Yangın söndü, kokusu sürüyor...
Üzerinden günler geçti ama soğutma çalışmaları bitse de yanık kokusunu hissediliyor.
Tarih: 4.11.2020 10:32:25

 

Akın Bodur/İskenderun
İskenderun belediye Meclisi Üyesi Murat Kayış ve Azganlık Mahallesi Muhtarı Murat Saraç ile birlikte geçtiimiz yangın alanında, ayak basılan her yer halen kül... ve bu görüntü belki de haftalar, aylarca sürecek...
Karayılan´da başlayan ve ardından Azganlık, Kavaklıoluk, Sarıseki, Akarca ve Denizciler mahalleleri ile kırsalına sıçrayan yangın, İsdemir´de lojman bölgesinde de etkili oldu. Yangının ateşe söndü ama yörede yaşaylanlarda yol açtığı maddi, manevi sıkıntısı sürüyor; yetkililer bu acıyı söndürme çabasında. Yöredeki yangında 10 ev ve 5 ahır yanarak, kullanılmaz hale geldi.
Azganlık Mahallesi Muhtarı Saraç, olası orman yangınlarına yönelik yangın müdahale yollarının açılması gerektiğini, bunun yangınları müdahale sürecini hızlandırırken, olası tahribatı da azaltacağını söyledi. Muhtar Saraç, yangından zarar gören alanlara ise Badem, Ceviz ve Zeytin dikiminin yapılmasını önerdi ve bunun yörede yaşayanların ekonomisini de güçlendireceğini belirtti. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, valiliğin hasar tespiti sonrası kendi imkânlarıyla gerekli tespiti yaparak, zeytinliklerini kaybedenlere destek vereceklerini söyledi. Bakanlık ve kurumların Osmaniye-Adana bölgesine istasyon kurmasını öneren Savaş, bu bölgelerde yer alacak helikopterlerin yangınlara kısa sürede müdahale edebileceğini belirtti. Savaş, yörede yanan ormanlar için bu ay içerisinde Atakaş Hatayspor´un Fenerbahçe ile özel bir maç yapmayı planladığını duyurdu.

Zarar görenlere ilk yardım yapıldı
İskenderun Belediyesi, yangından zarar gören Azganlık mahallesindeki 4 evden birini yaptırıyor. Osman ve murat Vural adlı kardeşlerin kaldığı iki katlı e vde çıkan yangında, 7 kişinin yaşadığı iki evdeki eşyaların tamamı kullanılmaz hale gelince, eşyaların tamamı atıldı. Mahalle sakinleri, ortak yaşadıkları korkuda, ev sahiplerinin acını el birliğiyle paylaşmaya çalıştı.
İskenderun Kaymakamlığı ise, kentin kırsaldaki mahallelerinde çıkan yangınlarda zarar görenlere kısmi nakdi yardımların yapıldığı belirtildi. Kaymakamlığın sosyal iletişim sitesinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Kaymakam İskender Yönden, beraberindeki AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ile AK Parti İlçe Başkanı Abdülkerim Güven, MHP İlçe Başkanı Turan Bozkurt ve diğer yetkililerin katılımından oluşan heyetin eşliğinde yangın hadisesinin vuku bulduğu Azganlık, Sarıseki ve Akarca Mahallelerinde ziyarette bulunarak, mahalle sakinlerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerini iletti. Kaymakam Yönden, ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarımız ile işbirliği ve koordinasyonun sağlandığı, yangın mağduru olan vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için nakdi destek verildiğini ve yangın henüz söndürülmeden kendilerince belirtilen hesap numaralarına yatırıldığını ifade etti."

Kayış´tan yardım önerisi
İskenderun Belediye Meclisi Üyesi Murat Kayış, seçim bölgesinde yaşanan yangınlarda zarar görenlerin zararlarının karşılanmasını ve yardımda bulunulmasını istedi. Yangına müdahale ederek görevlerini yapan ve yaşam alanlarını koruyan yöre sakinlerine kurumlara teşekkür eden ve kendisinin de yangını birebir yaşadığını anlatan CHP´li Kayış, sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada, Azganlık mahallesi, Akarca mahallesi, Kavaklıoluk mahallesi, Sarıseki mahallesi sakinlerinin felaketi yaşadığını belirtti. Kayış, "Bu beraberlik ve dayanışmanın örneğini Hatay´ın her bölgesinde görebiliriz. Çünkü hoşgörü kentiyiz. Bu tür ayak oyunlarına bizlerin düşmesini bekleyenler avuçlarını yalayacaklardır. Eski beldelerde Karayılan mahallesinde yaşayan bir kardeşiniz olarak yaralarını saran Azganlık, Sarıseki, Akarca ve Kavaklıoluk mahallelerimizden sessiz çoğunluğun sesi olarak devletimizin kurumlarından tespit ettiğim şu yardımların yapılmasını önemle arz ediyorum: Yasal yolu nasıl sağlanacak ve nasıl yapılacaksa bürokratik engellerin aşılarak Hatay Büyükşehir belediyemizin olayın yaşandığı mahallelerden belirli bir süre su ücretini almaması. İskenderun Belediyesi´nin gerekirse sosyal yardımlar ile ilgili yeni bir meclis kararı alıp bölgede yaşayan vatandaşlarımızın gerekli maddi ve manevi zararlarını karşılaması. Hatay Valiliği ve İskenderun Kaymakamlığımızın sosyal yardımlaşma fonlarından bölgede o felaketi yaşayanlara ciddi manada destek sağlamalarını. Felaketin yaşandığı mahalleler de bulunan organize sanayi bölgesi yönetiminden, iş insanlarından da; tozunuzu dumanınızı çeken, fabrika bacalarınızdan çıkan dumanı soluyan bölge yaşayanlarına bu günde kapılarını açmalarını ve destek olmalarını. Bu felaketi yaşayan vatandaşlarımıza psikolojik destek sağlanması."

Selma Yılmaz´ın sağlığı iyiye gidiyor
İskenderun´un sarıseki mahallesindeki OSB yöresindeki orman yangını sırasında ortaya çıkan hortuma aracında yakalanan ve omurgasında kırık oluşan işkadını Selma Yılmaz, tedavi gördüğü Acıbadem Adana Hastanesinden taburcu oldu. Prof. Dr. Tahsin Erman, ameliyatın ardından Yılmaz´ın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve taburcu olduğunu belirtti. Prof. Dr. Erman, "Araç içindeyken aracın yukarı doğru fırlayıp tekrar aşağı doğru düşmesi sonucu omurga üzerine aşırı yük binmesine bağlı olarak belkemiğinin dördüncüsünde omurga kırığı mevcuttu. Omurganın hem ön tarafı hem de orta kısmı yaralanmıştı. Bel omurlarına toplam altı tane halk arasında platin diye isimlendirilen vidalardan takılarak hastanın vücut ağırlığı omurgaya bindiği zaman yükü taşıması sağlandı. Hastanın nörolojik muayenesi tamamen normal. Hastamız korse desteği ile hareket edebiliyor" dedi. Yılmaz ise, alevlerin yaklaştığı İskenderun Organize Sanayi Bölgesi´ndeki fabrikayı tahliye etmeye çalıştıklarını, bir anda çıkan hortuma şaşırdıklarını belirtti ve "Hortum esnasında araçta şoförümle birlikteydik. Aracımız hortumun şiddetiyle hızla yukarı yükseldi ve ardından aynı hızla yere çakıldı. O esnada belimde çok şiddetli ağrı duydum. Belimde kırık olduğu tespit edildi" ifadesiyle olayı anlattı.

Yayladağı yangınına 1 tutuklama
Hatay Valiliği, 27 Ekim´de Yayladağı´nın Keltepe mevkiinde çıkan orman yanıgınına ilişkin H.A. adlı. kişinin tutuklandığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, "Yayladağı/Yeditepe Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan Denizgören Mahallesindeki 1729 rakımlı Keltepe eteklerinde 27.10.2020 günü saat 12.30 sıralarında, yaklaşık 1 dönümlük çalılık alanda meydana gelen yangın olayının şüphelisi yakalanarak 29.10.2020 günü Yayladağı Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmiş, savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilmişlerdir. Yayladağı Sulh Ceza Hakimliği´nin kararı ile H.A´nın tutuklanmasına karar verilmiştir" ifadesine yer verildi. Valilik, Samandağ´da 28 Ekim´de yaşanan ve 2 dönüm arazi ile 250 kovanın zarar gördüğü yangının ise sigara izmaritinden çıktığını belirttiği açıklamasında şunlara yer verdi: "28.10.2020 günü saat 14:00 sıralarında Samandağ´ın Koyunoğlu Mahallesi Buhaysis mevkiinde bulunan arazide örtü yangını meydana gelmiştir. Çıkan yangın Samandağ İtfaiye ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından kısa sürede kontrol altına alınarak söndürülmüştür. Yangın mahallinde İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan istihbari çalışmalar neticesinde yangının çıkış noktası olan yerin hemen yanında arıcılık yapan C.L. ve Y.B. isimli şahısların içtikleri sigaranın izmaritlerini yere atma suretiyle örtü yangını meydana geldiği değerlendirilmiştir. Çıkan yangında yaklaşık 2 dönüm arazi ve 250 arı kovanı yanarak zarar görmüştür. Olayla ilgili adli tahkikata başlanılmıştır."

Yangında zarar görenlere yardım
Hatay Valiliği, Belen ve Arsuz´da 9-10 Ekim´de yaşanan orman yangınında zarar gören vatandaşlara nakdi yardım yapıldığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Belen Arsuz ilçelerinde 09-10 Ekim 2020 tarihleri arasında çıkan orman yangını sonrasında Valiliğimiz tarafından hasar tespit çalışmaları yapılmış olup, vatandaşlarımızın zararı karşılanmaktadır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatları doğrultusunda AFAD ve diğer kurumlar tarafından 28.10.2020 tarihlerine kadar yapılan yardımlar çerçevesinde; Arsuz´da AFAD tarafından 17 vatandaşa 91.750 TL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 133 vatandaşa 190.721 TL olmak üzere 150 vatandaşa toplam 282.471 TL nakdi yardım yapılmıştır. Belen´de AFAD tarafından 47 vatandaşa 166.250 TL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 40 vatandaşa 75.250 TL, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesi tarafından 36 vatandaşa 172.500 TL olmak üzere 123 vatandaşa 414.000 TL nakdi yardım yapılmıştır. İlde meydana gelen orman yangınlarında ilgili mevzuat çerçevesinde vatandaşların zararlarının tanzimi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. İskenderun´da gerçekleşen orman yangını sebebiyle zarar gören vatandaşların mağduriyet yaşamaması amacıyla valiliğimiz koordinesinde hasar tespit çalışmaları başlatılmıştır."
Öte yandan İskenderun Belediyesi de 11 Kasım´da 250 bin fidan dikeceğini açıkladı. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, "Daha yeşil bir İskenderun, daha yeşil bir Türkiye için 11.11.2020 tarihinde, her bir İskenderunlu hemşerimiz için birer adet olmak üzere, toplamda 250.000 adet fidanı toprak anayla buluşturuyoruz. El ele, gönül gönüle, haydi İskenderun fidan dikmeye" açıklamasını yaptı. EKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ise partisinin iktidara gelişinin 18. yıl dönümünde ülkede 1 milyon yeni üye için 1 milyon fidan dikmeyi hedeflediklerini belirtti. İktidarları döneminde toplam 4.7 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını anlatan Yeloğlu, "3 Kasım Salı günü ´her üye 1 fidan; 1 milyon yeni üye´ programı gerçekleştireceğiz. Bu sayede Hatay´ı eskisinden daha yeşil bir hâle getirmeyi hedefliyoruz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi