“Virüs insani değerleri öğretti”
Koronavirüs salgının dünya genelinde kaybettirdikleri yanında insani değerleri de öğrettiğini söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Türkiye´de olağanüstü şartlarda oluşturulan birlik, beraberlik ve pozitif koordinasyon gücünün olağan dönemlerde de yaratılmasının gerekliliğine işaret etti.
Tarih: 25.3.2020 10:42:21

Nesrin Geyik/SES


HBB´den yapılan yazılı açıklama ile Başkan Lütfü Savaş´ın güncel gelişmelere ilişkin görüşlerine yer verildi. Katıldığı televizyon programında dile getirdiği görüş ve yaklaşımlarının paylaşıldığı açıklamada Başkan Savaş´ın şu ifadelerine yer verildi: “Virüsün kaybettirdiklerinin yanı sıra kazandırdıkları da var. En önemlisi siyasetçi, zengin veya fakir ayırt etmeksizin virüs herkese bulaşabiliyor. Arkanızda yüzlerce koruma olsa da eğer hijyenik bir insan değilseniz size bulaşabiliyor. Ayrıca virüs, insani değerleri öğretti bize. Türkiye´de daha önce hava kirliliği üst seviyedeydi. Şimdi birçok şehirde hava kirliliği yeşile dönmüş ve tertemiz olmuş. Ormanlar daha önce yok edilirken insanlarımız şimdi katlettikleri ormana gidiyorlar. Bu şekilde oksijenin ve ormanın değerini anlamış olduk. Ve yaşlılarımızın da kıymetini daha çok anlar duruma geldik.”

Türkiye´de olağanüstü şartlarda oluşturulan birlik, beraberlik ve pozitif koordinasyon gücünün olağan dönemlerde de yaratılmasının gerekliliğine işaret eden Başkan Savaş, “Sağlık Bakanlığı dünyaya entegre bir şekilde gayret gösterdi ve bilim kurulu oluşturuldu. Oluşturulan ekipte siyasi bir bakış var mı bilmiyorum ama buradaki bilim adamı arkadaşlarımız virüs konusunda bütüncül bir politika güdüyorlar. Ülkemizde birçok konuyu dünyaya entegre bir şekilde örnek alınarak, politikadan uzak yapabilsek bir çok sorunu halledebiliriz” ifadelerini kullandı.

“İstişare masamız var”
HBB olarak bir istişare masası uygulaması geliştirdiklerini aktaran Başkan Savaş, “Bizim kriz masamız yok ama istişare masamız var. Günde üç kez genel sekreterimiz ile görüşüyoruz. Bir kriz havası estirmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Kendimizi imam yerine koyalım; tereddüt edersek cemaat daha kötü etkilenir. Gerek biz, gerek sayın valimiz gerekse STK´lar üzerine düşen her şeyi yapıyor. Biz şu anda hijyenden fiyat kontrolü kadar önlem almak adına ilçe belediyeleri ile birlikte çalışıyoruz. Biz hemşerilerimizden ve insanlarımızdan şunu istiyoruz, şuurlu bir yaşam tarzına geçip sevdiklerini uzaktan sevsinler, suya sabuna dokunarak ellerini ve yüzlerini sık sık yıkasınlar” dedi.

İhtiyaç sahiplerine Hatay Kart
Belediyenin sokağa çıkmadan ve çalışmadan hayatını idame ettiremeyecek için Hatay Kart uygulaması getirdiklerini hatırlatan Başkan Savaş, “Ekonomik anlamda bizim yapacağımız çok bir şey yok. Ama bizim tespit ettiğimiz 200 bin civarında ihtiyaç sahibi ailemiz var. Onlara gıda ve giyim yardımı yapıyoruz. Ayrıca çıkarttığımız Hatay kartlar ile de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız anlaşmalı marketlerden indirimli alışveriş yapabilecek. Bu ulusal bazda çok önemli bir konu, bunun hükümet tarafından değerlendirilmesi ve ona göre önlemler alınması gerekiyor. Fakirlik bu kadar çoksa hükümetin bir önlem alması gerekir” ifadesini belirtti.

Sabun en etkili dezenfektan
Salgın riskine karşı alınan önlemler arasında ellerin yıkanmasının önemine dikkat çeken Başkan Savaş, sabun kullanılmasını önerdi. Savaş, “Maskeleri hasta ile ilgilenen sağlıkçılar, hasta yakınları ve hastaların takması gerekmektedir. Onun dışında insanların maske takmalarına gerek yok. Şuanda kolonya, dezenfektan, eldiven ve maske karaborsa. 5 liralık mal şuanda 15 tl olmuş durumda. Bilinçli yaşamayınca ve dikkat etmeyince sadece eldivenden, maskeden, jelden veya dezenfektandan korunma refleksini yapıyorsak bu da bizim bilinçsiz olduğumuzu gösterir. Herkesin dokunmadan selamlaşması ve sık sık ellerini yıkamaları lazım. Ne kadar dezenfektan kullanırsanız kullanın sabun kadar etkili hiçbir şey yoktur” diye konuştu.

HBB bünyesinde personelin izinleriyle ilgili de bir düzenlemeye gittiklerini ifade eden Başkan Savaş, şu bilgileri paylaştı: “Çocuğu olan ihtiyaç sahibi çalışanlarımıza genel sekreterliğimiz idari izin verdi. Çalışma düzenine ve mesafeye uyacak şekilde kalabalık odalarda çalışan personellerin bazılarına izin verildi.”
Kaynak:

Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske için e-devlet linki aktifleştirilerek yayına girdi
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu raporunda, ‘ölüm kavşağı´na “acilen bölgeye kaçış rampasının yapılması, uyarı ve yönlendirme tabelalarının arttırılması ve o noktalara yönelik trafik kontrollerin de sürekliliğinin sağlanması” istendi.
Maske başvurusu durduruldu
Maske başvurusu durduruldu
Maske hakkından yararlanmak için PTT İnternet sitesinden form doldurulması işlemi durduruldu.
Arsuz´da zabıta denetimi
Arsuz´da zabıta denetimi
İşyerlerine bilgilendirici afişler asılıyor, ekmek ve vb. gıda ürünlerinin ambalajlı satılması önlemleri denetleniyor
Avukatlardan ‘temsili tören´
Avukatlardan ‘temsili tören´
Hatay Baro Başkanı Av. Dönmez, koronavirüsün yarattığı küresel salgın koşullarında sistemlerin sorgulanmasından meslek mensuplarının uğradığı kayıplara dikkat çekti
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan Türkiye´ye dönüş için bugün saat 24.00´a kadar Riyad Büyükelçiliği ile Cidde Konsolosluğuna başvuru yapılabilecek
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Kriz koordinasyon kurulu öneren Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç´a göre de salgın riskiyle alınan önlemlerde kadınlar için destekler kısıtlanıyor, çok daha güvencesiz bir ortam oluşturuluyor
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz Belediyesi ekipleri, Kovit-19´a yönelik çalışmalar kapsamında dezenfekte çalışmaları yanı sıra sivrisinek ve karasinek mücadelesini de eş zamanlı devam ediyor.
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Saat 21.15´te merkez üssü Akdeniz olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Ali, Leyla ve Esmehan Yıldırım ile baba oğul Burhan ve Onur İsakoğlu´nun cenazeleri Çankaya Mezarlığı´nda defnedildi.
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı mevkiinde dün yaşanan ölümlü zincirleme trafik kazası sonrasında İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, bir taziye mesajı yayımladı.
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu (İKK), ‘freni patlayan kamyon cinayeti´ olarak adlandırdığı E 91 karayolunun Sarımazı—İskenderun bölümünde yaşanan kazaların önlenmesine yönelik çözüme destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.
Destek parası evlerde ödenecek
Destek parası evlerde ödenecek
Oluşan yoğunluk ve sosyal mesafe korunamayınca PTT´den ödemeye son verildi
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, pazarlarda sosyal mesafenin korunması ve akşam pazarı kalabalığının önlenmesi istendi.
Sahte dezenfektan operasyonu
Sahte dezenfektan operasyonu
İş yeri sahibi Suriye uyruklu S.H, gözaltına alındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi