‘Teknoversite´ye veda ettiler
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2016 -2017 eğitim öğretim dönemini törenle tamamladı
Tarih: 19.6.2017 10:51:01/ 82okunma / 0yorum

Burak Milli/İskenderun

Mezun öğrencilerin diplomalarını aldığı törende bu yılın okul birincisi Mehmet Hakan Satun kütüğe plaketini çaktı. Bu yılın okul ikincisi Makine Mühendisliğinden Meryem Gizem Sürer olurken Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği öğrencisi Zabit Armağan Varol üniversiteden 3. olarak mezun oldu.
Keplerini 15 gün önce atan İSTE´nin 2017 yılı mezunları, diplomalarını Merkez Kampüs´te Barbaros Hayrettin Konferans Salonu´nda düzenlenen törenle aldı. Etkinlikte müzik dinletisinin ardından konuşan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, felsefenin mantık, ahlak ve fizik olmak üzere üçe ayrılması gereğini savunan Lucius Annaeus Seneca´nın ´Başlayan herşey biter´ sözünü hatırlatarak öğrencilerine veda etti.
Rektör Dereli, şöyle devam etti: "Hiç bitmeyecekmişsiniz gibi düşündüğünüz şey bugün bitti. Kısacası bugün hayata adımlarınızı atıyorsunuz. Biliyorsunuz her üniversite birşeyleri gelenekselleştirmeye çalışır. Bizimde üniversitemiz yeni kurulan bir üniversite ve biz gerçekten diğer hiç bir üniversiteye benzemeyen yeni bir üniversite ekosistemi kurmaya çalışıyoruz. Değişik derken, inovatif, yenilikçi ve girişimciler yetiştiren yep yeni bir üniversite kurmaya çalışıyoruz. O yüzden başka üniversitelere çok benzemiyoruz. Bir takım ritüelleri değiştirmeye ve yeni ritüeller bulmaya çalışıyoruz"

Rektör, velileri alkışlattı
Salonda mezun olan öğrencilerin anne ve babalarının da olduğunu ifade eden Rektör Dereli, herkesin ayağa kalkarak bir dakika boyunca başta anne ve babaları ile öğretim görevlilerini alkışlamasını istedi.

‘Teknoversite´yi anlattı
İSTE´nin yanı sıra teknoversite olarak kendilerinin ikinci bir üniversiteleri olduğunun altını çizen Dereli, her öğrencinin burada okuduğunu söyledi.
Teknoversite´nin sürekli kendilerine sorulduğunu anlatan Rektör Dereli, Teknoversite´yi "üniversitenin teknolojileşmesi" diyerek tanımladığı sırada teknoloji kelimesine dili dönmeyince "söylemesi bile zor" ifadesini kullandı.
Teknoversite´den mezun olanlara ´Teknolog´ dediklerini aktaran Dereli, şunları kaydetti:
"Bu sene bu sınava çok kişi girdi. 8 kişi bu sınavda başarılı olabildi, son bir sınava giriyorlar ve hangi bölümde okurlarsa okusunlar bu diplomayı alıyorlar. Şuanda biz bunun tüm teknologluk müessesini teknoloji okur yazarlığından teknologluğa geçiş yani teknolojide felsefe yapmış insan gibi düşünebilirsiniz. Önce ulusal sonra uluslararası platformlarda akredite etmeye çalışıyoruz. Bir kaç yıl sonra umarım bunun çok büyük semeresini göreceğiz. Bu sertifikaya sahip olanlar yani aynı anda iki üniversiteden mezun olan İSTE´liler çok büyük faydasını görecek."

Entegrasyon programıyla 99 mezun sahada
İnovasyon, yenilikçilik ve girişimciliği İskenderun´da Hatay´da ve Türkiye´de kurmak istediklerini vurgulayan Rektör Dereli, "Sadece literatüre teknologluk değil, anayurt güvenliği gibi ilk kez bizim uygulamasını yaptığımız ve kazandırdığımız örnekler var. İş dünyası entegrasyon programıyla 99 mezunumuz sahaya indi. Birçoğu işe başladı" şeklinde konuştu.

Tetikoğlu: Önemli mesafeler alınmış
Hatay Vali Yardımcısı Tetikoğlu da Hatay Valisi Erdal Ata´nın selamını ileterek başladığı konuşmada İki kız babası olarak iki defa mezuniyet törenine katıldığını ifade etti. Tetikoğlu, 6 aydır burada görev yaptığını ve 3-4 sefer İSTE´de etkinliğe katıldığına değinerek şunları söyledi:
"Başta rektörümüz olmak üzere akademik kadro gerçekten yeni bir üniversite olmasına rağmen büyük mesafeler katettiler. Şu dikkatimi çekti heyecanlılar sanki ilk günün heyecanı gibi hocamızda ve akademik personelde bu heyecan var ve ´birlikte´ kelimesini çok kullanıyorlar yeni bir anne ve babanın ilk evladıyla nasıl büyüyorsa bu üniversitede öğrencisi ve personeliyle ve sevindirici olan şu ben 3 etkinliğe de katıldım gerek İskenderun genel idarecileri ve sivil toplum örgütleri her etkinliğe mutkala katıldılar. Demek ki burada güzel bir bütünlük sağlanmış. Hep birlikte İskenderun´a faydalı bir yola çıktıklarının göstergesidir. Ben mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum."

Dereceler Makine Mühendisliği´nden
Öte yandan teknoloji vizyonuyla öne çıkan üniversitede başarı sıralamasında birinci ve ikinci Makine Mühendisliği bölümünden çıkarken, üçüncülüğü Petrol ve Doğalgaz mühendisliği aldı.
Öğrencileri temsilen üniversite birincisi Makine Mühendisliği öğrencisi Mehmet Hakan Satun da öğrenciler adına yaptığı konuşmanın ardından kütüğe plaket çaktıp diplomasını Vali Yardımcısı Tetikoğlu´ndan aldı.
İSTE Rektörü Türkay Dereli de üniversite ikincisi Makine Mühendisliği öğrencisi Meryem Gizem Sürer´e diplomasını takdim ederken, üniversite üçüncülüğünü ise İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´in elinde Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği öğrencisi Zabit Armağan Varol aldı.
Daha sonra farklı bölümlerde dereceye giren öğrencilere sırayla diploma ve hediyeleri verilirken, kapanış programına İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İskenderun Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, İşadamı Fatih Tosyalı ve davetliler katıldı.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Teknoversite veda ettiler
STEP, kursiyerlere tanıtıldı
STEP, kursiyerlere tanıtıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi (HATMEK) İskenderun, ilde faaliyete girecek olan Avrupa Birliği Horizon 2020 Projesi STEP GREEN platformunun tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı.
İngilizce öğretmenleri Erasmus+ ile Romanya´da
İngilizce öğretmenleri Erasmus+ ile Romanya´da
Avrupa Birliği Gençlik Programı Erasmus+ ile finanse edilen Belen Kaymakamlığı´nın ortağı olduğu “Non-Formal Education for Youth Involvement” adlı proje için Belen Kaymakamlığı´nı temsilen 5 İngilizce öğretmeni Romanya´nın Horezu kentindeki kurs programına katıldı.
Eğitim İş eziyete soruşturma istedi
Eğitim İş eziyete soruşturma istedi
Eğitim İş Hatay 1 No´lu Şube Başkanı H.Suat Sadış, karneler dağıtıldıktan sonra 1 Temmuz tarihine kadar mesleki çalışma adı altında bulundukları okulda seminer çalışması uygulaması kapsamında 300 kişilik salonda bin öğretmeni çağrılarak gerçekleştirilmek istenmesini ´öğretmene eziyet´ olarak nitelendirdi.
´Sözleşmeli mülakatlı eğitim´
´Sözleşmeli mülakatlı eğitim´
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Recep Tuncay, sona eren 2016-2017 eğitim-öğretim dönemini hem eğitimcilerin hem de öğrencilerin sorunların gölgesinde tamamladığını belirtti. Tuncay, ´sözleşmeli, mülakatlı´ öğretmen alımının ´öğretmenlikte torpilli atanma´ dönemini başlattığını söyledi.
Karneler, postacılardan
Karneler, postacılardan
İskenderun Suçıkağı Paşa Karaca İlk ve Ortaokulu öğrencileri, bu dönem karnelerini öğretmenlerinden değil postacılarıdan aldı.
Kepler, mezuniyete
Kepler, mezuniyete
İskenderun Teknik Üniversitesi İskenderun Meslek Yüksekokulu, mezun olan öğrencileri için tören düzenledi.
Çouklara karne hediyesi, ´tiyatro oyunu´
Çouklara karne hediyesi, ´tiyatro oyunu´
Defne Belediyesi, kendi bünyesinde oluşturduğu tiyatro grubuyla mahalle mahalle gezerek, halkı sanatla buluşturuyor.
´Listeler niye açıklanmıyor?
´Listeler niye açıklanmıyor?
Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı H. Suat Sadış, Hatay Milli Eğitim İl Müdürlüğü´nün, Milli Eğitim Bakanlığı´nın okullardaki yönetici atamalarını saklandığını, ama bu listelerin diğer illerde şeffaf bir şekilde açıklandığını belirtti.
Zil, tatil için çaldı
Zil, tatil için çaldı
İlk ve orta öğretimde dün verilen karnelerle 2016-1017 eğitim-öğretim yılı sona erdi.
Liselilere meslek tanıtımı
Liselilere meslek tanıtımı
İskenderun Çağdaş Yaşama ve Destekleme Derneği, gençlerin bilinçli meslek seçiminde bulunması için eğitim seminerlerini sürdürüyor.
Lisede karne töreni
Lisede karne töreni
Belen´de de karne heyecanı yaşandı.
LYS hafta sonu yapılacak
LYS hafta sonu yapılacak
Üniversiteye yerleşmek isteyenlerin gireceği Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) ilki hafta sonu yapılacak.
Bol bol kitap okuyun
Bol bol kitap okuyun
Payas Kaymakamı ve İskenderun Kaymakamvekili Hakan Kılınçkaya, eğitim öğretim yılının huzur içerisinde tamamlandığını belirtti.
Öğrenci bugün karne alıyor
Öğrenci bugün karne alıyor
İlk ve orta öğretimde okullar bugün dağıtılacak karnelerle 20176-2017 eğitim-öğretim yılını tamamlayıp, yaz tatiline girecek.
İSTE´ye yeni bölüm: Mekatronik Mühendisliği
İSTE´ye yeni bölüm: Mekatronik Mühendisliği
İskenderun Teknik Üniversitesinde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) onayı sonrası Mekatronik Mühendisliği Bölümü kuruldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi