"Toplumu kadın uyandırır"
Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, bir toplumun uyanmasında kadınların rolünün çok önemli olduğunu ifade etti.
Tarih: 17.2.2018 09:03:44

Akın Bodur/İskenderun
Söylemez, "Kadın uyursa, toplum uyur. Kadın uyanırsa, toplum da uyanır" dedi. Her suçun altında insanın olduğunu ifade eden Söylemez, insanın o suçu işlemeye nasıl geldiğinin irdelenmesi gerektiğini de belitti.
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba Sohbetinin konuğu olan Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, savaşa karşı yazdığı ´Çalınmış çocuk´ adlı şiirini okudu. Savaşın yerine sevginin yaşanması gerekitğini anlatan Söylemez, bunun 1943 yılında da bu şekilde olduğunu, milli şef İsmet İnönü´nün, İkinci Dünya Savaşı sürecinde ülkenin savaşa katılmasını isteyenlere "Ne savaşı istiyorsunuz?" diye sorduğunu anlattı ve savaşı övmenin nefreti yüceltmeyi getirebileceğini de belirtti.
Konuşmasında Yaşar Kemal´den de şiir okuyan şair ve masal yazarı Söylemez, 1950´lede ABD´nin Türkiye´ye verdiği Marshall yardımına ilişkin yazdığı ve emeğin nasıl yok edildiğini; Marshall yardımı kapsamında köylüye verilen traktörler karşılığında tarla-bahçelerinin ipotek edildiğini o dönemde salgın haline dönüşen ruam hastalığının binlerce atın ölümüne yol açtığını ifade etti.

Yörede yaşananları kitaplarında anlatmış
Söylemez, babasının anısına yazdığı Soğukoluk´ta yaşayan insanların ´Karabıyık Dede´ adlı kitabındaki hikayesini anlattı. Günümüzde birçok kişinin başkalarının eserlerini alıp, kitap çıkarmaya çalıştığını, adını bile yazamayanların kitaplarının olduğunu savunan Söylemez, birilerinin, emek üretenleri sürekli kullanmak istediğini söyledi.

´İnsanlar masallarla beslenir´
Toplumun kitap tercihini karmaşık yaptığını belirten Mustafa Söylemez, "Yasal, öykü ve roman arasında bir ayrım ya da tercih yapmıyor" dedi. Masal kitaplarının yanı sıra 8 şiir kitabının olduğunu belirten Söylemez, "Nasıl annenin sütü bir bebeğin midesine gidiyorsa, masal ve öykü de öyledir. İnsanlar öyle ve masallarla beslenir. Kitaplar beyni besler" değerlenirmesini yaptı.
İnsanların sürekli olarak bir kurtarıcı aradığını, bir kitabında alaycı bir dille ele aldığı Büyük İskender´i anlattığını da kaydeden Söylemez, İskender´in de o dönemde kurtarıcı olarak görüldüğünü savundu. İskender´in en büyük savaşlarından birisini Erzin yöresinde yaptığını anlatan Söylemez, dünyanın en büyük, en kanlı savaşlarının da bu coğrafyada yaşadığını anımsattı.
Kaynak:

"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, andımızın okullarda yeniden okutulması için açılan dava hakkında değerlendirmede bulundu.
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği tarafından gündeme getirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen; Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa illerini kapsayan “Mozaik Yolu Projesi” için Hatay´a gelen heyeti kabul etti.
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
Vatan Partisi (VP) Kırıkhan İlçe Başkanı Gönül Gökkan´ın babası Mehmet Gökkan, yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü ve yaşamını yitirdi.
OSB´de belge bilgilendirmesi
OSB´de belge bilgilendirmesi
İTSO ABİGEM Heyeti, OSB´de fabrika ziyaretleri yaparak ´tehlikeli mesleklerde alınması zorunlu mesleki yeterlilik belgesi ve belgelendirme´ süreci hakkında bilgi verdi.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Defne, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
İskenderun´da polisin düzenlediği 10 uyuşturucu operasyonunda 17 kişi gözaltına alındı, operasyonlarda 535 gram esrari, 62 kök kenevir bitkisi, 28 adet captagon uyuşturucu hap, 21 gram eroinin ele geçirildiği açıklandı.
"Hizmet karnemiz pekiyi"
"Hizmet karnemiz pekiyi"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye çalışmalarında karnelerinin ´pekiyi´ olduğunu söyledi.
Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyılıp, dışkılarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi