Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Tarih: 15.12.2018 10:34:36

Bilgilendirme toplantısına İskenderun Kasaplar Odası, İskenderun Komisyoncular ve Manavlar Odası yönetici ve üyeleri de katıldı. Toplantıda konuşan SGK Hatay İl Müdürü Bal, “Kasaplar Odası, balıkçı esnafı, hayvancılık üretimi yapan ve komüsyoncuların talebi doğrultusunda bilgilendirme toplantısı düzenledik. Tarımsal üretim yapan esnafın sigorta prim borçlarını satacağı ürünler üzerinden yatıracakları prim borçları ve kesintiler hususunda kurumca borçlarının ödenmesi amaçlı düzenlenen bir eğitim bilgilendirme toplantısı diyebiliriz. Üreticilerin kesmiş olduğu yüzde 2´lik tarım sigorta primlerini takip eden ay sonuna kadar hem kuruma kesinti miktarını bildirilmesi ve yatırılması bu kanuni bir zorunluluk. Hatay´da 965 işveren ile müstahsil kesintisi yapılan işverene tebliğler gönderildi. Bunların tebliğler aldıktan sonra 15 gün içerisinde kuruma gelip kayıt yaptırıp kendilerine şifre tanımlaması yapılması gerekiyor. Bunun yapılmaması halinde konunun tekrar tarafımızca değerlendirilip zorunluluk arz ettiği için sistem içerisinde tüm üreticilerinden tarımsal faaliyette bulunan üreticilerden almış olduğu ürünlerden dolayı yapacağı kesintileri kuruma aktarılması zorunlu” dedi. SGK Hatay İl Müdür Yardımcısı Karaoğlan ise, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinden kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmesine dair tebliğine ilişkin katılımcılara bilgi verdi. Karaoğlan, “5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının B bendinin 4 numaralı alt bendi kapsamında tescil edilmiş sigortalılarımızdan, tarımsal ürün satın alanlara kurumumuza tescil ve şifre talebinde bulunanlara, tarımsal kesinti tutarlarını da kurumumuza aktarmayanlara yazılı olarak 965 kişiye tebligat çekilmiş olup, bu kişiler tebligatın teslim alındığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde kuruma müracaat ederek tescil ve şifre talebinde bulunmak zorunda" diye konuştu.
Kaynak:

Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının çağrısıyla başlatılarak teşviklerle de güçlentirilen ‘istihdam seferberliğinden yararlanılması çağrısında bulundu.
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
İskenderun´da düzenlenen "Ekonomik kriz ve etkileri" konulu panelde konuşan Prof. Dr. İzzettin Önder, günümüzde ülkelerin savaşlarla değil, teknoloji ve akılla işgal edildiğini söyledi.
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Ticaret Bakanlığı uzmanları, Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret edip sorunlarını dinledi ve İskenderun´un ekonomisi ve genel yapısını araştırdı.
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
Zorunlu Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Babacan, İskenderun´da bilgilendirmede bulundu.
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Yıldırım: Üyelerimize yeni mevzuat ile ilgili bilgileri en yetkili kişiler tarafından verdirmeye gayret sarf ediyoruz.
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Hatay´da açılış yaptı ve sanayicilerle görüştü
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkenin ekonomik durumundan İskenderun yöresindeki fabrikaların da olumsuz etkilendiğini belirtti.
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi