TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
Tarih: 12.9.2018 12:12:05

Akın Bodur/İskenderun

TKP ilçe örgütü, düzenlediği dayanışma gecesiyle üyelerini biraraya getirdi. TKP Merkez Komisyon Üyesi Özkan Öztaş´ın da katıldığı geceye katılanlar sohbetler etti ve şarkı söylendi.
Dayanışma yemeğinde konuşan ülkenin zor şartlar altında olduğunu ifade eden TKP İskenderun İlçe Başkanı Vasil Koçkazı, çarenin Türkiye Komünist Partisi olduğunu ifade etti. Koçkazı, “Değerlere sahip çıkılmayınca, içi boşaltılınca tek tek elimizden geri alınıyor. Bugün dünyada ve ülkemizde yeniden gerçek anlamı ile barışı tesis edebilmek, 1923´te kurulan Cumhuriyet´i, sosyalist bir cumhuriyete çevirmek, hepimizin görevi. Başka bir yolu yok. Sosyalizm dışında başka bir seçenek maalesef ki yok. Halk çaresiz değil; işçiler emekçilerr, kadınlar, gençler var, Türkiye Komünist Partisi var. AKP iktidarı varlık sebebini birkaç şeye borçlu. AKP iktidarının varlığı Türkiye sermaye sınıfının temel ihtiyaçlarına denk düşüyor. Bu yüzden AKP 16 yıldır iktidarda. Neydi bugün sermaye sınıfının ihtiyacı; gericilik, emperyalizme tam teslimiyet, Türkiye´nin sermaye sınıfına inanılmaz imkânlar açmak. Artık ormanlarımıza, sularımıza kadar satar duruma gelmiş durumdayız. Bu çarkın kırılmasının bir yolu var. AKP´ye benzeyerek, AKP´nin istediği sahada oyunu oynayarak kazanamazsınız. AKP gericilik derken daha az gericilik derseniz kaybedersiniz. AKP emperyalizme tam teslimiyet derken, siz birazcıkta şöyle yapsak derseniz kazanamazsınız. AKP bu kadar saldırganlaşırken AKP ile masaya oturursanız, oturduğunuz sandalyeyi altınızdan iterler düşersiniz. Karşınızda sermaye sınıfının örgütlü, emperyalizmin biricik uşağı durumunda bir akım var, bir anlayış var. Bu anlayışı, bu yönetim biçimini yıkmanın ve gerçek anlamıyla Türkiye´yi emekçiler adına yaşanabilir bir ülke haline getirebilmenin biricik yolu bu oyunu bozmaktan ve AKP´ye karşı gericiliğe karşı sonuna kadar mücadele etmekten geçiyor" dedi.
Dayanışma gecesine katılan partililerine seslenen TKP Merkez Komisyon Üyesi Öztaş da şunları söyledi: "Türkiye Komünist Partisinin, İskenderun´da sosyalizm bayrağını yükseltmek için bir çabasının çıktısı bu akşam. İnsanlık tarihi yeni bir hesaplaşmanın eşiğinde!. Yeniden bir hesaplaşmaya doğru gidiyoruz. Pek çok tarihi ve pek çok siyasi düşünür Birinci Dünya Savaşı öncesinde biriken güç dengelerine benzer örnekler veriyor. Bir yanda patronlar, katiller, hırsızlar, diktatörler; bir yanda para babaları, faşistler var. Bir yanda da işçiler, emekçiler, devrimciler, yurtseverler var. Anadolu insanı iki yerde diz çöker. Biri dostun sofrasıdır diğeri de düşmanın ayağı. Bugün AKP´nin önünde diz çökmek yerine, sosyalistlerin, yurtseverlerin, ilericilerin, aydınlanmacıların sofrasında buluştuğunuz için partim adına teşekkür ediyorum. Bu dost sofrasının bir diğer özelliği ise bugüne kadar AKP ile hiçbir açıdan, hiçbir zeminde, hiçbir düzlemde ortaklaşmadık, kimseye şirin görünmeye çalışmadık. Türkiye´de sosyalizm mücadelesini, birilerinin gölgesine girmeden, birilerine şirin görünmeye çalışmadan, sözümüzü dosdoğru söyleyerek yapıyoruz. İnsanların duyması gereken cümleleri değil de duymak istedikleri şeyleri söylemeden büyümeye çalışan bir komünist partisi var. Bu ülkede komünistlere dair herhangi bir derdi olanın komünist olduğumuz için olacağı bir düzlemde siyaset yapıyoruz. Hiçbir ihaleye girmedik, kimsenin borsasında, arsasında da gözümüz yok. Fakat bir derdimiz var; İşçi sınıfının örgütlülüğü ve işçi sınıfının haklarını eline alabilmes, iktidarı alabilmesi için partimizi büyütmeye çalışıyoruz."

"Türkiye´den komünistleri silerseniz, çorak bir coğrafya kalır"
İskenderun´da parti teşkilatını bu ay içinde açacaklarını ve örgütlenmeye devam edeceklerini anlatan Öztaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Memleket yangın yeri, insanlar sosyal medya paylaşımlarından bile gözaltına alınıyorken bu komünistler delirmediyse, çıldırmadıysa neyin mevzisini genişletiyor, neyi örgütlüyor? Bizi buradan motive eden, cesaretlendiren tek bir şey var. O da mücadele ettiğimiz şeyin, örgütlü mücadelenin, sadece kendi doğrularıyla, işçi sınıfının çıkarları ile buluşuyor olmasıdır. Türkiye´de komünistler, olmak istedikleri yerde değiller. Biz komünistler iktidarı alana kadar asla tatmin olmayacağız ama kendimize haksızlık etmeyelim. Türkiye´den komünistleri silerseniz, Türkiye´de çorak bir coğrafya kalır. Edebiyatı, sineması, müziği bütün bunların hepsini yan yana koyduğumuzda Türkiye Komünist Partisi, her yerde olduğu gibi İskenderun´da da sosyalizm bayrağını bu değerler üzerinde yükseltiyor. Biz bir kuruluşu hedefliyoruz. Sosyalist iktidarı nasıl yöneteceğini düşleyerek, TKP´nin her bir üyesi her gün sokağa çıkıyor, işine gidiyor. Bizim sofralarımıza, bizim evlerimize, bizim sohbetlerimize kötülük emin olun kötülerden gelmez; ‘Sol´ adına liberalizmi pompalayan bazı çalışmalar var. Kötüler değil, kötülere kayıtsız kalanlar dünyanın sonunu getirecek. Kötülerden bir korkumuz yok, çünkü kötülerin bu ülkede gerçekleştirecekleri şeylerin bir sınırı var. Esas mesele sol adına dincilik, ırkçılık, milliyetçilik, işbirlikçilik yapanlarda. İşte biz buraya çomak sokacağız. Görmeyen gözlere bir şey göstereceğiz, duymayan kulaklara bir şey söyleyeceğiz, anlamayan akıllara bir şey anlatacağız. Yapacağımız şeyi umutla ve inatla yapacağız. Kimse bu ülkenin geleceğinden, kısa tarihinden umutlu değil. Bizim yapacağımız şey şu; doğru bildiğimizi kötünün karşısında korumaya devam edeceğiz. Bizim kuru kalabalıklara değil örgütlü emekçilere ihtiyacımız var. Bunu mutlaka başaracağız."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Özkan Öztaş TKP
Ülkedeki kaçak akaryakıt miktarı 5 milyar litre
Ülkedeki kaçak akaryakıt miktarı 5 milyar litre
CHP´li Güzelmansur, Meclis Araştırması istedi
AKP´li Yeşildal´dan ilçelerde davet toplantıları
AKP´li Yeşildal´dan ilçelerde davet toplantıları
AKP´nin Antakya Spor Salonu´nda yapılacak il kongresine tek aday olarak katılacağı açıklanan Adem Yeşildal´ın davet ziyaretleri AKP´nin kongre kalabalıklarını aratmadı.
Başkan Parlar´dan erken seçim çağrısı
Başkan Parlar´dan erken seçim çağrısı
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, vatandaşın yaşadığı sıkıntıların ve isteklerinin farkında olduklarını belirterek, “Kaybedecek bir saniye bile kalmadı. Erken seçim Türkiye´nin aydınlığa giden yoludur” dedi.
Başkan Savaş y ve z kuşağını dinledi
Başkan Savaş y ve z kuşağını dinledi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Payaslı gençlerle bir araya geldi.
DEVA´dan 21 kişilik İl Başkanlık Kurulu
DEVA´dan 21 kişilik İl Başkanlık Kurulu
Sabit Coşkun Başkanlığındaki Deva Partisi Hatay İl Yönetimi, ilk başkanlık kurulunu oluşturdu.
Kaşıkçı: Gara öncesi ile Gara sonrası aynı olmayacak
Kaşıkçı: Gara öncesi ile Gara sonrası aynı olmayacak
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda partisinin grubu adına yaptığı konuşmada Gara´da PKK´nın şehit ettiği 13 vatandaşımız ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel kanunları ile ilgili konuştu.
CHP´li Tokdemir´den AKP kongrelerine soru önergesi
CHP´li Tokdemir´den AKP kongrelerine soru önergesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, lokanta ve kahvehane gibi birçok işyeri koronavirüs salgını gerekçesiyle kapatılıp, birçok ilde etkinlikler valilerin kararlarıyla yasaklanırken, AKP´nin il kongrelerini yapmaya devam ettirmesini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tek adaylı AKP kongresi çarşamba günü
Tek adaylı AKP kongresi çarşamba günü
AKP, Hatay il kongresini 24 Şubat Çarşamba günü yapacak. Kongrenin tek adayın Hatay eski Milletvekili Adel Yeşildal olacak.
Eski vekilin ´istifa değerlendirmesi´
Eski vekilin ´istifa değerlendirmesi´
Hatay eski Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, partisi CHP´den istifa edenlere ´taş yerinde ağırdır´ ifadesiyle seslendi.
Oruç´tan, Suriye önergesi
Oruç´tan, Suriye önergesi
"Suriye´de işlendiği iddia edilen suçların Türkiye´de yargılamasının yapılması mümkün müdür?"
Tokdemir temizlik elemanı alımını sordu
Tokdemir temizlik elemanı alımını sordu
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yüzyüze eğitim kararıyla birlikte okulların hijyen koşullarını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
Kaşıkçı: Afet önlemleri siyaset üstüdür
Kaşıkçı: Afet önlemleri siyaset üstüdür
Deprem konusunun Hatay´ın en büyük gündemi olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Afad´ın yayınlamış olduğu deprem ısı haritası, Hatay´ın ne kadar kritik bir konuma sahip olduğunu gösteriyor” dedi.
AKP Hatay İl Gençlik´te Alkaya dönemi
AKP Hatay İl Gençlik´te Alkaya dönemi
AKP Hatay İl Gençlik Kollarının 6. Olağan kongresinde Mustafa Alkaya başkanlığındaki yeni yönetim kurulu göreve getirildi.
“SP, şu anda yükselen değer”
“SP, şu anda yükselen değer”
Çevrimiçi İl Divan Toplantısı´na katılan Saadet Partisi GİK Üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Partimiz şu anda yükselen değer” dedi.
Suriye içsavaşının 10. yılını değerlendirdi
Suriye içsavaşının 10. yılını değerlendirdi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada, 10´uncu yılına girecek Suriye iç savaşında yürütülen yanlış politikaları değerlendirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi