizlik Günü kapsamında Belen´in Kıcı Mahallesindeki mesire alanında vatandaşlar tarafından gelişi güzel bir şekilde atılan çöpler, 200´e yakın kişinin katılımıyla toplandı ve alan temizlendi. Etkinliği, Belen Belediyesi düzenledi.
Ders zili bugün çalacak
Ders zili bugün çalacak
İlk, orta ve liselerde eğitim bugün (17 Eylül Pazartesi) ilk ders zilini çalmasıyla başlayacak.
Gökay ailesinin acısı
Gökay ailesinin acısı
CHP İskenderun İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Gökay´ın kardeşi Ali Gökay, yaşamını yitirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi