Vakıflardan, bina açıklaması
Vakıflar Hatay Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, mülkiyeti Antakya´daki Mehmet Şah Bin Mustafa Dede Efendi Vakfına ait olan vakıf işhanının Koruma Amaçlı İmar Planında ticaret alanı olarak planlandığını ifade etti.
Tarih: 21.9.2019 09:25:39

Antakya/SES

Yıldıran, açıklamasında şunlara yer verdi: "Mülkiyeti idaresinde ve temsilinde bulunduğumuz Mehmet Şah Bin Mustafa Dede Efendi Vakfına ait Antakya İlçesi, 3. Mıntıka 1587 nolu parselde bulunan vakıf işhanı Koruma Amaçlı İmar Planında ticaret alanı olarak planlıdır. Ayrıca imar planı hazırlanmadan yıllar öncesinde de söz konusu taşınmaz alanı resim, fotoğraf ve gravürlerde de ticari işlevde olduğu ve arşiv belgelerine göre de sürekli ticari alan olarak kullanılageldiği ilgililerce malumdur. Mevcut riskli yapının yıkılarak yerine mazbut vakfın amaçları doğrultusunda, imar planına, fen ve sanat kurallarına uygun bir vakıf İşhanı yapılması planlanmış olup Kültür Varlıkları Bölge Koruma Kurulunca yürürlükteki koruma amaçlı imar planına uygun yapılaşma yapılabileceği olumlu kararı alınmıştır. Bu çalışmalarımızın yansıra kanuna ve imar usulünü aykırı bir şekilde 2018 Ekim ayında parselin plan değişikliği süreci başlatılmış olmasından dolayı vakıf akarını yok etmeye yönelik müdahale olarak değerlendirdiğimiz bir süreç başlatılmış ancak sonuçlanmamakla birlikte 2019 Temmuz ayında Hatay Büyükşehir Belediyesi, idaremize Mehmet Şah Vakıf İşhanı için takas teklifinde bulunmuştur. Kamuoyunda Zirem yeri olarak bilinen Çekmece Mahallesinde 13815 parselde kayıtlı arsa olan belediye mülkü taşınmazı İşhanı için takas teklifinde bulunmuş, idaremizce yapılan değerlendirmede söz konusu yerin vakıf akarı ile kıyaslandığında taşınmazlar arasında çok fazla değer farkı olduğundan teklif reddedilmiştir. İdaremizce koruma ilkelerine uygun görülen Mehmet Şah İşhanı projemizde Antakya şehrinin kültür tarihinde önemli yeri olan idaresinde bulunduğumuz vakfın ve vakfın bânisinin ismini ve hatıratını yaşatacak nitelikte, şehrin ticari potansiyeline, hem kapasite hem de estetik katkıda bulunacak olan vakıf taşınmazı ile ilgili projelendirme çalışmamız devam etmektedir. Proje ile geçmiş yapı ile aynı işlev ve akar niteliği doğrultusunda şehir merkezinin ihtiyacı olan bodrum katında otopark işlevi kazandırılacaktır. Vakıf taşınmazını yürürlükte olan Antakya Koruma Amaçlı imar planına göre yeniden inşâ edeceğimiz sırada gündeme gelen/getirilen “kent meydanı” ve “yeşil alan olsun” talebine; teknik, bilimsel ve uygulanabilir önerimiz şudur ki; Antakya´da yürürlükte olan Koruma Kurulu onaylı Koruma Amaçlı İmar Planı uygulanırsa yaklaşık on bin metrekareye varan bir “kent meydanı” ve “yeşil alan” talebi karşılanmış olacaktır."
Kaynak:

HADO Protokolü imzalandı
HADO Protokolü imzalandı
Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımı ile ilgili protokol imzalandı.
Belediyeden ‘alternatif yol´
Belediyeden ‘alternatif yol´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kent genelinde trafik yükünü hafifletme adına alternatif yol çalışmaları planladıklarını belirtti.
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da 2020 turizm yaz sezonunda düzenlenen festivallere ek olarak Color Life festivalinin de düzenlenmesi ile ilgili görüşme yapıldı.
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyeyi ziyaret eden kentte faaliyet gösteren AKAD Başkanı Nihat Yenmiş ve yönetimini kabul etti, İskenderun MHP ile İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Bünyamin Saraçoğlu´nu ziyaret etti.
MMK´ya tesis onayı
MMK´ya tesis onayı
Dörtyol´da faaliyet gösteren MMK Metalurji San Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.´nin yapılmasını planladığı Kömür Tahliye ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na başvurusu kabul edildi.
Çöplükte kapasite arttırılacak
Çöplükte kapasite arttırılacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Antakya´da yapılması planlanan Hatay Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin kapasitesi arttırılacak.
Yağmur suyu mazgallarına revize
Yağmur suyu mazgallarına revize
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturmak için müdahalelerin sürdüğünü bildirdi.
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Barış Pınarı Harekatı başladı
Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Hatay il asayiş geniş katılımlı toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
İSTE´ye ´atama ziyareti´
İSTE´ye ´atama ziyareti´
Vali Doğan, rektör Dereli´yi kutladı
Kültürel miras sempozyumu
Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uyulanacak.
Saha, amatör kulüplere açılacak
Saha, amatör kulüplere açılacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yardımcıları ile birlikte belediyenin Sakarya Spor Tesislerindeki futbol sahasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi