Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Tarih: 21.4.2018 10:51:11

Hatay Milletvekili Serkan Topal, uyuşturucu kullanımı ve satışının Hatay´da gittikçe yaygınlaştığını belirterek, uyuşturucu kullanımı ve satışı ile ilgili TBMM gündemine taşıdı. Milletvekili Topal, Meclis Araştırması istedi.
Hatay Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği Meclis Araştırması teklifinde, "Hatay´da uyuşturucu madde kullanımı ve satışının yaygınlığı halkın sağlığını, gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte uyuşturucu kullanımına bağlı olarak suç oranlarında artış olduğu gözlemlenmektedir" ifadesini belirtti ve uyuşturucu kullanımının sosyolojik, ekonomik ve psikolojik boyutunun araştırılması, kullanımının önlenmesi ve etkin mücadele yöntemlerinin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
Kamuoyuna yansıyan AMATEM raporlarında tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü anlatan milletvekili Topal, Meclis Araştırması istemi gerekçesinde, 2015 yılında, Suriye´de imal edilerek Türkiye üzerinden deniz yoluyla Körfez ülkelerine sevk edilmek üzeriyken Hatay´da yakalanan 12 milyon adet captagon hapın yakalanmasına da yer verdi. Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Yeşilay´ın tanımına göre, madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü halde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır. Uyuşturucu olarak kullanılan maddelerin kimyasal yapıları birbirinden farklıdır. Kullanıldıklarında merkezi sinir sisteminin farklı bölümlerini etkileyerek fiziksel ve psikolojik tahribata yol açmaktadır. Uyuşturucu kullanımı ile aklı ve irade işlemez hale gelmektedir. Kişi, normal yaşam ve davranışlarından uzaklaşırken, çevreye uyum yeteneğini kaybetmeye başlamaktadır. Bağımlı giderek aileden ve çevresinden kopararak, yalnızlaşır. Çoğu zaman bu tabloya ağır bunalımlar eşlik eder. Kişide fiziksel olarak, bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmlarına/kanamalarına sebep olan madde kullanımı, tüm iç organların zarar görmesine ve buna eşlik eden bir dizi hastalığa neden olmaktadır. Türkiye´nin coğrafi olarak, üretim bölgeleri ile tüketim bölgelerinin arasında olup yasa dışı uyuşturucu ticareti açısından en önemli transit yol olarak adlandırılan “Balkan Rotası” üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizde ve Hatay´da uyuşturucu madde kullanımı ve alımının hızla arttı. Türkiye´de 2007´den 2016 yılına kadar 2 bin 148 kişi uyuşturucu madde kullanımından yaşamını yitirdi. 2014-2016 yılları arasında 680 bin 575 kişi uyuşturucu tedavisi görürken, ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı´na ise 2,5 yılda toplamda 106 bin 112 kişi yardım talebinde bulunmuştur. Türkiye 2014-2016 yılları arasında uyuşturucuyla mücadele kapsamında sadece ilaç ve tedavi masrafları için 147 milyon 346 bin 531 lira harcamıştır" açıklamasını yaptı.
Meclis Araştırması gerekçesinde uyuşturucu olaylarını da ifade eden, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi´nin 2017 Türkiye Uyuşturucu Raporu verilerini de aktaran Topal, araştırma gerekçesinde şunlara yer verdi: "Türkiye genelinde 2016 yılında toplam 81 bin 222 uyuşturucu olayı meydana gelmiştir. Bu olaylarda toplam 114 bin 276 şüpheli yakalanmıştır. Rapor, 2016 yılı olay ve şüpheli sayısında bir önceki yıla göre artış meydana geldiğini ortaya koymaktadır.  2015 yılı ile mukayese edildiğinde; olay sayısındaki artış yüzde 11,24, şüpheli sayısındaki artış ise yüzde 5,81 oranında gerçekleşmiştir. Ceza infaz kurumlarında 2016 yılı itibariyle uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan dolayı 37 bin 367 hükümlü/tutuklu bulunmaktadır. Uyuşturucu suçlarına yönelik önleme faaliyetleri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası´nın 58. maddesinde yer alan ´Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır´ hükmüne dayanmaktadır. Tüm bu gerekçelerle birlikte Hatay ilinde uyuşturucu kullanımın önlenmesi ve azaltılmasına yönelik önlemlerin daha ciddiyetle ve samimiyetle ele alınması gerekmektedir. Hatay ilinde uyuşturucu sorunun sosyolojik, ekonomik ve psikolojik boyutunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi, suç oranlarının yıl değişimlerinin izlenmesi ve acil eylem planı hazırlanması için TBMM´nin konuya dair kapsamlı bir Meclis Araştırması yapması elzemdir."
Kaynak:

Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
Heyetler Hatay´a destek ziyaretini sürdürüyor
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi