"Termik santrallerden vazgeçilmeli"
Elektrik talebinin karşılanabilmesi ve kesintisiz elektrik sağlayabilme argümanları ile ülkede termik santrallerin kurulmaya devam ettiğini ifade eden Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu (DAÇE) avukatı İsmail Hakkı Atal, gelişmelerin iklim değişikliği etkilerinin elektrik santrallerinin kurulma ve işletilmesinde dikkate alınması gerektiğini gösterdiğini ifade etti.
Tarih: 9.8.2018 10:39:13

Akın Bodur/İskenderun

Hatay´dan İskenderun, Erzin, Dörtyol, Antakya ve Samandağlı çevrecilerin de üyesi olduğu DAÇE avukatı Atal, önlem alınmazsa daha da şiddetlenecek felaketlerin nedeninin iklim değişikliği olduğunu, iklim değişikliğinin en önemli nedeninin de kömürlü ve doğalgazlı termik santraller olduğunu belirtti. Kömürlü ve doğalgazlı termik santrallerin yol açtığı küresel iklim değişikliğinin Türkiye´yi etkisi altına almaya başladığını anlatan Atal, "Temmuz ayında Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika gibi soğuk bölgelerden bile sıcak hava dalgaları nedeniyle toplu ölüm haberleri geldi. Avrupa ve Amerika´da sıcaklık rekorları kırılıyor. Ülkemizde de her coğrafi bölgede seller, aşırı yağışlar , heyelanlar, hortumlar ve orman yangınları sırasında panik içinde kaçışan yurttaşlarımızın ana haber bültenlerindeki görüntüleri geleceğimiz için bizi daha da endişelendiriyor. Dünyada yaşamın devam edebilmesi, iklim sisteminin bozulmamasına bağlıdır" açıklamasını yaptı.

Atal: Atmosferdeki gazların belli oranda kalması lazım
İklim sisteminin bozulmaması için atmosferdeki gazların yoğunluğunun belirli bir oranda kalması gerektiğini ifade eden Atal, şu değerlendirmede bulundu: "Oysa ki; kömür, petrol ve doğalgaz tüketimi, atmosferde sera gazları dediğimiz C02, metan vs. gazların yoğunluğunu arttırıyor ve bu da iklim sisteminin bozulmasına; iklim sisteminin bozulması da evimizi barkımızı yıkan heyelanlara, sellere; tarlamızdaki mahsulü harap eden doluya, sele, kuraklığa; dağlardaki karın eksilmesine ve yaz aylarında içme-sulama suyunun bitmesine neden oluyor. İnsanoğlu yaşamak için muhtaç olduğu iklim sistemini, enerji-elektrik-para döngüsündeki yanılsamayla tahrip ederek, kendi bindiği dalı kesiyor. 2011 yılından bu yana DAÇE, Adana Barosu, Adana Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi ve Erzin Üretici Birlikleri olarak Hatay, Mersin ve Adana sahil şeridinde inşa edilmek istenilen ve lisans alan 20 termik santral aleyhine lisans ve önlisans iptal davaları açtık. Açtığımız her davada basın açıklamalarıyla EPDK´yı ve yatırımcı şirketleri uyarıp, termik santrallerden vazgeçmeleri çağrısında bulunduk. Altı dava dosyamızda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kümülatif etki konusundaki taleplerimizi haklı gördüğü içtihat oluşturan kararlarından sonra, 6 termik santral lisansı EPDK kararıyla sonlandırıldı. EPDK, 16 termik santral başvurusunu ise Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararlarından sonra reddetti. Dava açtığımız termik santrallerden 4´ünü ise (1 doğalgazlı, 3 kömürlü) engelleyemedik. Bu termik santraller şu anda küresel iklim değişikliğini besleyerek çalışıyor. Bir kömürlü termik santral günde 10 bin ton yılda 3 milyon ton kömür yakıyor."
Türkiye ve diğer ülkelerinin termik santrallerden hemen vazgeçmesi gerektiğini anlatan İsmail Hakkı Atal, şunları söyledi: "Aksi takdirde, bugün ucunu gösteren ve tüm insanlığa uyarı niteliğinde olan iklim felaketleri şiddetini ve yoğunluğunu arttıracak, insanlık enerji-elektrik-para döngüsündeki yanılsamayla tahrip ettiği iklim sistemine muhtaç olduğunu çok acı sonuçlarla yüzleşerek anlayacaktır. 20 Haziran 2016 tarihinde Doğu Akdeniz Bölgesindeki 7 kömürlü termik santralin lisans ve önlisans iptal davasını açtıktan sonra Adana Barosu tesislerinin bahçesine mermer lahit üzerinde ´insanlığı uyarmayı´ amaçladığımı ´geleceğe mektup´ gömmüştük. Bu mektubu uyarı amacıyla yeniden anımsatıyoru."

Mektupta neler yazıyordu?
Çevrecilerin insanlığı uyarmak amacıyla yazıp, gömdüğü mektapta şunlara yer verilmişti: "Biliminsanları uygarlığın sürebilmesinin, küresel ısınmanın geri dönülemez sınırının 2 derecenin altında sabitlenmesine bağlı olduğunu, 6 yıl içinde sera gazı emisyonlarını sıfırlarsak küresel ısınmanın 1,5 derecenin altında kalma olasılığının yüzde 66 olduğunu saptadılar. Küresel ısınmanın ilk sorumlusu olan, dünyanın sonunu getiren ve ülkemiz topraklarını zehirleyen, Doğu Akdeniz Bölgesindeki 7 kömürlü termik santralin lisans iptali için bugün davalar açtık. Termik santraller kaynaklı sera gazları arttıkça dünyanın ısısı artmakta, ısı arttıkça sera gazlarının yutak alanları olan ormanlar yanmakta, deniz sularının ısınması sera gazı yutak alanları olan mercan resiflerini yok etmekte, buzullar eridikçe altında hapsolmuş sera gazları açığa çıkmakta ve kendi kendisini besleyen bir kartopu etkisiyle küresel ısınma artarak uygarlığın sonunu getirmekte. Dünyanın birçok yerinde başta seller olmak üzere iklim felaketleri gerçekleşiyor, tarım alanları sular altında kalıyor ve gıda stokları tehlikede. Uygarlığın sürebilmesi, gezegen üzerinde nefes alabilmemize, beslenmemize, -barınmamıza olanak sağlayan gezegen iklim koşullarının sürebilmesine bağlı. Ancak aşırı hırs ve tüketim çılgınlığı tüm insanlığı bir hastalık gibi sarmış durumda. Devletler ve insanlar, tüm uyarılarımıza rağmen, sonumuzu getiren tüketim bağımlılığından ve fosil yakıtlardan vazgeçmiyorlar. Belki yüzlerce ve belki de binlerce yıl sonra bu yazı bulunduğunda, tüm insanlığın yaşayabileceği felaketleri öngören ve engellemek için çaba gösteren bizim gibi insanlar ve örgütlenmeler olduğunu bilmenizi isteriz. Bu tabletin bulunmasına yol açabilecek iklim felaketlerinin gerçekleşmemesi dileğimizle."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İsmail Hakkı Atal
Valilikte, Afrin değerlendirmesi
Valilikte, Afrin değerlendirmesi
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve beraberindeki heyet, bazı incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Hatay ormanları yine ´yanıyor´
Hatay ormanları yine ´yanıyor´
Hatay ormanları yanmayı sürdürüyor. Dörtyol kırsalında çıkan yangın sonrası Samandağ, İskenderun, Antakya, Belen´de de ormanlar yandı.
AKP´de değerlendirme toplantısı
AKP´de değerlendirme toplantısı
Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere yönelik takvimi 02 Kasım´da başlatacak AKP´de ilçelerde ‘istişare ve değenlendirme´ toplantısı partinin genel merkez bölge koordinatörlerinin de katılımıyla gerçekleştirildi.
Valiye AFAD ziyareti
Valiye AFAD ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Topal, önerge verdi
Topal, önerge verdi
Hatay´da altı muhtarın görevden alınması
Muhtarlar, kahvaltıda buluştu
Muhtarlar, kahvaltıda buluştu
İskenderun´da görev yapan muntarlar, Muhtarlar Gününde kent protokolu ile kahvaltıda buluştu.
İSÇEİD gecesinde buluştular
İSÇEİD gecesinde buluştular
İskenderun Dedir Çelik A.Ş. çalışanları ve emeklileri Derneği İSÇEİD´in gecesi hem emekli olan işçileri hem de hem de yaklaşan seçimin etkisiyle siyasi parti gruplarını buluşturdu.
Erzin, deplasmanda yenişemedi: 1-1
Erzin, deplasmanda yenişemedi: 1-1
TFF Spor Toto 3. Ligi 1. Grubunda mücadele eden Erzin Belediye Spor, deplasmanda Erbaa Spor ile golsüz berabere kaladı ve sahadan 1 puanyla ayrıldı.
Süper Amatör Ligi
Süper Amatör Ligi
Hatay Süper Amatör Ligi müaçları devam ediyor. Farklı sehir ve stadlarda oynanan karşılaşmalar zorlu geçerken, bazı takımlar sahadan farklı skorla ayrıldı ve üç puanı aldı.
"Şarbon bakterisi 100 yıl canlı kalabilir"
"Şarbon bakterisi 100 yıl canlı kalabilir"
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ve Hatay Kent Konseyi işbirliği ile halk sağlığını ctehdit eden şarbon hastalığı ile ilgili konferans düzenlendi.
Sekiz ayda 4.310 kişi işe yerleşti
Sekiz ayda 4.310 kişi işe yerleşti
Hatay İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, yapıldı.
Aygus yüklü gemi İskenderun´da!
Aygus yüklü gemi İskenderun´da!
Demirlediği Arsuz Konacık´tan gece hareket eden angus yüklü gemi İskenderun Limanı´na ulaştı
Julia Ak angus yüküyle håla İskenderun Körfezi´nde!
Julia Ak angus yüküyle håla İskenderun Körfezi´nde!
Angus yüklü gemi Arsuz Konacık açıklarında bekletiliyor. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, geminin İskenderun´a kabul edilmemesi çağrısında bulundu. Arsuz Belediye Başkanı Culha da angus yüküyle bekletilen geminin sağlığa yönelik bir tehdide izin vermeyeceklerini belirtti.
Hatay´da 6 muhtar görevden el çektirildi
Hatay´da 6 muhtar görevden el çektirildi
Muhtarlar Günü kutlanırken Hatay´da görev yapan 6 muhtar, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden el çektirildi.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Payas, Erzin, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi