UNESCO kültür elçisi sanatçı; Livaneli
Çok farklı kulvarlada çalışması bulunan, sanatçı, yazar, senarist, yönetmen ve siyasetçi kimliği olan Zülfi Livaneli, İskenderun´da düzenlenen etkinlikte, eserleriyle tanıtıldı.
Tarih: 28.2.2018 09:58:11

Akın Bodur/İskenderun

 Konya´da dünyaya gelen Ömer Zülfi Livaneli, müzik ve kitaplarıyla ülke ve uluslararası çapta birçok ödülün de sahibi. Livaneli´nin eserleri birçok ülkede sanatçılarla da yorumlanıp, seslendirildi.

15 günde bir etkinlik
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayıp Cem Karaca, Barış Manço ile devam eden etkinlik, önceki gün Zülfi Livaneli ile sürdü. Zülfi Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendiren Şereflişan´a, İSTE Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Eren Kaysar, ´kahon (kajon)´ avukat Hatice Tavşan da ´marakeş´le eşlik etti.

300 bestesi bulunan sanatçı
Birçok ülkede sanatsal çalışma yapan ve konserler veren Zülfi Livaneli´nin, 300 bestesi, 25 albümü, 7 kitabı ve 3 filminin bulunduğunu anlatan Şereflişan, gitarıyla sanatçının "Sürgün, Memik oğlan; Sus söyleme; Güneş topla benim için; Böyledir bizim sevdamız; Gözlerin; Salkım sögüt; Belalım; Kardeşin duymaz; Alır başımı giderim; Güneş topla benim için; Karlı kayın ormanı; Sevda ne yana düşer usta; Özgürlük; Yiğidim aslanım burada yatıyor; Merhaba; Kan çiçekleri; Odam kireç tutmuyor; Hiroşima (kız çocuğu) ve Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz" adlı eserlerini seslendirdi.

Sanata bağlama ile başladı
Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başlayan Livaneli´nin, bağlama ile başladığı müzik hayatını, türkü formunda müziğin, batı müziği ile birleştirmesiyle sürdürdüğünü anlatan Şereflişan, 1970´li yıllarda cezaevine giren sanatçının, 1972´de İsveç´e gidip, yerleştiğini ve ilk albümünü de orada çıkardığını ifade etti.
Livaneli´nin eserlerini gitarla seslendirirken, zaman zaman ıslıkla da süsleyen Menderes Şereflişan, sanatçının yaptığ müziğin geniş kesimlere ulaşmasıyla dünya çapında ilgi çekmeye başladığını, dünyaca ünlü birçok ünlü sanatçıyla birlikte farklı ülkelerde konserler verdiğini belirtti.

Livaneli, sanatın birçok alanıyla ilgilendi
Zülfi Livaneli´nin sadece müziği ile değil, sanatın birçok alanıyla ilgilendiğini anımsatan Şereflişan, "Yer demir gök bakır" ve "Sis" filmlerinin de ülke ve yurt dışında ödüller aldığını anımsattı. Kitapları arasında "Palyaço; Sosyalizm öldü mü?; Diktatör" adlı eserlerin de olduğunu anlatan Şereflişan, UNESCO Kültür Elçisi ilan edilen Zülfi Livaneli´nin, Uluslararası Dostluk ve Bilim Ödülü, En İyi Film Müziği Ödülü, Yılın Plağı Ödülü, En İyi Albüm Ödülü, Antalya Film Festivali Ödülü, Altın palmiye Ödülü, Abdi İpekçi Ödülü, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Yılın Müzisyeni Ödülü, Yılın Filmi Ödülü gibi birçok ödülü bulunduğunu kaydetti.
Nazim Hikmet ve Sebahattin Ali´nin şiirlerini besteleleyen sanatçı Zülfi Livaneli´nin yaşamının belli bir döneminde siyasete atıldığını, İstanbul´dan iki kez Büyükşehir Belediye Başkanlıığna aday olup, kazanamadığını, daha sonra CHP adayı olarak İstanbul Milletvekili seçildiğini hatırlattı.
Kaynak:

"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, andımızın okullarda yeniden okutulması için açılan dava hakkında değerlendirmede bulundu.
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği tarafından gündeme getirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen; Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa illerini kapsayan “Mozaik Yolu Projesi” için Hatay´a gelen heyeti kabul etti.
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
Vatan Partisi (VP) Kırıkhan İlçe Başkanı Gönül Gökkan´ın babası Mehmet Gökkan, yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü ve yaşamını yitirdi.
OSB´de belge bilgilendirmesi
OSB´de belge bilgilendirmesi
İTSO ABİGEM Heyeti, OSB´de fabrika ziyaretleri yaparak ´tehlikeli mesleklerde alınması zorunlu mesleki yeterlilik belgesi ve belgelendirme´ süreci hakkında bilgi verdi.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Defne, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
İskenderun´da polisin düzenlediği 10 uyuşturucu operasyonunda 17 kişi gözaltına alındı, operasyonlarda 535 gram esrari, 62 kök kenevir bitkisi, 28 adet captagon uyuşturucu hap, 21 gram eroinin ele geçirildiği açıklandı.
"Hizmet karnemiz pekiyi"
"Hizmet karnemiz pekiyi"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye çalışmalarında karnelerinin ´pekiyi´ olduğunu söyledi.
Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyılıp, dışkılarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi