"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
İskenderun´da düzenlenen "Ekonomik kriz ve etkileri" konulu panelde konuşan Prof. Dr. İzzettin Önder, günümüzde ülkelerin savaşlarla değil, teknoloji ve akılla işgal edildiğini söyledi.
Tarih: 25.2.2019 10:21:01

Akın Bodur/İskenderun

Prof. Dr. Önder, "Ülkeler artık savaşlarla işgal edilmiyor. Geçti o zamanlar. zamanımızda ülkeler teknoloji ve akılla işgal ediliyor. Ülkemiz artık teknolojiye girmek mecburiyetindedir. Üretim teknolojisine uygun altyapılı yapmamız lazım. Ülke kafasını değiştirmeli ve temelden örgütlenme yapılmalı. Sistemde tercih ve görüşü değiştirmemiz lazım" dedi.

"Kapitalist sistem çöküşe geçiyor"
Kentte 11 kuruluşun oluşturduğu İskenderun Yaşam Platformu tarafından önceki gün düzenlenen panelde konuşan Prof. Dr. İzzettin Önder, bir ülkenin anayasasına bakıldığında o ülkenin kimliğin belirlenebildiğini, bu belirlemedeki kriterin ´mülkiyet biçimi´ kavramı olduğunu söyledi. Gelişmekte olan ülkelerin, gelişmenin yanı sıra sömürüye de açık olduğunu anlatan Önder, krizin, kapitalist sistemin hayatını sürdürebilmek için yarattığı bir arıza olduğunu kaydetti. İzzettin Önder, "Kriz yanlışlıktan olmaz. Kapitalist sistem dokuları merkeze toplar. Kriz neden olur? Sermayenin kendisine yeni pazar arayışı ile olur. Rant böyle bir şeydir. Siyasetçiye de payda aktarır. Rant, üretim yapılan bir şey değildir. süreci hızlandırdığınızda yoksulluk başlar" dedi.
Bazı siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı panelde, kapitalist sistemin dünyada sıkıntı yaşadığını anlatan Prof. Dr. Önder, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Kapitalist sistem yavaş yavaş çöküşe geçiyor. Belki biz bunu göremeyiz. Bu çöken sistemi daha güvenli pazarlara açak gerekirdi, şimdi bunu yapıyorlar. Fonlarda bulunan paralar ekonomik gerekçelerle değil, politik gerekçelerle harcanıyor. Ödeme zamanı gelince de sorun yaşanıyor. Sisteme karşı tercih ve görüş değiştirilmelidir. Çünkü, ülkeler artık savaşlarla işgal edilmiyor. Geçti o zamanlar. zamanımızda ülkeler teknoloji ve akılla işgal ediliyor. Ülkemiz artık teknolojiye girmek mecburiyetindedir. Üretim teknolojisine uygun altyapılı yapmamız lazım."

"Denge ve denetleme mekanizması kalktı"
HBB HATSU İskenderun binasının 280 koltuklu salonuna atılan ilave sandalyelerin de dolduğu panelde konuşan Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ´küreselleşme, liberazilz, kapitalizm, emperyalizim´in suçlandığını, sistemin bir makina gibi birçok şeyi ezip geçtiğinin ifade edildiğini belirtti. Onur, şöyle konuştu: "Geldiğimiz nokta enkaz. Bunu yapan makina ne olabilir? Herkes olabilir. Dünyadaki vahşi kapitalizmin, liberalizmin hedef aldığı ve yok etmeye çalıştığı değerlerimiz var; Su, toprak gibi. Ülkede gözardı edilen küçük ekonomi ve ev ekonomisi var. Küçük yaşam alanları birer birer yok ediliyor. Küçük ekonomi yok edilirken, büyük ekonomiye yaşam alanı veriliyor. Toprağı işleyenler toprağını bıraktırılıp, vasıfsız işçi haline getiriliyor. Bundan doğan mağduriyetler var. Eğitim sistemiyle birlikte beyin göçüne de yol açıldı. Türkiye´de çok sayıda şirket ve işyeri kapanıyor. Yaşam tarzı, eğitim sisteminin kentler üzerindeki baskısı nedeniyle bu yaşanıyor. Bunun ekonomik krizle ilgisi var mı? Çok ilgisi var. Çünkü, küreselleşmenin getirdiği doğaya aykırı bir yaşam tarzı var. Kuzey Ormanları örneğinde olduğu gibi köyler boşaltıldı, işyerleri kapandı, yeni yaşama göç başladı. Dünyada bir kriz var. İşler iyiye gitmiyor. Bu krizin ülkemizdeki krizle bir farkı var. Türkiye´de denetleme mekanizması kalktı. Denge kalktı ortadan. Hukuk da. Ülkede bir kriz var ve denetim mekanizması ortadan kaldırılmış. İptal da ettirilemiyor. İtiraz eden hemen bir örgütle suçlanıyor. Artık yanlış uyglamaları yargı yoluyla da düzentemiyorsunuz. Türkiye´yi esas sıkıştıran bu. Güçler ayrılığı ortadan kalktı. Parlamento işlevsiz. Birçok şey KHK´larla yapılıyor."
Kaynak:

Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının çağrısıyla başlatılarak teşviklerle de güçlentirilen ‘istihdam seferberliğinden yararlanılması çağrısında bulundu.
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Ticaret Bakanlığı uzmanları, Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret edip sorunlarını dinledi ve İskenderun´un ekonomisi ve genel yapısını araştırdı.
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
Zorunlu Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Babacan, İskenderun´da bilgilendirmede bulundu.
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Yıldırım: Üyelerimize yeni mevzuat ile ilgili bilgileri en yetkili kişiler tarafından verdirmeye gayret sarf ediyoruz.
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Hatay´da açılış yaptı ve sanayicilerle görüştü
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkenin ekonomik durumundan İskenderun yöresindeki fabrikaların da olumsuz etkilendiğini belirtti.
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi