Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
Tarih: 12.9.2018 12:08:08

Nesrin Geyik/İskenderun

İlk, orta ve lise eğitimi 17 Eylül pazartesi günü ilk ders zilini çalmaya hazırlanırken, ilkokula yeni başlayan öğrenciler de ´uyum´ kapsamında derslere girmeye başladı. Pazartesi günü başlayan uyum okulu, cuma günü sona erecek ve 17 Eylül´den itibaren okullar eğitime başlamış olacak. Okula ilk gidenler için oöğretmenler ve okul yönetimleri tarafından sınıf ve okullarda eğlenceli ortam yaratılmaya çalışıldı.

Devlet okullarında derslik başına 27-30 öğrenci
İskenderun´da devlete ait eğitim veren 118 okulda 1.546 derslik bulunuyor ve 2.762 öğretmen, 56.222 öğrenciye eğitim veriyor. Bu okullardan ilk ve ortaokullarda derslik başına 27, lisede 27, mesleki v eteknik liselerde ise 30 öğrenci düşüyor.
İskenderun Milli Eğitim müdürü Kemal Köseoğlu da kentteki okul müdürleriyle yaptığı toplantıda eğitim yılını değerlendirdi.

"Yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız"
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk de yeni açılan eğitim-öğretim yılı ve İlköğretim Haftasını kutladı. Gençlere seslenen ve ´geleceğimizin teminatı´ olarak niteleyen kaymakam Soytürk, "Kaymakamıyla, müdürüyle, öğretmeni ve tüm çalışanlarıyla hepimiz sizlerin geleceği için, yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız. Eğitim yolunda atacağınız her adımının geleceğiniz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizi çok seviyor ve bu eğitim öğretim yılında hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu, mutlu yarınlar sizlerin olsun. Her şey gönlünüzce olsun" görüşünü kaydetti.
Öğrenci, öğretmen, yönetici, veli ve eğitim personelinin büyük emek sarf edecekleri ve fedakârlıklarıyla donatacakları bir eğitim-öğretim yılını daha karşılamanın sevincinin hep birlikte yaşandığını belirten kaymakam Soytürk, "17 Eylül 2018 tarihi itibariyle okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyi tüm öğrencilerimizin de bu sevinç ve heyecana ortak olması ile 2018-2019 eğitim öğretim yılına sevinç ve coşkuyla başlamış bulunmaktayız" açıklamasını yaptı. Öğretmenlere, "Çocuklarımız ve yarınlarımız değerlidir. Onları eleştirel ve yaratıcı düşünen, iletişim becerileri gelişmiş, araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, bilgi teknolojilerini kullanabilen, girişimci bireyler olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir" diye seslenen kaymakam Soytürk, öğrencilere de şu sözlerle seslendi: "Bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerinize ve isteklerinize göre yeni yeni başarılar tatmanızı arzularken; derslerinizde, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerinizde sorumluluk sahibi olarak özenli ve sistemli çalışmayı kendinize ilke edininiz. Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyor ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum."
Çocukların yetişmesinde velilerin katkısının çok büyük olduğunu ifade eden Soytürk, "Olumlu ve yönlendirici desteğiniz ile çocuklarınıza yapacağınız rehberlik ve göstereceğiniz alaka onların özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayacağı şüphesizdir. Bunları yaparken okul-aile işbirliği esasına dayalı olarak öğretmen ve okul yönetimi ile sürekli iletişim kurmak yerinde olacaktır" dedi.

Öğrencilere balon
İskenderun yöresinde eğitim veren TEK Kampüs İlkokulu da yeni eğitim yılının okula uyum çerçevesinde ilkokula başlayanlar için açtı. İlkokulun ilk sınıı öğrencilerini balonlarla karşılanan okul yönetimi, onların oyun parkı ve sınıfta vakit geçirmesini sağladı. Okulun genel müdürü Selma Tunç da öğrencileri ziyaret edip, onlara balon verdi.
Antakya yöresinde eğitim veren TED Hatay Koleji, 2018-2019 eğitim öğretim yılını törenle açtı. Törende, TED Hatay Koleji Temsilcisi Mustafa Özat, lise müdürü Ahmet Akaracı, ilkokul ve ortaokul müdürü Tuncay Göksu´ konuşmasında, kolejin Atatürk ilkelerine bağlı bir okul olduğu ifade etti. Törende TED´e yeni katılan öğretmenlere okulun rozeti takıld, 12. sınıf öğrencileri okulun simgesi olan meşaleleri, ilkokul 1. sınıf öğrencilerine teslim etti. Tören, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval Yavuz´un ders zilini çalmasıyla sona erdi.
Kaynak:

‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
"Kimse her konudan anlayamaz"
"Kimse her konudan anlayamaz"
Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref Oğuz, “Gelin, yetenekli ve zeki (!) insanlarımızdan kurtulalım” adlı konferansta konuştu.
İSTE-TTO´dan firmalara eğitim
İSTE-TTO´dan firmalara eğitim
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Ar-Ge Merkezlerinin etkinliklerinin artırılması hedefi doğrultusunda, Şampiyon Filtre firmasının Ar-Ge Merkezi araştırmacılarına yönelik olarak “Ar-Ge Yönetimi ve Trendleri” konulu bir eğitim verdi.
"En önemli sorun, eğitim"
"En önemli sorun, eğitim"
Defne´de özel eğitim veren Güneş Kolejinin açılışı yapıldı.
"Doğal kaynakları daha fazla kullanmalıyız"
"Doğal kaynakları daha fazla kullanmalıyız"
Yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu ifade eden İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa İnci, “Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından son derece önemli bir yere sahip. Uzun vadede Türkiye´nin enerjide dışa bağımlılığı ve enerji faturasını önemli ölçüde azaltacak olan yenilenebilir enerji, milli gelirden istihdama, yatırım alanlarından çevresel faktörlere, enerji güvenliğinden kaynak çeşitlendirmesine kadar birçok alanda da son derece önemli faydalar sağlar" dedi.
Erasmus öğrencilerine ´girişimcilik çalıştayı´
Erasmus öğrencilerine ´girişimcilik çalıştayı´
Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen “Bilim ve Teknoloji Topluluğu“ tarafından yürütülen; “Girişimcilik Çalıştayı (Entrepreneurship Workshop)” İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kampüsünde yapıldı.
Okulda ´aile sanat günleri´
Okulda ´aile sanat günleri´
Öğrencilerin soyut düşüncelerini somuta dönüştürerek onları sanatın estetiğiyle buluşturan İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları´nda “Aile Sanat Günleri” etkinliği başladı.
Taşımalı eğitimde ´2 kilometre´ kuralı
Taşımalı eğitimde ´2 kilometre´ kuralı
Hatay Valiliği, Kırıkhan´da çocukların trafik güvenliği olmadığı için okula gidemediği şeklindeki iddiaları içeren haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Cezaevine kitap yardımı
Cezaevine kitap yardımı
Lionslar cezaevlerini ziyaret ederek kitap hediye etti
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İstanbul´da düzenlenen 12. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu İstanbul Airshow´da stant açan İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), etkinliğe katılan tek devlet üniversitesi olduğu belirtildi.
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği İSTE´de bugün sona erecek
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) neticesinde İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) tercih edip, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü´nü kazanan öğrencileriçin Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi