Yanan alana zeytin, ceviz ağacı ekilecek
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Samandağ ve Antakya arasındaki 3 bin hektar alandan çıkan yangını sahada takip eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin bölgeden ayrıldığını ancak sahada yangın nöbetinin sürdüğünü belirtti.
Tarih: 17.9.2020 09:07:27

Akın Bodur/İskenderun

Milletvekili Yayman, Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ve Antakya Orman Müdürü Osman Koç ile birlikte Samandağ´ın Seldiren, Yeniköy ve Hezendizü mahallelerinde yaşayan yurttaşlarla buluştu, yanan orman alanının en kısa zamanda temizlenerek, köylülerin isteğine göre zeytin, ceviz, incir, badem ağacı dikileceğini belirtti. Milletvekili Yayman, sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada, "Bakanımızı gönderdik ama yangın bölgesindeki nöbetimiz devam ediyor. Bölge müdürümüz Mustafa Koç ve Hatay müdürümüz Osman Bey ile sahayı gezdik. 2020 yılında Türkiye´nin en büyük orman yangının gerçekleştiği ilimizdeki yangın alanı tamamen ağaçlandırılacaktır. Orman Bölge Müdürümüz Mustafa Koç, Hatay Orman müdürümüz ile Seldiren, Yeniköy ve Hezendizü mahallelerimizde kıymetli vatandaşlarımızla buluştuk. Yanan alanı en kısa zamanda temizleyip köylülerimizin isteğine göre Zeytin, Ceviz, İncir, Badem ağacı dikeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Yanan alan maden sahası ya da konut alanı olmayacak

AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Sabahat Özğürsoy Çelik, Hüseşin Şanverdi ve Hüseyin Yayman ile AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ile birlikte Samandağ´da ortak açıklama da yaptı. Ortak açıklamada konuşan milletvekili Yayman, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç´un 5 dakika 27 saniyelik açıklamasını eleştirdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın, yangının söndürmeye katkı için davet beklediğini anlatan ve bunu herhangi bir toplumsal olay yaşandığı zaman il emniyet müdürünün ´beni kimse çağırmadı´ demesiyle eş değer bir durum olduğunu ifade eden Yayman, 8 dakika 02 saniyelik açıklamasında, "Hatay Belediye Başkanının görevi, her hangi bir yangın yaşandığında onu söndürmektir. Burada amacına aşan bir takım ifadeler var. bu tipik bir CHP zihniyetidir. Bunu kınıyoruz ve Hatay´daki birlik ve beraberliği bozmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Öztunç´un iki iddiası var; biri HBB Başkanını çağırmadılar diyor. Çünkü o Hatay´da değildi, yangın söndükten sonra geldi ve orman yangınına eşlik etti. Fakat itfaiye ekipleri oradaydı, zaten orada olması gerekiyor. Orman yangını olurken burada siyaset konuşmak doğru değil” dedi.

Öztunç´un ´alana maden sahası kurulacak ve konuk yapılacak´ şeklindeki ikinci iddiasını da yanıtlayan Yayman, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Bu asla doğru değildir. Burası 93 saat boyunca konteynırde kalan Orman Bakanının ifade ettiği gibi acilen ağaçlandırılacaktır ve Hataylıların orman varlığı olarak teslim edilecektir. Yangına geç kalındığı iddiası da doğru değil. Orman Bölge Müdürümüzün bir ifadesi var. Vali Yardımcısı Yusuf İzci ile itfaiye araçlarını çağırdır, onlar üzerlerine düşen göreve yapmadılar, şeklinde ifadesi var. İlk günden itibaren yangına müdahale edildi ve söndürüldü" açıklamasını yaptı. Yangın üstünden bile siyaset yapan bir CHP zihniyeti olduğunu savunan milletvekili Yayman, "Yanan orman alanında yaban hayatı çok etkilendi. Biz alanın takibini yapacağız ve oraya yeniden gerekli olan ağaçların, cevizse ceviz, zeytinse zeytin, bademse badem ve orman kurulması konusunda bir çabamız var. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Vekillerimizin ortak talebi olarak Hatay´a bölge müdürlüğü kurulması isteği var" diye konuştu. Yayman, bir soru üzerine de alana dikiyecek ağacın türünü, bölgeye yaşayan vatandaşların belirlemesini istediklerini de söyledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yanan alana zeytin ceviz ağacı ekilecek
Angus ithalatı Erzin´e mi kayacak?
Angus ithalatı Erzin´e mi kayacak?
Bölgenin önemli yeraltı su kaynaklarının varlığı dolayısıyla geçmiş yıllarda organize sanayi bölgesi talebine olumsuz yanıt verilen leçelik bölgesine bu kez ‘Canlı Hayvan Ve Hayvansal Ürünler İhtisas Serbest Bölgesi´ için girişim başlatıldı.
DEAŞ üyesi Hatay´da yakalandı
DEAŞ üyesi Hatay´da yakalandı
Suriye´den Hatay´a yasa dışı giriş yaptığı belirlenen terör örgütü DEAŞ üyesi Suriye uyruklu Mehmet Cüneyd, jandarma tarafından yakalandı.
Hatay Kart işlemleri internet üzerinde
Hatay Kart işlemleri internet üzerinde
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığınca toplu ulaşım araçlarında kullanılan Hatay Kart ile ilgili hizmetlere de ulaşılabilecek internet sitesini hayata geçirdi.
HDP´li Eraslan yangınla ilgili iddiaları sordu
HDP´li Eraslan yangınla ilgili iddiaları sordu
HDP Hatay Ekoloji Komisyon Başkanı Nihat Eraslan, Samandağ´da başlayıp 5 gün süren yangınla ilgili bütün kamuoyunu rahatsız eden birçok şüpheli durum için soruların yanıtlanmasını istedi.
Çevreyoluna dönel kavşak
Çevreyoluna dönel kavşak
Dünyanın üçüncü büyük organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 2021 için hazırlıklarını hızlandıran Büyükşehir Belediyesi, Dönel Katlı Kavşağı çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi.
Bir yılda 25 yeni maden sahası
Bir yılda 25 yeni maden sahası
Bir yıl içinde yapılan ihalelere göre toplam 21 bin hektarlık alan madenciliğe açılıyor…
Savaş: Hava araçları daha fazla olsaydı yangın söndürülebilirdi
Savaş: Hava araçları daha fazla olsaydı yangın söndürülebilirdi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, geçtiğimiz hafta 5 gün süren ve 3500 hektarlık alanın zarar gördüğü yangında en büyük desteği belediye olarak verdiklerini belirtti.
Şehit Uçar dualarla uğurlandı
Şehit Uçar dualarla uğurlandı
Van´ın Çatak İlçesi kırsalında “Yıldırım-10 Norduz” operasyonu kapsamında bölücü terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Sezer Uçar, Reyhanlı´da dualarla toprağa verildi.
“Arsuz´da madene izin vermeyeceğiz”
“Arsuz´da madene izin vermeyeceğiz”
6 Ekim´de yapılacak 2 yeni sahanın ihalesiyle 4 yeni maden arama ve işletme sahası ile gündeme gelen Arsuz´da madenciliğin yaratacağı çevre tahribatına yönelik bilgilendirme CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç´un da katılımıyla yapıldı. Öztunç, turizm bölgelerinde maden arama ve işletmenin yanlışlığına dikkat çekerken Tülek Mahallesi Muhtarı İsa Başeğmez, ´gelecek zararların karşısında´ olacaklarını belirtti.
Çaparali önce emekliye ayrılacak, sonra…
Çaparali önce emekliye ayrılacak, sonra…
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, “HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali´nin görevde ayrılacağı yönündeki söylentilere açıklık getirerek, “Mehmet Bey bayramdan sonra izne ayrılacak izni bittikten sonra emekliliğe ayrılacak. Başka bir arkadaşımız görevi devralacak” dedi.
HBB zabıtasından bayram öncesi denetim
HBB zabıtasından bayram öncesi denetim
HBB Zabıta ekipleri, şehirlerarası araçların denetimini gerçekleştirdi.
İskenderun-Kırıkhan da ‘dönüşüyor´
İskenderun-Kırıkhan da ‘dönüşüyor´
Toplu ulaşım araçlarının yenilenme çalışmaları devam ediyor.
Büyükşehir ekiplerinden gıda denetimi
Büyükşehir ekiplerinden gıda denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı 3. Bölge Zabıta Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde gıda denetimi gerçekleştirdi.
Hatay´da etkinliklere ´yasaklama´ kararı
Hatay´da etkinliklere ´yasaklama´ kararı
Hatay Valiliği, toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması dahil tüm etkinlikleri il genelinde 3 gün süreyle yasakladı.
Hatay, 81 yıldır Türkiye´de
Hatay, 81 yıldır Türkiye´de
"23 Temmuz, Hatay´ın doğuşunun günü"
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi