"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Tarih: 17.3.2018 10:38:41

 

İskenderun´daki tören, 18 Mart Pazar günü saat 10.00´da İskenderun Asri Mezarlığındaki Şehitlikte başlayacak. Şehitlikteki anıt, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, İskenderun Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği tarafından çelenk sunulacak. Aynı gün saat 14.00´da, İskenderun Belediyesi Kültür Sarayındaki törende de günün anlam ve önemi anlatılacak, şiirler okunacak ve Çanakkale Oratoryosu, ´Kahramanların gölgesinde´ adlı gölge oyunu ile ´Çanakkale geçilmez´ adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. Ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen ´Çanakkale Şehitleri´ konulu şiir ve ´Bir Destandır Çanakkale´ konulu resim yarışması ile Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen "Çanakkale´den Kalan Miras" konulu kompozisyon yarışmasında ödül alanlara ödülleri törenle verilecek. Askeri Gazinoda protokol ve şehit ailelerine kahvaltı verilecek, Kaptan Paşa Camii´nde Mevlid-i Şerif okunacak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş gemileri ile Sahil Güvenlik Botu İskenderun Askeri Limanı´nda halkın ziyaretine açılacak. Deniz Müzesi girişler de ücretsiz yapılacak.
Hatay Valiliğinden yapılan Çanakkale açıklamasında şunlara yer verildi: "Türk milletinin gurur kaynağı, muzaffer tarihinin mümtaz sayfalarından biri olan ve 103. yıl dönümünü kutladığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tüm varlığını ortaya koyduğu unutulmaz bir destandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum´ sözlerinin vücut bulduğu bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğinin en bariz göstergesidir. Hiçbir zaman geri dönmeyi düşünmeyen, düşmanı bile kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyen kahraman ecdadımız, elde ettikleri bu zafer ile milletimizin hatta coğrafyanın kaderini değiştirmiştir. Onlar, birlik ve beraberlik içinde gösterdikleri bu onurlu ve kararlı duruş ile ´Çanakkale Geçilmez´ sözünü tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır. O günlerde vatanın kurtuluşu uğrunda en yüce mertebeye kavuşmak için adeta yarışan Mehmetçiklerin hatırası hala canlı iken; bugün hain terör örgütlerine karşı vatan topraklarında ve sınırımızın hemen yanında gözünü kırpmadan şehadeti kucaklayan şehitlerimiz, bizlere büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Şehitlerimizin fedakârlıkları ve şehit ailelerinin ´Vatan sağolsun´ diye haykıran vakarı önünde saygıyla eğilirken, onlardan aldığımız güçle ülkemizi daha aydınlık ve müreffeh bir geleceğe taşıma kararlılığımız perçinlenmektedir."

´Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak´
İskenderun kaymakamı Recep Soytürk, Çanakkale Zaferi´nin yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, şunlara yer verdi: "Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası olmak bakımından insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün, ´Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur´ sözlerinde ifadesini bulan bu büyük zafer, mehmetçiklerimizin ve yüce milletimizin vatan ve millet sevgisinin ölümsüzlük anıtı olmuştur. Şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yüce devletimiz ve asil milletimiz tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecek ve geleceğimize daha emin adımlarla yürüyerek, güçlü devlet ve güçlü millet olma şuurunu canlı tutacak ve yücelteceğiz. Canlarını toprakları, bayrakları, inançları, namus ve şerefleri için seve seve vermiş şehitlerimizden ilham alarak, güçlü bir Türkiye´yi hep birlikte yeniden inşa etmenin azim ve gayreti içerisinde olacağız. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen her türlü iç ve dış tehdide, hain emele ve girişime karşı asil milletimiz ve yüce devletimiz sarsılmaz bir iman ve azimle karşı duracak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti ile tüm bu saldırıların üstesinden gelerek, hür, bağımsız, güçlü ve payidar olarak sonsuza kadar var olacaktır."
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ise şunları belirtti: "Çanakkale savaşları demokratik, laik, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yolda önemli bir dönüm noktasıdır. 18 Mart´taki Deniz Zaferi ve ardından kara savaşlarında da elde edilen başarı, tarihe altın harflerle yazılmıştır."

´Milli mücadelenin ilk kıvılcımı´
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar da şu değerlendirmede bulundu: "Çanakkale Zaferi Türk milletinin imkânsızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyduğu eşsiz bir destandır. Şehit kanıyla çizilen tarihimizin en yüce şeref ve gurur tablolarından birisi olan Çanakkale Zaferi, alınması gereken derslerle doludur. Ecdadımızın canları pahasına koruduğu bu vatan, bize bırakılmış bir miras değil, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartarak gelecek nesillere aktarılacak en kutsal emanettir. Bugün huzur ve güven içerisinde yaşadığımız bu topraklarda bizlere düşen görev, her türlü hile ve tuzağa rağmen kardeşçe bir ve beraber yaşama arzumuzu, vatanımızı ve bağımsızlığımızı 103 yıl önceki aynı kararlı irade ile korumaktır. 18 Mart 1915 tarihinde ´Çanakkale Geçilmez´ diye yazılan bu destanla 783 bin km kare vatan toprağı içinde kardeşliğin ve ulus olma bilincinin de tohumları atılmıştır. Dünya tarihini ve masa başında yapılan hesapları değiştiren bu zafer aynı zamanda milli mücadelenin de ilk kıvılcımı olmuştur. Milletimiz şehitlerimizi asla unutmamıştır ve unutmayacaktır. Şehitlerimizin aziz hatıralarını yüreğimizde taşımak ve yaşatmak, onların emaneti olan değerli ailelerine sahip çıkmak onların acılarını, üzüntülerini ve sorunlarını paylaşmak bizlerin üzerine düşen milli bir görev, görevin ötesinde büyük bir onur ve vefa borcudur."

´Gönül borcumuzu dile getiriyoruz´
Hatay Milletvekili Birol Ertem de şunları kaydetti: "Yaşadığımız toprakları bize vatan kılmak için göz kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi andığımız bugün, onlara olan gönül borcumuzu bir kez daha dile getiriyoruz. Çanakkale Savaşı, 19 Mayıs 1919 da Samsun´dan Tüm Türkiye´ye Bir Güneş Gibi doğarak yayılan Bağımsızlık Meşalesi, Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık mücadelemizin habercisi olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türkiye tarihinin olduğu kadar dünya tarihinin de dönüm noktalarından birini teşkil etmiştir. O siperlerin büyük komutanı Atatürk´ün, Çanakkale´de koyun koyuna yatan farklı milletlerden pek çok askere ´artık onlar bizim evlatlarımızdır´ diyerek sahip çıkması, Çanakkale´de bir milletin dünyaya kafa tutmasının ötesinde bir insanlık savaşı verildiğini göstermiştir. 18 Mart 1915´te Çanakkale zaferini kazandıran ruhla, Türk milletinin gücü, vatanperverliği, fedakârlığı ve özgürlüğe olan sarsılmaz inancı bir kez daha teyit edilmiştir. Medeni toplumlar içerisinde yerimizi alıp, çağdaş, demokratik ve laik cumhuriyetimizi ayakta tutuyorsak, başta eşsiz komutan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canları ile kanları ile vatan topraklarımızı kahramanca koruyan, kollayan kahraman askerlerine ile onların komutanlarına borçluyuz."

"18 Mart, insanlık barışının başladığı tarih"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da şu değerlendirmeyi yaptı: "Türk milleti tarihi boyunca her zaman birlik ve beraberlik içinde yaşamayı kendine ilke edinmiş ve bunu da tüm dünyaya göstermiştir. Birçok zorluğa karşı mücadele eden Türk milleti, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve birçok kez tarihe yön veren zaferlere imza atmıştır. Çanakkale Zaferi, Türk milleti için bir onur, gurur ve şeref abidesidir. Tarihimizin en zor günlerinde birlik ve beraberlik içerisinde vatanını korumaya çalışan milletimizin göstermiş olduğu eşsiz mücadele bütün dünyaya verilmiş bir insanlık dersidir. Teknolojinin ve hiçbir imkânın bulunmadığı zamanda Türk milleti, iman gücüyle ve vatan millet sevgisiyle Çanakkale´de bir tarih yazdı. 18 Mart yalnızca bir Kurtuluş Savaşı tarihi değil, dünya ve insanlık barışının başladığı tarihtir. Bu önemli tarihte olduğu gibi sahip olduğumuz değerleri koruma ve geleceğe taşıma adına karşımıza çıkan her zorluğu ve engeli aşmamız için mücadele etmemiz gerekmektedir. Bu zafer Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, vatan ve milletin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden şehidimizin, gazilerimizin ve Türk milletinin zaferidir."
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ise şunları belirttiı: "Çanakkale Savaşı yalnız bizim için değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Türkiye Cumhuriyetinin demokratikleşme sürecinin başlangıcıdır. 18 Mart Çanakkale Zaferi, hukuk devleti olma yolundaki ilk adımıdır. Bu zaferi Mustafa Kemal Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Düşmanının sayısına ve maddi üstünlüğüne bakmaksızın, onları felce uğrattığımız bir savaştır. Vatanını korumak için her türlü fedakarlığı, canını ortaya koyarak müdafaa edenlerin zaferidir."
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci de "18 Mart 1915 tarihi Türk Askeri´nin zafer destanıdır. Büyük bir yokluk içerisinde zafer elde eden yüce Türk askerinin mücadelesi gençlerimize yaşamsal olarak önemli bir örnek teşkil etmektedir. Bizler Antakya Belediyesi olarak bu mücadele örneğini her daim yaşatarak, milletimize daha çok hizmet etme aşkıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu.

´Milli mücadelenin destanı´
AKP İskenderun İlçe Başkanı B. Bestami Bilgili de şu açıklamayı yaptı: "Çanakkale zaferi, tarih boyunca bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen Türk milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi; tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkânsızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin destanıdır. 18 Mart 1915 tarihinde ´Çanakkale geçilmez´ diye yazılan bu destanla vatan toprağı içinde kardeşliğin ve ulus olma bilincinin de tohumları atılmıştır. Dünya tarihini ve masa başında yapılan hesapları değiştiren bu zafer aynı zamanda milli mücadelenin de ilk kıvılcımı olmuştur. Çanakkale Zaferi, istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla ispat edildiği, milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Tüm yokluklara ve zorluklara rağmen kazanılan bu zafer, kurtuluş savaşı ve bağımsız Türkiye yolundaki en büyük adımlardandır. Çanakkale Türk milletinin; vatanı, hürriyeti, dini söz konusu olduğunda neleri göze alabileceğinin kanıtıdır. Tıpkı 1915´te olduğu gibi 102 yıl sonra 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Türk milleti yaşlısı genciyle, kadını erkeğiyle bir ve beraber şekilde; vatan sevdasının bağımsızlığa düşkünlüğünün ne kadar diri, ne kadar canlı olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir."
Halkın Kurtuluş Partisi Hatay il örgütü de, "Top tüfeğe karşı vatan aşkı ile bilenmiş süngünün zaferi; Çanakkale" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar olacak
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi