´Üç fidan´ türkülerle anıldı
Türkiye devrimci gençlik hareketinin önderlerinden, 68 kuşağının önemli isimleri arasında yer alan ve ´üç fidan´ olarak tanımlanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 47. yıl olan dün anıldı.
Tarih: 7.5.2019 12:15:52

Akın Bodur/İskenderun

 ´Üç fidan´, 06 Mayıs 1972 tarihinde idam edildi. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, dün İskenderun´da CHP ve Emek Partisi (EMEP) ilçe örgütleri tarafından ayrı ayrı düzenlenen etkinliklerle anıldı.
İskenderun CHP´de gençlik kolları tarafından düzenlenen anma etkinliği, İstiklal marşı´nın okunması ve saygı duruşuyla başladı, Deniz Geçmiş´in hayatı anlatıldı ve müzikle devam ettirildi. CHP İskenderun Gençlik Kolları yöneticisi Muhammet Kurt, Geçmiş´in hayatını okurken, Berfin Taylan da babasına yazdığı ve vasiyetini de içeren son mektubunu okudu. CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Hurşit Mursaloğlu, Gezmiş, Aslan ve İnan´ın idam edildiği tarih olan 6 Mayıs´ın, yarım yüzyıldan beri, Türkiye gençliğinin öfkesini emperyalizme ve gericiliğe karşı mücadele bilinci ile birleştirdiği bir gün olduğunu söyledi. "6 Mayıs, yarım yüzyıldan beri, gençliğimizin ve halkımızın yüreğinde dinmeyen bir acı, sönmeyen bir yangın oldu. 6 Mayıs; sadece takvim yapraklarında bir gün değil, 68 mücadelesinin coşkulu öğrenci eylemleriyle başlayıp, Türkiye halklarının emperyalizme ve yerli ortaklarına karşı bağımsız ve demokratik bir Türkiye mücadelesini yükselttiği bir dalganın halk kahramanları olarak darağaçlarında can veren Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan´ın katledildiği gündür" diyen ve ´üç fidan´ için "Siz onları sadece sehpaya çıkarıp astınız, Ama öldüremediniz" değerlendirmesinde bulunan Mursaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "6 Mayıs´ı Deniz Gezmiş´in idam edilmesi olarak anmayın. 6 Mayıs, ölümün en alçakça geldiği fakat en asaletli şekilde gerçekleştiği gündür. 6 Mayıs, üç fidanın boy verdiği gündür. 6 Mayıs idam değil, işkence günüdür. İdam sehpasına çıkarıldığında boynuna asılan ip, çift ilmektir. Ve sırf bu yüzden Deniz Gezmiş yirmi beş dakika boyunca ölmemiştir. İdam mı bu, işkence mi? Boynunda çift ilmeğe rağmen, ayağının altından tabureyi ittiren yine kendisidir, Deniz´in. Korku mu bu asalet mi? Biraz sonra aynı sehpaya çıkarılacak olan Yusuf Aslan tam 25 dakika boyunca, penceresinden Deniz´i izlemiştir. Acı mı bu gurur mu? Ve Yusuf Aslan asılırken penceresinden onu seyreden Hüseyin İnan. Henüz Deniz bile gözlerinin önünden gitmemişken. Sabır mı bu acele mi? Hiç kuşkusuz içinden geçtiğimiz dönem, emperyalizme karşı mücadele bakımından 60´lı yıllara göre çok daha karmaşık bir süreçtir. Bu yüzden de antiemperyalist mücadelenin sorunları büyümüştür. Dün emperyalizmin ´Yeşil Kuşak Projesi´nin militanı olarak açıkça görev yapan ´komünizmle mücadele dernekleri´, ´Milli Türk Talebe Birliği´, ´Yeniden Milli Mücadeleciler´, ´Ülkü Ocakları´” gibi odakların bugünkü uzantıları partiler, vakıflar, dernekler, cemaat ve tarikatlar. Ve onların siyasetteki temsilcileri, kendi amaçlarını, ABD´ye karşı ve emperyalizme karşı bir görünüm altında gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar."
Mursaloğlu, akşam Trump´la görüşen ve bunu "Başarılı bir görüşme oldu. Stratejik müttefikimizle sorunlarımızı konuşarak çözüyoruz" diyenlerin, sabah halkın karşısına geçip "Türkiye´de darbeler düzenleyen üst akıldan, Türkiye´ye karşı diplomatik, ekonomik saldırılar düzenleyen emperyalist odaklardan, bölgeye emperyalist müdahalelerden dem vurup emperyalistlere karşı ateş püsküren konuşmalar yapmakta bir çelişki görmediklerini de anlattı. CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Mursaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Birbirleriyle mücadele ediyormuş gibi ´gürültülü´ kavga sürdüren emperyalistler ve iş birlikçileri, kaldırdıkları toz duman arkasında her düzeyde kişiler ve heyetlerle aralarındaki ilişkileri daha yüksek iş birliklerine dönüştürmek için var güçleriyle çalışmaktadırlar. Bu sahte antiemperyalizm paravanı arkasında kümelenen iş birlikçilerin, emperyalistlerin bölge stratejisine tam uyum sağlamak için olağanüstü bir çaba gösterdikleri apaçıktır. Bu yüzden gerek gençlik yığınları, gerekse halk yığınları içinde, sahte antiemperyalizmin teşhiri son derece önemlidir. 2019 6 Mayıs´ının en önemli görevi budur. Çünkü ancak gerçekler görüldüğü ölçüde, gerçek bir antiemperyalist mücadelenin örgütlenmesi ve sürdürülmesi mümkün olabilir."
Gezmiş ve arkadaşlarının tek isteğinin Türkiye´nin bağımsız ve demokratik olması olduğunu, bu istekleri için idam edildiklerini ifade eden CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu da, "Biz onların mücadelesini, saglarımızı sıkılaştırarak sürdüreceğiz" diye konuştu. İçinde bulunulan durumun, ´üç fidan´ın öldürüldüğü dönemin koşullarından daha ağır olduğunu savunan Mansuroğlu, "tek adam rejimi fiilen iş başındadır. Hukukun üstünlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden, adaletten bahsetmek mümkün değildir" dedi. Mansuroğlu, CHP´nin İstanbul´da kazanmış olduğu bir seçimi kabullenmek istemeyenlerin ´seçimi iptal ettirmek´ istediğini ifade ederek, "Var mı öyle bir şey? Yok" değerlendirmesini yaptı.
Ezanın okunması üzerine ara verilen etkinlikte, yerel sanatçı Melih Aşkar, gitarı eşiğinde "Deniz koydum adını; Adı deniz olmalı; yiğidim aslanım burada yatıyor; Çav bella" adlı parçaların da bulunduğu şarkıları seslendirdi.

İskenderun EMEP´te türkülü anma
Emek Partisi İskenderun İlçe örgütünde de saz ve türkülü anma töreni düzenlendi. EMEP Hatay İl Başkanı Mevlüt Bulgur, aradan geçen 47 yılda, onların mücadelesi, halka bağlılıkları ve cesaretlerinin bir gün bile urutulmadığını, unutulmayacağını söyledi. Bulgur, "Denizler, 47 yıldır yüzlerce, binlerce gencin adında, mücadelesinde, cesaretinde yaşıyor, yaşamaya da devam edecek" dedi.
Türkiye´nin bağımsız bir ülke olmasını isteyen Gezmiş ve arkadaşlarının, emperyalist kuşatmanın karşısında yer alan, işçilerin, emekçilerin yönettiği bir olması için mücadele verdiğini anlatan EMEP Hatay İl Başkanı Bulgur, şunları söyledi: "Her geçen yıl Deniz´leri ve mücadelelerini hatırlamak, emperyalizme karşı açıktan ve örgütlü bir savaşısın içerisinde yer alan, alkak isteyenlerin sayısı çoğalıyor. Çünkü, 47 yıl öncesinde olduğu gibi bugün de Deniz´leri idam eden düzenin temsilcileri iktidarda. Uluslararası sermaye güçleri ve onların yerli işbirlikçileri dünyanın her tarafını yağmalıyor, kapitalizmi, barbarlığı en ucra köşelere kadar götürüyor. Onların yerli işbirlikçileri, Türkiye´den Venezuella´ya, Suriye ve Ortadoğu´dan Afrika´ya ırkçı, gerici, mezhepçi savaş politikalarından vazgeçmiyor, dünya halklarının barış ve özgürlük özlemlerine yağma, savaş ve sömürüden başka cevap vermiyor."
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg´in dün ülkeye geldiğini ifade eden EMEP Hatay İl Başkanı Bulgur, ülkeyi ve geleceği, emperyalizmin askeri birliklerine, ticaret örgütlerine teslim etmeyeceklerini, NATO ve İncirlik Üssü´nün gideceğini ve kendilerinin kalacağını ifade etti.
Kaynak:

Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilciliğine Mustafa Çankaya getirildi.
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesinin ´durdurulduğunu´ belirttiği İskenderun, Dörtyol, Antakya ve Samandağ´daki parkomat (parklanma) uygulaması, İskenderun´da sürüyor.
Şehit ailesinin vali ziyareti
Şehit ailesinin vali ziyareti
11 Eylül 2020 tarihinde Van´ın Çatak ilçesi kırsalında düzenlenen ´Yıldırım-10 Norduz´ operasyonunda şehit olan jandarma uzman çavuş Sezer Uçar´ın ailesi, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, şehit ailesini makamında kabul etti.
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Hatay 2. İdare Mahkemesi, işe girmek isteyen bir kişinin güvenlik soruşturmasının olumsuz olmasına yönelik Hatay Valiliği İl Özel Güvenlik Komisyonun aykırının, masumiyet ve adil yargılanma hakkı ve Anayasal bir hak olan çalışma hakkının ihlal edilmesini getirdiğini belirtti ve kararı iptal etti.
EXPO hazırlıkları sürüyor
EXPO hazırlıkları sürüyor
10 Aralık´ta başlayacak Hatay Expo-21 çalışmaları sürüyor.
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan Özgür Özdemir, gönlünü kaptırdığı kimya mühendisi Merve Talay ile yaşamını birleştirdi.
"Sadece parayı düşünmedik"
"Sadece parayı düşünmedik"
Atakaş Hatayspor´ın golcü futbolcusu Boupendza´nın Rus takımı Krasnodar´e transfer olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan kulübün onursal başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sadece parayı değil futbolcunun isteği ve geleceğini de düşündüklerini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi