Üniversitelerde kimlik yitimi YÖK´le başladı
Araştırmacı yazar İrfan Hatipoğlu, günümüzde Türkiye´deki üniversitelerin araştırma ve bilimsel çalışmalardan uzaklaşmış, akademik kadronun YÖK yasası ile hareket kabiliyetini kaybetmiş görüntüsüne dikkat çekerek, üniversitelerin nasıl yönetildiğine dair öykü ve pratikleri paylaştı.
Tarih: 20.11.2017 10:31:42

Sadet Berkyürek/İskenderun

Ayna İskenderun Kültür ve Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneklerinin geleneksel Çarşamba toplantılarında YÖK ve Üniversitelerimiz konulu konuşmasında İrfan Hatipoğlu, “Üniversitede çalışanlar dahil kimse hangi koşullarda çalıştığını bilmiyor. Hangi yasa kapsamında çalıştığını bilmez profesör arkadaşlarımız, ben içlerindeyim. 6 Kasım YÖK´ün 37. kuruluş yıldönümü. Bugün okuyan sayısı azsa, ülke sorunlarına duyarsızlık varsa bu üniversitelerin çökertilmesinden kaynaklanan bir iş” diye konuştu.
YÖK´ün getirdiği sistem üzerine yaptığı değerlendirmede Hatipoğlu, 12 Eylül darbecilerinin ‘ülkeyi korumak, kollamak, milli birliği sağlamayı´ gerekçe gösterdiklerini, gelişmelerden öğrenci ve gençlik olaylarını sorumlu tutarak ‘özgür-özerk üniversiteyi hedefe aldıklarını ifade etti. 12 Eylül darbecileri gibi 12 Mart´ta da özerk üniversitenin hedef gösterildiğini hatırlatan Hatipoğlu, 12 Eylül sonrasında özerk üniversiteye yönelik düzenlemelerin YÖK´le şekillendirildiğini kaydetti. YÖK´ün öncelikle özerkliği yok ettiğini, rektörlere geniş yetkiler getirdiğini de kaydeden Hatipoğlu, öğretim üyelerinin çalışma düzeninin değiştirilmesinin üniversitelerin kimlik yitimini hızlandırdığını söyledi.
12 Eylül sonrası YÖK´ten önce de 12 Mart gibi üniversitelerden ciddi tasfiyelere gidildiğini aktaran Hatipoğlu, YÖK´le beraber üniversitelerin yıkım döneminin başladığını, üniversitelerin içinin boşaldığını söyledi. “YÖK´ün hedefinde özerklik vardı ve özerklik kaldırılıyor. Eleştiriliyor, ‘üniversitelerde özerklik olmazsa olmaz. Bir hoca düşündüğünü söyleyemezse bir anlamı olmaz zaten´ diye… Bunu o dönem aydınlar, entellektüeller eleştiriyor. ‘Böyle bir üniversite olmaz diyorlar. Atanan YÖK üyelerini kabulünde Kenan Evren de diyor ki, ‘Eğer özerklik herşeyiyle halledilmiş olsaydı müesseselerimizi özerk yapar çıkardık. Bir devlet başkanını düşünün ki, milletin reyiyle seçilmiş veya milletin vekilleri tarafından seçilmiş… ona itimat etmiyoruz. 45 milyonu temsil eden bir makamın üyelerine itimat etmiyoruz. illa üniversite seçsin istiyoruz´ diyor. Bir de ‘liselerde seçim mi var, üniversitelerde olsun´ diyor. Bu yasa çıktıktan sonra sistemle simgeleşen isim ihsan Doğramacı oldu. İhsan Doğramacı 1981´den 1992´ye kadar 10,5 yıllık dönem YOK Başkanlığı yapıyor. Bu dönem üniversitelerin yıkım dönemi. Yasayı tam uyguluyor, üniversitelerin içini boşaltıyor.”
Üniversitelerdeki kimlik yitimi sürecinin FETÖ yapılanmasıyla da hızlandığını sözlerine ekleyen Hatipoğlu, FETÖ´nün taşra üniversitelerinde yoğun örgütlendiğini, buna yönelik hazırlık yürüttüklerini, hayali yüksek lisans, doktora uygulamalarına işaret etti. Hatipoğlu, şöyle konuştu: “Bunlar dünya çapında örgütlüler. Gidilmeyen yurtdışı üniversitelerinde uluslararası çalışmalar yapılmış gibi gösteriliyor. Makaleler bile merkezi olarak hazırlatılıyor. Üniversite kadroları böyle hazırlandı. Demokrat, çağdaş, cemaat dışı olan, üniversitenin kapısından geçemez hale geldi. Bu darbeyle de travma geçirdiler. Ve bunlar da atıldı. Sınavda, atamalarda ciddi haksızlıklar yapıldı. Normal yarış olsa… ama, silme böyle yaptılar. Üniversitelerde tüm bu nedenlerle 1933 reformu gibi bir reform yapılmalı.”
Üniversitelerde yapılan tez çalışmalarında önemli bir oranda intihal olaylarına da işaret eden Hatipoğlu, sendikal örgütlülüğe de dikkat çekerek, akademik kadroda sendikalaşma oranının yüzde 10´lar civarında olduğununu hatırlattı. Hatipoğlu, “Adam sendikaya üye olmuyor, çünkü korkuyor. Rektörlük seçimi kaldırıldı, allah razı olsun dendi. Muhalefet yok, bundan sonra da hiç olmayacak gibi. 12 eylül öncesi dönemden gelen dinamik unsurlar vardı. Tasfiyelerle onlar atıldı, yeni kadrolar da malum” diye konuştu.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi