Vali Doğan: Amanoslar temizlendi
İskenderun´da meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu, terör eylemiyle ilgili iki teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ardından açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Amanosların temizlendiğini bildirdi.
Tarih: 26.10.2020 23:23:12

Vali Rahmi Doğan, İskenderun´da olay yerinde incelemelerde bulunarak konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Kİskenderun´da Valilik Çalışma Ofisindeaymakam İskender Yönden´in de katıldığı açıklamada Vali Doğan, şu bilgileri paylaştı:

"Amanoslar PKK terör örgütünün uzun yıllardır yerleştiği bir lokasyon. Zaman zaman 150-200 arasında terörist grupların da bulunduğu bir bölge. Ancak 22 Ağustos´ta güvenlik birimlerimiz tarafından yapılan operasyon neticesinde 3 terörist etkisiz hale getirilmişti. Peşinden 18 Ekim tarihinde yine güvenlik birimlerimiz tarafından yapılan operasyon neticesinde 4 terörist etkisiz hale getirildi. 19 ekim tarihinde 1 terörist sağ, 1 terörist ise ölü olarak yakalanmıştır. Sağ olarak yakalamış olduğumuz terörist gri listede aranan, HDP Muş milletvekili Demir Çelik´in oğlu Yoldaş Selim Çelik bugün itibariyle adli birimler tarafından tutuklanmıştır.

Suriye´den paramotorla gelmişler

İstihbarat birimlerimizin yapmış olduğu çalışma neticesinde 4 kişilik bir grubun 2 parti halinde; biri 28 Eylül, diğeri 10 Ekim tarihinde paramotor diye tabir edilen bir uçan aletle Münbiç´ten kalkarak sınır boyundan Amanoslar dağına indiklerini tespit ettik. Bu tespit neticesinde güvenlik birimlerimizin çalışması 19 Ekim tarihinde neticesini verdi ve 1 teröristi etkisiz hale getirdik, 1 teröristi canlı olarak yakaladık. Bugün geri kalan 2 teröristin yerini yine istihbarat birimlerimiz tespit etti, TSK´ya bağlı Hava Kuvvetleri unsurlarınca sabah saat 11.00 sıralarında teröristlerin bulunduğu noktalar hava kuvvetlerimiz tarafından vuruldu. Yine aynı esnada hem emniyet hem polis harekat timlerimiz bölgede operasyonlara devam etti.

"İlk temas Payas´ta yaşandı"

Bugün İskenderun´a inen bu iki terörist, güvenlik birimlerimizin Amanoslarda sıkıştırması neticesinde kaçmayı tercih eden teröristlerdir. İlk etapta Payas´taki kontrol noktasında kısa bir temas yaşandı, peşinden İskenderun çevre yolunda tekrar güvenlik birimlerimiz bunları sıkıştırdılar. Gelmiş oldukları araçtan kaçarken 1 terörist imha edildi ve kendisini o esnada patlattı. İkinci terörist güvenlik birimlerimizin takibi sonucunda biraz önce etkisiz hale getirildi.

"Amanoslarda PKK imha edilmiştir"

Bugün itibariyle Amanoslarda PKK terör örgütü imha edilmiştir ve herhangi bir PKK terör örgütü birimi de kalmamıştır. Güvenlik birimlerimizi tebrik ediyorum; herhangi bir can kaybı olmadan operasyonu sevk ve idare ettiler. Birkaç hafif yaralımız var. Bunların herhangi bir hayati tehlikesi bulunmamaktadır. 

/resimler/2020-10/27/0012489268463.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Vali Doğan Amanoslar temizlendi
‘Silahlı Suriyeli´ gözaltında
‘Silahlı Suriyeli´ gözaltında
Bazı sosyal medya hesaplarında yayınlanan görüntüler üzerine yapılan incelemede araçta silahla poz veren 3 kişinin Suriyeli olduğu belirlendi.
Valilikten Amanos açıklaması
Valilikten Amanos açıklaması
Sınırdan paramotorla geçmiş olabileceği değerlendirilen 2-3 kişilik terörist gruba yönelik operasyon başlatıldı.
Yağışın etkilerine HBB´den müdahale
Yağışın etkilerine HBB´den müdahale
HBB ekipleri, Arsuz Kale ile Işıklı mahalleri arasındaki bağlantı yolunda sağanak yağış nedeniyle oluşan heyelanın etkisiyle çöken yola müdahale etti, İskenderun´da mazgalları temizledi
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Arsuz´dan Kömürçukuru ve Işıklı´nın da yeraldığı kırsalda kalan 7 mahallenin üçer gönüllü itfaiyeci, römork ve ekipmanları ile donatılması çalışmalarına başlandı.
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 4 hat güzergahında çalışacak toplam 10 araç için ihaleye çıkıyor. 17 Kasım´daki ihalede hatlar 10 yıllığına kiralanacak.
İHD´den yangın raporu
İHD´den yangın raporu
İnsan hakları Derneği İskenderun Şubesi, 9 Ekim´de başlayan ve 33 saat sonra kontrol altına alınabilen yangınla ilgili araştırma raporunu kamuoyuyla paylaştı. Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, yanan bölgelerin iyileştirilmesi talebi yanında sosyal medyadaki kirli bilgilere dikkat çekti.
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Hatay´ın Samandağ, Belen ve Reyhanlı ilçelerinde uyuşturu ticaretine yönelik yapılan operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığınca il genelinde yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında Antakya ve Arsuz´da da yol çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, yangın felaketi sonrası Arsuz Belediyesi Hasar Tespit Ekibinin çalışmalara başladığını bildirdi.
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
Hatay´da Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağını AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman sosyal medya hesabından duyurdu.
“Sıkıntılar elele aşılacak”
“Sıkıntılar elele aşılacak”
Belediye Başkanı İbrahim Gül: El ele verip yaşadığımız sıkıntıları, hep birlikte aşacağız.
Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), orman alanlarında kurulmasına izin verilen atık depolama, maden ocağı, turizm tesisi, HES´ler, elektrik nakil hatları gibi her türlü işletme ve tesisin hem yangın riskini artıracağına dikkat çekti, önlem istedi.
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
İskenderun Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Berkant Ödemiş, Samandağ´da ve İskenderun´da çıkan yangınların maden arama sahaları ile ilgisinin olmadığını, 2B arazilerinin imara açılma olasılığının daha fazla olduğunu belirtti.
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Hatay´ın İskenderun, Belen ve Arsuz ilçelerinde yaşanan yangının çıkış nedenleriyle ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten İçişleri Bakan Süleyman Soylu, yangının çıkışına ilişkin yaygın kanının ise terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği yönünde olduğunu söyledi.
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, partinin genel sekreteri Selin Sayek Böke ile yangının etkili olduğu Belen, İskenderun ve Arsuz´daki incelemelerini tamamlayarak hazırladıkları raporu yarın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na teslim edeceklerini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi