Tokdemir THY´nin Boeing siparişlerinin akıbetini sordu
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay´dan Türk Hava Yolları´nın bir Amerikan şirketi olan Boeing şirketinden sipariş ettiği Boeing 737 Max modeli uçaklarla ilgili dünya çapında sorunlara karşın Türk Hava Yolları´nın bu yöndeki yaklaşımını sordu.
Tarih: 27.2.2020 11:52:20

İskenderun/SES

 Tokdemir, “Basına yansıyan bilgilere, uluslararası havacılık otoritelerince bu uçakların uçurulmasına bir daha izin verilmemesi ihtimali çok ciddi bir senaryo olarak önümüzde durmaktadır. Bu senaryoda THY´nin, THY hissedarlarının ve devletimizin çok ciddi bir zarara uğraması gündeme gelecektir” dedi.

TBMM Başkanlığı´na verdiği ve Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde Türk Hava Yolları´nın ve bağlı ortaklığı AnadoluJet´in envanterinde kaç tane Boeing 737 Max grubu uçak bulunduğunun yanıtını da isteyen Tokdemir, 2018´de Cakarta´da, 2019´da Addis Ababa´da ki kazaları hatırlattı. Tokdemir, “Etiyopya´daki kazanın ardından aralarında Türkiye´nin de bulunduğu, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya´nın da bulunduğu birçok ülke, "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçakların uçuşuna kapatmıştır” ifadesini belirtti.

Boeing 737 Max grubu uçak var mı?
Tokdemir, şu soruları yöneltti: “Şimdiye kadar teslim alınmamış Boeing 737 Max grubu uçaklardan sipariş edilen kaç uçak vardır, bu uçakların bedeli ne kadardır ve bu bedel ödenmiş midir? Söz konusu havacılık otoritelerince bu uçakların uçmasına izin verilmezse THY´nin elinde bulundurduğu veya sipariş ettiği uçaklardan doğacak zarar nasıl tazmin edilecektir? Bu uçaklarla ilgili sözleşmeler yapılırken bu riskler dikkate alınmış ve THY´nin menfaatlerini gözetecek şekilde gereken hukuki tedbirler alınmış mıdır? Bu uçakların siparişinde ticari saiklerden ziyade siyasi saiklerin ön planda olduğuna dair yaygın bir kamuoyu algısı vardır. Bu siparişler gerçekleştirilirken başka firmaların uçak modelleri ile ilgili herhangi bir teklif alınıp-verilmiş midir?”

 
Kaynak:

Kaç abonenin elektriği kesildi?
Kaç abonenin elektriği kesildi?
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 2021´in ilk gününe de yüzde 6´lık elektrik zammıyla girildiğini belirterek, ödenemeyen elektrik faturalarını TBMM gündemine taşıdı.
Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yönetimini eleştirdi, “Büyükşehir böyle yönetilmez” dedi.
CHP: Sözleri iade ediyoruz
CHP: Sözleri iade ediyoruz
Belediye meclisinde ´yalan söylüyorsun´ suçlaması…
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
Sınır ötesi inceleme
Sınır ötesi inceleme
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye´nin İdlip bölgesinde türkiye tarafından yapılan briket evlerde incelemede bulundu.
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Akçalı Mahallesi´nde sökülen zeytin ağaçları ile ilgili verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
Hatay Barosu´nun da aralarında bulunduğu 26 baro adına yapılan ortak açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM kararlarının bağlayıcılığına dikkat çekilerek, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesine göre, Mahkeme´nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır” denildi.
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
CHP Hatay İl Başkanı Parlar, Türkiye´de yeni istihdam alanlarının yaratılmaması, var olan istihdamın da kaybedilmesinden en fazla genç nüfusun etkilendiğini belirtti.
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan´a 2 soru ile icraları hatırlattı
Topal: Hatay koronadan ölüyor
Topal: Hatay koronadan ölüyor
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´daki Kovid-19 vakalarının önüne geçmek için hükümetin karantina uygulanmasını başlatmasını istedi.
Asgari ücret önerisine tepki
Asgari ücret önerisine tepki
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, asgari ücretin, insanca yaşama sağlayacak bir ücret olarak belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay´da yaşanan elektrik kesintilerinin gün geçtikçe daha da yoğunlaştığını, kesintiler nedeniyle dağıtımı yapılamayan su ve çalışmayan kombilerden dolayı ısınma sorunlarının yaşandığını belirterek, sorunu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´ın rüzgâr enerjisi potansiyelini ve bunun ne kadarının kullanıldığını, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, hükümetin bazı ülkelere hibe para yardımında bulunmasına tepki gösterdi.
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, meyve suyu üreten ve üzerinde ´helal´ damgası vurulan bir meyvesuyu firmasının ürününde Sünni mezhebine ait kolların yazılmasını ayrımcılık olarak niteledi ve soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi