"Toplumu kadın uyandırır"
Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, bir toplumun uyanmasında kadınların rolünün çok önemli olduğunu ifade etti.
Tarih: 17.2.2018 09:03:44

Akın Bodur/İskenderun
Söylemez, "Kadın uyursa, toplum uyur. Kadın uyanırsa, toplum da uyanır" dedi. Her suçun altında insanın olduğunu ifade eden Söylemez, insanın o suçu işlemeye nasıl geldiğinin irdelenmesi gerektiğini de belitti.
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba Sohbetinin konuğu olan Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, savaşa karşı yazdığı ´Çalınmış çocuk´ adlı şiirini okudu. Savaşın yerine sevginin yaşanması gerekitğini anlatan Söylemez, bunun 1943 yılında da bu şekilde olduğunu, milli şef İsmet İnönü´nün, İkinci Dünya Savaşı sürecinde ülkenin savaşa katılmasını isteyenlere "Ne savaşı istiyorsunuz?" diye sorduğunu anlattı ve savaşı övmenin nefreti yüceltmeyi getirebileceğini de belirtti.
Konuşmasında Yaşar Kemal´den de şiir okuyan şair ve masal yazarı Söylemez, 1950´lede ABD´nin Türkiye´ye verdiği Marshall yardımına ilişkin yazdığı ve emeğin nasıl yok edildiğini; Marshall yardımı kapsamında köylüye verilen traktörler karşılığında tarla-bahçelerinin ipotek edildiğini o dönemde salgın haline dönüşen ruam hastalığının binlerce atın ölümüne yol açtığını ifade etti.

Yörede yaşananları kitaplarında anlatmış
Söylemez, babasının anısına yazdığı Soğukoluk´ta yaşayan insanların ´Karabıyık Dede´ adlı kitabındaki hikayesini anlattı. Günümüzde birçok kişinin başkalarının eserlerini alıp, kitap çıkarmaya çalıştığını, adını bile yazamayanların kitaplarının olduğunu savunan Söylemez, birilerinin, emek üretenleri sürekli kullanmak istediğini söyledi.

´İnsanlar masallarla beslenir´
Toplumun kitap tercihini karmaşık yaptığını belirten Mustafa Söylemez, "Yasal, öykü ve roman arasında bir ayrım ya da tercih yapmıyor" dedi. Masal kitaplarının yanı sıra 8 şiir kitabının olduğunu belirten Söylemez, "Nasıl annenin sütü bir bebeğin midesine gidiyorsa, masal ve öykü de öyledir. İnsanlar öyle ve masallarla beslenir. Kitaplar beyni besler" değerlenirmesini yaptı.
İnsanların sürekli olarak bir kurtarıcı aradığını, bir kitabında alaycı bir dille ele aldığı Büyük İskender´i anlattığını da kaydeden Söylemez, İskender´in de o dönemde kurtarıcı olarak görüldüğünü savundu. İskender´in en büyük savaşlarından birisini Erzin yöresinde yaptığını anlatan Söylemez, dünyanın en büyük, en kanlı savaşlarının da bu coğrafyada yaşadığını anımsattı.
Kaynak:

Yerli malı kutlaması
Yerli malı kutlaması
Terziler bir bir kapandı, artık giyim sokaklardaki terzilerde değil, konfeksiyondan alınıyor. Eskiden kentlerde imal edilen gazoz ve pamuklu şeker üretimi de kalmadı. Çeşitli tür şeker ve kağıt helvalar ise ambalaja girip, fabrikasyon yöntemiyle üretilmeye başladı. Marketlere gittiğinde birçok ürünün yerli olmadığını görüyorsunuz; buna da küreselleşme deniliyor... Böyle bir ortamda ülkemizde Yerli Malı Haftası kutlanıyor, tıpkı çeyrek asırı aşan süreç öncesi okullarda kutlandığı gibi...
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
TMMOB´dan dayanışma yemeği
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Hükümet tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planı hakkında değerlendirmede bulundu.
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Hatay´a gelen heyet, vali Doğan´ı makamında ziyaret etti
Bahriyeliler ´and içti´
Bahriyeliler ´and içti´
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayında, 2018/3B tertip döneminde temel askerlik eğitimini alan erler, düzenlenen törenle and içti.
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Antakya Belediyesi, geçen hafta bölgede yaşanan sağanak yağmur nedeniyle oluşan heyelandan etkilenen ailelere yardım yapıldığını duyurdu.
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
EHDAV Başkanı Ali Yeral, İran´da düzenlenen "Uluslararası Ehl-i Beyt Sevenleri" adlı konferansa katıldı. Yeral, 10-11 Aralık tarihlerinde düzenlenen konferansa Ali Ekber Velayeti´nin resmi davetiyle katıldığını belirtti.
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Amaç, su ürünlerin tanıtmak
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretleri sürüyor. Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin ve yönetimi, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Ahmet Ataman, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral ve beraberindeki heyet ile işinsanı Fatih Tosyalı, vali Doğan´ı zyaret etti.
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Yeni dünya düzeninde ´şekillenmeye katkıda bulunan´ ülke olacağımızı belirtti
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Tayfur Sökmen olması teklif edildi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Samandağ Belediyesi ve KOSGEB İl Müdürlüğü işbirliği ile 2018 yılının son Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başladı. Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda başlayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 30 girişimci adayın katılımıyla 10-13 Aralık tarihleri olmak üzere dört gün sürecek.
Mülteci öğrencilere hediye
Mülteci öğrencilere hediye
Hatay´ın Almanya´daki kardeş şehirlerinden biri olan Aalen Belediyesi ve bağlı bulunduğu Baden-Württemberg Eyaleti yetkililerinin katkıları ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde açılan geçici eğitim merkezlerinin öğrencilerine çeşitli hediyeler verildi.
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesinin düzenlediği “Şuur Dersleri” etkinliğinde konuşan Antakya Müftüsü Necati Şafak, Kur´an-ı Kerim´den verdiği örneklerle “Allah´ı zikretmek” konusunda konuştu.
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Çuhadaroğlu, tavsiyesini Sağlık Bakanlığına iletti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi