Uzaktan eğitim ´uzayabilir´
Dünya Sağlık Örgütünün pandemi (salgın) ilan ettiği ve küresel ölçekte yaşanan koronavirüs hastalığı nedeniyle, eğitim-öğretime ara verilen ilk, orta, lise ve üniversitelerde uzaktan eğitim dün başladı.
Tarih: 24.3.2020 11:06:34

Akın Bodur/İskenderun

 Okullarda uzaktan eğitimin 30 Mart´a kadar süreceği bekleniyor. İlk açıklamalara göre okullarda uzaktan eğitimin bir hafta süreceği açıklanırken, yapılan çalışmaların ise bu sürenin uzayacağı yönünde olacağını gösteriyor.
İskenderun ve Hatay´da birçok özel okul internet üzerinden uzaktan eğitim hazırlığını yaparken, Milli Eğitim Bakanlığı da ders çekimlerinin tamamlandığını, sürenin uzaması halinde çekimlerin devam edeceğini belirtti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA sisteminde uzaktan eğitim dersleri Pazartesi başladı. Bu dersler, okuldaki gibi 40 dakika değil 20´şer dakikalık sürelerde işlenecek. TRT´deki 6 kanal üzerinden ders yayınları da yapılacak. İstanbul´da 5, Ankara´da 3 stüdyoda hazırlıklar tamam. Sistemin kullanılabilmesi için 8 GB ücretsiz internet erişimi olacak. EBA üzerinden bütün ders kitaplarına dijital olarak ulaşılabilecek. Uzaktan eğitimin uzayıp uzamaması konusu Bilim Kurulu´nun dünya ve Türkiye´deki gelişmeleri izleyip alacağı tavsiye kararlara bağlı olacak. Biz bu kararları alırken tek başımıza almıyoruz. Tüm bakanlıklar eşgüdümlü alıyoruz" açıklamasını yapmıştı. İskenderun Teknik Üniversitesindeki bazı akademisyenler her öğrencinin bilgisayar ve internet bulma şansı olamadığını belirterek, uzaktan eğitimin sıkıntılı olabileceğini, uygulamalı derslerde ise bunun sorun olacağını ifade etti.

DAÜ: Uzaktan eğitim dönemle sınırlı olabilir
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Senatosu ise yaptığı toplatıda, dünya genelinde yaşanan COVID-19 virüsünün neden olduğu pandemi nedeni ile ara vermek zorunda kaldığımız eğitime, bu süreç tamamlanana kadar ve her durumda 2019-2020 bahar dönemi ile sınırlı kalmak üzere, uzaktan eğitim şeklinde devam etme kararı aldığını açıkladı. DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Demirel, senatonun uygulanacak uzaktan eğitim ile ilgili takvimlemenin, "23-28 Mart 2020, haftası uzaktan eğitim derslerinin oluşturulacağı, derslere öğrencilerimizin kaydedileceği ve derse kayıtlı öğrencilerle deneme derslerinin yapılacağı oryantasyon haftası olacaktır. 30 Mart 2020 tarihinden itibaren ise derslere, eğitimin kesintiye uğradığı tarihte kaldığı yerden uzaktan eğitim kapsamında devam edilecektir. Doğu Akdeniz Üniversitesi, bu süreci başarı ile yürütecek alt yapı olanaklarına ve akademik kadroya sahiptir" açıklamasını yaptı. YÖK de geçen hafta aldığı bir kararda, denkliği kabul edilen üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin denklik işlemlerinde 9 Mart´tan itibaren KKTC´de bulunma şartı aranmayacağını açıklamıştı. İSTE Rektörü Türkay Dereli, derslerin https://ubom.iste.edu.tr/login/index.php arayüzü üzerinden test amaçlı kullanıma açıldığını, gelen geri bildirimlerle sistem her gün iyileştirilecek ve güncelleneceğini açıklamıştı. Dereli, "Akademik takvimimizde değişiklik yapılması gerektiği takdirde, ilgili duyurular ayrıca yapılacaktır. Öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile devletimizin diğer yetkili kurumları tarafından yapılacak resmi açıklamalar doğrultusunda; süreçlerle ilgili olarak yapılması gereken düzenlemeler ve güncellemeler ve ilgili diğer hususlar, web sayfamız ve resmi sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılacaktır" değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

 
Kaynak:

Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske için e-devlet linki aktifleştirilerek yayına girdi
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu raporunda, ‘ölüm kavşağı´na “acilen bölgeye kaçış rampasının yapılması, uyarı ve yönlendirme tabelalarının arttırılması ve o noktalara yönelik trafik kontrollerin de sürekliliğinin sağlanması” istendi.
Maske başvurusu durduruldu
Maske başvurusu durduruldu
Maske hakkından yararlanmak için PTT İnternet sitesinden form doldurulması işlemi durduruldu.
Arsuz´da zabıta denetimi
Arsuz´da zabıta denetimi
İşyerlerine bilgilendirici afişler asılıyor, ekmek ve vb. gıda ürünlerinin ambalajlı satılması önlemleri denetleniyor
Avukatlardan ‘temsili tören´
Avukatlardan ‘temsili tören´
Hatay Baro Başkanı Av. Dönmez, koronavirüsün yarattığı küresel salgın koşullarında sistemlerin sorgulanmasından meslek mensuplarının uğradığı kayıplara dikkat çekti
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan Türkiye´ye dönüş için bugün saat 24.00´a kadar Riyad Büyükelçiliği ile Cidde Konsolosluğuna başvuru yapılabilecek
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Kriz koordinasyon kurulu öneren Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç´a göre de salgın riskiyle alınan önlemlerde kadınlar için destekler kısıtlanıyor, çok daha güvencesiz bir ortam oluşturuluyor
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz Belediyesi ekipleri, Kovit-19´a yönelik çalışmalar kapsamında dezenfekte çalışmaları yanı sıra sivrisinek ve karasinek mücadelesini de eş zamanlı devam ediyor.
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Saat 21.15´te merkez üssü Akdeniz olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Ali, Leyla ve Esmehan Yıldırım ile baba oğul Burhan ve Onur İsakoğlu´nun cenazeleri Çankaya Mezarlığı´nda defnedildi.
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı mevkiinde dün yaşanan ölümlü zincirleme trafik kazası sonrasında İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, bir taziye mesajı yayımladı.
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu (İKK), ‘freni patlayan kamyon cinayeti´ olarak adlandırdığı E 91 karayolunun Sarımazı—İskenderun bölümünde yaşanan kazaların önlenmesine yönelik çözüme destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.
Destek parası evlerde ödenecek
Destek parası evlerde ödenecek
Oluşan yoğunluk ve sosyal mesafe korunamayınca PTT´den ödemeye son verildi
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, pazarlarda sosyal mesafenin korunması ve akşam pazarı kalabalığının önlenmesi istendi.
Sahte dezenfektan operasyonu
Sahte dezenfektan operasyonu
İş yeri sahibi Suriye uyruklu S.H, gözaltına alındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi