UNESCO kültür elçisi sanatçı; Livaneli
Çok farklı kulvarlada çalışması bulunan, sanatçı, yazar, senarist, yönetmen ve siyasetçi kimliği olan Zülfi Livaneli, İskenderun´da düzenlenen etkinlikte, eserleriyle tanıtıldı.
Tarih: 28.2.2018 09:58:11

Akın Bodur/İskenderun

 Konya´da dünyaya gelen Ömer Zülfi Livaneli, müzik ve kitaplarıyla ülke ve uluslararası çapta birçok ödülün de sahibi. Livaneli´nin eserleri birçok ülkede sanatçılarla da yorumlanıp, seslendirildi.

15 günde bir etkinlik
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayıp Cem Karaca, Barış Manço ile devam eden etkinlik, önceki gün Zülfi Livaneli ile sürdü. Zülfi Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendiren Şereflişan´a, İSTE Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Eren Kaysar, ´kahon (kajon)´ avukat Hatice Tavşan da ´marakeş´le eşlik etti.

300 bestesi bulunan sanatçı
Birçok ülkede sanatsal çalışma yapan ve konserler veren Zülfi Livaneli´nin, 300 bestesi, 25 albümü, 7 kitabı ve 3 filminin bulunduğunu anlatan Şereflişan, gitarıyla sanatçının "Sürgün, Memik oğlan; Sus söyleme; Güneş topla benim için; Böyledir bizim sevdamız; Gözlerin; Salkım sögüt; Belalım; Kardeşin duymaz; Alır başımı giderim; Güneş topla benim için; Karlı kayın ormanı; Sevda ne yana düşer usta; Özgürlük; Yiğidim aslanım burada yatıyor; Merhaba; Kan çiçekleri; Odam kireç tutmuyor; Hiroşima (kız çocuğu) ve Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz" adlı eserlerini seslendirdi.

Sanata bağlama ile başladı
Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başlayan Livaneli´nin, bağlama ile başladığı müzik hayatını, türkü formunda müziğin, batı müziği ile birleştirmesiyle sürdürdüğünü anlatan Şereflişan, 1970´li yıllarda cezaevine giren sanatçının, 1972´de İsveç´e gidip, yerleştiğini ve ilk albümünü de orada çıkardığını ifade etti.
Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendirirken, zaman zaman ıslıkla da süsleyen Menderes Şereflişan, sanatçının yaptığ müziğin geniş kesimlere ulaşmasıyla dünya çapında ilgi çekmeye başladığını, dünyaca ünlü birçok ünlü sanatçıyla birlikte farklı ülkelerde konserler verdiğini belirtti.

Livaneli, sanatın birçok alanıyla ilgilendi
Zülfi Livaneli´nin sadece müziği ile değil, sanatın birçok alanıyla ilgilendiğini anımsatan Şereflişan, "Yer demir gök bakır" ve "Sis" filmlerinin de ülke ve yurt dışında ödüller aldığını anımsattı. Kitapları arasında "Palyaço; Sosyalizm öldü mü?; Diktatör" adlı eserlerin de olduğunu anlatan Şereflişan, UNESCO Kültür Elçisi ilan edilen Zülfi Livaneli´nin, Uluslararası Dostluk ve Bilim Ödülü, En İyi Film Müziği Ödülü, Yılın Plağı Ödülü, En İyi Albüm Ödülü, Antalya Film Festivali Ödülü, Altın palmiye Ödülü, Abdi İpekçi Ödülü, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Yılın Müzisyeni Ödülü, Yılın Filmi Ödülü gibi birçok ödülü bulunduğunu kaydetti.
Nazim Hikmet ve Sebahattin Ali´nin şiirlerini besteleleyen sanatçı Zülfi Livaneli´nin yaşamının belli bir döneminde siyasete atıldığını, İstanbul´dan iki kez Büyükşehir Belediye Başkanlıığna aday olup, kazanamadığını, daha sonra CHP adayı olarak İstanbul Milletvekili seçildiğini hatırlattı.
Kaynak:

27 milyon euroluk altyapı
27 milyon euroluk altyapı
Borçlanma ve sözleşme imzalama yetkisi önce HBB Meclisi tarafından reddedilen Arsuz´un da 1. Etap altyapısını kapsayan altyapı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile sözleşme imzaladı.
AKP´li Güven´den meslektaşlarına ziyaret
AKP´li Güven´den meslektaşlarına ziyaret
AKP Hatay milletvekili adayı Abdulkerim Güven, avukat meslektaşlarına seçim ziyaretinde bulundu.
Hem kursiyerlerinin sergisi
Hem kursiyerlerinin sergisi
İskenderun Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri, yıl boyunca öğrendiklerinden yaptığı eserleri sergiledi.
HATSU: Arıtma tesisinde bakım sürüyor
HATSU: Arıtma tesisinde bakım sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Aslantaş Barajı´ndan İskenderun´a gelecek içme suyunun iletimi sağlayacak olan ana isale hattı borularında bakım ve onarımın sürdüğünü açıkladı. HATSU´dan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Hatay´ın genelinde işletmesi devam eden katı atık ve içme suyu arıtma tesisleri sayesinde sağlıklı bir yaşam oluşturma hedefinin sürdürülüyor.
HEM´in yıl sonu sergisi
HEM´in yıl sonu sergisi
Belen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kurslara katılanlar, kurs döneminde ürettiklerini Geleneksel El Sanatları Yıl Sonu Serginde, beğeniye sundu.
UKOME, tek yön kararını görüştü
UKOME, tek yön kararını görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
´Hayvanlar, hissedebilen varlıklardır´
´Hayvanlar, hissedebilen varlıklardır´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, hiç kimsenin hayvanlara zulmetmeye, eziyet etmeye, işkence etmeye, hayvanları katletmeye hakkı olmadığını belirtti.
Jandarmadan çocuklara kuruluş yıl dönümü hediyesi
Jandarmadan çocuklara kuruluş yıl dönümü hediyesi
Gerçekleştirilen ziyarete ilişkin fotoğraflar ise yuvada barınan çocukların güvenliği ve kişisel haklarının korunması hassasiyeti ile paylaşılmadı.
Baro´dan ‘Sandık Güvenliği Çağrı Merkezi´
Baro´dan ‘Sandık Güvenliği Çağrı Merkezi´
24 Haziran´da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin güvenliğine yönelik Türkiye Barolar Birliğinin yaptığı çalışma ve çağrısı ile kamuoyunda oluşan beklenti kapsamında Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Hatay il merkezi ve tüm ilçelerde seçimlerin takip edileceğini bildirdi.
Şırnak´ta şehit oldu
Şırnak´ta şehit oldu
Şırnak´ın Gabar Dağı mevkiinde iki farklı noktada yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu iki asker şehit oldu.
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Payas, Dörtyol, Erzin, Antakya, Defne, Altınözü, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacak bakım ve onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi yapılacak.
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda son bir haftada tutuklanan kişi sayısı değişmedi ve 1.379 olduğu açıklandı.
Tarih yaklaştıkça tempo artıyor
Tarih yaklaştıkça tempo artıyor
24 Haziran seçimlerine katılacak siyasi partilerin milletvekili adayları seçim çalışmalarına devam ediyor. Pazar günü yapılacak seçimin tarihi yaklaştıkça, çalışmanın temposu da arttı.
Hukukçular, adaylara taleplerini iletti
Hukukçular, adaylara taleplerini iletti
Demokrasi ve hukuk devletinin olmazsa olmazının, kuvvetler ayrılığı olduğunu belirten Hatay Barosu, yazılı yaptığı açıklama ile 24 Haziran seçimlerine katılacak siyasi partilerin milletvekili ve cumhurbaşkanı adaylarına seslendi.
Hatayspor, Ankaragücü´nden Yusuf´u tranfer etti
Hatayspor, Ankaragücü´nden Yusuf´u tranfer etti
Geçen sezon TFF Spor Toto 1. Liginde oynayan Ankaragücü forması altında şampiyonluk yaşayarak takımının süper lige çıkmasında emeği olan Yusuf Abdioğlu, Hatayspor´la anlaştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi