Üniversite tercihleri başladı
İSTE, iki mühendisliği seçene burs verecek
Tarih: 25.7.2019 11:37:15

Nesrin Geyik/İskenderun

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre üniversiteli olmak isteyen adayların tercih yapma süreci başlatı. Tercihler, 29 Temmuz´a kadar yapılabilinecek. İskenderun Teknik Üniversitesi Üniversite adaylarına yönelik düzenlenen ve üç gün sürecek olan (İSTE) kampüs ve kent sahilinde kurulan stantlarda görevlendirdiği uzmanlarla üniversiteli olmayı isteyen adaylara yönelik ´tercih´ ve ´tanıtım günleri´ düzenliyor. İSTE Tercih ve Tanıtım Günleri´ndeki görev alan fakülte, yüksekokul, konservatuar ve meslek yüksekokullarında görev yapan öğretim görevlileri, öğrenci adaylarına rehberlik, tanıtım ve danışmanlık yapıp, bölüm ve laboratuvarları gezdiriyor; öğrenci toplulukları, ERASMUS değişim programı ve Teknoloji Transferi Ofisindeki faaliyetler anlatılıyor.
YKS puanlarına göre, üniversite ve bölüm tercihi yapacak öğrenci adayları için en uygun üniversite ve bölümü seçme ve danışmanlık hizmeti verecek olan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), üniversitenin de tanıtımını yapıyor. Üniversitedeki bölüm ve programlar ile İSTE´nin imkânları açılan standlarda tanıtmamaya çalışan İSTE görevlileri, 25 Temmuz´a kadar ücretsiz hizmet verecek. İSTE´nin düzenlediği tercih ve tanıtım günlerinin açılışına katılan öğrenci adayları ve velilerle sohbet eden İSTE Rektörü Türkay Dereli, bu yıl, üniversitenin metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü ile su ürünleri mühendisliği bölümünü tercih eden ve kazanan öğrencilerimize burs vereceklerini belirtti. Yemek bursu sayısını da artırdıklarını ifade eden Dereli, ayrıntı bilgi almak isteyenlerin standları ziyaret edebileceğini, üniversitenin web sayfası ile YÖK Atlas´a bakabileceğini ifade etti. İSTE Rektörü Dereli, "Belki bizim tenis kortlarımız olmayabilir, öğrencilere tenis kortları veremeyebiliriz, ama işine odaklanan; eğitim-öğretim-araştırma ve teknoloji odaklı, girişimci ve yenilikçi uzman mezunları yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversiteyiz. Öğrencilere gelecek, kariyer vaat ediyoruz. İşin işine sevgi katıyoruz. Altyapımıza ve öğretim elemanlarımıza güveniyoruz. Yüksek hedefleri olan, birlikte başarmayı hedefleyen, kendisi gibi olmak ve kendini bulmak isteyen öğrencileri, üniversitemize bekliyoruz" açıklanmasını yaptı.
Kaynak:

"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kentte okullara yaptığı ziyaretleri sürdürüyor.
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
Milletvekili Topal, üniversitelerdeki 80 bin boş kontenjanı sordu
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Çalışması Çalıştayı yapıldı.
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İstanbul´da Atatürk Havalimanı´nda düzenlenecek Teknofest 2019 etkinliklerindeki TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması´na ´Döner Kanat İnsansız Hava Aracı (İHA)´ kategorisinde yarışacak.
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında Türkiye´nin de bulunduğunu belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkede öğretmenlere verilen ücretlerin 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer aldığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakıldığını, atamalarda particilik, kayırmacılık yapılmasının liyakat ilkesini yok edildiğini, öğretmenlerin motivasyonu ve saygınlığının azaltıldığını belirterek, konuyu soru önergesiyle meclise taşıdı.
İMYO projesine DOĞAKA desteği
İMYO projesine DOĞAKA desteği
Eğitim teknolojisinin geliştirilmesi projesi
Mezunlar pilav gününde buluştu
Mezunlar pilav gününde buluştu
Dörtyol Fen Lisesi mezunlar pilav gününde bir araya geldi.
Okullarda belediye temizliği
Okullarda belediye temizliği
Antakya ve Defne Belediyesi ekipleri, okulların açılmasıyla birlikte okul avularında temizlik çalışması yaptı.
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile Antakya´daki Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´nda açtı.
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla yaptığı tercihlerle İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümüne yerleşen adaylar için Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı hazırlıkları sürürken, üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda yaşadığı sorunları parlamentoya taşıdı.
İSTE´ye kayıtta son gün
İSTE´ye kayıtta son gün
Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) tercih yaptıkları İskenderun Teknik Üniversitesi´ndeki (İSTE) bölüm ve programlara yerleşen öğrenciler, kayıtlarını yaptırmaya başladı.
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Hatay´daki fen liseleri arasında bulunan Dörtyol Fen Lisesi bu yıl üniversiteye 48 öğrenci, geçen yıl yerleşemeyen 19 öğrenci de bu yıl üniversiteli oldu ve liseden mezun olan ve bu yıl üniversiteli olan 67 öğrenciyi fakültelere gönderdi.
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
YKS tercih sonuçlarına göre kentte eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi, öğrenci kontenjanının yüzde 90´ının dolduğunu açıkladı.
Barodan avukatlara iki seminer
Barodan avukatlara iki seminer
Hatay Barosu, adli tatil devam ederken meslektaşlarına CMK ve uzlaşma eğitimleri verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi