Yasak yok, ´şerit var´
İskenderun´da belediye esnafın kaldırımı kapatmasına karşı ´sıfır tolerans´ uygulayacağını belirtirken, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında İskenderun İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulunun aldığı bazı kararların uygulanmasında, kurul kararı aşılarak kaldırımların yarısına çekilen ´girilmez şeridi´ ile kapanmaya çalışılıyor.
Tarih: 2.12.2020 17:05:53

İskenderun/SES

 Karar üzerine kentte görev yapan bazı gazeteciler, internet sitelerinde sahilin kapandığı yönünde haber yaparken, benzer bir ifadeyi de sosyal iletişim sitelerinden paylaştı.
İskenderun Hıfzısıhha Kurulunun, 01 Aralık 2020 tarihli 2020/110 sayılı kararında "sahil, park ve gezinti yerlerinin etrafına şerit çekilerek, giriş çıkışların denetlenmesine" ilişkin Atatürk Bulvarı üzerindeki kaldırımın bir bölümü tamamen yayaya açılırken, bir bölümünün ise yarısı şeritle kapatıldı. İskenderun´daki lunapark girişi yanındaki alandan başlayarak yıkılan doğumevi hastanesi karşısına kadar olan bölümde kaldırımın tamamı yaya kullanımına açıkken, sonrasından başlayıp sahilin sonuna kadar olan bölümde kaldırımın yarısına üzerinde ´girilmez´ yazılı şerit çekildi.

Atatürk Anıtı girişini çekilen şerit, cami girişine çekilmedi
Kurulun aldığı altı maddelik karar arasında, "Tayfur Sökmen Bulvarı ve Atatürk Bulvarının giriş çıkışlarının denetlenerek, sosyal mesafe ve maske kurallarına uymayanlara cezai işlem uygulanmasına; sahil, park ve gezinti yerlerinin etrafına şerit çekilerek, giriş çıkışların denetlenmesine" ifadesi kapsamında kararın uygulanmasını yapanlar şeridi kaldırımın bir bölümüne de çekti. Şeritle, Atatürk Bulvarının sahil kesiminde kalan belediyenin 2 sosyal tesisi, 1 pastane ile 3 cafe-lokantaya giriş yolları da çekilen şeritle yasaklı imajı yaratılırken, Atatürk Anıtı Alanı girişini de ´girilmez´ şeridi çekildi, ancak sahil kesiminde kalan Nihal Atakaş Cami girişini şerit çekimi yapılmadı.

Şerit çekimini yurttaşlar nasıl yorumluyor?
Sahildeki kaldırımda yürüyen bazı yurttaşlar şerit çekilen yerin sonrasının yasaklı olduğunu düşündüklerini belirtirken, bazı yurttaşlar ise ilçe hıfzıssıhha kurulu kararını gördüklerini ve yasağın olmadığını bildiklerini ifade etti. Sahil kesiminde görev yapan güvenlik güçleri ise kendilerine verilen emrim parklarda insanların oturması ve toplu olarak bir arada bulunmasının önlenmesi yönünde olup, sahil kesimine ilişkin bir yasağın olmadığını, uygulamayı da bu şekliyle yaptıklarını söyledi.
Kaynak:

Yabani kuşlar, koruma altına alındı
Yabani kuşlar, koruma altına alındı
İskenderun ve Kırıkhan´da jandarma timleri tarafından bulunan Atmaca ve Şahin türü kuşlar, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğüne ait Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine tutanakla teslim edildi.
Yol kontrolünde tarihi eser bulundu
Yol kontrolünde tarihi eser bulundu
Reyhanlı´da jandarma timlerinin yaptığı rutin yol denetiminde kaçırılmak istenen tarihi eserler ele geçirildi.
Dörtyol´da uyuşturucu operasyonu
Dörtyol´da uyuşturucu operasyonu
Dörtyol´da polisin yaptığı bir operasyonda 1.1 kilo sentetik kannabinoid uyuşturucu ele geçirildi.
Geçici TIR´da deprem tatbikatı
Geçici TIR´da deprem tatbikatı
Yangın, deprem ve sel gibi doğal afetlerde vatandaşların yanında olan Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, AFAD´a ait Gezici TIR´da gerçekleştirilen tatbikata katıldı.
Jandarmadan kadınlara KEDES bilgilendirmesi
Jandarmadan kadınlara KEDES bilgilendirmesi
119 kadının cep telefonuna daha KADES uygulaması yüklendi
Başkan Güven: Arsuz Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız
Başkan Güven: Arsuz Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız
Arsuz´da şiddetli yağmurun ardından, etkilenen mahallelerde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Asaf Güven, oluşan hasarın en hızlı şekilde giderilmesi için çalışmalara başlandığını belirtti.
Tabiplerden, onur kurulu üyesi için çağrı
Tabiplerden, onur kurulu üyesi için çağrı
Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu, Türk tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp´in serbest bırakılmasını istedi.
Verem Haftası
Verem Haftası
09-13 Ocak tarihleri arası verem hastalığına ilişkin farkındalık hatası olarak kutlandı.
Hatay Turizm Destinasyon tanıtım toplantısı
Hatay Turizm Destinasyon tanıtım toplantısı
Hatay´ın turizm potansiyelinin dünyaya tanıtılması amacıyla, "İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışması" organizasyon kapsamında toplantı gerçekleştirildi.
Kaymakam adaylarının vali ziyareti
Kaymakam adaylarının vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay´a kaymakam refiki olarak atanan Erdem Karanfil, Ali Buzkaya ve Hasan Ali Kurt´u makamında kabul etti.
"Erken teşhisle kanser tedavi edilebilir"
"Erken teşhisle kanser tedavi edilebilir"
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, rahim ağzı kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğunu ifade etti ve hastalığın erken teşhisle yüzde 100 tedavi edilebildiğini belirtti.
11 milyon metrekare alana ´OSB´
11 milyon metrekare alana ´OSB´
İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Gemi inşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, Amanos Tüneli için geç kalınmaması gerektiğini savundu.
Para dolu çelik kasayı çalınmış
Para dolu çelik kasayı çalınmış
Dörtyol´da jandarma, bir işyerinden çerisinde 90 bin lira ve 145 gram altın ile 230 ABD dolarının bulunduğu çelik kasayı çaldığı iddiasıyla 1 kişiyi yakaladı.
Kan bağışı kampanyası
Kan bağışı kampanyası
Antakya Defne Rotary Kulübü, Antakya Defne Interact kulübü ve Kızılay işbirliği ile kan bağışı kampanyası düzenlendi.
Meteorolojiden don uyarısı
Meteorolojiden don uyarısı
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Hatay yöresinde zirai don olacağı konusunda uyardı. Meteoroloji uyarısına dün akşam başlayan zirai don olayı, yarın etkisini yitirecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi