Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
Tarih: 12.9.2018 12:08:08

Nesrin Geyik/İskenderun

İlk, orta ve lise eğitimi 17 Eylül pazartesi günü ilk ders zilini çalmaya hazırlanırken, ilkokula yeni başlayan öğrenciler de ´uyum´ kapsamında derslere girmeye başladı. Pazartesi günü başlayan uyum okulu, cuma günü sona erecek ve 17 Eylül´den itibaren okullar eğitime başlamış olacak. Okula ilk gidenler için oöğretmenler ve okul yönetimleri tarafından sınıf ve okullarda eğlenceli ortam yaratılmaya çalışıldı.

Devlet okullarında derslik başına 27-30 öğrenci
İskenderun´da devlete ait eğitim veren 118 okulda 1.546 derslik bulunuyor ve 2.762 öğretmen, 56.222 öğrenciye eğitim veriyor. Bu okullardan ilk ve ortaokullarda derslik başına 27, lisede 27, mesleki v eteknik liselerde ise 30 öğrenci düşüyor.
İskenderun Milli Eğitim müdürü Kemal Köseoğlu da kentteki okul müdürleriyle yaptığı toplantıda eğitim yılını değerlendirdi.

"Yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız"
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk de yeni açılan eğitim-öğretim yılı ve İlköğretim Haftasını kutladı. Gençlere seslenen ve ´geleceğimizin teminatı´ olarak niteleyen kaymakam Soytürk, "Kaymakamıyla, müdürüyle, öğretmeni ve tüm çalışanlarıyla hepimiz sizlerin geleceği için, yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız. Eğitim yolunda atacağınız her adımının geleceğiniz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizi çok seviyor ve bu eğitim öğretim yılında hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu, mutlu yarınlar sizlerin olsun. Her şey gönlünüzce olsun" görüşünü kaydetti.
Öğrenci, öğretmen, yönetici, veli ve eğitim personelinin büyük emek sarf edecekleri ve fedakârlıklarıyla donatacakları bir eğitim-öğretim yılını daha karşılamanın sevincinin hep birlikte yaşandığını belirten kaymakam Soytürk, "17 Eylül 2018 tarihi itibariyle okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyi tüm öğrencilerimizin de bu sevinç ve heyecana ortak olması ile 2018-2019 eğitim öğretim yılına sevinç ve coşkuyla başlamış bulunmaktayız" açıklamasını yaptı. Öğretmenlere, "Çocuklarımız ve yarınlarımız değerlidir. Onları eleştirel ve yaratıcı düşünen, iletişim becerileri gelişmiş, araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, bilgi teknolojilerini kullanabilen, girişimci bireyler olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir" diye seslenen kaymakam Soytürk, öğrencilere de şu sözlerle seslendi: "Bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerinize ve isteklerinize göre yeni yeni başarılar tatmanızı arzularken; derslerinizde, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerinizde sorumluluk sahibi olarak özenli ve sistemli çalışmayı kendinize ilke edininiz. Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyor ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum."
Çocukların yetişmesinde velilerin katkısının çok büyük olduğunu ifade eden Soytürk, "Olumlu ve yönlendirici desteğiniz ile çocuklarınıza yapacağınız rehberlik ve göstereceğiniz alaka onların özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayacağı şüphesizdir. Bunları yaparken okul-aile işbirliği esasına dayalı olarak öğretmen ve okul yönetimi ile sürekli iletişim kurmak yerinde olacaktır" dedi.

Öğrencilere balon
İskenderun yöresinde eğitim veren TEK Kampüs İlkokulu da yeni eğitim yılının okula uyum çerçevesinde ilkokula başlayanlar için açtı. İlkokulun ilk sınıı öğrencilerini balonlarla karşılanan okul yönetimi, onların oyun parkı ve sınıfta vakit geçirmesini sağladı. Okulun genel müdürü Selma Tunç da öğrencileri ziyaret edip, onlara balon verdi.
Antakya yöresinde eğitim veren TED Hatay Koleji, 2018-2019 eğitim öğretim yılını törenle açtı. Törende, TED Hatay Koleji Temsilcisi Mustafa Özat, lise müdürü Ahmet Akaracı, ilkokul ve ortaokul müdürü Tuncay Göksu´ konuşmasında, kolejin Atatürk ilkelerine bağlı bir okul olduğu ifade etti. Törende TED´e yeni katılan öğretmenlere okulun rozeti takıld, 12. sınıf öğrencileri okulun simgesi olan meşaleleri, ilkokul 1. sınıf öğrencilerine teslim etti. Tören, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval Yavuz´un ders zilini çalmasıyla sona erdi.
Kaynak:

Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin genelgesi kapsamında kentte uygulanan “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” sürüyor.
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk toplantısı yaptı.
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Koleji öğrencileri, "Yerel yönetimler gezisi" kapsamında, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaret etti.
"İsmi isteC-H2"
"İsmi isteC-H2"
İSTE´li öğrencilerin hidrojenle çalışan araç projesi
6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi