UNESCO kültür elçisi sanatçı; Livaneli
Çok farklı kulvarlada çalışması bulunan, sanatçı, yazar, senarist, yönetmen ve siyasetçi kimliği olan Zülfi Livaneli, İskenderun´da düzenlenen etkinlikte, eserleriyle tanıtıldı.
Tarih: 28.2.2018 09:58:11

Akın Bodur/İskenderun

 Konya´da dünyaya gelen Ömer Zülfi Livaneli, müzik ve kitaplarıyla ülke ve uluslararası çapta birçok ödülün de sahibi. Livaneli´nin eserleri birçok ülkede sanatçılarla da yorumlanıp, seslendirildi.

15 günde bir etkinlik
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayıp Cem Karaca, Barış Manço ile devam eden etkinlik, önceki gün Zülfi Livaneli ile sürdü. Zülfi Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendiren Şereflişan´a, İSTE Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Eren Kaysar, ´kahon (kajon)´ avukat Hatice Tavşan da ´marakeş´le eşlik etti.

300 bestesi bulunan sanatçı
Birçok ülkede sanatsal çalışma yapan ve konserler veren Zülfi Livaneli´nin, 300 bestesi, 25 albümü, 7 kitabı ve 3 filminin bulunduğunu anlatan Şereflişan, gitarıyla sanatçının "Sürgün, Memik oğlan; Sus söyleme; Güneş topla benim için; Böyledir bizim sevdamız; Gözlerin; Salkım sögüt; Belalım; Kardeşin duymaz; Alır başımı giderim; Güneş topla benim için; Karlı kayın ormanı; Sevda ne yana düşer usta; Özgürlük; Yiğidim aslanım burada yatıyor; Merhaba; Kan çiçekleri; Odam kireç tutmuyor; Hiroşima (kız çocuğu) ve Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz" adlı eserlerini seslendirdi.

Sanata bağlama ile başladı
Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başlayan Livaneli´nin, bağlama ile başladığı müzik hayatını, türkü formunda müziğin, batı müziği ile birleştirmesiyle sürdürdüğünü anlatan Şereflişan, 1970´li yıllarda cezaevine giren sanatçının, 1972´de İsveç´e gidip, yerleştiğini ve ilk albümünü de orada çıkardığını ifade etti.
Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendirirken, zaman zaman ıslıkla da süsleyen Menderes Şereflişan, sanatçının yaptığ müziğin geniş kesimlere ulaşmasıyla dünya çapında ilgi çekmeye başladığını, dünyaca ünlü birçok ünlü sanatçıyla birlikte farklı ülkelerde konserler verdiğini belirtti.

Livaneli, sanatın birçok alanıyla ilgilendi
Zülfi Livaneli´nin sadece müziği ile değil, sanatın birçok alanıyla ilgilendiğini anımsatan Şereflişan, "Yer demir gök bakır" ve "Sis" filmlerinin de ülke ve yurt dışında ödüller aldığını anımsattı. Kitapları arasında "Palyaço; Sosyalizm öldü mü?; Diktatör" adlı eserlerin de olduğunu anlatan Şereflişan, UNESCO Kültür Elçisi ilan edilen Zülfi Livaneli´nin, Uluslararası Dostluk ve Bilim Ödülü, En İyi Film Müziği Ödülü, Yılın Plağı Ödülü, En İyi Albüm Ödülü, Antalya Film Festivali Ödülü, Altın palmiye Ödülü, Abdi İpekçi Ödülü, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Yılın Müzisyeni Ödülü, Yılın Filmi Ödülü gibi birçok ödülü bulunduğunu kaydetti.
Nazim Hikmet ve Sebahattin Ali´nin şiirlerini besteleleyen sanatçı Zülfi Livaneli´nin yaşamının belli bir döneminde siyasete atıldığını, İstanbul´dan iki kez Büyükşehir Belediye Başkanlıığna aday olup, kazanamadığını, daha sonra CHP adayı olarak İstanbul Milletvekili seçildiğini hatırlattı.
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi