´Toplumsal cinsiyet eşitliği´ Meclis´te
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 10 Eylül 2013´de MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü´nün, resmi internet sitesinden ´toplumsal cinsiyet eşitliği´ hedefinin ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinden ‘toplumsal cinsiyet eşitliği´ ibaresinin kaldırılmasını soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 16.9.2019 09:38:52

İskenderun/SES

Milletvekili Oruç., TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "10 Eylül´de MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Rehberlik Programının kişisel-sosyal rehberlik hedeflerinden ´toplumsal cinsiyet eşitliği´ hedefi neden kaldırılmıştır? Yayınlanmasının ardından birkaç saat içinde web sitesinden toplumsal cinsiyet eşitliği hedefinin kaldırılmasının nedeni ´...ailenin altını oyacak, toplumun mezarını kazacak...´ gibi gelen tepkiler midir? Toplumsal cinsiyet eşitliği hedefinin sehven yayınlanmış olduğu iddiası doğru mudur? Resmi Gazetede yayınlanan değişiklikte de görüldüğü üzere ´toplumsal cinsiyet eşitliği yürürlükten kaldırılarak´ Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasanın 10. Maddesinde yer alan cinsiyetler arası eşitlik ilkesini yok saymaktadır. Bu yok saymayı ortadan kaldırmak için Bakanlığınızca bir adım atılacak mıdır? Milli Eğitim Bakanı´nın, cinsiyet eşitliğiyle ilgili çalışmalar yürütüleceği yönündeki açıklamalarına karşın toplumsal cinsiyet eşitliğinin hedeflerden, sosyal etkinlikler yönetmeliğinden ve projelerden kaldırılması çelişkili değil midir? CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi yükümlülüklerini yerine getirmemek, anayasanın 90. maddesi ´Milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.´ hükmü ile çelişmektedir. Bu çelişkiyi gidermek için çalışmalarınız olacak mıdır? Dini vakıf, dernekler, bazı medya kuruluşları tarafından hedef alınan toplumsal cinsiyet eşitliği temelli hedef/projelerin, bu yoğun kampanyalar sonucunda sonlandırılmasına karar verildiği izlenimi uyanmaktadır. Tüm zeminlerde, devlet politikası olarak uygulanması gereken toplumsal cinsiyet eşitliğinin, MEB hedeflerinden kaldırılmış olması hakkında Bakanlığınızın resmi bir açıklaması olacak mıdır?"
Milletvekili Hatimoğulları, önergesinde şunlara yer verdi: "Milli Eğitim Bakanlığı, Şubat 2019´da toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin hizmet içi eğitim modüllerini kaldırmış; Yükseköğretim Kurulu da, ´Türkiye´nin değerleri ile mütenasip değil´ diyerek Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projelerini durdurmuştu. 12 Eylül´de yayınlanan Resmi Gazete´de Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 3. Maddesinde ... 7. maddenin 1. fıkrasında yer alan ‘toplumsal cinsiyet eşitliği´ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır."
Katliama dönüşen kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmenin en önemli yolu toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine bir bütün olarak toplumu bilinçlendirmek iken; kadınların yıllar süren mücadeleleri ile elde edilen kazanımları yok edilmek istendiğini savunan Hatimoğulları, "Türkiye´nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler CEDAW (Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi) ve İstanbul Sözleşmesi (Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) gereğince, Türkiye´nin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak/bunun için tedbirler almakla yükümlüdür" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

CHP´den çevre incelemesi
CHP´den çevre incelemesi
Heyet, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme ve görüşme yaptı
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorununu parlamentoya taşıdı.
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçen 72.000 doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin zam tepkisi
Milletvekilinin zam tepkisi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı farklı bir paylaşımda da elektrik, doğalgaz, akaryakıt vs. yapılan zamlara tepki gösterdi.
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP, Abant´ta milletvekili kampı düzenledi.
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay´da pamuk hasatında çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM´de yaptığı açıklamayla ifade etti.
Topal, toprak satışının peşinde
Topal, toprak satışının peşinde
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığına verdiği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istediği önergesinin ardından parlamentoda düzenlediği basın açıklamasında, ülke topraklarının yabancı sermayeye satılmasına karşı olduklarını ifade etti.
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
İlçe ziyaretlerini sürdüren AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan´da kaymakamlık, yerel gazeteler, esnaflar ve oda başkanlarıyı ziyaret etti, partisinin ilçe binasında yönetici ve üyeleriyle görüştü.
İlin iki takımının karşılaşması
İlin iki takımının karşılaşması
Bölgesel Amatör Ligi
Şahin´den kreş önergesi
Şahin´den kreş önergesi
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, kanun ve yönetmeliklere göre şirketler ile kamu kurumlarının bünyesinde kreş bulundurmasının zorunluğu olduğunu, hükümetin hem kamu kurumlarda hem de şirketlerde çalışan çocuklu kadınların bakım yükünü hafifletmek adına kreş konusunda gerekli denetim ve çalışmaları yapmasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Belediyeye başkan ziyareti
Belediyeye başkan ziyareti
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, HBB Genel sekreteri Nihat Tazearslan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´yı makamında ziyaret etti.
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Milletvekili Topal, ilin yarısının yabancıya ait olduğunu savundu
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
Saadet Partisi (SP) Hatay il teşkilatı, ilçe başkanlarının katılımıyla Antakya Habib-i Neccar Konferans Salonu´nda istişare toplantısı düzenledi.
Hatay´da AKP´ye katılım
Hatay´da AKP´ye katılım
Milli Beka Hareketi üyelik formunu doldurdu
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
Şahin, Avcılık ve Yaban Hayatı mezunlarını Meclis´e taşıdı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi