"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorununu parlamentoya taşıdı.
Tarih: 11.10.2019 10:21:02

İskenderun/SES

 TBMM´de düzenlediği basın toplantısında, anayasanın 58. maddesinde "gençleri korumak, devletin asli görevleri arasındadır. Hiç bir genç cemaat, dernek ve vakıf yurtlarına mahkum edilmemeli" dedi.
Üniversiteleren geçen ay öğretime başladığını anımsatan ve "Ancak her yıl olduğu gibi öğrencilerimizin barınma sorunu katlanarak devam ediyor" değerlendirmesini yapan Hatay Milletvekili Serkan Topal, "Üniversite sınavlarında başarılı olarak yerleştirilen öğrenci sayısı ek kontenjanlarla birlikte 750 bin civarında. Yükseköğrenimdeki toplam öğrenci sayısı 7 milyonu aşmış durumda. Bu rakamlar ülkemizin geleceği açısından olumlu rakamlardır, ancak öğrenimdeki sayılardan daha da önemli olan nitelik. Bu gençlerimizi hangi koşullarda eğitiyor, hangi koşullarda barındırıyor, hangi koşullarda besliyoruz? İşte sorun tam da buradadır. Sadece diploma odaklı bir eğitim topluma bir yarar getirmeyeceği gibi donanımdan yoksun gençlere bireysel olarak da bir yarar getirmeyeceği aşikardır" dedi.
Hükümetin üniversite gençliğinin yurt sorununu çözmesi gerektiğini anlatan milletvekili Topal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "TBMM, 16 Ağustos 1961 tarihli 351 sayılı kanunla, ´yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören öğrenciler için yurtlar yapmak ve bunların işletmesini sağlamak, beslenme yardımı yapmak, eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle milli ve manevi gelişmelerine katkı sağlamak, yükseköğrenim öğrencilerine kredi veya burs vermek, öğrencilerin yükseköğrenimlerini kolaylaştırmak´ amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu´nun kuruluşunu gerçekleştirmiş. Anayasa 58. maddesinde belirtildiği üzere gençlerimizi korumak devletin asli görevleri arasındadır. Anayasal zorunluluğa karşın Yurt-Kur kendisine verilen görevleri yerine getiriyor mu? Hayır. Öğrenci sayısının 7 milyona ulaştığı bir dönemde Yurt-Kur yatak sayısı olarak 700 bin. Öğrencilerin sadece yüzde 10´unu hedefliyorsa bu kurumun vizyonu ve misyonunu tartışılır hale getirir. Üniversitelerin yerleşme sonuçlarına bakıldığında yurt talep eden öğrenci oranı kontenjanların yüzde yüzde 60´ının üzerindedir. Yani 4 milyon yatağa ihtiyaç var. Yurt –Kur yılda kaç yatak kapasitesi üretebiliyor ve gelecek planlaması nedir? Bu konuda elle tutulur hiçbir planlama yoktur. Yurt-Kur bir-iki bina kiralama faaliyetine giriyor ve sonrası yine gelmiyor. Cumhuriyet, Atatürk´ün dediği üzere; ´kimsesizlerin kimsesi´, felsefesi üzerine temellendirmiş ve ilgili kurumlar oluşturmuştur. Yurt-Kur´un kuruluşu bu felsefenin ürünüdür. Sorunun temelinde hükümetin izlediği yanlış eğitim ve gençlik politikası yatmaktadır. Kamuyu her alanda yatırımdan çekmek, kimi ticari ve ideolojik sebeplerle özel sektöre, vakıf ve derneklere alan açmak, olanak sağlamak hükümetin görevi olmamalıdır. Gençlik, ekonomik veya endüstriyel bir ürün değildir. Milletin bekası, devletin teminatıdır. Özel sektöre bırakılmayacak kadar kıymetli bir varlığımızdır. Mutlaka devlet eliyle korunmalı ve eğitim için barınma ve beslenme olanağı sağlanmalıdır."
Yurt-Kur´a başvuranların dörtte birinin yerleştiğini, diğerlerinin açıkta kaldığını anlatan Topal, "Kalan 4´te 3´ü ne olacak? Bu çocuklar nerede barınacak? Bu gençlere ne diyeceğiz. Devlet kendi evlatlarını kendi ülkelerinde göçebe durumuna sokabilir mi? Hükümet kendi gençlerine ´gidin nerde kalırsanız kalın´ diyebilir mi? Böyle bir hakkı var mı? Hükümet sözcüleri her fırsatta ´şu kadar adliye, şu kadar cezaevi yaptık. TOKİ şu kadar konut yaptı´ diyor. Peki yurtlarla ilgili övünç duyacakları tek kelime ediyorlar mı? Etmiyorlar, çünkü biliyoruz ki Türkiye cemaat evlerini, vakıf ve dernek yurtlarını, Ensar´ı, Türgev´i, TÜGVA´yı AK Parti ile tanıdı. Devlet yurtları bedava değil, ücretlidir. Bu gün 6 kişinin kaldığı bir odadan yaklaşık 3 bin lira ücret almaktadır. Dolayısı ile yurtlar devlete herhangi bir yük getirmemektedir. Vakıf ve derneklerin bu alana girmesinin altında yatan gerçeklerden birisi var olan ranttır. Yani yurt iyi bir yatırımdır. Sorun bu problemi çözecek iradenin olmayışındadır. Kamu bankalarına, ´inşaat sektörü canlansın´ diye kredi indirimi yaptıran hükümet, aynı kaynakları yurt yapımında neden kullanmaz?" değerlendirmesini yaptı. Türkiye´nin olanakları ve kaynaklarının gençliğini barındıracak kadar zengin olduğunu anlatan milletvekili Topal, "Bunun için sadece kamu iradesine ihtiyaç var" değerlendirmesini yaptı. Hatay Milletekili Topal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Kamuya ait ve atıl durumda olan binalar Yurt Kur´a tahsis edilmelidir. Gelir paylaşımı ile TOKİ´ye verilen arsaların bir kısmında yurt inşa edilmesi zorunlu hale getirilmelidir. Yurt Kur´a yurt yaptırması karşılığı kamu bankaları konut kredisi gibi uzun vadeli kredi vermelidir. Vakıf ve cemaat yurtlarının denetimi Yurt Kura verilmeli ve buralarda uygulanacak tavan ücreti devlet belirlemelidir. Özellikle kız yurtlarının sayısı artırılmalıdır. Kısa vadede; yurtlara yerleştirilemeyen veya yedek sıra bekleyen öğrencilerle ilgili olarak illerde valilikler aracılığı ile otellerle anlaşma yapılmalı ve uygun koşullarda öğrencilerin barınmaları sağlanmalıdır."
Üniversitelinin burs ve kredi sorunu olduğunu da anlatan Topal, kredi ve burs tahsislerinde eşitsizlik iddialarının olduğunu, asgari ücretin biraz üstünde gelir elde eden ancak geçimlerini zorlukla karşılayan ailelerin çocuklarının mağdur edilmemesini, gençlerin borçlarının işsizlik fonundan karşılanmasını da istedi.
Kaynak:

Saygı, en büyük devrimciye
Saygı, en büyük devrimciye
Kurtuluş Savaşının önderi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu, en büyük devrimci ve lider; Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılarak sonsuzluğa gittiğinin 81. yılında saygı ve özlemle anıldı.
SP´den ´hayırlı olsun´ ziyareti
SP´den ´hayırlı olsun´ ziyareti
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan, partisinin Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe ve Antakya İlçe Başkanı Fahri Serdar Özal ile birlikte, geçtiğimiz günlerde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Vedat Yavuz´u makamında ziyaret etti.
Sökmen de başkan adayı
Sökmen de başkan adayı
Erzin CHP ilçe kongresi
CHP´de tek adaya doğru
CHP´de tek adaya doğru
İskenderun´da 4.724 üye 400 delegeyi belirleyecek
Çalışkan, yeniden GİK üyesi
Çalışkan, yeniden GİK üyesi
Saadet Partisi´nde Karamollaoğlu bir kez daha seçildi
Öğretmene ek gösterge önergesi
Öğretmene ek gösterge önergesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, toplumların gelişmesi, kalkınması, çağdaşlaşması ve demokratik gelişmiş dünya devletleri içerisinde yer almasında, o ülkede yaşayan insanların eğitim ve öğrenim kurumları olduğunu belirterek, öğretmenlerin özlük haklarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlamış´a gölet önerdi
Başlamış´a gölet önerdi
Milletvekili Kaşıkçı, HBB´yi Yeniyurt´ta da kanalizasyonun denize boşalmasını önlemeye çağırdı
Başkandan 3 partiye ziyaret
Başkandan 3 partiye ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, partisi AKP ile kentte siyasi faaliyet gösteren CHP ve MHP ilçe başkanlıklarını ziyaret etti, Saadet Partisi yönetimi ise Tosyalı´ya makamında ziyarette bulundu.
“Elektriği kesen bedelini ödesin”
“Elektriği kesen bedelini ödesin”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Serkan Topal, elektrik kesintileri ile ilgili Kanun Teklifi verdi.
Orman yangınlarına meclis araştırması ´reddedildi´
Orman yangınlarına meclis araştırması ´reddedildi´
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, partisi CHP´den 25 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı´na verilen orman yangınlarına erken müdahale ve ulaşım kolaylığının sağlanmasını amaçlayan meclis araştırması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini açıkladı.
ABD´nin ´soykırım kararı´na tepki
ABD´nin ´soykırım kararı´na tepki
ABD Temsilciler Meclisi, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1915´te Osmanlı Döneminde yapılan ´tehcir´in ´soykırım´ olduğunu kabul eden tasarıyı onayladı.
İYİ Parti, yönetimini oluşturdu
İYİ Parti, yönetimini oluşturdu
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, partisinin il yönetimi ve disiplin kurulu listesinin onaylandığını açıkladı.
VP´nin kongre süreci
VP´nin kongre süreci
Samandağ´da ilçe başkanı değişti
CHP´de listeler askıdan indi
CHP´de listeler askıdan indi
Kongre sürecini başlatan Cumhuriyet Halk Partisi´nde askıya çıkartılan üye listeleri dün saat 18.00 itibariyle askıdan indirildi.
"Barış politikası Türkiye´ye kazandırır"
"Barış politikası Türkiye´ye kazandırır"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, "Suriye sorunu gerçekçi politikalarla çözülebilir. Savaş politikaları Suriye´deki sorunları daha da derinleştirmekten başka bir işe yaramaz" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi