‘Teknoversite´ye veda ettiler
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2016 -2017 eğitim öğretim dönemini törenle tamamladı
Tarih: 19.6.2017 10:51:01/ 189okunma / 0yorum

Burak Milli/İskenderun

Mezun öğrencilerin diplomalarını aldığı törende bu yılın okul birincisi Mehmet Hakan Satun kütüğe plaketini çaktı. Bu yılın okul ikincisi Makine Mühendisliğinden Meryem Gizem Sürer olurken Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği öğrencisi Zabit Armağan Varol üniversiteden 3. olarak mezun oldu.
Keplerini 15 gün önce atan İSTE´nin 2017 yılı mezunları, diplomalarını Merkez Kampüs´te Barbaros Hayrettin Konferans Salonu´nda düzenlenen törenle aldı. Etkinlikte müzik dinletisinin ardından konuşan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, felsefenin mantık, ahlak ve fizik olmak üzere üçe ayrılması gereğini savunan Lucius Annaeus Seneca´nın ´Başlayan herşey biter´ sözünü hatırlatarak öğrencilerine veda etti.
Rektör Dereli, şöyle devam etti: "Hiç bitmeyecekmişsiniz gibi düşündüğünüz şey bugün bitti. Kısacası bugün hayata adımlarınızı atıyorsunuz. Biliyorsunuz her üniversite birşeyleri gelenekselleştirmeye çalışır. Bizimde üniversitemiz yeni kurulan bir üniversite ve biz gerçekten diğer hiç bir üniversiteye benzemeyen yeni bir üniversite ekosistemi kurmaya çalışıyoruz. Değişik derken, inovatif, yenilikçi ve girişimciler yetiştiren yep yeni bir üniversite kurmaya çalışıyoruz. O yüzden başka üniversitelere çok benzemiyoruz. Bir takım ritüelleri değiştirmeye ve yeni ritüeller bulmaya çalışıyoruz"

Rektör, velileri alkışlattı
Salonda mezun olan öğrencilerin anne ve babalarının da olduğunu ifade eden Rektör Dereli, herkesin ayağa kalkarak bir dakika boyunca başta anne ve babaları ile öğretim görevlilerini alkışlamasını istedi.

‘Teknoversite´yi anlattı
İSTE´nin yanı sıra teknoversite olarak kendilerinin ikinci bir üniversiteleri olduğunun altını çizen Dereli, her öğrencinin burada okuduğunu söyledi.
Teknoversite´nin sürekli kendilerine sorulduğunu anlatan Rektör Dereli, Teknoversite´yi "üniversitenin teknolojileşmesi" diyerek tanımladığı sırada teknoloji kelimesine dili dönmeyince "söylemesi bile zor" ifadesini kullandı.
Teknoversite´den mezun olanlara ´Teknolog´ dediklerini aktaran Dereli, şunları kaydetti:
"Bu sene bu sınava çok kişi girdi. 8 kişi bu sınavda başarılı olabildi, son bir sınava giriyorlar ve hangi bölümde okurlarsa okusunlar bu diplomayı alıyorlar. Şuanda biz bunun tüm teknologluk müessesini teknoloji okur yazarlığından teknologluğa geçiş yani teknolojide felsefe yapmış insan gibi düşünebilirsiniz. Önce ulusal sonra uluslararası platformlarda akredite etmeye çalışıyoruz. Bir kaç yıl sonra umarım bunun çok büyük semeresini göreceğiz. Bu sertifikaya sahip olanlar yani aynı anda iki üniversiteden mezun olan İSTE´liler çok büyük faydasını görecek."

Entegrasyon programıyla 99 mezun sahada
İnovasyon, yenilikçilik ve girişimciliği İskenderun´da Hatay´da ve Türkiye´de kurmak istediklerini vurgulayan Rektör Dereli, "Sadece literatüre teknologluk değil, anayurt güvenliği gibi ilk kez bizim uygulamasını yaptığımız ve kazandırdığımız örnekler var. İş dünyası entegrasyon programıyla 99 mezunumuz sahaya indi. Birçoğu işe başladı" şeklinde konuştu.

Tetikoğlu: Önemli mesafeler alınmış
Hatay Vali Yardımcısı Tetikoğlu da Hatay Valisi Erdal Ata´nın selamını ileterek başladığı konuşmada İki kız babası olarak iki defa mezuniyet törenine katıldığını ifade etti. Tetikoğlu, 6 aydır burada görev yaptığını ve 3-4 sefer İSTE´de etkinliğe katıldığına değinerek şunları söyledi:
"Başta rektörümüz olmak üzere akademik kadro gerçekten yeni bir üniversite olmasına rağmen büyük mesafeler katettiler. Şu dikkatimi çekti heyecanlılar sanki ilk günün heyecanı gibi hocamızda ve akademik personelde bu heyecan var ve ´birlikte´ kelimesini çok kullanıyorlar yeni bir anne ve babanın ilk evladıyla nasıl büyüyorsa bu üniversitede öğrencisi ve personeliyle ve sevindirici olan şu ben 3 etkinliğe de katıldım gerek İskenderun genel idarecileri ve sivil toplum örgütleri her etkinliğe mutkala katıldılar. Demek ki burada güzel bir bütünlük sağlanmış. Hep birlikte İskenderun´a faydalı bir yola çıktıklarının göstergesidir. Ben mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum."

Dereceler Makine Mühendisliği´nden
Öte yandan teknoloji vizyonuyla öne çıkan üniversitede başarı sıralamasında birinci ve ikinci Makine Mühendisliği bölümünden çıkarken, üçüncülüğü Petrol ve Doğalgaz mühendisliği aldı.
Öğrencileri temsilen üniversite birincisi Makine Mühendisliği öğrencisi Mehmet Hakan Satun da öğrenciler adına yaptığı konuşmanın ardından kütüğe plaket çaktıp diplomasını Vali Yardımcısı Tetikoğlu´ndan aldı.
İSTE Rektörü Türkay Dereli de üniversite ikincisi Makine Mühendisliği öğrencisi Meryem Gizem Sürer´e diplomasını takdim ederken, üniversite üçüncülüğünü ise İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´in elinde Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği öğrencisi Zabit Armağan Varol aldı.
Daha sonra farklı bölümlerde dereceye giren öğrencilere sırayla diploma ve hediyeleri verilirken, kapanış programına İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İskenderun Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, İşadamı Fatih Tosyalı ve davetliler katıldı.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Teknoversite veda ettiler
“Doluluktan memnunuz”
“Doluluktan memnunuz”
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli, lisans programlarında kontenjanların yüzde 98 doluluk oranına ulaştığını bildirdi.
İSTE heyetinden Arsuz´da  hazine arazisi incelemesi
İSTE heyetinden Arsuz´da hazine arazisi incelemesi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Rektör Yardımcıları ile Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güler Bilen Alkan´la Arsuz´da inceleme çalışması gerçekleştirdi.
“İSTE´ye gelenlerin yanında olacağız”
“İSTE´ye gelenlerin yanında olacağız”
AKP İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, ÖSYM´nin LYS yerleştirme sonuçlarını açıklamasının ardından İskenderun Teknik Üniversitesi´nin ön lisans ve lisans programlarına yerleşen öğrencileri ve ailelerini kutlayarak, “Bilinmesini istiyorum ki, tüm imkanlarımızla birlikte kapımız kendilerine her daim sonuna kadar açık olacaktır” dedi.
MKÜ öğrencilerine  Step Green tanıtıldı
MKÜ öğrencilerine Step Green tanıtıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), gençlere sosyal medya üzerinden ulaşmayı ve oluşturulan platform üzerinden gençleri kentle ilgili süreçlere katmayı hedeflediği STEP projesinin tanıtımını Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğrencileriyle sürdürdü.
"Öğrenci evi adı altında faaliyet gösteren kaçak yerler var"
"Öğrenci evi adı altında faaliyet gösteren kaçak yerler var"
İskenderun Özel Efe Öğrenci Yurdu Kurucusu ve Müdürü Nihat Karpuz, ´İskenderun´daki yurtlar kente gelecek öğrencilerin talebini karşılıyor mu?´ sorusuna, "Resmi yurtları ele alacak olursak bunlar son derece yetersiz" dedi.
İSTE 2 bin 705 öğrenciye kapı araladı
İSTE 2 bin 705 öğrenciye kapı araladı
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) sonuçları açıklandı. Bu yıl 694 bin 24 kişi lisans ve önlisans bölümlerine kayıt yaptırmaya hak kazandı.
Resim öğretmenliğini için MKÜ´den özel yetenek sınavı
Resim öğretmenliğini için MKÜ´den özel yetenek sınavı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 30 öğrenci kontenjanı bulunan Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş öğretmenliği Anabilim Dalı´na özel yetenek sınavının 22-24 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. MKÜ duyurusunda ön kayıtların 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.
Üniversiteden sanayiye eğitim programı
Üniversiteden sanayiye eğitim programı
İskenderun Teknik üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) İSTE-TTO, ASAŞ Filtre ve GFT Filtre ile 1 yıllık eğitim programı başlattı. Programın ilk eğitimi 23 üst ve orta düzey çalışan ile gerçekleştirildi.
Öğrenci İSTE ve MKÜ´yü tanıdı
Öğrenci İSTE ve MKÜ´yü tanıdı
18 Temmuz´da başlayan LYS tercih işlemleri dün sona erdi. Bu yıl 18-26 Temmuz tarihlerinde alınan tercihlerin ardından yerleştirme sonuçlarının 2 Ağustos tarihinde öğrencilerin erişimine açılması bekleniyor.
Çocuklar Robiste´yle tanıştı
Çocuklar Robiste´yle tanıştı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Çocuk Üniversitesi ile Payas Stem Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen Yaz Bilim Kampı´nın misafirleri Robiste adlı insansı robotla tanıştı.
MKÜ´de ‘Aşıklar Buluşması´
MKÜ´de ‘Aşıklar Buluşması´
Mustafa kemal Üniversitesi rektörlüğü tarafından düzenlenen ‘1960-1980 Darbeleri ve Aşıklar Şiiri´ etkinliğinde, darbelerin aşık şiirlerindeki yeri işlendi.
Adaylara inşaat mühendisliği daveti yaptı
Adaylara inşaat mühendisliği daveti yaptı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Murat Örnek, üniversite adaylarını, günümüzden en çok rağbet gören mesleklerin başında gelen İnşaat Mühendisliği´ne davet etti.
10 öğrenci gençlik kampında
10 öğrenci gençlik kampında
Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın düzenlediği “Gençlik Kampları” projesi kapsamında Kaymakamlık Proje Ofisi koordinatörlüğünde Belen´den 14-15 yaşları arası 10 kız öğrenci 17-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında Tokat´ta düzenlenen kampa katıldı.
Büyükşehir´in ücretsiz YGS eğitimi başladı
Büyükşehir´in ücretsiz YGS eğitimi başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi´nce (HBB) yeni dönemde gerçekleştirilecek Yükseköğrenime Geçiş Sınavı YGS için hazırlık eğitimlerine başlandığı bildirildi.
“Yetersiz denetim depremin hasarını arttırıyor”
“Yetersiz denetim depremin hasarını arttırıyor”
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Bikçe, Türkiye´nin dünyanın en önemli deprem kuşaklarından olan Alp-Himalaya deprem kuşağında bulunduğunu ve bu tektonik konumu nedeniyle topraklarının çok büyük kısmının deprem riski altında olduğunu belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi