Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Tarih: 21.4.2018 10:51:11

Hatay Milletvekili Serkan Topal, uyuşturucu kullanımı ve satışının Hatay´da gittikçe yaygınlaştığını belirterek, uyuşturucu kullanımı ve satışı ile ilgili TBMM gündemine taşıdı. Milletvekili Topal, Meclis Araştırması istedi.
Hatay Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği Meclis Araştırması teklifinde, "Hatay´da uyuşturucu madde kullanımı ve satışının yaygınlığı halkın sağlığını, gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte uyuşturucu kullanımına bağlı olarak suç oranlarında artış olduğu gözlemlenmektedir" ifadesini belirtti ve uyuşturucu kullanımının sosyolojik, ekonomik ve psikolojik boyutunun araştırılması, kullanımının önlenmesi ve etkin mücadele yöntemlerinin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
Kamuoyuna yansıyan AMATEM raporlarında tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü anlatan milletvekili Topal, Meclis Araştırması istemi gerekçesinde, 2015 yılında, Suriye´de imal edilerek Türkiye üzerinden deniz yoluyla Körfez ülkelerine sevk edilmek üzeriyken Hatay´da yakalanan 12 milyon adet captagon hapın yakalanmasına da yer verdi. Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Yeşilay´ın tanımına göre, madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü halde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır. Uyuşturucu olarak kullanılan maddelerin kimyasal yapıları birbirinden farklıdır. Kullanıldıklarında merkezi sinir sisteminin farklı bölümlerini etkileyerek fiziksel ve psikolojik tahribata yol açmaktadır. Uyuşturucu kullanımı ile aklı ve irade işlemez hale gelmektedir. Kişi, normal yaşam ve davranışlarından uzaklaşırken, çevreye uyum yeteneğini kaybetmeye başlamaktadır. Bağımlı giderek aileden ve çevresinden kopararak, yalnızlaşır. Çoğu zaman bu tabloya ağır bunalımlar eşlik eder. Kişide fiziksel olarak, bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmlarına/kanamalarına sebep olan madde kullanımı, tüm iç organların zarar görmesine ve buna eşlik eden bir dizi hastalığa neden olmaktadır. Türkiye´nin coğrafi olarak, üretim bölgeleri ile tüketim bölgelerinin arasında olup yasa dışı uyuşturucu ticareti açısından en önemli transit yol olarak adlandırılan “Balkan Rotası” üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizde ve Hatay´da uyuşturucu madde kullanımı ve alımının hızla arttı. Türkiye´de 2007´den 2016 yılına kadar 2 bin 148 kişi uyuşturucu madde kullanımından yaşamını yitirdi. 2014-2016 yılları arasında 680 bin 575 kişi uyuşturucu tedavisi görürken, ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı´na ise 2,5 yılda toplamda 106 bin 112 kişi yardım talebinde bulunmuştur. Türkiye 2014-2016 yılları arasında uyuşturucuyla mücadele kapsamında sadece ilaç ve tedavi masrafları için 147 milyon 346 bin 531 lira harcamıştır" açıklamasını yaptı.
Meclis Araştırması gerekçesinde uyuşturucu olaylarını da ifade eden, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi´nin 2017 Türkiye Uyuşturucu Raporu verilerini de aktaran Topal, araştırma gerekçesinde şunlara yer verdi: "Türkiye genelinde 2016 yılında toplam 81 bin 222 uyuşturucu olayı meydana gelmiştir. Bu olaylarda toplam 114 bin 276 şüpheli yakalanmıştır. Rapor, 2016 yılı olay ve şüpheli sayısında bir önceki yıla göre artış meydana geldiğini ortaya koymaktadır.  2015 yılı ile mukayese edildiğinde; olay sayısındaki artış yüzde 11,24, şüpheli sayısındaki artış ise yüzde 5,81 oranında gerçekleşmiştir. Ceza infaz kurumlarında 2016 yılı itibariyle uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan dolayı 37 bin 367 hükümlü/tutuklu bulunmaktadır. Uyuşturucu suçlarına yönelik önleme faaliyetleri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası´nın 58. maddesinde yer alan ´Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır´ hükmüne dayanmaktadır. Tüm bu gerekçelerle birlikte Hatay ilinde uyuşturucu kullanımın önlenmesi ve azaltılmasına yönelik önlemlerin daha ciddiyetle ve samimiyetle ele alınması gerekmektedir. Hatay ilinde uyuşturucu sorunun sosyolojik, ekonomik ve psikolojik boyutunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi, suç oranlarının yıl değişimlerinin izlenmesi ve acil eylem planı hazırlanması için TBMM´nin konuya dair kapsamlı bir Meclis Araştırması yapması elzemdir."
Kaynak:

Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi