Virüse karşı ´hareket edin´
Koronavirüs hastalığı can almayı sürdürürken, hastalıktan korunma amacıyla aşılama çalışması da sürüyor.
Tarih: 3.2.2021 17:36:45

Akın Bodur/İskenderun

 Hatay´da koronavirüs kaynaklı ölümlerin günde ortalama 5 dolayında olduğu belirtiliyor. İskenderun yöresinde aşılama çalışmalarında 65 yaş üstüne gelindi. İlde korona aşısı yapılan kişi sayısının 31 bine ulaştığı açıklandı.

İki mahalleye karantina
Arsuz´un Kurtbağı mahallesinin tamamı, koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı. Altınözü´nde koronavirüs bulgusu tespit edilmesi üzerine zeytin sokakta 6 evin karantina altına alındığı öğrenildi. 250´ye yakın hanede bin dolayında nüfusun yaşadığı Arsuz´un Kurtbağı Mahallesinde 30 kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması, temaslı sayısının da en az o kadar olması üzerine mahallenin tamamının karantinaya alındığı öğrenildi. Giriş ve çıkışların kontrol altına alındığı mahallede, gıda satışı yapan bakkal ve fırınlar hizmetini sürdürecek, ancak mahalle içinde ziyarete yasak getirildi.

Gün içerisinde hareket edin
Koronavirüs (covid-19) hastalığının solunum yetmezliği ile ilerleyen bulaşıcı bir enfeksiyon olduğunu anımsatan İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, genel sağlık için evde yapılabilecek hareketler olduğunu anımsattı. Evde yapılabilecek, basit ve güçlü bağışıklık için önerilerde bulunan Dr. Çınar, “Odaları sık sık iyi havalandırın ve temizliğe dikkat edin. Burnunuzdan nefes alın. Burun içindeki tüyler ve iç duvardaki zarlar içinize çektiğiniz havayı nemlendirir. Solunum egzersizleri, diyaframla ilgili farkındalığınızı artırır. Gün içinde pek çok kez derin solunum egzersizleri yapabilirsiniz. Hava şartları uygun oldukça dış mekânlarda veya ev içinde pencereler açıkken yürüyüş yapın. Bu yürüyüşler sırasında, diğer kişilerle mesafenizi korumaya özen gösterin" değerlendirmesini yaptı.

Belediyelerin korona çalışması
Hatay´daki belediyeler de koronavirüse karşı çalışmalarını sürdürüyor. Samandağ Belediyesi, zabıta ekiplerinin ilçede denetimlerini sürdürdüğünü belirtti. Belediyeden yapılan açıklamada, ekiplerin pandemi sürecinde hassas şekilde hareket ederek ilçedeki market, restoran, fırın ile diğer gıda ürünlerinin satıldığı işletmelerde hijyen ve temizlik denetimlerinde bulunduğu, özellikle halk sağlığını olumsuz etkileyen son kullanma tarihi geçmiş ürünler tespit edilerek, imha edildiği, kaldırım işgalleri, trafiğin olağan akışının devamının sağlanmasını konusunda çalışma yapıldığı kaydedildi.
Kırıkhan belediyesi de semt pazarlarında denetimlerde bulundu. Belediye başkanı Ayhan Yavuz, "Belediye ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında Çarşamba Semt Pazarında maske denetimi, sosyal mesafeye uyum konusunda uyarı ve alışverişe gelen vatandaşlara ateş ölçme çalışmaları yaptı. pazar yerinin belirli noktalarına dezenfektan cihazları yerleştirerek, vatandaşların sağlıklı ve hijyen ortamda alışveriş yapmalarını sağladı" açıklamasını yaptı.

Okullar ne zaman açılacak?
Koronavirüs nedeniyle iki dönemden okullarda yapılan uzaktan eğitimin bu dönem sona erebileceği, ancak kesin takvimin vaka sayısına göre belirleneceği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Köy okullarında 15 Şubat´ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık. Vaka sayılarındaki iyileşmeye paralel olarak 1 Mart´tan itibaren il bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek" açıklamasını yaptı. Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, "Köy okullarında 15 Şubat´ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık. 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart´ta başlaması için hazırlıklara başlanacak. Vaka sayılarındaki iyileşmeye paralel olarak 1 Mart´tan itibaren il bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek. Okulların açıldığı köylerde vaka artışı yaşanması halinde eğitim öğretime yeniden ara verilebilecek. Vaka sayısının düşüşüne göre esnafa yönelik kısıtlamalar için gerekli takvimin başlatılmasını hazırlıyoruz. Belediyelerden, organize bölgelerin yönetimlerinden il hıfzıssıhha kararlarının uygulanması hususunda hassasiyet göstermelerini beklediğimizi belirtmek istiyorum´´ açıklamasını yaptı.
İskenderun Kaymakamlığı da sosyal iletişim sitesinden, Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk´un yüz yüze eğitime ilişkin açıklamaları paylaştı. Buna göre, 1 Mart Pazartesi günü okullar kapılarını, ilkokulların tüm düzeyleri ile 8. ve 12. sınıflar için açacak. Öğrenciler eğitime seyreltilmiş şekilde ve haftada 2 gün devam edecek. Öğrencilerin okullarda yüz yüze eğitime katılmaları velilerin kararına bağlı olacak, ancak öğrenciler müfredattan sorumlu tutulacak. Lise öğrencilerinin birinci dönemden kalan sınavları ise Mart ayında yüz yüze gerçekleştirilecek.
Kaynak:

HTO´dan Osmaniye açıklaması
HTO´dan Osmaniye açıklaması
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, Osmaniye Devlet Hastanesinde meslektaşları bir hekime karşı sözel ve psikolojik saldırı yapıldığını savundu ve bunu kınadığını açıkladı.
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
Koronavirüs, İskenderun ve Hatay´da yayılmasını sürdürüyor.
Ulusal Kanser Haftası
Ulusal Kanser Haftası
1-7 Nisan tarihleri arası Ulusal Kanser Haftası kapsamında farkındalık açıklamaları yapıldı.
Pazar günü sokak yasağı var
Pazar günü sokak yasağı var
Hatay´da günlük vaka sayısı 243
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
Koronavirüsle mücadele ve hastalığın yayılmasına karşı denetimler sürerken, ilde her 100 binde koronavirüslü sayısının 81,77 olduğu açıklandı.
Dünya Tüberküloz Günü
Dünya Tüberküloz Günü
Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına, günde 30 bin kişinin yakalandığına ve 4.500 kişinin de hayatını kaybettiğini belirten Dr. Çiğdem Zuhur, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü´nde hala verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
İskenderun Gelişim ve Palmiye Hastanesi Genel Koordinatörü H. Ozan Yaşar, “Uluslararası standartlarda hastaneler zinciri oluşturuyoruz” dedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
14-20 Mart, Pulmoner Rehabilitasyon Haftasında farkındalık çalışması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, "Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" yaklaşım ile yöre halkını hastalığa karşı farkındalığa çağırdı.
Defne´ye sağlık merkezi
Defne´ye sağlık merkezi
Hatay İl ve Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan, Defne Belediyesinin tadilat desteği verdiği Defne Sağlık merkezi düzenlenen törenle halkın hizmetine sunuldu.
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
Hatay Tabip Odası, Hatay Dişhekimleri Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası ile Hatay Psikologlar Derneği adına ortak açıklamada, “Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin” talebinde bulundu.
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hatay Milletvekili avukat Suzan Şahin, Covid-19 pandemisi sürecinde adliyelerde halk ile yakın temasta bulunarak görev yapan hakim, savcı ve avukatların aşı uygulanacak grup sıralamasında öncelikli olmasını istedi.
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay Valisi Doğan ve İskenderun Kaymakamı Yönden ilk ‘dinamik denetimlerini gerçekleştirdi. Arsuz Kaymakamı Sarı, sürecin startını ekip liderleri toplantısında verdi.
Tosyalı ‘kontrollü normalleşmeye destek´ istedi
Tosyalı ‘kontrollü normalleşmeye destek´ istedi
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kontrollü normalleşme sürecinin başarıya ulaşmasının kurallara tam uyumla bağlanabileceğini belirtti.
Bugün Dünya Obezite Günü
Bugün Dünya Obezite Günü
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çağın en önemli hastalığının obezite olduğunu ifade etti.
Mesai saatleri eskiye döndü
Mesai saatleri eskiye döndü
Hatay Valiliği, yilde eni mesai saatlerini 08.00-17.00 olarak duyurdu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi