"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” programı kapsamında Antakya´da düzenlenen Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan´ın Anadolu Mektebi Hatay öğretmen ve öğrencileriyle yaptığı söyleşisine katıldı.
Tarih: 30.3.2022 17:49:52

Antakya/SES

 Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezi´nde düzenlenen söyleşiye Hatay İl Milli Eğitim Müdürvekili Mesut Çerko ile öğretmen ve öğrenciler de katıldı.
Söyleşinin açılışında konuşan Hatay İl Milli Eğitim Müdürvekili Çerko, "Anadolu Mektebi, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ile Anadolu Mektebi Komisyonunun yaptığı protokol ile ortaokul ve ortaöğretim okullarında uygulanan Türk Edebiyatından önemli yazar ve şairlerinin tüm eserlerinin okunarak değerlendirme yazıları yazılması ve hazırlanan panel metinlerinin bir topluluk karşısında anlatılmasına dayanan bir projedir. Ortaokullarda proje kapsamında gönüllü öğrencilerin okudukları her kitap hakkında birer çalışma yapması ve yapılan çalışmaların değerlendirilip sunulması esas alınırken, liselerde ise yazarın belirlenen tüm kitapların okunması, her kitap hakkında bir değerlendirme yazısının yazılması, okumalar tamamlandıktan sonra öğretmen nezaretinde öğrencilerin belirledikleri konuda bir metin hazırlayıp sunması şeklinde uygulanmaktadır. Anadolu Mektebi Yazar Okuma Programı, ilde 2019 yılı Şubat ayında başlamıştır ve liselerde 215 öğrenci, ortaokullarda ise 254 öğrenci okuma programına devam etmektedir. Bugüne kadar liselerde 29 panelde 120 panelistimiz sunumları, ortaokullarda ise 75 öğrencinin çalışması sergilenmiştir. İlde birçok ortaöğretim ve ortaokul düzeyinde ki okullarımız program dahilinde okumalarına devam etmektedir" dedi. Cemil Meriç´in ‘Yemin ederim ki, dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez´ sözüyle konuşmasına başlayan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Erdoğan da, "Son bir-iki aydır, ekonomi, denizcilik, piyasalar hepsi Ukranya-Rusya ile ilgili ana gündemimiz belli ve bu konuda çözüm üretmeye çalışan Türkiye var. Umarım başarılı olur. Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında. Son dönemde valilik çok önemli bir girişimle sizleri okumaya yönelik motivasyonunuzu arttırmak konusunda her türlü desteği veriyor ve bunun için programlar silsilesi yapmış, kıymetini ileride daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum" dedi. Etkinlikte, Hatay İl Milli Eğitim Müdürvekili Çerko, söyleşide konuşan Prof. Dr. Erdoğan´a plaket verdi.
Kaynak:

İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2021-2022 dönemi mezunlarını törenle uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, “Think Global, Act Digital-Strong partnerships to support digital education (Küresel Düşün, Dijital Hareket Et, Dijital eğitimi desteklemek için güçlü ortaklıklar)" adlı Erasmus+ projesinin öğretmen hareketliliği toplantısına katıldı.
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Yerleşkesinde kurulu Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi, törenle açıldı.
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Atakaş, memleketine okul yaptıracak
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Programı kapsamında 6-15 Haziran tarihleri arasında Romanya´nın Vatra Dornei şehrinde ‘Make E+ducation for YOUth´ adlı gençlik çalışanlarına yönelik eğitime Belen´den katılan 1 idareci, 1 öğretmen, 3 öğrenci uygulamalı eğitim aldı.
´Cepler dışarıda´ protesto
´Cepler dışarıda´ protesto
TÜİK´in enflasyon verilerine yönelik açıkladığı rakamsal oranların gerçeği yansıtmadığını belirten Eğitim Sen İskenderun Şubesi, maaşlara yansıtılacak açıklanan enflasyon oranlarını Haziran maaş bordrosunu yakarak, alkışlarla protesto etti.
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ilk mezunlarını verdi.
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu Erasmus+ Projesi kapsamındaki “Stage of ChangE+” adlı proje İtalya´nın Pettenasco şehrinde yapıldı.
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Sendikaları ve eğitim alanındaki sendika ve meslek örgütlerinin yaptığı eleştiri ve itirazlarına rağmen Öğretmenlik Meslek Kanununun (ÖMK), 3 Şubat 2022 tarihinde TBMM´de kabul edildiğini anımsatan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, kanuna ilişkin olarak ´Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği´nin de yayınlandığını belirtti.
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Hatay Emniyet Müdürlüğü, personelin Mustafa Kemal Üniversitesinde KADES, HAYDİ Uygulamaları ile SİBERAY Projelerinde farkındalığı arttırmak amacıyla çalışma gerçekleştirildi.
Romanya´da sağlık eğitimi
Romanya´da sağlık eğitimi
Erasmus+ Projesi
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
Mustafa Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Öğrenim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersi kapsamında fakültede materyal sergisi açtı.
7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi