Yanan alana zeytin, ceviz ağacı ekilecek
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Samandağ ve Antakya arasındaki 3 bin hektar alandan çıkan yangını sahada takip eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin bölgeden ayrıldığını ancak sahada yangın nöbetinin sürdüğünü belirtti.
Tarih: 17.9.2020 09:07:27

Akın Bodur/İskenderun

Milletvekili Yayman, Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ve Antakya Orman Müdürü Osman Koç ile birlikte Samandağ´ın Seldiren, Yeniköy ve Hezendizü mahallelerinde yaşayan yurttaşlarla buluştu, yanan orman alanının en kısa zamanda temizlenerek, köylülerin isteğine göre zeytin, ceviz, incir, badem ağacı dikileceğini belirtti. Milletvekili Yayman, sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada, "Bakanımızı gönderdik ama yangın bölgesindeki nöbetimiz devam ediyor. Bölge müdürümüz Mustafa Koç ve Hatay müdürümüz Osman Bey ile sahayı gezdik. 2020 yılında Türkiye´nin en büyük orman yangının gerçekleştiği ilimizdeki yangın alanı tamamen ağaçlandırılacaktır. Orman Bölge Müdürümüz Mustafa Koç, Hatay Orman müdürümüz ile Seldiren, Yeniköy ve Hezendizü mahallelerimizde kıymetli vatandaşlarımızla buluştuk. Yanan alanı en kısa zamanda temizleyip köylülerimizin isteğine göre Zeytin, Ceviz, İncir, Badem ağacı dikeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Yanan alan maden sahası ya da konut alanı olmayacak

AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Sabahat Özğürsoy Çelik, Hüseşin Şanverdi ve Hüseyin Yayman ile AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ile birlikte Samandağ´da ortak açıklama da yaptı. Ortak açıklamada konuşan milletvekili Yayman, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç´un 5 dakika 27 saniyelik açıklamasını eleştirdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın, yangının söndürmeye katkı için davet beklediğini anlatan ve bunu herhangi bir toplumsal olay yaşandığı zaman il emniyet müdürünün ´beni kimse çağırmadı´ demesiyle eş değer bir durum olduğunu ifade eden Yayman, 8 dakika 02 saniyelik açıklamasında, "Hatay Belediye Başkanının görevi, her hangi bir yangın yaşandığında onu söndürmektir. Burada amacına aşan bir takım ifadeler var. bu tipik bir CHP zihniyetidir. Bunu kınıyoruz ve Hatay´daki birlik ve beraberliği bozmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Öztunç´un iki iddiası var; biri HBB Başkanını çağırmadılar diyor. Çünkü o Hatay´da değildi, yangın söndükten sonra geldi ve orman yangınına eşlik etti. Fakat itfaiye ekipleri oradaydı, zaten orada olması gerekiyor. Orman yangını olurken burada siyaset konuşmak doğru değil” dedi.

Öztunç´un ´alana maden sahası kurulacak ve konuk yapılacak´ şeklindeki ikinci iddiasını da yanıtlayan Yayman, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Bu asla doğru değildir. Burası 93 saat boyunca konteynırde kalan Orman Bakanının ifade ettiği gibi acilen ağaçlandırılacaktır ve Hataylıların orman varlığı olarak teslim edilecektir. Yangına geç kalındığı iddiası da doğru değil. Orman Bölge Müdürümüzün bir ifadesi var. Vali Yardımcısı Yusuf İzci ile itfaiye araçlarını çağırdır, onlar üzerlerine düşen göreve yapmadılar, şeklinde ifadesi var. İlk günden itibaren yangına müdahale edildi ve söndürüldü" açıklamasını yaptı. Yangın üstünden bile siyaset yapan bir CHP zihniyeti olduğunu savunan milletvekili Yayman, "Yanan orman alanında yaban hayatı çok etkilendi. Biz alanın takibini yapacağız ve oraya yeniden gerekli olan ağaçların, cevizse ceviz, zeytinse zeytin, bademse badem ve orman kurulması konusunda bir çabamız var. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Vekillerimizin ortak talebi olarak Hatay´a bölge müdürlüğü kurulması isteği var" diye konuştu. Yayman, bir soru üzerine de alana dikiyecek ağacın türünü, bölgeye yaşayan vatandaşların belirlemesini istediklerini de söyledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yanan alana zeytin ceviz ağacı ekilecek
Belen´in suyu yeni depo ve şebekeden
Belen´in suyu yeni depo ve şebekeden
Belen sağlıksız, eski teknoloji, ekonomik ömrünü tamamlamış, sürekli arıza veren, asbest ve pik döküm borulara veda etti…
Toprağa gömülü kaleşnikof
Toprağa gömülü kaleşnikof
Silahlar bir çay bahçesinde toprağa gömülmüş...
HBB´den market ve kasap denetimi
HBB´den market ve kasap denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, il genelinde kasap ve marketlerde denetim yaptı.
Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye´nin geleceğini inşa ettiğimiz bu tarihi dönemeçte çok sayıda projemiz tamamlanmış ya da sona yaklaşmaktadır.
HATSU: Kontroller günlük yapılıyor
HATSU: Kontroller günlük yapılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), bazı sosyal medya sayfalarında “Hatay genelinde suyun zehirli olduğu” iddiasının asılsız olduğunu belirterek açıklamada bulundu.
Jandarmadan 78 kadına KADES bilgilendirmesi
Jandarmadan 78 kadına KADES bilgilendirmesi
Kadın sürücüler KADES uygulaması hakkında bilgilendirildi.
HATSU´dan altyapıda yenileme
HATSU´dan altyapıda yenileme
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), eskiden döşenen içme suyu ve kanalizasyon hatlarının özel mülk ile arsa bölgesinde bulunan kısımlarında yer değişikliğine giderek yenileme çalışması gerçekleştirdi.
İsalı Deresi çevresi düzenleniyor
İsalı Deresi çevresi düzenleniyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, Erzin´in İsalı Deresi etrafında düzenleme çalışması başlattı.
Telekomun 1.1 ton kablosunu çalıp, sattılar
Telekomun 1.1 ton kablosunu çalıp, sattılar
Erzin´de jandarma timleri, bir kamyonette bulunan bakır kablıların, Türk Telekom´a ait kablolar olup, kesilerek çalındığını ortaya çıkardı. Olayla ilgili gözaltına alınan iki kişi hakkında "suç eşyası satın almak, kabul etmek (bakır telefon kablosu)" iddiasından işlem yapıldı.
‘Tarımsal sulama sondajı´ abonelik kapsamında olmayacak mı?
‘Tarımsal sulama sondajı´ abonelik kapsamında olmayacak mı?
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), bazı sosyal medya sayfalarında ve basın yayın organlarında gündeme gelen Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli (KSUB) aboneliğine yönelik açıklamalarda bulundu.
Su kayıpları cihazla takipte
Su kayıpları cihazla takipte
HATSU, kaçak su tespit cihazı ile su kaybını önlüyor
AKP grubunun 2016´da desteklediği yetkinin iptali istendi
AKP grubunun 2016´da desteklediği yetkinin iptali istendi
HBB´nin Perşembe günü yapılan meclis oturumunda 11 imzayla gelen teklif ile 2016´da encümene verilen parsel satış yetkisinin iptali istendi. Ancak, sözkonusu parselin 15 Aralık Salı günü 27,3 milyon lira tahmini bedelle satışı yapılacak.
Esnaf 7 gün kepenk kapatacak
Esnaf 7 gün kepenk kapatacak
Hatay´da vaka oranındaki artış yüzde yüzü aşarken esnaf bir hafta kepenk kapatarak salgınla mücadeleye katkı verecek
Şehit Altun memleketine uğurlandı
Şehit Altun memleketine uğurlandı
Zeytin Dalı Bölgesinde teröristlerce gerçekleştirilen saldırı sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mehmet Altun´un naaşı düzenlenen törenle memleketine uğurlandı.
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay´ın İskenderun ilçesinde polis, Reyhanlı ilçesinde de jandarma timleri uyuşturucu operasyonları düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi