Tosyalı limanına 80 dönüm ilave dolgu alanı
CHP´li Kayış: Sadece kendi yatırımlarını düşünüyorlar
Tarih: 2.9.2021 12:30:53

İskenderun Belediye Meclisi, Eylül ayı gündeminde bulunan konuları görüşmek üzere toplandı. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı Başkanlığında toplanan meclis, gündemindeki 10 maddeyi görüşerek, karara bağladı.

Meclisin 4. gündem maddesini oluşturan "Akçay (Muhacirin) Mahallesi Ahmet Tor Kışlasına yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi", oy çokluğu ile kabul edildi. Belediye başkanı Tosyalı, "Çok şükür geçmişte Ahmet Tor Kışlası alanında ailemiz üzerinde yapılan dedikodulardan kurtulduk" değerlendirmesini yaptı.

Gündemin 6. maddesinde yer alan "2. Organize Sanayi Bölgesi 946, 947 (yeni 970 parsel) ve 948 parseller önü liman amaçlı 1/5000 Ölçekli İlave Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli İlave Uygulama İmar Planı hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi",oy çokluğu ile kabul edildi. Bu maddeni görüşülmesinde söz alan CHP Meclis Grup Başkanvekili Murat Kayış, Tosyalı holdingin 2. OSB´deki limanına, 79.966 metrekarelik ilave dolgu alanı talebi teklifi teklifi olduğunu belirtti. Kayış, "Belediye başkanı, çok şükür geçmişte Ahmet Tor Kışlası alanında ailemiz üzerinde yapılan dedikodulardan kurtulduk, dedi. Burada da liman amaçlı bir teklif söz konusu. Tekli edilen liman, yeni yapılan 2. Organize Sanayi Bölgesinde Tosyalı limanı, Tosçelik limanı. Burada 80 dönümlük ilave dolgu alanı talep ediliyor. Biraz önce övünüyorduk ya, Ahmet Tor Kışlasından bir şey almadık, diye. Zaten 2. OSB kuruldu. 2. OSB´de belediye başkanının ortağı olduğu şirketin de arasında bulunduğu şirketler yerleşti, şimdi yatırımlarını yapıyorlar. Yer yetmiyor, 25 dönümlük trafo alanı talep ediyorlar, meclisten geçiyor. Yer yetmiyor, Gümrük Bakanlığı üzerinden ´tır parkı´ istiyorlar, meclisten geçiyor. Yine yer yetmiyor, diyorlar ki,´ ya şu limanan da etrafını bir genişletelim´. 80 dönümlük alan ne yazık ki, yine meclisten geçiyor. Sayısal soğunluğunuz olabilir. Sayısal çoğunlukla bu tip şeyleri geçirebilirsiniz. Fakat, artık o bölgenin OSB´den dolayı organik yapısı tamamen bozuldu. Bunları yaparken elimizi vicdanımıza koymamız gerekiyor. 80 dönümlük bir dolgu alanı. Buna itiraz etiğimizde ´yatırımla itiraz ediyor CHP Grubu´ diyorlar. Bakın orada Ekinciler Demirçelik Fabrikasının bir itirazı var. Diyorlar ki, ´yarın ben iskele yapacağım zaman, iki iskele bir birine yakın olduğu zaman ben yaptıramıyorum´ diyor ve dolu alanının 50 metre yana çekilmesini istiyorlar. 50 metre Tosyalıya engel olmamasına rağmen, çektiremedik. Yatırım, yatırım diyorlar ya demek ki sadece kendi yatırımlarını düşünüyorlar.

Belediye, iş insanından metrekareyi 10 kat fazla istemiş

İskenderun Belediye Meclisi CHP Meclis Grup Başkanvekili Kayış, Tosyalı Holding yatırımlarının kayrıldığına ilişkin değerlendirmesini şöyle sürdürdü: "Yatırım diyorlar, ama iş insanı Uğur Ateş´in belediyeye yatırım başvurusu var. Ve diyor ki iş insanı, ´mevcut fabrikamın olduğu yerde İskenderun Belediyesi´nin 5 dönümlük arazisi var, bana orayı satın.´ Bacasız sanayi mi? Bacasız sanayi. Çevreye zarar veriyor mu? Hayır vermiyor. Arıtma tesisine ihtiyacı var mı? Hayır yok. Kirli atıkları var mı? Hayır o da yok. Kişiye vermiş oldukları metrekare fiyat rakamı 2 bin lira. Karayılan mahallesinde metresi 250 lirayı geçen bir tek arazi gösterin, ben kendi parsellerimin hepsini 250 liradan İskenderun Belediyesine vereceğim. Tamamını vereceğim. Adil olacaksak, Tosyalı´ya adil oluyorsak, Uğur Ateş´e de başkalarına da bu meclis adil davranmalı. Tosyalı´ya 90 dönüm ver, Gümrük Ticaret Bakanlığına 23 dönüm ver. Gümrük Ticaret Bakanlığı tır parkını kime, nereye konduracak? 2. OSB´ye. Yetmedi 25 dönüm trafo alanı ver. Toprak devletten, kredi devletten, teşvik devletten; kime? Takdiri İskenderun halkına bırakıyorum."

Tır parkı 5 yıl süreyle bedelsiz verildi

Meclis, belediyeye ait olan Karayılan Mahallesi 256 ada 1 parsel sayılı taşınmazın İskenderun Tasfiye İşletme Müdürlüğü tarafından gümrük iş ve işlemlerin yapılması, tır park alanlarının yeterli olmadığından dolayı yaşanan problemlerin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi ve gümrüklü saha işletmesi amacıyla, Ticaret Bakanlığına 5 yıl süreyle bedelsiz tahsis edilmesini oy çokluğuyla kabul etti. İskenderun Belediyesi Taşınmazların İdaresi Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında yapılan değişikliğini de oy birliği ile kabul eden Meclis, İskenderun İlçe Halk Kütüphanesine tahsis edilen ve tahsis süresi dolan, İskenderun Plaza B Blok 1. Kat 25-26-27-28 numaralı bağımsız bölümler ile 2. Kat 29-32 numaralı bağımsız bölümle, 2 yıl süre ile daha kütüphaneye tahsis edilmesi kararını aldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tosyalı liman dönüm ilave dolgu alanı
TMMOB´tan ‘bisiklet yolu´ eleştirisi
TMMOB´tan ‘bisiklet yolu´ eleştirisi
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu, bisiklet yolunun yönetmeliğe uygun hale getirilmesini istedi
Tosyalı, din görevlileriyle buluştu
Tosyalı, din görevlileriyle buluştu
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, din görevlilerini ağırladı.
İskenderun Belediyesi´nden dolandırıcılık uyarısı
İskenderun Belediyesi´nden dolandırıcılık uyarısı
İskenderun Belediyesi, işe alım vaadiyle dolandırıcılık yapıldığı duyumları üzerine kamuoyunu uyardı.
Kent Konseyine akademisyen başkan
Kent Konseyine akademisyen başkan
Kent Konseyi 2. Genel Kurulunu gerçekleştirdi
´Polisim´ diye tanıtıp altın alan kişi yakalandı
´Polisim´ diye tanıtıp altın alan kişi yakalandı
Kendisini polis ve savcı´ olarak tanıtıp, İstanbul´da vatandaşlardan 217 adet cumhuriyet altını aldığı savunulan M.A. adlı kişi, İskenderun´da polisin düzenlediği operasyonla yakalandı.
Çalışmalarını partilisine anlattı
Çalışmalarını partilisine anlattı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyenin kentte yaptığı çalışmaları partisi AKP´li seçilmişlere anlattı.
Şahintepesi su istiyor
Şahintepesi su istiyor
İskenderun´a bağlı Şahintepesi sitesinde yaşayan sakinler programsız kesintinin 4 gününde susuzluğu protesto etti.
Yayla yolunda asfalt çalışması
Yayla yolunda asfalt çalışması
İskenderun Belediyesi, kentte başlattığı asfalt çalışmalarını sürdürüyor.
Kurban satış alanında çalışma
Kurban satış alanında çalışma
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kentin Modern Evler girişinde bulunan boş arazinin kurban satış alanı olarak belirlendiğini duyurdu.
Festival turnuvasının ödülleri
Festival turnuvasının ödülleri
İskenderun 5 Temmuz Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında düzenlenen spor turnuvalarında dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenlerle verildi.
15 Tammuz´a toren ve etkinlik planlaması
15 Tammuz´a toren ve etkinlik planlaması
İskenderun´da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 5. yıldönümüne yönelik toplantı düzenlendi.
5 Temmuz etkinliklerinde tekne turu
5 Temmuz etkinliklerinde tekne turu
İMEAK DTO İskenderun Şubesi ve İskenderun Belediyesi´nin işbirliğiyle 5 Temmuz etkinlikleri kapsamında ücretsiz tekne turu gerçekleştirildi, balık ekmek ikram edildi.
Tosyalı: İskenderun´da güzel şeyler olacak
Tosyalı: İskenderun´da güzel şeyler olacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, bir dizi ziyaret ve açılış töreni için Hatay´a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.
İskenderun´da kumar operasyonu
İskenderun´da kumar operasyonu
İskenderun´da polisin düzenlediği operasyonda evde kumar oynadığı belirtilen 4 kişiye kumar oynamaktan 3.416 lira, kumar oynayan ve alanda bulunan 8 kişiye sosyal mesafeye uymamaktan 5.344 lira ceza verilirken, evinde kumar oynatan 2 kişi hakkında da işlem başlatıldı.
Belediyenin asfalt çalışması
Belediyenin asfalt çalışması
İskenderun Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlamasında yolların boş olmasından yararlanarak, yol yenileme çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi