"Toplumu kadın uyandırır"
Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, bir toplumun uyanmasında kadınların rolünün çok önemli olduğunu ifade etti.
Tarih: 17.2.2018 09:03:44

Akın Bodur/İskenderun
Söylemez, "Kadın uyursa, toplum uyur. Kadın uyanırsa, toplum da uyanır" dedi. Her suçun altında insanın olduğunu ifade eden Söylemez, insanın o suçu işlemeye nasıl geldiğinin irdelenmesi gerektiğini de belitti.
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba Sohbetinin konuğu olan Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, savaşa karşı yazdığı ´Çalınmış çocuk´ adlı şiirini okudu. Savaşın yerine sevginin yaşanması gerekitğini anlatan Söylemez, bunun 1943 yılında da bu şekilde olduğunu, milli şef İsmet İnönü´nün, İkinci Dünya Savaşı sürecinde ülkenin savaşa katılmasını isteyenlere "Ne savaşı istiyorsunuz?" diye sorduğunu anlattı ve savaşı övmenin nefreti yüceltmeyi getirebileceğini de belirtti.
Konuşmasında Yaşar Kemal´den de şiir okuyan şair ve masal yazarı Söylemez, 1950´lede ABD´nin Türkiye´ye verdiği Marshall yardımına ilişkin yazdığı ve emeğin nasıl yok edildiğini; Marshall yardımı kapsamında köylüye verilen traktörler karşılığında tarla-bahçelerinin ipotek edildiğini o dönemde salgın haline dönüşen ruam hastalığının binlerce atın ölümüne yol açtığını ifade etti.

Yörede yaşananları kitaplarında anlatmış
Söylemez, babasının anısına yazdığı Soğukoluk´ta yaşayan insanların ´Karabıyık Dede´ adlı kitabındaki hikayesini anlattı. Günümüzde birçok kişinin başkalarının eserlerini alıp, kitap çıkarmaya çalıştığını, adını bile yazamayanların kitaplarının olduğunu savunan Söylemez, birilerinin, emek üretenleri sürekli kullanmak istediğini söyledi.

´İnsanlar masallarla beslenir´
Toplumun kitap tercihini karmaşık yaptığını belirten Mustafa Söylemez, "Yasal, öykü ve roman arasında bir ayrım ya da tercih yapmıyor" dedi. Masal kitaplarının yanı sıra 8 şiir kitabının olduğunu belirten Söylemez, "Nasıl annenin sütü bir bebeğin midesine gidiyorsa, masal ve öykü de öyledir. İnsanlar öyle ve masallarla beslenir. Kitaplar beyni besler" değerlenirmesini yaptı.
İnsanların sürekli olarak bir kurtarıcı aradığını, bir kitabında alaycı bir dille ele aldığı Büyük İskender´i anlattığını da kaydeden Söylemez, İskender´in de o dönemde kurtarıcı olarak görüldüğünü savundu. İskender´in en büyük savaşlarından birisini Erzin yöresinde yaptığını anlatan Söylemez, dünyanın en büyük, en kanlı savaşlarının da bu coğrafyada yaşadığını anımsattı.
Kaynak:

Liseliler Gastronomi Şenliği´nin şampiyonu
Liseliler Gastronomi Şenliği´nin şampiyonu
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği işbirliğiyle Antakya´da Hatay 2. Gastronomi Şenliği düzenlendi.
Öğrenciye ´atık pil´ eğitimi
Öğrenciye ´atık pil´ eğitimi
Samandağ Belediyes, okullarda öğrencilere yönelik geri dönüşüm eğitimlerini sürdürüyor.
Ertem ziyaretlerini sürdürdü
Ertem ziyaretlerini sürdürdü
CHP*li Ertem*den ziyaret
Bu akşam Reagip Kandili
Bu akşam Reagip Kandili
Regaip Kandili bu akşam kutlanacak.
Kendi gösterilerini sahnelediler
Kendi gösterilerini sahnelediler
Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından ‘Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü´ dolayısıyla HATMEK Konferans Salonu´nda etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Down Sendromlu çocuklar hazırladıkları gösterileri sahneledi.
Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Alışveriş merkezinde Down Sendromlu maske dağıtılacak, hayata bir de onların gözlerinden bakılacak
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu, Suriye´deki savaş nedeniyle ülkemize sığınanlardan, mizaha ilgi duyan çocuklara karikatür çizim eğitimi verdi.
Yaşlılara Saygı Haftası
Yaşlılara Saygı Haftası
18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında, Belen´de protokol, yaşlılarla biraraya geldi.
ADD´de Turhaner dönemi
ADD´de Turhaner dönemi
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi´nde olağanüstü kongrede Fuat Gezgin, başkanlığı Fahrettin Turhaner´e devretti. Tek listeyle gidilen seçimde Turhaner, katılanların tamamının oyunu alarak göreve getirildi.
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Türk Eğitim Derneğinin 90. yılı kapsamında eğitim temalı “Türkiye´nin Geçmişindeki Yarın Köy Enstitüleri” fotoğraf sergisi düzenlendi.
Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi