Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
Tarih: 12.9.2018 12:08:08

Nesrin Geyik/İskenderun

İlk, orta ve lise eğitimi 17 Eylül pazartesi günü ilk ders zilini çalmaya hazırlanırken, ilkokula yeni başlayan öğrenciler de ´uyum´ kapsamında derslere girmeye başladı. Pazartesi günü başlayan uyum okulu, cuma günü sona erecek ve 17 Eylül´den itibaren okullar eğitime başlamış olacak. Okula ilk gidenler için oöğretmenler ve okul yönetimleri tarafından sınıf ve okullarda eğlenceli ortam yaratılmaya çalışıldı.

Devlet okullarında derslik başına 27-30 öğrenci
İskenderun´da devlete ait eğitim veren 118 okulda 1.546 derslik bulunuyor ve 2.762 öğretmen, 56.222 öğrenciye eğitim veriyor. Bu okullardan ilk ve ortaokullarda derslik başına 27, lisede 27, mesleki v eteknik liselerde ise 30 öğrenci düşüyor.
İskenderun Milli Eğitim müdürü Kemal Köseoğlu da kentteki okul müdürleriyle yaptığı toplantıda eğitim yılını değerlendirdi.

"Yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız"
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk de yeni açılan eğitim-öğretim yılı ve İlköğretim Haftasını kutladı. Gençlere seslenen ve ´geleceğimizin teminatı´ olarak niteleyen kaymakam Soytürk, "Kaymakamıyla, müdürüyle, öğretmeni ve tüm çalışanlarıyla hepimiz sizlerin geleceği için, yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız. Eğitim yolunda atacağınız her adımının geleceğiniz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizi çok seviyor ve bu eğitim öğretim yılında hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu, mutlu yarınlar sizlerin olsun. Her şey gönlünüzce olsun" görüşünü kaydetti.
Öğrenci, öğretmen, yönetici, veli ve eğitim personelinin büyük emek sarf edecekleri ve fedakârlıklarıyla donatacakları bir eğitim-öğretim yılını daha karşılamanın sevincinin hep birlikte yaşandığını belirten kaymakam Soytürk, "17 Eylül 2018 tarihi itibariyle okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyi tüm öğrencilerimizin de bu sevinç ve heyecana ortak olması ile 2018-2019 eğitim öğretim yılına sevinç ve coşkuyla başlamış bulunmaktayız" açıklamasını yaptı. Öğretmenlere, "Çocuklarımız ve yarınlarımız değerlidir. Onları eleştirel ve yaratıcı düşünen, iletişim becerileri gelişmiş, araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, bilgi teknolojilerini kullanabilen, girişimci bireyler olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir" diye seslenen kaymakam Soytürk, öğrencilere de şu sözlerle seslendi: "Bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerinize ve isteklerinize göre yeni yeni başarılar tatmanızı arzularken; derslerinizde, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerinizde sorumluluk sahibi olarak özenli ve sistemli çalışmayı kendinize ilke edininiz. Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyor ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum."
Çocukların yetişmesinde velilerin katkısının çok büyük olduğunu ifade eden Soytürk, "Olumlu ve yönlendirici desteğiniz ile çocuklarınıza yapacağınız rehberlik ve göstereceğiniz alaka onların özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayacağı şüphesizdir. Bunları yaparken okul-aile işbirliği esasına dayalı olarak öğretmen ve okul yönetimi ile sürekli iletişim kurmak yerinde olacaktır" dedi.

Öğrencilere balon
İskenderun yöresinde eğitim veren TEK Kampüs İlkokulu da yeni eğitim yılının okula uyum çerçevesinde ilkokula başlayanlar için açtı. İlkokulun ilk sınıı öğrencilerini balonlarla karşılanan okul yönetimi, onların oyun parkı ve sınıfta vakit geçirmesini sağladı. Okulun genel müdürü Selma Tunç da öğrencileri ziyaret edip, onlara balon verdi.
Antakya yöresinde eğitim veren TED Hatay Koleji, 2018-2019 eğitim öğretim yılını törenle açtı. Törende, TED Hatay Koleji Temsilcisi Mustafa Özat, lise müdürü Ahmet Akaracı, ilkokul ve ortaokul müdürü Tuncay Göksu´ konuşmasında, kolejin Atatürk ilkelerine bağlı bir okul olduğu ifade etti. Törende TED´e yeni katılan öğretmenlere okulun rozeti takıld, 12. sınıf öğrencileri okulun simgesi olan meşaleleri, ilkokul 1. sınıf öğrencilerine teslim etti. Tören, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval Yavuz´un ders zilini çalmasıyla sona erdi.
Kaynak:

Yüksekokuldan fakülteye…
Yüksekokuldan fakülteye…
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bünyesinde bulunan iki yüksekokul, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fakülteye dönüştürüldü. Karar dünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sosyal Kooperatif Treni İskenderun´daydı
Sosyal Kooperatif Treni İskenderun´daydı
Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, Gaziantep´in ardından 7. durağı olan Hatay´a ulaştı.
‘Kızlar geleceğe yazıyor´ projesi
‘Kızlar geleceğe yazıyor´ projesi
Sahil Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile İTSO arasında ‘Kızlar geleceğe yazıyor´ mutabakat projesinin protokolü imzalandı.
Lisede ´kariyer günleri´
Lisede ´kariyer günleri´
Antakya´da eğitim veren Hatay Fen Lisesi, “Kariyer Günleri” etkinliği düzenledi.
"Gençleri teknolojiyle daha donanımlı yetiştirmeliyiz"
"Gençleri teknolojiyle daha donanımlı yetiştirmeliyiz"
Eğitime Destek Platformu (EDP) İstişare Toplantısı yapıldı.
Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Aşçı Yardımcılığı kursu ile Servis Görevlisi kursunu tamamlayan 50 kursiyer sertifikalarını aldı.
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
İskenderun´un Suçıkağı mahallesindeki Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 7 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelenen, "Köklere Yolculuk (Surfing Our Roots)” adlı Erasmus+ projesi kapsamında, Portekiz´in Ponte de Lima kentinde düzenlenen etkinliğe katıldı.
18 öğretmene Prag´da eğitim
18 öğretmene Prag´da eğitim
Arsuz Milli Eğitim Müdürlüğü, Arsuz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Dışişleri Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilen "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+ KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesinin ilk toplantısı başladı. Proje kapsamında, Prag/Çekya hareketliliği yapıldı. Arsuz´dan Uluçınar Ortaokulu, Konacık İlkokulu, Hüyük Ortaokulu,Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulu´nun dahil olduğu projede 18 katılımcı Prağ´daki katıldı.
Öğrenci ve sektör buluştu
Öğrenci ve sektör buluştu
İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu etkinliği
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), "TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı" düzenlendi.
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Fırst Lego League etkinliği
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Antakya´da özel eğitim veren Hatay Bahçeşehir Koleji´nin ev sahipliğinde "Maker Faire" etkinliği yapıldı.
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) kadınlara yönelik dört saatlik ´temel teknoloji okuryazarlığı´ eğitimi düzenlendi
Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi