"Toplumu kadın uyandırır"
Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, bir toplumun uyanmasında kadınların rolünün çok önemli olduğunu ifade etti.
Tarih: 17.2.2018 09:03:44

Akın Bodur/İskenderun
Söylemez, "Kadın uyursa, toplum uyur. Kadın uyanırsa, toplum da uyanır" dedi. Her suçun altında insanın olduğunu ifade eden Söylemez, insanın o suçu işlemeye nasıl geldiğinin irdelenmesi gerektiğini de belitti.
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba Sohbetinin konuğu olan Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, savaşa karşı yazdığı ´Çalınmış çocuk´ adlı şiirini okudu. Savaşın yerine sevginin yaşanması gerekitğini anlatan Söylemez, bunun 1943 yılında da bu şekilde olduğunu, milli şef İsmet İnönü´nün, İkinci Dünya Savaşı sürecinde ülkenin savaşa katılmasını isteyenlere "Ne savaşı istiyorsunuz?" diye sorduğunu anlattı ve savaşı övmenin nefreti yüceltmeyi getirebileceğini de belirtti.
Konuşmasında Yaşar Kemal´den de şiir okuyan şair ve masal yazarı Söylemez, 1950´lede ABD´nin Türkiye´ye verdiği Marshall yardımına ilişkin yazdığı ve emeğin nasıl yok edildiğini; Marshall yardımı kapsamında köylüye verilen traktörler karşılığında tarla-bahçelerinin ipotek edildiğini o dönemde salgın haline dönüşen ruam hastalığının binlerce atın ölümüne yol açtığını ifade etti.

Yörede yaşananları kitaplarında anlatmış
Söylemez, babasının anısına yazdığı Soğukoluk´ta yaşayan insanların ´Karabıyık Dede´ adlı kitabındaki hikayesini anlattı. Günümüzde birçok kişinin başkalarının eserlerini alıp, kitap çıkarmaya çalıştığını, adını bile yazamayanların kitaplarının olduğunu savunan Söylemez, birilerinin, emek üretenleri sürekli kullanmak istediğini söyledi.

´İnsanlar masallarla beslenir´
Toplumun kitap tercihini karmaşık yaptığını belirten Mustafa Söylemez, "Yasal, öykü ve roman arasında bir ayrım ya da tercih yapmıyor" dedi. Masal kitaplarının yanı sıra 8 şiir kitabının olduğunu belirten Söylemez, "Nasıl annenin sütü bir bebeğin midesine gidiyorsa, masal ve öykü de öyledir. İnsanlar öyle ve masallarla beslenir. Kitaplar beyni besler" değerlenirmesini yaptı.
İnsanların sürekli olarak bir kurtarıcı aradığını, bir kitabında alaycı bir dille ele aldığı Büyük İskender´i anlattığını da kaydeden Söylemez, İskender´in de o dönemde kurtarıcı olarak görüldüğünü savundu. İskender´in en büyük savaşlarından birisini Erzin yöresinde yaptığını anlatan Söylemez, dünyanın en büyük, en kanlı savaşlarının da bu coğrafyada yaşadığını anımsattı.
Kaynak:

CHP´li belediye başkanına yumruklu saldırı
CHP´li belediye başkanına yumruklu saldırı
Samandağ Belediyesinin CHP´li Başkanı Mithat Nehir, önceki gün öğle sasatlerinde kentin Tomruksuyu mahallesinde düzenlenen bir adak namazı çıkışında yumruklu saldırıya uğradı.
Halkla bayramlaşma
Halkla bayramlaşma
Hatay protokolü, valiliğin ev sahipliğinde Antakya´da halkla başramlaştı.
HADO´da inceleme
HADO´da inceleme
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun´da LimakPort´a demir atan ve Mersin, Kıbrıs ve Beyrut seferleri yapacağı belirtilen Hatay Deniz Otobüsünde (HADO) incelemede bulundu.
Polonya´da gastronomi toplantısı
Polonya´da gastronomi toplantısı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) Yaratıcı Kentler Ağı 12. Yıllık Olağan Toplantısı, Polonya´nın ev sahipliğinde yapıldı.
´Kardeşlik iklimi ülkeye hakim olsun´
´Kardeşlik iklimi ülkeye hakim olsun´
Arsuz´daki halkla ve protokolün bayramlaşması TCDD Kampında yapıldı.
Protokol, halkla bayramlaştı
Protokol, halkla bayramlaştı
İskenderun´da protokol, halkla bayramlaştı. İskenderun Belediye Gazinasında bayramın ilk günü yapılan bayramlaşmaya, etnik, dinsel ve siyasi farklılığı bulunan İskenderunlu katıldı.
Seçmen sayısı arttı
Seçmen sayısı arttı
Bir önceki seçimde 950 bin olan seçmen sayısı, 24 Haziran seçimlerinde 1 milyon 41 bin olarak şekillendi.
Arsuz´da sanayi tartışması
Arsuz´da sanayi tartışması
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Islah OSB kurulmasına yönelik çalışma toplantısı Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdür V. Sunday Balıkoğlu´nun evsahipliğinde İskenderun´da gerçekleştirildi.
Belediyespor, Can´la anlaştı
Belediyespor, Can´la anlaştı
vBölgesel Amatör Liginde (BAL) mücadele eden İskenderun Belediye Spor, defans oyuncusu Can Taylan´ı renklerine bağladı.
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarma teşkilatının 179. kuruluş yıldönümü nedeniyle Hatay İl Jandarma Komutan Albay Uğur Ertekin ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Dağ ceylanlarına ziyaret
Dağ ceylanlarına ziyaret
Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran ile Prof. Dr. Alptekin Sökmen, öğretim öörevlisi Alev Sökmen ve Neslihan Çakacı, Hatay dağ ceylanı yaşam alanına ziyaret etti.
121 ilçede elektrik kesintisi
121 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Erzin, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Antakya, Altınözü, Defne, Samandağ, Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacak bakım ve onarım nedeniyle bugün, yarın ve ertesi gün elektrik kesintisi yapılacak.
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
İskenderun´da açılan kitap fuarı bayramda Arsuz´a taşındı. Kitap fuarının ilgi gördüğünü ifade eden Sergen Arslan Katırancı, "İskenderun´a, İstanbuldan geldik. İl l il dolasıyoruz.
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
TSK´nın Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin kırsal alanlarına yönelik ´özel güvenlik bölgesi´ uygulaması yarından itibaren 15 gün süreyle uzatıldı. Buna göre, gazetecilerin de özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere girişi 27 Haziran tarihine kadar izinle olabilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi