´Yaya öncelikli yıl´ uygulaması
Karayolları Trafik Kanunu´nda yapılan değişiklikle, araç sürücüleri, görevli kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmasa da kavşaklarda, yaya geçitlerinde yavaşlamak, geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak geçiş hakkını vermek zorunluluğu getiren uygulama, İskenderun´un yanı sıra Arsuz ve Antakya´da da uygulamalı olarak farkındalık amacıyla tanıtıldı.
Tarih: 9.2.2019 09:26:29

Akın Bodur/İskenderun

Arsuz´da kaymakamımız Musa Sarının öncülüğünde Belediye Başkanvekili Corç Turan, Emniyet Müdürü Halil Karabacak, Jandarma Komutanvekili Tahir Şensoy ve kurum amirleri, muhtarlar ve öğrencilerin de katılımıyla Gözcüler Mahallesinde uygulama gerçekleştirildi. Şoförlere broşür dağıtılıp bilgilendirmeler yapılan etkinlik kapsamında okulda öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı ve ailelerini uyarmaları istendi. Kaymakam Sarı, "Karayolları Trafik Kanununa da eklenen bu düzenleme can kayıplarını önlemede, kazaların önüne geçmede çok önemli yer tuttacaktır. Bu konuda herkesi duyarlılığa davet ediyorum" açıklamasını yaptı. Etkinlik kapsamında protokol ve öğrenciler tarafından yayalara ve kavşaktan geçen araç sürücülerine broşür ve karanfil de verildi.

İhlalin cezası 488 lira
İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın da kanun gereği geçiş üstünlüğünün yayalarda olduğunu anımsattı. Akın, "Sürücüler, kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardang eçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidir. Aksinin tesbiti halinde 488 lira trafik idari para cezası uygulanacak" açıklamasını yaptı.
Yeni trafik cezaları da şöyle belirlendi: Yaya geçidinde yayaya yol vermeme 488 lira. Yaya ve okul geçidine, kavşaklara giriş ve çıkışta yavaşlamama 488 lira. Şehir içi hız 50 km; 55 km-65 km arası 235 lira ceza, 65 km-75 km arası 488 lira ceza, 75 km ve yukarısı 1.002 lira ceza. Hız limiti 80 km istenen yerde; 88 km-104 km arası 235 lira ceza, 104 km-120 km arası 488 lira ceza, 120 km ve yukarısı 1.002 lira ceza. Şehir dışı iki yönlü yol= 90 km; 99 km-117 km arası 235 lira ceza, 117 km-135 km arası 488 lira ceza, 135 km ve yukarısı 1.002 lra ceza. Şehir dışı bölünmüş yol= 110 km; 121 km-143 km arası 235 lira ceza; 143 km-165 km arası 488 lira ceza; 165 km ve yukarısı 1.002 lira ceza. Otoban hızı 120 km ise; 132 km-156 km arası 235 lira ceza; 156 km-180 km arası 488 lira ceza; 180 km ve yukarısı 1.002 lira ceza. Ehliyetsiz araç kullanma 2.018 lira, emniyet kemeri takmama 108 lira, trafik işaretlerine zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlaller, 488 lira, sigortasız araç kullanmak 108 lira, muayenesiz araç kullanmak 235 lira ceza. Ters yönde araç kullanmak 2 bin lira. Kırmızıda geçmek 236 lira. Cep telefonu ile konuşmak 235 lira. Park yasağını ihlal etmek 109 lira ceza.
Antakya´da da Künefeciler Meydanı karşısında bulunan yaya geçidinde vali yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, kurumların il müdürleri, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla ´Öncelik hayatın, öncelik yayanın´ etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşan Hatay Vali Yardımcısı Tetikoğlu, "Hayatımızda trafik önemli. 2019 yılı İçişleri Bakanlığınca ´Yaya öncelikli Yıl´ ilan edildi. Bugün ´Öncelik hayatın, öncelik yayanın´ sloganıyla ülkede eş zamanlı olarak trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturması kampanyasını başlatıyoruz. Vatandaşlarımızın bu kampanyaya desteklerini bekliyoruz. Hep birlikte kampanyayı başlatarak farkındalık yaratalım" dedi. Hatay İl Emniyet Müdürü Karabörk de "Amacımız sürücülerin kavşak, yaya geçidi ve okul önlerine yaklaştıklarında hızlarını azaltarak önceliği yayalara vermeleri konusunda farkındalık oluşturmaktır. Biz de Emniyet ve Jandarma ekipleri ile birlikte ölümlü ve yaralanmalı trafik kazlarının azaltılması için tüm gücümüzle mücadele edip bu konudaki denetimlerimizi artırarak farkındalık yaratmaya çalışacağız" dedi.
Kaynak:

Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Yazarlarından öykü okumaları
Yazarlarından öykü okumaları
İskenderunlu yazarlar Recep Yıldırım, Seyfettin Babat ve Kadir Peker, Dünya Öykü Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte öykülerini okudu, bir yazın türü olarak öyküde mekan, kişi ve kurguyu konuştu, sanatın işlevini tartıştı.
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
İskenderun´da "Muhtarlarla buluşma” ve “Güvenlik istişare" toplantıları düzenlendi. Toplantıların kentte düzenli olarak yapıldığı ve toplantılarda getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde istişarede bulunularak çözüm çalışmalar yapıldığı anlatılan kaymakamlık açıklamasında, son toplantının Sakarya Mahallesi Taziye Evi´ndeyapıldığı belirtildi.
Gastronomi Evinde inceleme
Gastronomi Evinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilen ve Gastronomi Evi olarak kullanılması planlanan ´Antakya Evi´nde incelemede bulundu.
Medeni Kanun´un 93. yılı
Medeni Kanun´un 93. yılı
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Melahat Kahramanoğulları, Medeni Kanun´un kabulünün 93. yılında, laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için, yurttaşlar ve özellikle kadınlar için önemine ve değerine bir kez daha dikkat çektiklerini belirtti.
Afrin´e 5 hibe araç
Afrin´e 5 hibe araç
TSK´nın ÖSO gruplarıyla ile birlikte Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde yürüttüğü altyapı ve diğer hizmetlerin daha sağlıklı yürütebilmesi amacıyla kurulan Zeytindalı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ZESKİ)´ye araç ve ekipman desteği geldi.
Generalden Dingil´e ziyaret
Generalden Dingil´e ziyaret
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´e iade-i ziyarette bulundu.
Lisede eğitim toplantısı
Lisede eğitim toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin talimatı kapsamında kentte düzenlenen ´Halk ile buluşma ve eğitim istişare toplantısı´ birkez daha yapıldı.
HDP, Dörtyol´da aday çıkartıyor
HDP, Dörtyol´da aday çıkartıyor
14 ilçe ve HBB´ye aday göstermeyecek
"Siyasilerin ses çıkarılması gerektiği dönemdeyiz"
"Siyasilerin ses çıkarılması gerektiği dönemdeyiz"
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 12 Şubat´ta 60 dolayınca cezaevindeki 321 kişinin süresiz olarak başlattığı açlık grevinin sürdüğünü, HDP Hakkari Milletekili Meyla Güven´in başlattığı açlık grevinin ise 100 günü aştığını anımsattı.
Adaylığını açıkladı, partisini sonra belirleyecek
Adaylığını açıkladı, partisini sonra belirleyecek
Dörtyol´da Ahmet Avcı adlı bir yurttaş, Dörtyol Belediye Başkan adaylığını açıkladı, hangi partiden aday olacağını ilerleyen günlerde yapacağı açıklama ile duyuracağını belirtti.
Kızılay´da kongre yapılamadı
Kızılay´da kongre yapılamadı
Kızılay Derneği İskenderun Şubesine, genel merkez tarafından 100 yeni üyenin kaydedilmesi üzerine yönetim kurulunun tamamanın istfa etmesi üzerine pazar günü yapılması gereken genel kurul, yapılamadı.
Emniyet müdürü intihar etti
Emniyet müdürü intihar etti
Hatay İl Emniyet Müdürlüğünde Asayiş Şube Müdürü olarak göre yapan Mustafa Ateş (48), makamında beymik tabancasıyla intihar etti.
Vali, esnafı ziyaret etti
Vali, esnafı ziyaret etti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya´da Uzun Çarşı´da esnaf ziyaretinde bulundu ve onlarla sohbet etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi