TMMOB´tan ‘bisiklet yolu´ eleştirisi
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu, bisiklet yolunun yönetmeliğe uygun hale getirilmesini istedi
Tarih: 12.11.2021 08:45:18

TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu, kentte yapımı süren ´bisiklet yolu´ projesini eleştirdi ve projenin, 12 Aralık 2019 gün ve 30976 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bisiklet Yolları Yönetmeliği ile 03 Kasım 2015 tarihli, 29521 sayılı Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları Ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına Ve Yapımına Dair Yönetmeliklere uygun hale getirilmesini istedi. Kurul, projenin, iki yönetmeliği uygulanabilirliği sağlandıktan sonra yapımına devam edilmesi gerektiğini açıkladı.

Kurul, ´bisiklet yolunun ne olduğunu´ anımsattı

TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu adına açıklamayı yapan Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği Başkanı Koray Tanın, ´bisiklet yolu´nun; motorlu trafikten ayrılmış, sadece bisiklet sürücülerine adanmış yol olup, motorlu araçlar ile kesişen geçişlerde, geçiş hakkı bisiklet sürücüsünün olup, bu alanlar uyarı tabelaları ve trafik ışıkları ile düzenlendiğini anımsattı.

TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan Tanın, kentte bisiklet yolu yapılmasını ve amacının çok güzel olduğu, ancak planlama ve uygulamada nelerin yanlış olduğunu ifade etmek istediklerini söyledi. Bisiklet yolu yapımının yaklaşık bir yıl önce, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş´ın da katılımı ile düzenlenen toplantıda anlatıldığını ve bisiklet yolu güzergahlarının belirlendiği yerleşim planının paylaşıldığını anımsatan Tanın, şöyle konuştu: "Yerleşim planı hazırlanıp, onaylanınca; İskenderun Belediyesi tarafından bisiklet yolu için gerekli teknik araştırmaların yapıldığı, alt yapı yetersizliklerinin giderildiği ve uygulama hedefi ile yola çıkıldığı kanaatimiz oluştu. Ulaşım amaçlı yapılacak olan bisiklet yollarının; ekonomik, çevre ve sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu bildiğimiz için kararı memnuniyet verici karşıladık. Ancak uygulamaya, geniş caddelerin gidiş-dönüş motorlu taşıt yollarının bir kısmının bisiklet yoluna dönüştürülmesi işleri ile başlandı” dedi.

Bisiklet yolunun ulaşım ağına entegre olmadığı, varış noktasına kadar süreklilik arz etmediği ve bazı noktalarda motorlu taşıt yollarına çıkılmak zorunda olduğuna işaret eden Tanın, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kazaya sebebiyet vermemek amacı ile ışıklandırma ve uyarı tabelalarının konulmadığı dikkatimizi çeken olumsuzluklar yanında, mimarlık-mühendislik mesleğimiz gereği pek çok soru ve halkın memnuniyetsiz serzenişleri ile karşılaştık. Henüz otopark sorunu çözümlenemeyen şehrimizde yapımı planlanan bisiklet yolları otopark sorununu tamamen çözümsüz hale getirmiş, kısa sürede halkın memnuniyetsizliği basın, yayın ve sosyal medya aracılığı ile çoğalmış ve yayılmıştır. Motorlu araçlar ile kesişen geçişlerde, geçiş hakkı bisiklet sürücüsünün olup, bu alanlar uyarı tabelaları ve trafik ışıkları ile düzenlenir. Yerel yönetimlerin bisiklet yolu yapmalarındaki amaç nedir? Spor ve etkinlik amaçlı mı? Spor ve etkinlik amaçlı bisiklet yolları rekreasyon alanları içerisinde yer alan, varılacak hedefi olmayan yollardır. Şehrimizde kıyı şeridinde bu amaçla düzenlenmiş yollar mevcuttur.”

“Güvenli ulaşım amacı gözardı edilmiş”

Bisiklet yolunun ulaşım amaçlı düzenlemelerdeki farklılıkları da hatırlatan Tanın, “Ulaşım amaçlı kullanım için birinci öncelik, belirli bir varış noktasına, belirli bir güzergahı takip etmek sureti ile en kısa sürede ve en az kesinti ile ulaşılacak noktaya varabilmektir. Bisiklet yolu planlama sürecinde belediyeler; Projede görev alacak teknik personelleri, kamu kurumları (Ulaştırma, karayolları, trafik) ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek teknik konuların paylaşıldığı toplantılar düzenlemesi ve alt yapı sorunları üzerinde konunun uzmanlarınca teknik çalışmaların yapılması gerekirdi. İskenderun Belediyesi böyle güzel bir projeye uzun soluklu çalışmış, altyapı ve uygulama sırasında oluşabilecek teknik sorunları uzmanlar tarafından çözülmüş ve uygulamaya geçilmiştir, diye düşündük. Ancak teşkil edilen bisiklet yollarının halkın ulaşım ihtiyacını güvenli bir şekilde karşılamak amacı ile ulaşım noktaları, yerleşim yerleri, yoğun olarak kullanılan hizmet alanları göz önüne alınarak mevcut ulaşım ağlarına entegre olması gerekirken, planlama ve uygulama aşamalarında bu amaçların göz ardı edildiği görülmüştür" değerlendirmesini yaptı.

Bisiklet yolu, yönetmeliklere uymalı

Tanın, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bugüne kadar şehrimizde bisiklet yoluna dönüştürülen çalışmalara bakıldığında; İskenderunda yapılan bisiklet yolunun ulaşım amaçlı yapıldığı ancak, mevcut ulaşım ağına entegre olamadığı görülmektedir. Öncelikle bisiklet yolu yapılacak bölgenin trafik yoğunluğu, fiziksel şartları, güvenli ulaşımı, otopark sorunları dikkate alınarak tasarlanmalı ve mevcut trafiği aksatmayacak şekilde, uygulamaya başlanmalıydı. Gerek basın gerekse yayın organları tarafından yapılan paylaşımlarda sivil toplum kuruluşlarının ´çözümün bir parçası olması gerektiği´ defalarca ifade edilmiştir. Bizler de sizlerle aynı düşüncede olduğumuz için sadece bisiklet yolu yapımı işinde değil, göreve geldiğimiz ilk günden beri memleketimiz için üzerimize düşen tüm görevlerde, mülki amirlerimizin ve yerel yönetimlerimizin yanında yer aldığımızı tüm ziyaretlerimizde ifade etmişizdir. TMMOB olarak şehrimizde oluşturulması planlanan, teknik bilgi gerektiren her konuda; Mülki amirler tarafından davet edildiğimiz taktirde teknik bilgiye ihtiyaç duyulan çalışmalara katkı sunmaya; Araştırma ve planlama aşamaları aceleye getirilen, teknik dışı çözümlerle uygulamaya başlanan ve yerel halkımızın sıkıntı duyduğu durumları analiz ederek, yapıcı eleştirilerle ve çözüm ortaklığımız ile proje sürecine katkıda bulunmaya her zaman hazır olduğumuzu bildiririz. Şehrimizde yapımına başlanan bisiklet yolunun, 12 Aralık 2019 günü ve 30976 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bisiklet Yolları Yönetmeliğine ve 03 Kasım 2015 tarihli, 29521 sayılı Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları Ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına Ve Yapımına Dair Yönetmeliklere uygun hale getirilmesi, uygulanabilirliği sağlandıktan sonra yapımına devam edilmesi gerektiğini hatırlatırız. Halkımızı bilgilendirmek, sivil toplum kuruluşlarına yapılan haksız ithamların önüne geçmek ve şehrimizde TMMOB üyelerinin çözüm ortağı olmaya gönüllü olduğunu bildirmek için bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TMMOB bisiklet yolu eleştirisi
Mimarlarda yeniden Koray Tanın
Mimarlarda yeniden Koray Tanın
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği başkanlığına yeniden Koray Tanın getirildi.
Tarihi binaya ‘müze´ incelemesi
Tarihi binaya ‘müze´ incelemesi
Hazırlık çalışmalarına 2015 yılında başlanan İskender Müzesi için düşünülen İskenderun Kaymakamlığı ek hizmet binası, Arkeoloji Müzesi´ne dönüştürülecek.
´İhale usülsüz´ gerekçesiyle iptali istendi
´İhale usülsüz´ gerekçesiyle iptali istendi
İskenderun´da sosyal tesisin özelleştirilmesine karşı dava başvurusu yapıldı
Mahkeme kararına rağmen ´ihale´
Mahkeme kararına rağmen ´ihale´
Meclis kararı ile belediyenin sosyal tesislerinin İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti. (İSKEN) sermayesine katılması istenmiş, mahkeme ise bunu iptal etmişti.
Görev noktalarına yılbaşı ziyareti
Görev noktalarına yılbaşı ziyareti
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yılbaşı gecesi dolayısıyla bir dizi ziyarette bulundu.
Belediyeden temizlik ihbar hattı
Belediyeden temizlik ihbar hattı
İskenderun Belediyesi temizlikle ilgili talepler için WhatsApp Temizlik İhbar Hattı oluşturdu.
Tosyalı, din görevlileriyle buluştu
Tosyalı, din görevlileriyle buluştu
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, din görevlilerini ağırladı.
İskenderun Belediyesi´nden dolandırıcılık uyarısı
İskenderun Belediyesi´nden dolandırıcılık uyarısı
İskenderun Belediyesi, işe alım vaadiyle dolandırıcılık yapıldığı duyumları üzerine kamuoyunu uyardı.
Kent Konseyine akademisyen başkan
Kent Konseyine akademisyen başkan
Kent Konseyi 2. Genel Kurulunu gerçekleştirdi
´Polisim´ diye tanıtıp altın alan kişi yakalandı
´Polisim´ diye tanıtıp altın alan kişi yakalandı
Kendisini polis ve savcı´ olarak tanıtıp, İstanbul´da vatandaşlardan 217 adet cumhuriyet altını aldığı savunulan M.A. adlı kişi, İskenderun´da polisin düzenlediği operasyonla yakalandı.
Çalışmalarını partilisine anlattı
Çalışmalarını partilisine anlattı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyenin kentte yaptığı çalışmaları partisi AKP´li seçilmişlere anlattı.
Tosyalı limanına 80 dönüm ilave dolgu alanı
Tosyalı limanına 80 dönüm ilave dolgu alanı
CHP´li Kayış: Sadece kendi yatırımlarını düşünüyorlar
Şahintepesi su istiyor
Şahintepesi su istiyor
İskenderun´a bağlı Şahintepesi sitesinde yaşayan sakinler programsız kesintinin 4 gününde susuzluğu protesto etti.
Yayla yolunda asfalt çalışması
Yayla yolunda asfalt çalışması
İskenderun Belediyesi, kentte başlattığı asfalt çalışmalarını sürdürüyor.
Kurban satış alanında çalışma
Kurban satış alanında çalışma
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kentin Modern Evler girişinde bulunan boş arazinin kurban satış alanı olarak belirlendiğini duyurdu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi