“Toplumsal umut devam ediyor”
Akdeniz Sanat Oluşumu´nun bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri İskenderun´da Ahmet Özer söyleşisi ile başladı.
Tarih: 8.11.2018 15:14:18

Sadet Berkyürek/İskenderun

12 Martla başlayan, 12 Eylül darbesiyle sürdürülen koşulların sanat ve edebiyatı da da yaşamdan kopardığını, ancak ‘ekşime dönemi´ olarak adlandırdığı bu süreci 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa´nın yeniden inşasına benzeterek geçici olduğu umudunu koruduğunu söyleyen Özer, sanatın duyuları harekete geçirerek zenginleştirici etkisinin ise emekle kazanılabileceğini kaydetti.
Adana´daki açılışın ardından İskenderun´da Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği´nin evsahipliğindeki ilk etkinliğin konuğu şair-yazar Ahmet Özer oldu. Bu yılın onur konuğu da olan Ahmet Özer, Toplumsal Yaşam ve Edebiyat konulu söyleşide sanatın işlevinden yola çıkarak toplumsal yaşamdaki sorunların sanata yansımalarını ele aldı, dönemsel kesitlerle örneklendirdi. Özer, “Sanat eserleri hayatımıza dokunuyorsa onu seviyoruz” dedi. 3. uluslararası Kültür Sanat Buluşması etkinliklerin İskenderun bağını kuran Dr. Ali Kurt´un ‘uzun yol şairi´ olarak tanımladığı Ahmet Özer, sorularla zenginleştirdiği söyleşide sanatçı olmanın bir bedeli olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Birinin adamı olmayacaksın arkadaş. İktidarın adamı olduğunuz zaman sanatınız da gider, oradan kazanacağınız parayla hiçbir zaman vicdanınızı geri alamazsınız. Sanatçı olmanın bir bedeli vardır; o da ömürdür. Bir Ruhi Su gibi, bir Nazım Hikmet gibi…” 

Devletin her dönem sanatçıya bir bakış açısının olduğunu, tek parti yönetimi döneminde CHP´nin açtığı bir yarışmada Halide Edip Adıvar´ın Sinekli Bakkal romanının Roman Mükafatı´nı kazandığını, 1946 yılında yine tek parti yönetimi döneminde açılan bir başka yarışmada da Cahit Sıtkı Tarancı´nın Otuzbeş Yaş şiiriyle birinci geldiğini, aynı yarışmada Atilla İlhan´ın Cebbaroğlu Mehemmed şiiriyle ikinci olduğunu, üçüncülüğü ise Fazıl Hüsnü Dağlarca´nın Kızılırmak Kıyılarında şiirinin aldığını hatırlatan Özer, dönemi “Tek parti dönemi, bugünkü gibi ayrışma yok, herkesin temel olarak devletin farklı noktalarında bu ülkenin kalkınmasına yüreğini adamış insanlardan mürekkep bir Türkiye” olarak tanımladı. Bu yarışmaların, verilen ödüllerin o günden bugüne tartışılmadığı gibi Otuzbeş Yaş şiirinin hayatımıza giren bir eser olduğunu kaydeden Ahmet Özer, bugün devlet sanatçısı ödülünün arkasında süren tartışmaları ise ‘çürüme´ olarak nitelendirdi. Orhan Gencebay´ın plaklarının 70´li yıllarda harçlıklar biriktirilerek alındığını, müziğinin toplumdaki gecekondulaşmanın beraberinde getirdiği, acıdan beslenen bir arabesk kuşağın yaratıldığını sözlerine ekleyen Özer, kimliğini yitiren kesimin adeta ilacı olarak aynı durumun Müslüm Gürses´le de yaşandığını, Yavuz Bingöl´ün de beslendiği toplumsal kesimin dışına düştüğüne işaret etti.

“Belleği silmek isteseler de umut sürüyor”
Toplumların da iklimleri olduğunu ve silinmek istenen belleğe karşın toplumlarda umudun eksilmeyeceğine inandığını vurgulayan Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Onun bunun aklıyla hareket etmeyelim, yüreğimizin sesini dinleyelim. Aklınızı kullanın. İnsanın en akıllısının bile akla ihtiyacı vardır. kendi toprağımızın insanını dışlarsanız, para üzerine imparatorluk koyarsanız, bu insan bu memlekete yabancılaşır, ülkenin sorunlarına sahip çıkmaz. Bugün ne yapabiliriz sorusunda insanımızı yönlendirmede, aklını kullanmada bilgiye ihtiyacımız vardır. bunu Cumhuriyetin başlangıcında Halkevleri, Köy Enstitüleri´yle, köylere kadar giden tiyatrolarla sağladılar. Bugün ise geçmişe ait her mekanı yıkıyorlar. Beraberinde belleğimiz de siliniyor. Ancak hiçbir zaman toplumlarda umut eksilmez. Ama sabır gerekir.”

“Edebiyat da ekşiyor ama…”
12 Martla toplumun dinamik güçlerinin örselenmesinin 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle sürdüğünü, bugüne ulaşan etkilerin kültür ve sanat yaşamını, ürünlerini de etkilediğini söyleyen Özer, “80´lerden sonra sanat ve edebiyat içine kapandı, içine hapsedildi. Hayattan koptu, hayata tepkisel bir bağı ortadan kaldırıldı. Sanat ve edebiyat alanında ne kadar yatırım yapılması gerekirse hepsi yok edildi. ‘Bale, ahlaksızlık. Sinema, ne gerek var. Tiyatroları kapatın. Edebiyat, karın doyurmuyor.´ Hepsi ayağımızın altından çekilince duygusuz oluyoruz. Yayıncı, yönetimler de dahil edebiyatın bütün güzellikleri bilinçli olarak yok oluyor. İnsanın insana anllattığı çok önemli. Onun için günümüzün edebiyatı politika gibi dünyadaki toplumsal yapı gibi bir ekşime dönemi yaşıyor. Ama bu geçicidir kesinlikle. İkinci Dünya Savaşı Avrupası o yıkımı yeniden inşa etmiştir. Ülkeleri korumak lazım. Elden çıktığı zaman bu kolay değil.

“İyiler girmeyince 3. sınıf politikacı yönetiyor”
Politikanın insan yaşamındaki önemine de bir soru üzerine dikkat çekerek dünyanın en iyi işlerinden biri olması gerektiğini söyleyen Özer, politikayla insanların yönetildiğini ve eğitildiğini, ancak günümde politik hayatın her türlü olumsuzlukları taşır duruma gelmesini eleştiren özer, bunun ‘iyi politikacıyı´ dışarı ittiğini belirtti. Özer, “Bizim ülkemiz de dahil olmak üzere politika hayatımızdan her türlü olumsuzlukları taşır oldu. Pırıl pırıl insanlarımız politikacı olamıyor. Onurlu insanlar bugün politikaya girmeyince de üçüncü sınıf insanlar politikacılık yapıyor. Dünyaya bakın öyle. Bakın bir Makron Fransa´yı yönetebiliyor” diye konuştu.

“Kenti iyi bileni getirin ve destekleyin”
Kentlerin yerel yöneticilerini ‘iyi seçmesini´ öneren, yerel yöneticilerin kenti iyi bilenler olduğunu sözlerine ekleyen Özer, kriterlerini ise şöyle aktardı: “Burayı, buranın değerlerini çok iyi bilen, bu memleketin bağlı olduğu coğrafyadaki kültürel dokuyu bilen, insanlarını, göçleri en iyi bileni getirin, koyun ve ona destek olun. Çünkü, kendisi de tek başına her şeyi bilmez. Siz destek olursanız başarılı olur. İyi yönetilmek istiyorsanız, iyi yönetici seçmek durumundayız."
Kaynak:

"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
21 Mart Nevruz Bayramı, dün İskenderun´da yakılan Nevruz ateşiyle kutlandı.
Meydanda ´baraj´ polemiği
Meydanda ´baraj´ polemiği
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 24 Şubat´ta Antakya´da yaptığı mitingte, "Hatay´a 6 baraj ve 3 gölet yaptık. 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz" yönündeki açıklaması, seçim meydanlarında CHP ve AKP genel başkanlarının polemiğine yol açtı.
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Antakya´da ortaokul öğrencileri, doğada canlı yaşamını gözlemek üzere Hatay Dağ Ceylanları gözlem istasyonuna gitti.
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
Aralarında İskenderun, Erzin, Antakya ve samandağ çevre koruma derneklerinin de bulunduğu Doğu Akdeniz Çevre dernekleri Platformu (DAÇE), Doğu Akdeniz Bölgesinin, planlanan kirli teknolojilerin merkezi haline getirilmek istendiğini belirtti.
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında kentte faaliyet gösteren özel Beyaz Melek Bakım Merkezi´ni ziyaret etti.
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
İskenderun´un Denizciler mahallesindeki Gübretaş Ortaokulu öğrencileri, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliği düzenledi.
Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi