Yasak dışı alan izni artık valilikten
Hatay Valiliği, insansız hava araçlarının (İHA) kullanımıyla ilgili geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemenin kapsamını genişletti. Daha önce 24 saat önceden bildirim ve kaymakamlık izni talep edilirken, izin merci valilik makamı olarak değiştirildi.
Tarih: 22.7.2017 10:47:52

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun Kaymakamlığı´ndan yapılan açıklamada, “Hatay Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğünün 17.07.2017 tarih ve 23667 sayılı emirleri gereğince; İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA) ´nın 18.maddesinde sayılan uçuşa yasak bölgeler dışında kalan alanlarda Valilik Makamı´ndan izin almak kaydıyla kolluk gözetim ve denetiminde sınırları belirlenerek uçuş yapılabileceği bildirilmiştir” denildi.
Hatırlanacağı gibi İskenderun Kaymakamlığı´nın Sivil Havacılık Genel Müdürülüğü´nün ´İnsansız Hava Araçları Talimatı´ ile 17 Mayıs tarih ve 2016/12 sayılı Valilik Genelgesi´ne dayandırılan 13.06.2016 tarih ve 2016/1 sayılı ‘İnsansız Hava Araçları İle İlgili Yasaklama Kararı´nda insansız hava araçlarının güvenlik bakımından önem oluşturan kamu kurum ve kuruluşlarına ait bina, tesis ve lojmanlar üzerinde ve 200 metre çevresinde kullanılamaması uygulaması başlatılmıştı.

Terör ihtimali yasak getirmişti
Yasaklanan bölgeler dışındaki kullanım için ise Kaymakamlık izni alınarak uçuştan en az 24 saat önce izin şartı getirilirken, yasaklama ile ilgili takip işlemlerinin İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğünce yürütüleceği kaydedilmişti. yasaklamanın ´terör örgütü mensuplarınca hassasiyet arz eden kurum ve kuruşlar ile güvenlik güçlerimize karşı kullanılması ihtimaline´ karşı alındığı belirtilmişti.

Yasaklama nereleri kapsıyor?
Sivil İnsansız Hava Araçları (İHA veya DRONE) ve Motorlu Çok Hafif Hava Araçları Kaymakamlık binası ve lojmanı, Adliye Binası ve Lojmanları, Belediye binası ve tesisleri, Şehit Teğmen Tor Kışlası, General Şükrü Kanatlı Kışlası, Askeri Gazino ve Lojman, İskenderun Askerlik Şubesi, Sahil Lojmanları, İskenderun Deniz Üs K.lığı Kışlası, Ş. Er Remzi İlboğa Kışlası, Deniz Er Eğitim Alay K.lığı Kışlası, Pirireis Askeri Lojmanları, Leventler Askeri Lojmanları, İskenderun Deniz Müzesi, Sarıseki Akaryakıt ve Mühimmat Depo K.lığı Kışlası ve İskelesi, Transit Merkezi Kışlası, Akbağlar Lojmanları, Esentepe Lojmanları, Sahil Güvenlik Lojmanları, 51´inci Bkm. Mrk. K.lığı Kışlası ve Lojmanları, Şht. Asb. Zeki Karakaya Kışlası, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Şht. Kazım Şengül Polis Merkezi Amirliği Binası, Şht. Haydar Polis Merkezi Amirliği Binası, NATO Dolum Tesisleri, Sağlık Grup Başkanlığı Binası, Körfez Devlet Hastanesi, MİT Bölge Müdürlüğü, TEDAŞ Binası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Liman Başkanlığı, Özel Harekat Grup Amirliği, T.M.O., Milli Emlak ve Mal Müdürlüğü, Vergi Daireleri, Merkez Bankası, İSTÜ Kampüs Yerleşkesi, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı, Meteoroloji Müdürlüğü, Devlet Diş Hastanesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Demir Çelik LojmanlarıAdana Çimento FabrikasıÇobandede TRT Verici İstasyonu ile üvenlik bakımından önem arz eden kamu kurum ve kuruluşlara ait bina, tesis ve lojmanları üzerinde ve 200 metre çevresinde kullanılamayacak.
Kaynak:

Ürünler sergide
Ürünler sergide
İskenderun Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan el sanatları sergisinde İskenderun Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kurslara katılanların ürünleri sergilendi.
Dualar barış için
Dualar barış için
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, Hatay´ın İskenderun, Antakya, Samandağ ilçelerindeki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı. İlahilerin okulduğu ayinde, mum yakıldı ve dua edildi.
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB´un bağımsız ve demokratik bir Türkiye´nin yaratılması yönündeki çalışmalarının bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirilerek sürdürülmesi kararlılığına dikkat çekti.
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası Antakya´daki Hatay il Kültür Merkezinde yapıldı.
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
İskenderun´da uzun yıllar Ejder Fotokopi adıyla esnaflık yapan Ejder Coşkun, çarşı esnafının ‘Ejder Abi´si yaşamını yitirdi.
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
11-12 Aralık´ta İstanbul´da gerçekleştirilen Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu toplantısında alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla 25 Aralık´ta Samandağ´ta toplanacağı haberi Hatay´da gerginlik yarattı
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Noel dolayısıyla yayımladığı mesajda bayramların ve bayram tadında kutlanan özel günlerin, bizleri sevgi ile birbirimize yakınlaştırmakta, sevgi ve hoşgörü ortamının artmasına vesile olduğunu belirtti.
“Dayanışma bekliyoruz”
“Dayanışma bekliyoruz”
Geçtiğimiz Mart ayında kızı ve torunu eski damadı tarafından öldürülen acılı anne kadın cinayetlerine karşı toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet etti. Ayla Yalçın, “Destekler çoğalmalı ki böyle cinayetler olmasın” dedi.
200 aday koro için yarıştı
200 aday koro için yarıştı
Antakya Medeniyetler Korosu, yeni üye seçmelere 200 aday katıldı. Antakya Medeniyetler Evindeki seçmeler belirlenen jüri tarafından yapıldı. Koroya girmek isteyen adaylar, sesleriyle seçilmek için çaba sarfetti.
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personeline yönelik ‘Benimle barış, herkesle barış´ ve ´Farkıma vardım´ seminerleri düzenlendi.
Dünya Arapça Günü etkinliği
Dünya Arapça Günü etkinliği
Samandağ´da, 18 Aralık Dünya Arapça Günü etkinliği düzenlendi. Finnen (ozan) Nihat Çay´ın sunduğu etkinlik, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu´nda yapıldı.
 İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
Dörtyol 4. İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali, yarın (19 Aralık Salı) başlayacak.
Ücretsiz gitar kursu
Ücretsiz gitar kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)´te ücretsiz gitar kursları başladı.
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 69. yıldönümü bugün kutlanacak. Antakya´da Hatay Vali Yardımcısı ve İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Aydın Tetikoğlu tarafından Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunulacak,
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Son yıllarda diyabetin hızla yükseldiğini ve İnsan sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında Tip 2 diyabetin geldiğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi