"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Tarih: 6.1.2021 15:15:49

Akın Bodur/İskenderun

 56 kişi veya kurum temsilcisinin katıldığı etkinliğe, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu, Akdeniz ve Ege bölgesindeki il göç müdürlerinin de katıldığı etkinlikte, illerdeki gazetecilerden yöneltilen sorulara il müdürleri de yanıt verdi. Basın buluşmasına Hatay´dan gazeteciler de katıldı. Yerel basına yönelik düzenlenen etkinliğin beşinci ve sonuncusunun iki bölgenin birleşmesiyle yapıldığı ifade edilirken, yerelde gazetecilerin göçmenlere ilişkin terminolojiyi doğru kullanmadığı belirtildi.

"Sığınmacıların çok büyük katkıları da oluyor"
Etkinliğin açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Akarca, sığınmacı meselesinin giderek devam etmesinin ülkemize engin tecrübeler kazandırdığını belirtti ve Türkiye´nin 5 milyon sığınmacıyı kucakladığını belirtti. Akarca, “Sığınmacılar gittikleri yerlerde elbette ki belirli zorluklar yaşıyorlar. Oradaki halk sığınmacıları kabulde elbette belirli zorluklar yaşıyor. Ama sığınmacıların çok büyük katkıları da oluyor. Bunu gözden uzak tutmamak gerekiyor" dedi.

Yerel basın, yabancılarla bağ kuruyor
Ülkemizde yürütülen uyum çalışmaları konusunda bilgi veren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Kadıoğlu da, göçün insanlık tarihi ile başladığını anlatarak, "Anadolu coğrafyası da bunu tarihin her döneminde yaşamıştır. Uyum bu nedenle önemlidir. Uyum, Türkiye´de yaşayan tüm yabancılar içindir" dedi. Kadıoğlu, "Tüm dünya insanlığında var olan göçün bin derdinden birine çare bulmak için çıkmış olduğumuz bu yolda, sizin objektiflerinizden yakaladığınız anlar ve sizin kalemlerinizden dökülen kelamlar bizim mazlum ve mağdurlara yönelik göstermiş olduğumuz sevginin ve kardeşliğin kanıtı olacaktır" diye konuştu. Yabancılar ile yerel toplum arasında bağı kurması nedeniyle yerel basının önemli olduğunu anlatan Kadıoğlu, "Bu tür etkinliklerle istenilen amaç, farkındalık oluşturmak, yerel medya ile iletişim kurmaktır. Yerel basın önemli. Yabancılar ile yerel toplum arasındaki bağın ana şahitleri arasında. Bir kare foto, olumlu veya olumsuz olarak birçok şeyi değiştirebiliyor. Basında objektif olmak bu nedenle önemli. mahalli ses her zaman önemli ve bu bu nedenle işbirliği yapmalıyız" dedi ve yerel basınla işbirliği içerisinde olacaklarını söyledi. 25 ilde uyum toplantısı, 15 ilde odak toplantısı, 16 ilde sosyal uyum çalıştayı, 7 bölgede göç, güvenlik ve sosyal uyum çalıştayı düzenlediklerini belirten Kadıoğlu, sahadaki algıyı ve yönetimi sağlamak için kamuoyu araştırmaları yaptıklarını da belirtti.
Türkye´de bulunan yabancılar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek için çalışma yapıldığının belirtildiği etkinlikte konuşan göç uzmanları da, Hatay´ın da arasında bulunduğu 15 ilde göç danışma merkezi kurulduğunu kaydetti. Göç uzmanları, "göç terminolojisi, YİMER(Yabancılar İletişim merkezi) 157´nin sunduğu hizmetler ve GİGM iletişim kaynakları" hakkında bilgi verdi; toplumsal kabulün oluşmasında en önemli sorumluluğa sahip olanlar arasında yer alan basın kuruluşlarının; göç kavramlarına hâkim olması, genel müdürlüğün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi sahibi olması, toplumsal kabulün önünde engel olan ifadelerden kaçınılması adına nelere dikkat edilmesi gerektiğini de ifade etti. Dünyada 272 milyon göçmenin olduğu 4.2 milyon sığınmacının, 79,5 milyon yerinden edilen kişilerin bulunduğu, ülkemizde 874.087 yabancıya ikamet verildiği, 56 bin kişinin de uluslararası koruma başvurusu olduğu kaydedildi.
´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliğine katılan konuşmacılar, uyumun dille başladığını anlattı ve 48.500 kişiye dil eğitimi verildiğini, 150 bin çocuğa uyum seti dağıtıldığını, ülkemiz de 3.658.250 suriyeli bulunduğunu ve bunlara uluslararası hukuka yönelik kormalar yapıldığını, yabancılara 11 tır, 33 mobil kayıt aracı ile hizmet verildiğini kaydetti. Konuşmacılar, göçmenlere ilişkin, "Hepimiz bu dünyada göçmeniz. Farklı yerlere göç ediyoruz. Ülkemize savaşın yaşandığı Suriye´den gelen göçmenler var. Onlar vatanlarını yitirdi ama umutlarını yitirmediler. bir bomba düştü, hayatlarını parçaları ve vatan bildikleri topraklar, mezarlık oldu. Farklı bir yerde yeni bir yaşam kurmak kolay değil" diye konuştu. Bir soru üzerine Suriyeli göçmenlerin sınır dışı edilmediğini savunan ve devletlerin de güvenlik nedeniyle zaman zaman uygulamaları olabileceğini belirten uzmanlar, ülkemizdeki Suriyelilerin geçici koruma altında olup, uluslararası koruma statüsüne sahip olmadıklarını söyledi. Uluslararası koruma için yapılan taleplerin bireysel olarak değerlendirildiğini anlatan göç uzmanları, Suriyelilerin bireysel başvurusunun değerlendirilmesinin, sayının 3.6 milyona uluşması ile zorlaştığını ve geçici koruma altına alındığını da kaydetti. Uzmanlar, "Mültecilerin de ortak yanları var ama ama Suriyeliler geçici koruma altındalar. Geçici koruma tanımı, sadece Suriyelilerle ilgili değil" diye konuştu. Etkinlik için Akdeniz Bölgesindeki 304, Ege Bölesindeki 491 gazeteciye ulaşılmaya çalışıldığı da da kaydedildi.
Kaynak:

Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Samandağ´da tuzaklı kuş avında bulunduğu belirtilen 8 kişiye Kara Avcılığı Kanuna Muhalefet suçundan 6.176 TL, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten de ayrıca bir ceza yazıldı.
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
İskenderun Gençlik Merkezi (İGM) Müdürlüğü, Ekim ayından itibaren sürdürdüğü ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtilen sokak hayvanlarını besleme etkinliğine devam ediyor.
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
İskenderun Belediyesi, ekiplerin, pandemi sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirli noktalara mama ve su bırakmayı sürdürdüğünü belirttti.
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Bolat ve Milli Ailelerinin evlatları yaşamlarını birleştirdi.
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Hatay´ın Kırıhkan ilçesinde, barındırdığı flora ve fauna ile ülkenin en önemli sulak alanı olmaya aday Gölbaşı Gölü´nün iyileştirilerek turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi