Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
Tarih: 10.7.2018 10:29:38

Akın Bodur

Mengüllüoğlu´nu yuhalayan izleyici, salondan çıkarıldı

TBMM´de düzenlenen yemin töreni sonrası değerlendirmede bulunan CHP´li Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Yüce Meclis´te yemin törenini gerçekleştirdik. Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün meclisinde halkımızın refahı ve huzuru için gece gündüz çalışacağız. Özgürlüğü ve adaleti sağlayana kadar durmayacağız.Mecliste Hatay´ın sesi olacağız" görüşünü kaydetti.
Milletvekili rozeti almayan ve daha sonra alabileceğini belirten Hatay milletvekili HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, partisinin milletvekili Erkan Baş ile birlikte, yemin törenine yakalarına, TKP kurucusu Mustafa Suphi ve TİP Genel Başkanı Behice Boran´ın rozetlerini takarak gitti.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu´nun TBMM´deki yemin töreninde milletvekilliği yeminini ederken bir izleyici tarafından yuhalanması üzerine, mecliste kısa süreli gerginlik yaşandı. TBMM Geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz, "Güvenlik görevlisi arkadaşlarım, lütfen gereğini yapın" diye talimat veridi; CHP ve HDP´li milletvekilleri de yemin eden milletvekilini yuhalayan kişinin salondan çıkarılmasını istedi. Meclis Genel Kurulu´na, seyircilerin dışarıya çıkarılması için ara verildi. Kısa süreli gerginliğin ardından Mengüllüoğlu, ant içmesini tamamladı.

MHP´li Kaşıkçı, danışmanını belirledi
Hatay Milletvekilleri, mazbatalarını alıp, TBMM´ye kayıt yaptırması sonrasında parlamentodaki odalarına yerleşti ve yemin töreni sonrası milletvekilliğine başladı. Hatay milletvekilleri, TBMM´deki danışmanlıklarını da belirlemeye başladı. MHP Kırıkhan İlçe Başkanı Erhan Yavuzyılmaz, sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımda, MHP milletvekili Lütfü Kaşıkçı´nın danışmanını seçtiğini ifade etti. MHP Kırıkhan İlçe Başkanı Yavuzyılmaz, sosyal medya paylaşımında "Dörtyol Ülkü Ocakları Başkanımız Kaan Tarhan reis MHP Hatay Milletvekilimiz Lütfi Kaşıkçı´nın TBMM´de Danışmanı olarak göreve başlamıştır. Kaan reisime yeni görevinde başarılar diliyoruz" ifadesine yer verdi.
Kaynak:

Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Belenli kime oy verdi?
Belenli kime oy verdi?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekililği seçiminde Belenlilerin kullandığı oy belirlendi. Belen´de mahallelere göre oy dağılımı belli oldu.
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimine katılan siyasi partilerin Arsuz´da aldığı oyların mahalle ve sandıklara göre dağılımı belli oldu.
MHP, YSK´ya gidiyor
MHP, YSK´ya gidiyor
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi