UNESCO kültür elçisi sanatçı; Livaneli
Çok farklı kulvarlada çalışması bulunan, sanatçı, yazar, senarist, yönetmen ve siyasetçi kimliği olan Zülfi Livaneli, İskenderun´da düzenlenen etkinlikte, eserleriyle tanıtıldı.
Tarih: 28.2.2018 09:58:11

Akın Bodur/İskenderun

 Konya´da dünyaya gelen Ömer Zülfi Livaneli, müzik ve kitaplarıyla ülke ve uluslararası çapta birçok ödülün de sahibi. Livaneli´nin eserleri birçok ülkede sanatçılarla da yorumlanıp, seslendirildi.

15 günde bir etkinlik
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayıp Cem Karaca, Barış Manço ile devam eden etkinlik, önceki gün Zülfi Livaneli ile sürdü. Zülfi Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendiren Şereflişan´a, İSTE Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Eren Kaysar, ´kahon (kajon)´ avukat Hatice Tavşan da ´marakeş´le eşlik etti.

300 bestesi bulunan sanatçı
Birçok ülkede sanatsal çalışma yapan ve konserler veren Zülfi Livaneli´nin, 300 bestesi, 25 albümü, 7 kitabı ve 3 filminin bulunduğunu anlatan Şereflişan, gitarıyla sanatçının "Sürgün, Memik oğlan; Sus söyleme; Güneş topla benim için; Böyledir bizim sevdamız; Gözlerin; Salkım sögüt; Belalım; Kardeşin duymaz; Alır başımı giderim; Güneş topla benim için; Karlı kayın ormanı; Sevda ne yana düşer usta; Özgürlük; Yiğidim aslanım burada yatıyor; Merhaba; Kan çiçekleri; Odam kireç tutmuyor; Hiroşima (kız çocuğu) ve Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz" adlı eserlerini seslendirdi.

Sanata bağlama ile başladı
Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başlayan Livaneli´nin, bağlama ile başladığı müzik hayatını, türkü formunda müziğin, batı müziği ile birleştirmesiyle sürdürdüğünü anlatan Şereflişan, 1970´li yıllarda cezaevine giren sanatçının, 1972´de İsveç´e gidip, yerleştiğini ve ilk albümünü de orada çıkardığını ifade etti.
Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendirirken, zaman zaman ıslıkla da süsleyen Menderes Şereflişan, sanatçının yaptığ müziğin geniş kesimlere ulaşmasıyla dünya çapında ilgi çekmeye başladığını, dünyaca ünlü birçok ünlü sanatçıyla birlikte farklı ülkelerde konserler verdiğini belirtti.

Livaneli, sanatın birçok alanıyla ilgilendi
Zülfi Livaneli´nin sadece müziği ile değil, sanatın birçok alanıyla ilgilendiğini anımsatan Şereflişan, "Yer demir gök bakır" ve "Sis" filmlerinin de ülke ve yurt dışında ödüller aldığını anımsattı. Kitapları arasında "Palyaço; Sosyalizm öldü mü?; Diktatör" adlı eserlerin de olduğunu anlatan Şereflişan, UNESCO Kültür Elçisi ilan edilen Zülfi Livaneli´nin, Uluslararası Dostluk ve Bilim Ödülü, En İyi Film Müziği Ödülü, Yılın Plağı Ödülü, En İyi Albüm Ödülü, Antalya Film Festivali Ödülü, Altın palmiye Ödülü, Abdi İpekçi Ödülü, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Yılın Müzisyeni Ödülü, Yılın Filmi Ödülü gibi birçok ödülü bulunduğunu kaydetti.
Nazim Hikmet ve Sebahattin Ali´nin şiirlerini besteleleyen sanatçı Zülfi Livaneli´nin yaşamının belli bir döneminde siyasete atıldığını, İstanbul´dan iki kez Büyükşehir Belediye Başkanlıığna aday olup, kazanamadığını, daha sonra CHP adayı olarak İstanbul Milletvekili seçildiğini hatırlattı.
Kaynak:

Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Bugün, Tıp Bayramı
Bugün, Tıp Bayramı
1827 yılında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire isimli ilk modern tıp okulunun açılış günü olan 14 Mart Tıp Bayramı bugün kutlanacak.
Kayahan, eserleriyle anıldı
Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Yarın, Tıp Bayramı
Yarın, Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı, Hatay´da törenle mutlanacak. Hatay Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamasının yarın saat 09.00´da İskenderun Atatürk Anıtı ve Antakya´daki Ulus Alanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlayacağını açıkladı.
8 Mart için Seher´i sahneledi
8 Mart için Seher´i sahneledi
KHK ile görevinden ihraç edilen sağlık çalışanı Hülya Cengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı Seher adlı tek kişilik kadın oyununu Arsuz Karağaç´ta, Üç Ağaç Kültür Derneği salonunda sahneledi.
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümün törenle kutlanacak, şair Mehmet Akif Ersoy´da anılacak.
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara, her alanda mücadelenin kadınla dönüştürülebileceğini kaydetti.
ÇGD ödülü İskenderun´a
ÇGD ödülü İskenderun´a
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödüllerini açıkladı.
Kadınlar şiddet karşı yürüdü
Kadınlar şiddet karşı yürüdü
CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Uslu, kadınların 161 yıl önce canlarını ortaya koyarak mücadeleyle elde ettikleri kazanımlara karşın bugün de kadına baskı, şiddet, taciz, tecavüz katliamların devam ettiğini belirtti.
11 Mayıs Şehitleri Derneğinin ziyareti
11 Mayıs Şehitleri Derneğinin ziyareti
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 11 Mayıs Reyhanlı Şehitleri Derneği Başkanı Ahmet Tuna ve yönetimini ağırladı.
Dalyaman ve Yeşil´e müşavirlik ruhsatı
Dalyaman ve Yeşil´e müşavirlik ruhsatı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, üyelerine yönelik ‘Gelir vergisi beyannamesinde yol haritası´ konulu seminer düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi