Verginin 30´da 1´i yatırıma
Hatay´ın iki milletvekili, parlamentoda ayrı ayrı yaptığı gündem dışı konuşmada, yörenin ekonomik sorunlarını dile getirdi.
Tarih: 21.10.2021 15:39:14

Akın Bodur/İskenderun

Hatay´dan toplanan verginin 30´da 1´i kadar kamu yatırımı yapıldığını savunan Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada, Suriye krizi nedeniyle Hatay´ın yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunları anlatırken, Hatay Milletvekili Serkan Topal da iktidarın Hatay halkının sesini duymasını istedi.

"İktidar, Hatay halkının sesini duymalı"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, iktidarın Hatay halkının sesini duymasını istedi. TBMM Genel Kurulunda söz alarak konuşan milletvekili Topal, "Hatay´da esnaf kepenk kapatıyor. Hatay´da esnaf kredisini ödeyemiyor, çiftçimiz gübresini alamıyor, faturalarını ödeyemiyor. Hatay´da işsizlik yüzde 40´ı buldu, Suriyeliler yüzünden. Hatay´a lütfen yatırım yapın. İktidar Hatay´a bir baksın. Hatay halkının artık günahına girmeyin. İktidara bir kez daha sesleniyorum, Hatay halkının sesini duyun, Hatay´a yatırım yapın, Hatay´da işsizlik çoğaldı, çoğaldı, çoğaldı!" dedi.

"Hatay, takipteki alacakları bakımından 3. sırada"
19 yıllık AKP iktidarının Hatay´da yapılmaması gereken ne kadar yanlış varsa yaptığını, ihtiyaç duyulan ne varsa onları da yapmadığını savunan milletvekili Güzelmansur, bu durumun Hatay´ı ekonomik olarak gerilettiğini belirtti. Hatay´ın takipteki alacaklar, konkordato ilanları ve gayri safi yurt içi hasıla düşüşünde 81 il arasında en üst sıralarda olduğunu belirten milletvekili Güzelmansur, şunları söyledi: "İktidarın Hatay´a 20 yıldır üvey evlat muamelesi yapması takipteki alacakları bakımından Hatay´ı 81 il içerisinde kaçıncı yaptı biliyor musunuz? 3. il yaptı. İktidarın Hatay´ın gelir kapılarını bir bir kapatması Hatay´ı Türkiye´de kişi başına gayrisafi millî hasılası en çok düşen 8. il yaptı. 2011´de Hatay´da kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hâsıla 7.200 dolardı, 2019´da bu rakam 5.617 dolara düştü yani 1.585 dolar azaldı. İktidarın şehre aymazlığı Hatay´ı en fazla konkordato ilan eden 9. il, bereketli Amik Ovası´nı da icradan tarım arazi satışında 16. yaptı. İktidarın kavgacı dış politikası, Hatay´ın nakliye sektörü, ihracatı ve tarımında dramatik düşüşlere neden oldu. Kavgacı dış politika, Hatay´ın tır filosunu yüzde 38 eritti. 2011 Suriye krizi öncesinde Hatay´da yaklaşık 14 bin tır varken 14 Orta Doğu ülkesine açılan sınır kapılarımız kapanınca bu sayı 8.700´e düştü. Bu politika Orta Doğu´ya ihracatımızı da azalttı. 2012´de Hatay´ın Orta Doğu´ya ihracatı 1 milyar 111 milyon dolardı, 2020´de 848 milyon dolara düştü. İktidarın üreteni değil rantçıyı sevmesi yüzünden Hatay´da kayıtlı çiftçi sayısı yüzde 72 azaldı. 2011 yılında Hatay´daki kayıtlı çiftçi sayısı 35 binken bu sayı ne yazık ki Haziran 2021´de 10 bine indi. İktidarın Hatay´a ayırdığı kamu yatırım ödeneği, Hatay´dan toplanan verginin 30´da 1´ine anca geliyor. İktidar, 2020´de 12,5 milyar lira vergi ödeyen Hatay´a ayırdığı kamu yatırım ödeneğinin 408 milyon lira. Yani, 30 lira vergi toplanıyor, Hatay´a sadece 1 lirası harcanıyor. Bu mu adaletiniz? İktidar Hatay´ın eğitimine yatırım yapmadı, bu yüzden derslik başına düşen en fazla öğrenci sıralamasında Hatay 3´üncü sırada; sınıfların yarısı Türk, yarısı Suriyeli öğrenci. Bu mudur eğitim anlayışınız? İktidarın Hatay turizmine yatırım yapmaması, üstüne bir de on yıldır savaşın gölgesinde yaşamaya mahkûm etmesi Hatay´a gelen yabancı turist sayısını yüzde 90 azalttı. Hatay´da sulama projelerine de yatırım yapılmadı. ‘Reyhanlı Barajı´nı 5/5/2015´te açacağız´ dediler, 2021´e geldik; soruyorum Reyhanlı Barajı´ndan bir metrekare tarlasını sulayan bir çiftçimiz var mı? Gönen Çayı, Büyük Karaçay Barajı Projelerinde milim ilerleme yok. Bu aymazlık nedendir? İktidar Hatay´da sağlığa da yatırım yapmadı. 2012 yılında Sağlık Bakanlığına bağlı 10 hastane vardı, aradan dokuz yıl geçti bugün 11 hastane var. 2011´den bu yanan 550 bin Suriyeli göçüyle birlikte Hatay nüfusu 730 bin arttı. İktidarın kamu hastanelerinde artırdığı yatak sayısı ne kadar biliyor musunuz? 1.032. Bu, vefasızlık değil mi?
Hatay´ı 20 yıldır görmezden gelen iktidar, bu kadim şehre yol da yapmadı. İşte bu yüzden Hatay ölümlü kaza sayısında 81 il içerisinde 10. sırada. 25 bin kilometre bölünmüş yol yapmakla övünen iktidar Hatay´da yirmi yıldır 38 kilometrelik bir yolu bitiremedi. Dünyanın üçüncü büyük organizasyonu olan EXPO 2021´e ev sahipliği yapacak Hatay´a iktidar bir kuruş dahi katkı vermedi. Bu, haksızlık değil de nedir?”

 
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi