Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
Tarih: 6.1.2021 15:10:24

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden başkanlığında toplanan hıfzıssıhha kurulu, 6 maddilik mararı arasında "Kanatlı Caddesi (Havuzlu Çarşı), cadde boyunca oluşabilecek kalabalıklara izin verilmemesine ve gerekli önlemlerin alınarak denetimlerinin yapılmasına; Tayfur Sökmen Bulvarı ve Atatürk Bulvarının giriş çıkışlarının denetlenerek, sosyal mesafe ve maske kurallarına uymayanlara cezai işlem uygulanmasına; Sahil, park ve gezinti yerlerinin etrafına şerit çekilerek giriş çıkışların denetlenmesine... oy birliği ile karar verildi" kararını aldı. Karar sonrası Kanatlı Caddesinin havuzlu Çarşı bölümü, Atatürk Anıtı ve sahilin bazı bölgelerine giriş yapanlara HES kodu sorulaması uygulaması başlatıldı, bir süre sonra bu uygulama da kaldırıldı.

"Yasağın dayanağı nedir?"
Kararla birlikte kentteki sahil şeridindeki alan, tüm park ve yeşil alanların etrafına üzerinde ´girilmez´ yazılı şerit çekilip, park ve alanların, parklardaki bankların kullanımının yasaklanmış gibi algı oluşturuldu. Şerit çekilen yerler arasında Atatürk Bulvarının eski doğumevi hastanesi sonrasındaki kaldırımların yarısı da bulundu ve burada da kaldırım oranı yarıya düşürüldü. Yaklaşık 10 gün önce de sahil şeridi, görevlendirilen plis ve bekçilerle halkın kullanımına kapatıldığı açıklaması yapıldı. Uygulamayı yapan polisler, salgın sürecinde açık alanın halk tarafından kullanılmasının yasaklanmasının son derece yanlış olduğunu bildiklerini ama kendilerine verilen talimatın bu şekilde olduğunu ifade ederken, yasağı uygulayanlar ise uygulama gerekçesini ´emniyet müdürlüğü, kaymakamlık, valilik ve bakanlık kararı´ olarak niteledi. Ancak, park ve açık alanların kullanımının yasaklanmasına ilişkin hiçbir yasaklama bulunmadığı biliniyor. İskenderun´da uygulanan yasaklamanın özü, 01 Aralık 2020 gün ve 2020/110 sayılı hıfzıssıhha kurulu kararına dayanırken, karada böyle bir yasaklama ibaresi bulunmuyor. İskenderun´da yapılan uygulama polis ve halkı karşı karşıya getirirken, günde 3 saat sokak izni bulunan 18 yaş altı ile 65 yaş üstü yurttaşların, dışarı çıkma saatlerinde sahil şeridi, açık alanlar ve parklarda kullanılması engellenmiş oluyor. Uygulama ile yürüyüş veya spor yapmak isteyenlere, bunun adresi olarak egzoz gazının etkili olduğu kaldırımlar gösterilmiş bulunuyor.
İskenderun Belediye Meclisi ve kent konseyi üyesi Bülent Kırmızıoğlu, Atatürk Bulvarındaki kaldırımın yarısının yasaklanması konusunun kent konseyinde görüşüldüğünü, kendilerine ´yasak yok ama salgın sürecinde halkın bir arada olmasını önlemek istiyoruz´ değerlendirmesi yapıldığını söyledi.
Kaynak:

4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Kablosu hırsızlığına 3 tutuklama
Kablosu hırsızlığına 3 tutuklama
Arsuz İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin farklı tarihlerde yaşanan haberleşme ve enerji nakil kablo hırsızlığı ile ilgili gözaltına aldığı 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Makbule Kılıç, insanca bir yaşam için yapılan zamların geri alınmasını ve ücretlerin attırılması gerektiğini belirtti.
Kadınların 8 Mart hazırlığı
Kadınların 8 Mart hazırlığı
İskenderun Kadın Hareketine Dair Platformu, İskenderun´da 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yapacağı açıklama ile kutlayacak.
Araçta ´şase baskı cihazı´ ele geçti
Araçta ´şase baskı cihazı´ ele geçti
Hatay İl Emniyet müdürlüğü ekipleri, Topbağazı mevkindeki bir firmaya bavul bırakıp uzaklaşan bir araca yaptığı incelemede, şasenin orijinal olmayıp, sonradan monte edildiğinin anlaşıldığını ve olayla ilgili Ç.T. adlı kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
İki ilçede uyuşturucu operasyonu
İki ilçede uyuşturucu operasyonu
İskenderun ve Dörtyol´da polis, uyuşturucuya yönelik operasyonlar düzenledi.
Gastronomi evinde aşçılık eğitimi
Gastronomi evinde aşçılık eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO Hatay Gastronomi Evi´nde eğitim görecek Aşçılık Okulu öğrencileri ile bir araya geldi.
Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi