VP´li kadınlardan kadın üniversitesine karşı kampanya
Japonya´da kadınların yükseköğrenimi için kurulduğunu hatırlatan Vatan Partisi (VP) Öncü Kadın Kolları Hatay İl yönetiminin, hükümetin dillendirdiği ´kadın üniversitesi´ne karşı başlattığı imza kampanyası sürüyor.
Tarih: 7.8.2019 13:01:55

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Kanalı Caddesi üzerindeki Havuzlu Çarşı´da dün imza kampanyasını sürdüren imza kampanyayı dün Antakya´da devam ederken, ardından da Kırıkhan ve Samandağ´da süreceği açıkladı. Kampanya kapsamında toplanan imzaların Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne iletileceğini belirten Vatan Partisi Öncü Kadın kolları Hatay İl başkanı Serap Zehal, cinsiyete dayalı kadın üniversiteleri istemediklerini, bunun anayasanın eşitlik ilkesi ve Milli Eğitim Temel Kanunu´na da aykırı olduğunu belirtti. Hataylıların ilçelerde sürdürelin imza kampanyasına ilgi gösterdiğini belirten Zehal, imza kampanyasını Hatay´ın 15 ilçesinde sürdüreceklerini, konuyu Danıştay´a taşıyacaklarını ve gerekirse Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını ifade etti.

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım ile İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Bedir ve il-ilçe yöneticilerin de katılarak destek verdiği imza kampanyasına ilişkin değerlendirmede bulunan Serap Zehal, iktidarın, Japonya örneğinden yola çıkarak önerdiği Kadın Üniversitesi modelinin, kadın kafesi olduğunu belirtti. Her ülkenin kendi tarihsel sürecinin, kendi toplumsal yapısına göre değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Zehal, “Cumhuriyet devrimi ile aydınlanmış Türkiye´nin ve özgürleşmiş Türk kadınının kadın üniversitelerine ihtiyacı yoktur. Kadın Üniversitesi, anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Böyle bir girişimde bulunulursa Danıştay´a dava açacağız ve kadın üniversitelerini açtırmayacağız. Vatan Partisi´nin Öncü Kadın Kolları olarak, ´üniversiteli kadını kafese koyamazsınız´ kampanyası başlattık. Hatay´ın bütün ilçelerinde mücadele başlatıyoruz ve bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Başta kadın örgütleri olmak üzere bilim dünyası örgütlerini, iş dünyası örgütlerini, gençlik örgütlerini, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini birlikte hareket etmeye davet ediyoruz" değerlendirmesini yaptı. Zehal, Japonya´da kadın üniversiteleri, 1900´lü yıllarda karma üniversite teklifinin kabul görmemesi üzerine ve kadınların da yükseköğrenim alabilmesi için kurulduğunu, daha sonra ise karma yükseköğretim kurumları açılmıştır. Japonya´daki kadın üniversiteleri incelendiğinde, bunların daha çok geleneksel olarak kadınlara atfedilen konularda eğitim verdiği görülmektedir. 21. yüzyıldayız ve akademik olarak erkeklerin başarılı olup da kadınların başarısız olduğu bir dal bulunmamaktadır. Bu üniversitelerin amacının kadını belirlenmiş meslek alanlarına hapsetmek olduğu açıktır. 1900´lü yılların başında değiliz ve Japonya´da yaşamıyoruz. 2019 Türkiye´sine bakmaya davet ediyoruz. Hükümet ve YÖK böyle bir girişimde bulunursa konuyu yargıya taşıyıp, Danıştay´a iptal davası açacağımızı ilan ediyoruz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Kampüste havacılık günü kutlaması
Kampüste havacılık günü kutlaması
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Sivil Havacılık Gününü kutladı. İSTE kampüsündeki etkinliklerde konferans, yarışma ve konser düzenlendiği bildirildi.
Denktaş, öğrencilerle söyleşti
Denktaş, öğrencilerle söyleşti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milletvekili Serdar Denktaş, İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Kolejinde konferans verdi, öğrencilerle söyleşi yaptı.
"İskeletler tarihi dökümandır"
"İskeletler tarihi dökümandır"
TÜBİTAK´ın ´Bilim Söyleşileri´ etkinlikleri kapsamında İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okullarının lise öğrencilerine yönelik “Geçmişten günümüze konuşan iskeletler” konulu konferans verildi.
Çelikkaya, ikincisi oldu
Çelikkaya, ikincisi oldu
Bahçeşehir Koleji Matematik Olimpiyatları
Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
İsmi okulda yaşıyacak
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
NASA´nın Türk çalışanı Dr. Umut Yıldız, İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), ´derin uzay misyonları ile bilim´ konulu konferans verdi.
Ara tatil sona erdi
Ara tatil sona erdi
52 bin öğrenci bir haftalık tatili tamamladı
Ara tatil başladı
Ara tatil başladı
52 bin öğrenci bir haftalık tatildi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Vali ve Atakaş arasında protokol imzalandı
Okulda yemek yarışması
Okulda yemek yarışması
İskenderun´un denizciler mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu yönetimi, veliler arasında ödüllü Yöresel Yemek Yarışması düzenliyork. Yarışma, 28 Kasım Perşembe günü okulda yapılacak.
AKİB´den 24 derslikli lise
AKİB´den 24 derslikli lise
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, İskenderun´da 24 derslikli bir lise yaptıracak.
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Yahya Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk´ün Hatay mücadelesini İskenderun´un işgal ettiği gün başladığını iade etti.
Okula ´koridor kütüphanesi´
Okula ´koridor kütüphanesi´
İskenderun Gübretaş Ortaokulu
İSTE´ye simülasyon merkezi
İSTE´ye simülasyon merkezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin ´Simülasyon Merkezi´nin resmi Açılışı yapıldı.
Bahçeşehir´e 11 ödül
Bahçeşehir´e 11 ödül
Antalya´da düzenlenen Robotex International Türkiye Yarışması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi