"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile Antakya´daki Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´nda açtı.
Tarih: 11.9.2019 10:06:14

İskenderun/SES

 Vali Doğan, eğitim yılının ilk zilini çalarak, öğretimi başlattı, sınıfları gezip ders kitaplarını inceledi ve öğrencilerle sohbet etti. Şehit Bestami Güler Ortaokulu´nda düzenlenen törene vali Doğan, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Adnan Özkaya, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürvekili Tuncay Pekin, şehit Bestami Güler´in babası Osman Güler ile kurum müdürleri de katıldı.

"Eğitimin temeli öğretmendir"
Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösteri yaptığı, öğrenci Zehra Gök´ün “İlköğretim Haftası” adlı şiiri okuduğu etkinlikte konuşan Hatay Valisi Doğan, "Bu eğitim öğretim yılında yeni bir nesil daha okula başlıyor. Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz. Bu çocuklar, ecdattan almış olduğu şuurla bu milleti geleceğe hazırlayacak çocuklardır. Bu yüzden çocukları çok önemsiyor, kıymet veriyor, onların iyi bir eğitim alabilmesi için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz" dedi. Doğan, “Yapmış olduğumuz bu okullar, içerisindeki donanımlar, öğretmenlerimize vermiş olduğumuz kıymet, çocuklarımızın iyi yetişmesi, geleceğe iyi hazırlanabilmesi içindir. Biraz önce mehteran takımını dinledik. Mehteran takımı çocuklarımıza şuur veren, milli duygu ve düşünceleri kabartan ve onları geleceğe milli şuurla hazırlayan marşlar seslendirdi. ´Fatih´in İstanbul´u fethettiği yaştasın´ dediği bu çocuklar içerisinden Fatih´ler, Yavuz´lar, Mustafa Kemal´ler çıkacaktır. Bu çocuklar içerisinde bu milleti geleceğe taşıyacak, bu milleti ilelebet bu topraklarda payidar edecek, bu coğrafyada bu milletin evlatlarını şanlı tarihiyle birlikte geleceğe hazırlayacak nesiller vardır. Bütün gayretimiz buna yöneliktir. Bu şuurla, bu düşünceyle çalışıyoruz. Evet, birtakım sıkıntılarımız var. Ama geçmişe baktığımızda, bizim çocukluk dönemimizdeki şartlarla kıyasladığımızda bugün çocuklarımızın yeni ve modern okul binalarına, güzel donanımlara sahip oldukları aşikârdır. Çocuklarımızın daha iyi imkânlara sahip olmaları ve daha iyi bir eğitim almaları için çalışıyoruz" diye konuştu. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, vali Doğan, öğretmen ve velilere de şöyle seslendi: "Eğitimin temeli öğretmendir. Öğretmenleri kutluyorum. Büyük bir gayretle, büyük bir emek sarf ederek çocuklarımız için hazırlanıyorlar, onları geleceğe hazırlıyorlar. Vefakârlar, ama onun karşılığını aradan yıllar geçtikten sonra herhangi bir yerde bir öğrencisini doktor olarak, hemşire olarak, mühendis olarak gördüklerinde bütün yorgunluklarını unutuyorlardır diye düşünüyorum. Veliler, aileler de çok önemli. Veliler, çocukların okulu, öğretmenleriyle irtibatı koparmamalı, sürekli iletişim içinde olmadır. Çocukların okul hayatlarındaki başarısını ve eğitim süreçlerini takip edelim. Öğretmenlerle istişare edelim ve çocukları geleceğe iyi hazırlayalım. Bu okula ismini vermiş olduğumuz şehit Bestami Güler kardeşimize Allah´tan rahmet diliyor, şehidimizin babasına sağlık, sıhhat diliyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına da kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. En kıymetli varlığı olan evladını bu vatan için, bu toprak için, bu millet için feda etti. Biz her zaman şehitlerimizle birlikte onların da duacısıyız. Şehit yakınları her zaman bizim baş tacımızdır."
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Gençoğlu da şunları söyledi: "Türk milleti olarak küresel anlamda belli bir konumda olabilmek ve ileriye doğru gelişme gösterebilmek adına bilimsel düşünme becerilerine sahip olan, yaratıcı düşünebilen, eleştirebilen, bilgi ve becerilerini davranışa dönüştüren bir nesil yetiştirmek Bakanlığımızın temel amaçlarından bir tanesidir. Bizler bu görev ve sorumluluğun bilinciyle topluma faydalı bir nesil yetiştirmek amacıyla eğitimin tüm paydaşlarıyla bir arada çalışıyoruz. Unutmamalıyız ki eğitimin esasında üç öğesi vardır: öğrenci, veli ve öğretmen. Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima onları yüceltmeye çalışan bireyler yetiştirmek eğitimin ana amaçlarından biridir."
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Karahan ise “2019-2020 eğitim öğretim yılına 17 bini geçici eğitim merkezlerinde olmak üzere 430 bin öğrenci ve 22 bin öğretmenle başlıyoruz" dedi ve eğitim yılının öğrenci, öğretmen ve velilere hayırlı olmasını diledi.

Hassa´da okullara onarım
Hassa´da da okullar, yeni öğretim yılına hazırlandı. Hassa Milli Eğitim Müdürlüğü, Hassa Belediyesi ve vatandaşların katkısıyla ilçede bulunan okulların boya badana, çatı tamiratı yapıldı ve ihtiyaçları giderildi, derslikler yeniden dizayn edilip, okullara yeni kütüphaneler kuruldu ve yeni sisteme uygun Fen laboratuvarları oluşturuldu. HBB Hassa İtfaiye Amirliği tarafından bir çok okul da yıkandı. Hassa´da okullarda eğitim verecek ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılırken, bakanlığın verdiği ücretsiz ders kitapları da okullara dağıtıldı, ilköğretim taşıma ihalesi ve yemek ihaleleri de sonuçlandırıldı.
Samandağ´da “İlköğretim Haftası” şölen havasında kutlandı. Samandağ Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı önünde başlayan tören, Kuşalanı Ortaokulu´ndaki kutlamayla sürdü. Törene Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Fatih Bildik, Samandağ Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Duran ve Tahsin Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Emrah Nergiz de katıldı. Törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Kapo, Samandağ´daki 93 okulda 28 bin 650 öğrenciye 1.897 öğretmenin eğitim verdiğini ifade etti.
Kaynak:

İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İstanbul´da Atatürk Havalimanı´nda düzenlenecek Teknofest 2019 etkinliklerindeki TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması´na ´Döner Kanat İnsansız Hava Aracı (İHA)´ kategorisinde yarışacak.
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında Türkiye´nin de bulunduğunu belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkede öğretmenlere verilen ücretlerin 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer aldığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakıldığını, atamalarda particilik, kayırmacılık yapılmasının liyakat ilkesini yok edildiğini, öğretmenlerin motivasyonu ve saygınlığının azaltıldığını belirterek, konuyu soru önergesiyle meclise taşıdı.
İMYO projesine DOĞAKA desteği
İMYO projesine DOĞAKA desteği
Eğitim teknolojisinin geliştirilmesi projesi
Mezunlar pilav gününde buluştu
Mezunlar pilav gününde buluştu
Dörtyol Fen Lisesi mezunlar pilav gününde bir araya geldi.
Okullarda belediye temizliği
Okullarda belediye temizliği
Antakya ve Defne Belediyesi ekipleri, okulların açılmasıyla birlikte okul avularında temizlik çalışması yaptı.
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla yaptığı tercihlerle İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümüne yerleşen adaylar için Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı hazırlıkları sürürken, üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda yaşadığı sorunları parlamentoya taşıdı.
İSTE´ye kayıtta son gün
İSTE´ye kayıtta son gün
Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) tercih yaptıkları İskenderun Teknik Üniversitesi´ndeki (İSTE) bölüm ve programlara yerleşen öğrenciler, kayıtlarını yaptırmaya başladı.
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Hatay´daki fen liseleri arasında bulunan Dörtyol Fen Lisesi bu yıl üniversiteye 48 öğrenci, geçen yıl yerleşemeyen 19 öğrenci de bu yıl üniversiteli oldu ve liseden mezun olan ve bu yıl üniversiteli olan 67 öğrenciyi fakültelere gönderdi.
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
YKS tercih sonuçlarına göre kentte eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi, öğrenci kontenjanının yüzde 90´ının dolduğunu açıkladı.
Barodan avukatlara iki seminer
Barodan avukatlara iki seminer
Hatay Barosu, adli tatil devam ederken meslektaşlarına CMK ve uzlaşma eğitimleri verdi.
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
Dört yıl önce kurulan ve görev süresi dolan İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü için rektörlük başvurusu başladı.
VP´li kadınlardan kadın üniversitesine karşı kampanya
VP´li kadınlardan kadın üniversitesine karşı kampanya
Japonya´da kadınların yükseköğrenimi için kurulduğunu hatırlatan Vatan Partisi (VP) Öncü Kadın Kolları Hatay İl yönetiminin, hükümetin dillendirdiği ´kadın üniversitesi´ne karşı başlattığı imza kampanyası sürüyor.
Selvi, Robert Kolejli oldu
Selvi, Robert Kolejli oldu
2019 Liselere Giriş Sınavı´nda (LGS) bir soruyu boş bırakan İskenderun´da özel eğitim veren TEK Kampüs Okulları öğrencisi Selvi Denizoğlu, Robert Koleji´ni kazandı.
Üniversite tercihleri başladı
Üniversite tercihleri başladı
İSTE, iki mühendisliği seçene burs verecek
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi