Yarın Babalar Günü
Babalar Günü, dünyanın birçok ülkesinde Haziran ayının üçüncü pazar günü olan yarın kutlanacak.
Tarih: 17.6.2017 07:25:15

Berkay Arıkan/İskenderun

Birçok kişi, babasına sevgisini ziyaret ederek ya da arayarak veya mesaj ileterek kutlayacak, pahalı hediyeler alan da olan, ellerini öperek, sevgilerini ifade edenler de...
Tarihi, Amerikan İç Savaşı dönemine dayanan, annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyüten babanın anısına ilk kez 1910´da Vaşington´da kutlanan Babalar Günü, ABD´de 1972 yılında resmi tatil günü ilan edildi. Babalar Günü dolayısıyla verilen mesajlarda da ‘çocuklarını hayat yolculuğuna hazırlayan´ sorumluluğuna da dikkat çekildi.
Hatay Valisi Erdal Ata, Babalar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında aile kurumunun temel direği olarak adlandırdığı babaların yaşamın her anında evlatlarının desteği, çocuklarını geleceğe hazırlamada annelerin en büyük dayanağı olduğunu belirtti.
Vali Ata, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bizler, hayatın her döneminde bizlere verdikleri sınırsız sevgi, destek ve güven nedeniyle babalarımıza şükran borçluyuz. İnancımız ve kültürümüzün de bir gereği olarak onlara hürmette kusur etmeden ailemiz için ortaya koyduğu her türlü çabasında babalarımızın yanında olmalıyız. Çünkü onlar, hem varlığımızın nedeni hem de hayat boyu yanımızdaki en büyük desteğimizdir. Bu düşüncelerle; başta ülkemizin birlik ve beraberliği yolunda canlarını feda eden şehitlerimiz ve onların değerli babaları olmak üzere, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak tüm aile fertlerini güven bağı ile birbirine bağlayan, aile ve toplum hayatının omurgasını oluşturan babalarımızın Babalar Günü´nü kutlar, kendilerine aileleri ile birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.´´
İskenderun Kaymakam v. ve Payas Kaymakamı Hasan Kılıçkaya, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde, bilinçli, kültürlü, öz değerlerine sahip, sağlıklı bir toplum yapısının oluşturulmasında ve aile kurumunun yaşatılmasında babaların büyük sorumluluklar ve görev taşıdıklarını söyledi. Babaları ‘fedakarlık timsali´ olarak da adlandıran Kaymakam Kılıçkaya, yazılı mesajında, “Hayatımızın her anında varlıklarıyla bizleri onurlandıran ve fedakârlık timsali olan babalar, aile içerisinde üstlenmiş oldukları görev ve sorumlulukları büyük bir özveriyle yerine getiren, aynı zamanda evlatlarına ömür boyu maddi manevi her türlü desteği veren ve kendi mutluluğundan önce çocuklarının mutluluğunu düşünen erdem sahibi insanlardır. Aile huzurunun ve mutluluğunun devamı için ömrünü bizlere vakfeden babalarımıza hak ettikleri değeri vermeli, saygıda kusur etmemeliyiz. Bizlerle sevinen, bizlerle üzülen ve bizleri mutlu gördükçe daha da bahtiyar olan babalarımızın bu mutluluğunu daimi kılmak için ailemize, vatanımıza ve milletimize hayırlı hizmetler vermenin gayreti içerisinde olmalıyız” dedi.

Savaş: Babalar hayat yolculuğuna hazırlayandır
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Babalar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda babaları ´çocuklarına iyilik ve doğruluk yolu gösteren onları hayat yolculuğunda destekleyen en kıymetli varlıklar´ olarak tanımladı. Çocukların geleceğe güvenle hazırlanmasında, hem kendilerine hem de tophlmuma karşı sorumluluklarında babaların rolüne işaret eden Başkan Savaş, mesajında şunları dile getirdi: "Sorumluluk, sevgi ve şefkat değerlerinin nesillere aktarılmasında belirleyici bir rol oynayan elleri öpülesi babalarımız, aile bireylerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında da önemli rol üstlenmektedir. Hayat tecrübeleri ile bizlere her zaman yol gösterici olan, yolumuza çıkan her engeli ortadan kaldırmak için fedakârlıklar yaparak yaşam yolculuğunda bizleri destekleyip hedeflerimize ulaşmamız da katkı sağlamaktadırlar. Geleceğe güvenle hazırlanmamızda kendimize, yaşadığımız topluma ve ülkemize hayırlı birer birey olarak yetişmemizde büyük bir paya sahip en kutsal varlıklarımız olan babalarımıza sevgi, saygı ve hürmet göstermekte cömert olmalıyız."

Ertem: Saygıyı hakkediyorlar
CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem ise Babalar Günü mesajında babaların emekleriyle hayata tutunmayı sağlayarak büyük bir saygıyı hak etttiklerini belirtti. Birol Ertem´in mesajı şöyle: "Çınar ağacı gibi ailesine kol kanat geren, aile içerisinde üstlenmiş oldukları görev ve sorumlulukları büyük bir özveriyle yerine getiren babalarımız varlıklarıyla bizleri onurlandırırken, emekleriyle hayata tutunmamızı sağlayarak büyük bir saygıyı hak etmektedirler. Babaların sahip olduğu erdemler, çocukların en büyük servetidir. Bir babanın çocuğuna bırakabileceği en önemli miras iyilik, doğruluk, dürüstlük, çalışma, paylaşma ve yardımlaşma gibi değerleri aşılamaktadır. Ailesi için her türlü fedakârlığı gösteren, onlar için hayatın zorluklarına göğüs geren, ailesi için mutlu bir gelecek hazırlamak adına gecesini gündüzüne katan babalarımız, ayrıca bizi hayata hazırlarken, zorluklara karşı nasıl mücadele edeceğimizi de göstermektedir. Çocuk hayata atılmak ve zorluklarla mücadele etmek için hep babasını örnek alır. Güvenli kollarına sığındığımız babalarımız evimizin direği, ailemizin dayanak noktasıdır.

Yaman: Sorumluluklar omuzlarında
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman da bu yıl 18 Haziran Pazar günü kutlanacak Babalar Günü dolayısıyla basın açıklamasında hayatın anlamını ve güzelliklerini öğreten ve evlatları için her türlü fedakarlığa katlanan babaların, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayabilmek ve geleceklerini güvence altına alabilmek için ailenin sorumluluğunu omuzlarında taşıdığını kaydetti. Yaman mesajında, "Babalar, maddi manevi bütün imkânlarını seferber ederek hayat yolundaki engellerin aşılmasında en önemli kurtarıcı olmuştur. Aile mutluluğunu sağlayabilmek için gösterdikleri fedakârlık ve varlıklarıyla yüreğimizi ısıtan, mutluluk ve güven kaynağımız bütün babalarımızın ve baba adaylarımızın “Babalar Günü´nü” en içten dileklerimde kutluyorum” ifadesini belirtti.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yarın Babalar Günü
Dergiden Antakyalılara plaket
Dergiden Antakyalılara plaket
Adana´da yayın yapan Fasihon VIP dergisi, Antakya´da iş ve medya dünyasından kişilere plaket verdi.
Gastroenteroloji okulu kongresi
Gastroenteroloji okulu kongresi
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü, Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği ve Anadolu Gastroenterohepatoloji ve İç Hastalıkları Derneği işbirliğiyle ´14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu´ kongresi, Antakya´da Anemon Otelde yapıldı.
MYO´da aşure etkinliği
MYO´da aşure etkinliği
Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Meslek Yüksekokulunda düzenlenen Aşure Günü etkinliğinde, öğrenci ve üniversite personeline aşure dağıtıldı. Kızılay İskenderun Şubesi de, önceki gün İSTE Kampüsünde aşure dağıtımı yaptı.
Habib-i Neccar´da aşure dağıtımı
Habib-i Neccar´da aşure dağıtımı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla Aşure Günü nedeniyle Antakya´da aşure dağıtımı yapıldı.
Pedaller, kalp için çevrildi
Pedaller, kalp için çevrildi
Dünya Kalp Günü nedeniyle Kalbin İçin Pedalla Grubu, 25 il ve 32 bölgede eşzamanlı bisiklet turu düzenledi.
Kaymakamdan AKAD ziyareti
Kaymakamdan AKAD ziyareti
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Alevi Kültürünü Araştırma Derneği´ni (AKAD) ziyaret etti.
Karelerle ´fauna ve flora´
Karelerle ´fauna ve flora´
Kırıkhan Gölbaşı (Balıkgöl) flora ve fauna fotoğraf sergisi açıldı.
Corç Vekil, sonsuzluğa uğurlandı
Corç Vekil, sonsuzluğa uğurlandı
Geçtiğimiz günlerde geçirdiği rahatsızlık üzerine yaşamını yitiren İskenderun´da Palmiye Eczanesi sahibi Katrin Vekil´nin eşi, makine mühendisi Corç Vekil (67), düzenlenen törenle sonsuzluğa uğurlandı.
´Haber dili, şiddeti sıradanlaştırıyor´
´Haber dili, şiddeti sıradanlaştırıyor´
Akademisyenlerle gazeteciler Kızkalesi´ndeki çalıştayda buluştu
´Kedi Evi´nde yapım incelemesi
´Kedi Evi´nde yapım incelemesi
HBB Zabıta Daire Başkanı Ahmet Kilisli, İskenderun´da kurulan ´Kedi Evi´nde incelemede bulundu.
Dünya Mimarlık Günü
Dünya Mimarlık Günü
Dünya Mimarlık Günü, ´İklim Değişikliği için Harekete Geç´ teması ile Uluslararası Mimarlar Birliği üyesi yüzden fazla ülkede bir milyondan fazla mimar tarafından kutlanacak.
Şahitleri, protokol üyeleri oldu
Şahitleri, protokol üyeleri oldu
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan´ın kızı Rukiye Karahan ve İskenderun Belediye Meclis üyesi Mehmet Başlak´ın oğlu Serkan Başlak, düzenlenen törenle evlendi.
Hataylı kuaför, Sofya´da yarışacak
Hataylı kuaför, Sofya´da yarışacak
Dünya Kuaförler Konfederasyonu (CMC) tarafından Bulgaristan´da düzenlenecek Uluslararası Saç Tasarım Yarışması´nda yarışacak Türkiye Milli Takımı ekibi açıklandı.
Yaylıca´da halk şenliği
Yaylıca´da halk şenliği
Samandağ Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Şemstil Leyl Yaylıca Halk Şenliği düzenlendi.
Habib´ten teşekkür ziyareti
Habib´ten teşekkür ziyareti
Arsuz´daki 30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 95. yıl dönümü kutlamaları kapsamında konserde sahne alan Arsuzlu sanatçı Habib, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı makamında ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi