VP´li kadınlardan kadın üniversitesine karşı kampanya
Japonya´da kadınların yükseköğrenimi için kurulduğunu hatırlatan Vatan Partisi (VP) Öncü Kadın Kolları Hatay İl yönetiminin, hükümetin dillendirdiği ´kadın üniversitesi´ne karşı başlattığı imza kampanyası sürüyor.
Tarih: 7.8.2019 13:01:55

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Kanalı Caddesi üzerindeki Havuzlu Çarşı´da dün imza kampanyasını sürdüren imza kampanyayı dün Antakya´da devam ederken, ardından da Kırıkhan ve Samandağ´da süreceği açıkladı. Kampanya kapsamında toplanan imzaların Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne iletileceğini belirten Vatan Partisi Öncü Kadın kolları Hatay İl başkanı Serap Zehal, cinsiyete dayalı kadın üniversiteleri istemediklerini, bunun anayasanın eşitlik ilkesi ve Milli Eğitim Temel Kanunu´na da aykırı olduğunu belirtti. Hataylıların ilçelerde sürdürelin imza kampanyasına ilgi gösterdiğini belirten Zehal, imza kampanyasını Hatay´ın 15 ilçesinde sürdüreceklerini, konuyu Danıştay´a taşıyacaklarını ve gerekirse Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını ifade etti.

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım ile İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Bedir ve il-ilçe yöneticilerin de katılarak destek verdiği imza kampanyasına ilişkin değerlendirmede bulunan Serap Zehal, iktidarın, Japonya örneğinden yola çıkarak önerdiği Kadın Üniversitesi modelinin, kadın kafesi olduğunu belirtti. Her ülkenin kendi tarihsel sürecinin, kendi toplumsal yapısına göre değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Zehal, “Cumhuriyet devrimi ile aydınlanmış Türkiye´nin ve özgürleşmiş Türk kadınının kadın üniversitelerine ihtiyacı yoktur. Kadın Üniversitesi, anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Böyle bir girişimde bulunulursa Danıştay´a dava açacağız ve kadın üniversitelerini açtırmayacağız. Vatan Partisi´nin Öncü Kadın Kolları olarak, ´üniversiteli kadını kafese koyamazsınız´ kampanyası başlattık. Hatay´ın bütün ilçelerinde mücadele başlatıyoruz ve bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Başta kadın örgütleri olmak üzere bilim dünyası örgütlerini, iş dünyası örgütlerini, gençlik örgütlerini, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini birlikte hareket etmeye davet ediyoruz" değerlendirmesini yaptı. Zehal, Japonya´da kadın üniversiteleri, 1900´lü yıllarda karma üniversite teklifinin kabul görmemesi üzerine ve kadınların da yükseköğrenim alabilmesi için kurulduğunu, daha sonra ise karma yükseköğretim kurumları açılmıştır. Japonya´daki kadın üniversiteleri incelendiğinde, bunların daha çok geleneksel olarak kadınlara atfedilen konularda eğitim verdiği görülmektedir. 21. yüzyıldayız ve akademik olarak erkeklerin başarılı olup da kadınların başarısız olduğu bir dal bulunmamaktadır. Bu üniversitelerin amacının kadını belirlenmiş meslek alanlarına hapsetmek olduğu açıktır. 1900´lü yılların başında değiliz ve Japonya´da yaşamıyoruz. 2019 Türkiye´sine bakmaya davet ediyoruz. Hükümet ve YÖK böyle bir girişimde bulunursa konuyu yargıya taşıyıp, Danıştay´a iptal davası açacağımızı ilan ediyoruz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kentte okullara yaptığı ziyaretleri sürdürüyor.
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
Milletvekili Topal, üniversitelerdeki 80 bin boş kontenjanı sordu
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Çalışması Çalıştayı yapıldı.
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İstanbul´da Atatürk Havalimanı´nda düzenlenecek Teknofest 2019 etkinliklerindeki TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması´na ´Döner Kanat İnsansız Hava Aracı (İHA)´ kategorisinde yarışacak.
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında Türkiye´nin de bulunduğunu belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkede öğretmenlere verilen ücretlerin 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer aldığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakıldığını, atamalarda particilik, kayırmacılık yapılmasının liyakat ilkesini yok edildiğini, öğretmenlerin motivasyonu ve saygınlığının azaltıldığını belirterek, konuyu soru önergesiyle meclise taşıdı.
İMYO projesine DOĞAKA desteği
İMYO projesine DOĞAKA desteği
Eğitim teknolojisinin geliştirilmesi projesi
Mezunlar pilav gününde buluştu
Mezunlar pilav gününde buluştu
Dörtyol Fen Lisesi mezunlar pilav gününde bir araya geldi.
Okullarda belediye temizliği
Okullarda belediye temizliği
Antakya ve Defne Belediyesi ekipleri, okulların açılmasıyla birlikte okul avularında temizlik çalışması yaptı.
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile Antakya´daki Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´nda açtı.
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla yaptığı tercihlerle İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümüne yerleşen adaylar için Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı hazırlıkları sürürken, üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda yaşadığı sorunları parlamentoya taşıdı.
İSTE´ye kayıtta son gün
İSTE´ye kayıtta son gün
Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) tercih yaptıkları İskenderun Teknik Üniversitesi´ndeki (İSTE) bölüm ve programlara yerleşen öğrenciler, kayıtlarını yaptırmaya başladı.
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Hatay´daki fen liseleri arasında bulunan Dörtyol Fen Lisesi bu yıl üniversiteye 48 öğrenci, geçen yıl yerleşemeyen 19 öğrenci de bu yıl üniversiteli oldu ve liseden mezun olan ve bu yıl üniversiteli olan 67 öğrenciyi fakültelere gönderdi.
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
YKS tercih sonuçlarına göre kentte eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi, öğrenci kontenjanının yüzde 90´ının dolduğunu açıkladı.
Barodan avukatlara iki seminer
Barodan avukatlara iki seminer
Hatay Barosu, adli tatil devam ederken meslektaşlarına CMK ve uzlaşma eğitimleri verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi