´Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin´
Uykusuzluk ve uyku sorunlarının, önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu belirten İskenderun özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin psikiyatri uzmanı Dr. Nedim Turhan, kaliteli uyku uyuyamayan, uykuyla ilgili sorunlar yaşayan bireylerin psikiyatrik yardım alması gerekebileceğini ifade etti.
Tarih: 3.11.2017 11:52:23

 Uyku sorununun, bireyin yaşam kalitesini ileri derecede bozduğunu anlatan Dr. Turhan, hastaneden yapılan açıklamaya göre, şunları belirtti: “Uyku sorunları, toplumda yaygın olarak görülmektedir. Araştırmalar, erişkin nüfusun yaklaşık yüzde 20´sinde uyku sorunları olduğunu ortaya koymaktadır. Yaş arttıkça, uyku sorunlarının görülme sıklığı da artar. Uyku sorunları; iş verimliliğinin azalması, sağlık hizmetlerinin tüketiminde artış ve kaza yapma riskinde artış gibi sonuçlar doğurur. Uykusuzluk, kullanılan ilaç- madde ( tütün, alkol, kafein, uyarıcı- uyuşturucu maddeler vb. ) veya fiziksel bir hastalıkla ilişkili olabilir. Bazen de yaşam tarzı ve çalışma koşullarıyla ilişkili olarak gelişebilir. Fakat sıklıkla psikiyatrik hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar ve altta yatan psikiyatrik hastalık tedavi edilmeden düzelmez."

´Her gün aynı saatte kalkın´
İyi bir uyku düzeninin oluşabilmesi için, uygu hijyeninin önemli olduğunu belirten Turhan, "Hafta sonu da olsa, bu kurala uyun, hep aynı saatte kalkmayı alışkanlık haline getirin. Dinlenmek amacıyla yataktan çıkmamak dinlendirici olmadığı gibi uyku ritmini de bozabilmektedir. Gündüzleri ve akşamın erken saatlerinde uyumayın. Her gün yataktan aynı saatte kalkın. Kendinizi uyumaya zorlamayın. Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin. Yatakta 15-20 dakikadan fazla uyuyamadan kalırsanız, yataktan kalkın, tekdüze bir şeyle uğraşın. Uykunuzun geldiğini hissettiğinizde yeniden yatağa dönün ve uyumayı deneyin. Düzenli egzersiz yapın, fakat yatma saatinden 3–4 saat öncesinde yorucu fiziksel aktivitelerden kaçının. Akşam saatlerinde kahve, kola, enerji içecekleri, alkol gibi içeceklerden ve tütün kullanımından uzak durun. Uyku saatine yakın yemek yemeyin. Yatak odasının ses, ışık, ısı yönünden korunmuş olmasına dikkat edin. Yatağı sadece uyku ve cinsellik amaçlı kullanın. Yemek yemek, televizyon izlemek, kitap okumak gibi aktiviteleri yatakta yapmayın” dedi. Turhan, “Uykuyu başlatmakta güçlük yaşıyorsanız, uykuyu devam ettirmekte güçlük yaşıyorsanız. Sabahları erken uyanma ve tekrar uyuyamama probleminiz varsa, dinlendirici olmayan uykunuz varsa, uykudan ani uyanmalarınız varsa, gün içinde halsizlik ve uyku hali varsa, bu belirtilerden herhangi bir tanesini haftada iki defadan fazla yaşıyorsanız, öncelikle uyku hijyenini iyileştirmeye yönelik düzenlemeler yapmanız gereklidir" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin
Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi