Temelli: yok hükmündedir
Demirtaş ve Önder hakkındaki istinad mahkemesi kararı
Tarih: 6.12.2018 10:26:23

Akın Bodur/İskenderun

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinin partinin eş genel eski başkanı Selahattin Demirtaş ve Ankara eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında verdiği kararın istinad mahkemesi (İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi) tarafından onaylanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Temelli, "İstinad Mahkemesinin, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinin Demirtaş ve Önder hakkında verdiği kararı onaylaması kabul edilebilir bir karar değildir" dedi.

"Adalet, mahkeme salonlarından dışlandı"
Partisinin "Çukurova Buluşmaları" kapsamında düzenlediği etkinlik kapsamında dün İskenderun´da basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demirtaş ve Önder´in yargılama sürecinde ve usül anlamında ve birçok bakımdan yasa tanınmayan kararlara imza atıldığını savundu. İstinad mahkemesi kararını eleştiren ve hakimlerin de suça ortak olduğunu öne süren Temelli, milletvekilleri Meral Danış Beşdaş, Tülay Hatimoğulları Oruç ve Kemal Paköz ile partisinin Hatay il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu toplantıda şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu kararın onaylanması da kabul edilebilir değil, yok hükmündedir. Kararın nedeni ´açık talimat´tır. AİHM´in, Demirtaş´ın tutukluluk halinin kaldırılması kararını verdiği ve emsal oluşturma niteliğindeki kararın açıklandığı gün iktidar ´kararı tanımıyoruz´ açıklamasını yapmış, gereinin yapılacağını söylemişti. Türkiye´de yargı tarafsız ve bağımsızlığını yitirdiğini defalarca teşhir ettik ama bu denli açık talimatlala ilk kez karar veriliyor. Demirtaş ve Önder hakkında verilen karar, haksız ve hukuksuz bir şekilde onaylandı. Biz bu kararı tanımıyoruz. Bizim için bu karar, yok hükmündedir. Çünkü, adalet yok sayılmış, mahkeme salonlarından dışlanmıştır. Bu adalet, mutlaka bir gün, dışlandığı salonlara geri dönecek ve bu suçu işleyenlere de o adalet gerekli olacaktır. Türkiye, hukuk garabetinin yaşandığı bir ortama dönüştürülmüştür. Bu hukuksuzluğa, bu ayıba katılmamak için hep birlikte yan yana durarak, güç birliği yaparak adalet talebini açığa çıkarmamız lazım."
Demirtaş ve Önder´in 2013 Nevruz´unda yaptığı konuşmadan yargılanıp ceza aldığını anlatan temelli, "O günkü siyasi iktidar bugün aynı anlayışla yok. O gün o konuşmaya sahip çıkanlar, alkışlayanlar, bugün cezanın onaylanmasına talimat verenlerdir" diye konuştu.
Partisinin tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Leyla Güven´in ülkede yaşanan adaletsizliği dile getirmek amacıyla başlattığı açlık grevinin 28. gününe girdiğini berten Temelli, bu konudaki duyarsızlığın ülkeyi çok daha büyük adaletsizliğe sürükleyebileceğini belirtti. ´Kürt meselesi´nin çözümünün muhattaplarınca çözülebileceğini ve bunun gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Sezai Temelli, ´çözüm süreci´nin umut yarattığını ancak iktidarın sonraki yaklaşımının toplumun umudunu boşa çıkardığını, ülkeyi top yekün şiddet sarmalına sürüklediğini öne sürdü.

Temelli: Bölgede önemli temaslar kuruldu
´Çukurova Buluşmaları´nda önemli temaslar kurduklarını ve buluşma gerçekleştirdiklerini anlatan Temelli, çalışmalarda odak noktayı 31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlerin oluşturdğunu kaydetti. Yerel seçimlerin büyük bir demokrasi mücadelesi olduğunu ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Temelli, şöyle konuştu: "Bu seçimlerde sadece belediye başkanlarını, belediye veya il genel meclis üyelerini seçmeyeceğiz. Yerel seçimlerde, ülkeyi kayyumlar ve bu ziyniyetten kurtaracağız. Sadece kayyumlardan değil, ülkeyi ´tek anlayış´tan da kurtaracağız. Bunun gereğini yapacağız. Demokrasinin gereği için ne yapmak gerekiyorsa, onu yapacağız. Her yerde belediye ve il genel meclisi adaylarımızla seçime gireceğiz. Ama istisnai durumlarda, tek başımıza kazanamayacaksak, toplumun beklentileri, demokrasi emekçilerinin beklentilerine uyan doğal ittifaklar da yapacağız. Ve ittifakın gereğini yerine getireceğiz. Yerel seçimlerde emeğin kentlerini oluşturacağız."

"Bir kadın partisiyiz"
Temelli, bir soru üzerine son genel seçimlerde iktidar partisinin partisi HDP´yi hedef aldığını, düşmanlaştırma çalışmalarında bulunduğunu ve bunu devletin güçleriyle yürüttüğünü savunarak, benzeri anlayışı yerel seçimde de yapmaya çalışacağını düşündüğünü ifade etti. Temelli, bir başka soru üzerine de ´sefalet ücreti´ olarak intelediği asari ücretin 2.850 liraya çıkarılmasını istedi; partisini de ´bir kadın partisi´ olarak niteledi. Kadınlara önemli temsil oranı verdiklerini anlatan ve bu anlamda Türkiye siyasetinin belki de en önemli adımını attıklarını belirten Temelli, "HDP, kadınlara eş temsil vermiştir. Seçme ve seçilme hakkın vermiştir. Bu bir devrimci adımdır. Bugün ükede yaşanan tüm sorunların altında ´erkek eğemen zihniyet´ vardır. Bu sistemi faşiszm üretmektedir. Bugün faşizm, evlerimizin içindedir. Faşizmle mücadele için, erkek eğemen zihniyetle mücadele etmek gerekir" dedi.
Temelli ve beraberindekiler daha sonra partisinin İskenderun ilçe örgütünde partileriyle buluştu, ardından Cemevini ziyaret etti, ardından da Antakya´ya gitti.
Kaynak:

SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
AKP´de İskenderun Belediye Meclisi üyeliği başvurusu 34 oldu
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, komşu ülke Suriye´de yaşanan olayların Hatay´ı olumsuz etkilediğini belirtti.
AKP´de adaylık istifası
AKP´de adaylık istifası
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak partinin il başkanı İbrahim Güler´i belirleyen AKP, ilçelerde aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Ümit Günay CHP´den aday adayı
Ümit Günay CHP´den aday adayı
YSK´nın seçim takvimi başladı, İSTE´den istifa etti
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Tosçelik Fen Lisesi´nde görev yapan Fatih Baysal, seçim takviminin başlaması üzerine kamudaki görevinden ayrıldı ve Saadet Partisi Payas Belediye Başkan adaylığını açıkladı.
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, partisinin yerel seçimlere katılacak adaylarını sürdüğü bir süreçte "Barış, kardeşlik ve dayanışma" yemeği düzenledi.
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere aday olan katılacak kamu çalışanları için istifa süreci bugün başlıyor. Kamu çalışanları, 15 Aralık tarihine kadar istifa edip, aday olmaları halinde aday gösterilmez ya da seçilemezse görevlerine geri dönebiliyor.
MHP´li kadınlar ´ittifak´ istedi
MHP´li kadınlar ´ittifak´ istedi
MHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Fatma Kaya, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun Belediyesi Başkanlığı için ´cumhur ittifakı´nın olmasını istedi. MHP´li kadınlar, ittifakın HBB ve İskenderun için olması gerektiğini, İskenderun ve birkaç ilçede MHP üzerinde bir ittifak gerektiğini kaydetti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi