Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
Tarih: 12.9.2018 12:08:08

Nesrin Geyik/İskenderun

İlk, orta ve lise eğitimi 17 Eylül pazartesi günü ilk ders zilini çalmaya hazırlanırken, ilkokula yeni başlayan öğrenciler de ´uyum´ kapsamında derslere girmeye başladı. Pazartesi günü başlayan uyum okulu, cuma günü sona erecek ve 17 Eylül´den itibaren okullar eğitime başlamış olacak. Okula ilk gidenler için oöğretmenler ve okul yönetimleri tarafından sınıf ve okullarda eğlenceli ortam yaratılmaya çalışıldı.

Devlet okullarında derslik başına 27-30 öğrenci
İskenderun´da devlete ait eğitim veren 118 okulda 1.546 derslik bulunuyor ve 2.762 öğretmen, 56.222 öğrenciye eğitim veriyor. Bu okullardan ilk ve ortaokullarda derslik başına 27, lisede 27, mesleki v eteknik liselerde ise 30 öğrenci düşüyor.
İskenderun Milli Eğitim müdürü Kemal Köseoğlu da kentteki okul müdürleriyle yaptığı toplantıda eğitim yılını değerlendirdi.

"Yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız"
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk de yeni açılan eğitim-öğretim yılı ve İlköğretim Haftasını kutladı. Gençlere seslenen ve ´geleceğimizin teminatı´ olarak niteleyen kaymakam Soytürk, "Kaymakamıyla, müdürüyle, öğretmeni ve tüm çalışanlarıyla hepimiz sizlerin geleceği için, yeni ve güçlü bir Türkiye´nin geleceği için varız. Eğitim yolunda atacağınız her adımının geleceğiniz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizi çok seviyor ve bu eğitim öğretim yılında hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu, mutlu yarınlar sizlerin olsun. Her şey gönlünüzce olsun" görüşünü kaydetti.
Öğrenci, öğretmen, yönetici, veli ve eğitim personelinin büyük emek sarf edecekleri ve fedakârlıklarıyla donatacakları bir eğitim-öğretim yılını daha karşılamanın sevincinin hep birlikte yaşandığını belirten kaymakam Soytürk, "17 Eylül 2018 tarihi itibariyle okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyi tüm öğrencilerimizin de bu sevinç ve heyecana ortak olması ile 2018-2019 eğitim öğretim yılına sevinç ve coşkuyla başlamış bulunmaktayız" açıklamasını yaptı. Öğretmenlere, "Çocuklarımız ve yarınlarımız değerlidir. Onları eleştirel ve yaratıcı düşünen, iletişim becerileri gelişmiş, araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, bilgi teknolojilerini kullanabilen, girişimci bireyler olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir" diye seslenen kaymakam Soytürk, öğrencilere de şu sözlerle seslendi: "Bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerinize ve isteklerinize göre yeni yeni başarılar tatmanızı arzularken; derslerinizde, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerinizde sorumluluk sahibi olarak özenli ve sistemli çalışmayı kendinize ilke edininiz. Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyor ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum."
Çocukların yetişmesinde velilerin katkısının çok büyük olduğunu ifade eden Soytürk, "Olumlu ve yönlendirici desteğiniz ile çocuklarınıza yapacağınız rehberlik ve göstereceğiniz alaka onların özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayacağı şüphesizdir. Bunları yaparken okul-aile işbirliği esasına dayalı olarak öğretmen ve okul yönetimi ile sürekli iletişim kurmak yerinde olacaktır" dedi.

Öğrencilere balon
İskenderun yöresinde eğitim veren TEK Kampüs İlkokulu da yeni eğitim yılının okula uyum çerçevesinde ilkokula başlayanlar için açtı. İlkokulun ilk sınıı öğrencilerini balonlarla karşılanan okul yönetimi, onların oyun parkı ve sınıfta vakit geçirmesini sağladı. Okulun genel müdürü Selma Tunç da öğrencileri ziyaret edip, onlara balon verdi.
Antakya yöresinde eğitim veren TED Hatay Koleji, 2018-2019 eğitim öğretim yılını törenle açtı. Törende, TED Hatay Koleji Temsilcisi Mustafa Özat, lise müdürü Ahmet Akaracı, ilkokul ve ortaokul müdürü Tuncay Göksu´ konuşmasında, kolejin Atatürk ilkelerine bağlı bir okul olduğu ifade etti. Törende TED´e yeni katılan öğretmenlere okulun rozeti takıld, 12. sınıf öğrencileri okulun simgesi olan meşaleleri, ilkokul 1. sınıf öğrencilerine teslim etti. Tören, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval Yavuz´un ders zilini çalmasıyla sona erdi.
Kaynak:

“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Payas Belediyesinin stem merkezindeki lise öğrencisi Mustafa Tosun 3D yazıcı üretti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi