Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Tarih: 15.12.2018 10:34:36

Bilgilendirme toplantısına İskenderun Kasaplar Odası, İskenderun Komisyoncular ve Manavlar Odası yönetici ve üyeleri de katıldı. Toplantıda konuşan SGK Hatay İl Müdürü Bal, “Kasaplar Odası, balıkçı esnafı, hayvancılık üretimi yapan ve komüsyoncuların talebi doğrultusunda bilgilendirme toplantısı düzenledik. Tarımsal üretim yapan esnafın sigorta prim borçlarını satacağı ürünler üzerinden yatıracakları prim borçları ve kesintiler hususunda kurumca borçlarının ödenmesi amaçlı düzenlenen bir eğitim bilgilendirme toplantısı diyebiliriz. Üreticilerin kesmiş olduğu yüzde 2´lik tarım sigorta primlerini takip eden ay sonuna kadar hem kuruma kesinti miktarını bildirilmesi ve yatırılması bu kanuni bir zorunluluk. Hatay´da 965 işveren ile müstahsil kesintisi yapılan işverene tebliğler gönderildi. Bunların tebliğler aldıktan sonra 15 gün içerisinde kuruma gelip kayıt yaptırıp kendilerine şifre tanımlaması yapılması gerekiyor. Bunun yapılmaması halinde konunun tekrar tarafımızca değerlendirilip zorunluluk arz ettiği için sistem içerisinde tüm üreticilerinden tarımsal faaliyette bulunan üreticilerden almış olduğu ürünlerden dolayı yapacağı kesintileri kuruma aktarılması zorunlu” dedi. SGK Hatay İl Müdür Yardımcısı Karaoğlan ise, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinden kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmesine dair tebliğine ilişkin katılımcılara bilgi verdi. Karaoğlan, “5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının B bendinin 4 numaralı alt bendi kapsamında tescil edilmiş sigortalılarımızdan, tarımsal ürün satın alanlara kurumumuza tescil ve şifre talebinde bulunanlara, tarımsal kesinti tutarlarını da kurumumuza aktarmayanlara yazılı olarak 965 kişiye tebligat çekilmiş olup, bu kişiler tebligatın teslim alındığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde kuruma müracaat ederek tescil ve şifre talebinde bulunmak zorunda" diye konuştu.
Kaynak:

"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
KOBİ´lere nefes kredisi
KOBİ´lere nefes kredisi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın eylül ayı Meclis toplantısında KOBİ´lere yönelik destek ve nefes kredisinin yeniden verileceğini belirtildi.
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi