Üreticinin elektriği kesiliyor
Amik Ovasını sel baskınından kurtaracak iki proje sundu
Tarih: 23.7.2019 10:41:12

Akın Bodur/İskenderun

EnerjiSA, Amik Ovası´nda üreticilik yapan ve elektrik borcu bulunan çiftçinin elektriğini kesmeyi sürdürüyor. EnerjiSA görevlileri, bölgedeki jandarma timleri nezaretinde Reyhanlı, Kumlu ve Kırıkhan´daki borçlu abonelerin ev ve tarlalarındaki elektriği kesti ve sayaçlarını mühürledi.
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ve Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanı Hüseyin Şahbaz, üreticinin elektiğinin kesilmesine tepki gösterdi. Milletvekili Tokdemir, "EnerjiSA, Amik çiftçisini ekonomik yönden çökertiyor. Milli ekonomiye zarar veriyor. Bunu önleyecek kimseler yok mu?" değerlendirmesini yaptı. Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanı Şahbaz da Hatay´ın tüm siyasetçi, yerel yönetici ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin acil toplanarak, sorunu iki gün içinde çözmeleri çağrısında bulundu; Hatay Valisi, 11 milletvekili, HBB ve ilçe belediyeleri ile kaymakamlar, sanayi ve ticaret odalarını sorumluluk almaya davet etti. eski Milletvekili Hasan Akgöl ise, enerjiyi keserek pamuk sulamasının engellenmesinin, milli servetin yok edilmesi olarak niteledi. Çiftçilik de yapan eski milletvekili Akgöl, sosyal medya sitesinden yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "Benim hem çiftçi hemde siyasetçi olarak kabül edemediğim olaylara şahit oluyorum. Temmuz ayının ortasında, pamuğun suya en çok ihtiyaç duyduğu dönemde enerjiSA tarafından çiftçinin elektriğinin kesilmesi ve pamukların susuz bırakılmasıdır. Bende hem TEDAŞ şube müdürlüğü hemde siyaset yaptım. Yapılan kesintiyi şiddetle kınıyorum. Milli servet olan pamuğun suyu kesilemez. Bu usulsüzlüktür. Tahsilat bizim dönemde olduğu gibi sezon sonuna kalabilir. Bu konuda sayın vekillerimizi göreve ÇAĞIRIYORUM. Yasal olarakta enerjiSA kesemez. Lütfen enerjiSA´nın keyfiyetine izin vermeyin, çiftçinin sesi olun. Bakın sadece enerji kesilmiyor. Abonelere kaçak tutanağı tutuluyor. Ödenemeyen fatura daha da artarak hiç ödenemez hale geliyor. Önceki gün mecliste 10 milletvekili kardeşimin bir araya gelmesini gördüm çok mutlu oldum. Ama özür dileyerek şunu belirtmek istiyorum. Bu bir araya gelme sadece sohbet için olmasın. Mesela çiftçinin şu enerji işini çözün lütfen. Yazın ortasında enerjiSA elektrik kesemez. Suçtur. Milli serveti yok edemez. Bunu görün ve lütfen çiftçiye sahip çıkın. Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Mecliste bir araya gelen 10 milletvekili arkadaşımı kutluyorum. İyi bir birliktelik örneği gösterdiler. Hatay´ın buna ihtiyacı var."
Hataylı çiftçinin sorunlarını parlamentoya taşıyan Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da tarımın pahalılığın panzehiri olduğunu belirtmişti. Milletvekili Kaşıkçı, "Enerjisa üst yönetimi fatura tahsilatı için aylarca beklemiş tamda çiftçinin mahsulünü sulamak için enerjiye ihtiyaç duyduğu dönemde borçları bahane ederek elektriği kesmiştir. Enerjisa yetkilileri çiftiye adeta pusu kurmaktadır. Geçtiğimiz günlerde başta Kazkeli ve Aktaş olmak üzere birçok köydeki çiftçiler bu yolla mağdur edilmiştir. Kırıkhan Kaymakamı, ziraat ile ticaret odası yöneticilerinin girişimi ile kısa sürelide olsa çiftçi nefes almış ancak bir çözüme ulaşılmamıştır. Bizce çözüm çok basit. Acilen elektrik borcu olan çiftçinin borçları üzerindeki faiz tutarı silinmeli, ana para üzerinden makul sayıda taksit imkanı oluşturulup ilk taksidi hasat dönemine denk getirilmeli. Bu şekilde bir çözüm tüm çiftçinin beklentisi ve kabulüdür. Hataylı çiftçi bölgede Suriye kaynaklı yaşanan her türlü probleme göğüs germiş ve devletinin her daim yanında olmuştur. Afrin operasyonları sırasında zırhlı araçların geçişi için tarlalarını açan mahsullerini yol yapan Hataylı çiftçinin bu fedakarlığın karşılığında destek beklemektedir. Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak gibi illerde elektrik giderleri için çiftçiye sağlanan desteğin aynısını Hataylı çiftçiye de sağlanmalıdır. O illerde nasıl ki devlet çiftinin tarımsal sulamada kullandığı enerjinin yüzde 40´ına yakınını kendi ödüyorsa, zorluk ve güçlükle ayakta kalmaya çalışan Hataylı çiftçinin de aynı desteği görmesi en doğal hakkıdır" değerlendirmesinde bulunmuştu.
Kaynak:

İskenderun´da aşı bulunamıyor
İskenderun´da aşı bulunamıyor
Grip için eylem planı
Kurtbağı´na 70 metrelik taş duvar
Kurtbağı´na 70 metrelik taş duvar
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekiplerin, tehlike yaratan bölgelerde taş duvar çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
Atatürk büstlerine bakım
Atatürk büstlerine bakım
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekiplerinin Dörtyol bölgesindeki okul ve resmi kurumlarda bulunan Atatürk büstünün bakım ve oranımını yaptı.
Osmanlı köprüsünün restoresi, 2.6 milyon lira
Osmanlı köprüsünün restoresi, 2.6 milyon lira
Restore edilen Batı Ayaz Köprüsü hizmette
Bütçeler sonraki bileşimde
Bütçeler sonraki bileşimde
HBB Meclisinin kasım toplantısı
Muhasebecilere ´e-uygulama´ semineri
Muhasebecilere ´e-uygulama´ semineri
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, kentteki üyelerine yönelik "E-uygulamalar ve vergi yasalarındaki değişiklikler” konulu seminer düzenledi.
Memur, Ankara´ya bütçe mektubu gönderecek
Memur, Ankara´ya bütçe mektubu gönderecek
Kamusen, bütçe tasarısını eleştirdi
Belediye tiyatrosundan iki oyun
Belediye tiyatrosundan iki oyun
İskenderun Belediyesi Tiyatro Topluluğu oyuncuları tarafından hazırlanan "komşu köyün delisi" adlı oyunu yarın (16 Kasım Cumartesi), ertesi gün (17 Kasım Pazar) de ´Murtaza´ adlı oyunu sahnelenecek.
Hüseyin Ölmez vefat etti
Hüseyin Ölmez vefat etti
Atlantik Deniz Survey Şirketi sahibi, Gemi makine Mühendisi ve Gözetmen Hüseyin Ölmez, hayatını kaybetti.
58 bin öğrenciye lunapark bileti
58 bin öğrenciye lunapark bileti
Belediyenin ´ara tatil´ hediyesi
´Gençlik ve müzik´ üzerine söyleşi
´Gençlik ve müzik´ üzerine söyleşi
İskenderun´da liselilerin oluşturduğu grup; Kervan´
"Bitirilmesi çalışması devam ediyor"
"Bitirilmesi çalışması devam ediyor"
Reyhanlı Barajı inşaatı.
"Aile birliğinin temeli nikâhtır"
"Aile birliğinin temeli nikâhtır"
Hatay İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftasında Antakya Kapalı Spor Salonu´nda düzenlenen “Peygamberimiz ve aile” konulu konferansta Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, konuştu.
"Değerlerimizi tahrip edecek ne varsa hayatımıza girdi"
"Değerlerimizi tahrip edecek ne varsa hayatımıza girdi"
MKÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, milli ve manevi değerlerimizi tahrip edecek ne varsa hayatımıza girdiğini ifade etti.
Esnafın belediye ve emniyet ziyareti
Esnafın belediye ve emniyet ziyareti
İskenderun Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı İbrahim Üçıkgöz ve yönetimi, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş´i ayrı ayrı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi