Yayladağı Çilek İşleme Tesisi
Yayladağı Belediyesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliği ile Yayladağı´nda kurulması planlanan “Yayladağı Çilek İşleme Tesisi” protokolünü imzalandı.
Tarih: 15.10.2020 09:45:30

Antakya/SES

Yayladağı Kaymakamlığındaki imza töreninde konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, protokolün, bölgede çilek üreticiliğine talebin artması, istihdamın sağlanması ve bölge ihracatına ilave katkı sağlamak amacını taşıdığını belirtti. Doğan, “Yayladağı tütün üreticiliği ile meşhur olan bir ilçemiz ama son birkaç yıldır çilek ekimi ile gündeme geldi. Çok da verim alınan bir sektör. Valilik, belediye ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak destekleme kararı aldık ve bir proje geliştirdik. Milletvekilimiz Ankara´da bu işin takibini yaptı, bakanlıktan onayını çıkarttı . Çilek önemli. Özellikle Yayladağı´na Bayır-Bucak Türkmenlerinin de gelmesiyle birlikte alanda ciddi ekim biçim işlemi başladı. Şu an itibari ile ekilen toplam alan miktarı 3.500 dekar. Çilek ekiminden geçimini sağlayan aile sayısı 400. Toplam rekolte sayısı ise 6.000 ton. Dekar başına 3 tonluk bir verim elde ediyoruz. Bunun aileler ve ilçe ekonomisine katkısı 30 milyon lira. Bu rakamları arttırmaya ve bu alanları büyütmeye çalışıyoruz. Protokolle çilek kurutma tesisi kurulacak, bu işi belediye ve kooperatif ile birlikte yapacağız. 4 milyon liralık bir yatırım öngörüyoruz. Bunun 1.5 milyonunu kalkınma ajansı, 1 milyon lirasını Yayladağı Belediyesi verecek, geri kalan 1.5 milyon lirası da Bakanlıktan tamamlamış olacağız. Çileği geçen sene 8 TL´ye sattık bu sene de yine o rakama yakın bir rakamla sattık ve ciddi anlamda da bir ihracat ürünü olarak gündemde. Hatay olarak yaş sebze ve meyve ihracatımız 500 milyon Amerikan Doları civarında. Bu rakamı arttırmak ve ürün çeşitliliğini sağlamak anlamında da çilek yetiştiriciliği iyi bir sektör" dedi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın da, “Çileğin katma değerini nasıl yükseltebiliriz diye düşündük ve bir proje hazırladık. Şimdi bu projemizi hayata geçiyoruz" diye konuştu. Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Yayladağı Kaymakamı Muhammed Sait Baytok, Yayladağı Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz Kocatürk ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız´ın da katıldığı törende konuşan Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel ise, “Yörede geçim kaynağı olarak öteden beri çeşitli tarım ürünleri denendi ve yöre ahalisi uzun yıllar bu tarım ürünlerinden geçimini temin etti. Geçtiğimiz yıllar itibari ile de çilek üretimine başlandı" değerlendirmesini yaptı.

 
Kaynak:

İskenderun kenetlendi
İskenderun kenetlendi
Payas´ta başlayan takip İskenderun kent merkezinde çatışmaya dönüştü. İskenderun´da faciadan dönüldü. Gün içerisinde ise İskenderun Kaymakamlığının koordinasyonunda zarar gören ev ve işyerlerinin hasarlarının giderilmesi çalışması başlatıldı, kent esnafı bayrak ayarak destek verdi.
En büyük bayramın 97. yılı
En büyük bayramın 97. yılı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanacak.
Karayılan´da orman yangını
Karayılan´da orman yangını
İskenderun´un Karayılan mahallesinde dün sabah, Akarca mahallesinde ise öğleden sonra orman yangını çıktı.
Ağaçlara mevsimlik budama
Ağaçlara mevsimlik budama
İskenderun Belediyesi, kentte ağaçların mevsimlik budama yapıldığını duyurdu.
"Önerge, ülke ormanları içindi"
"Önerge, ülke ormanları içindi"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, orman yangınlarının araştırılması ve yangınlara müdahale için yolların açılmasına ilişkin verdiği meclis araştırma önergesinin reddedilmesini eleştirdi ve Reddedilen önergelerinin gerekçesinin gayet açık.
Yangının hasar tespit çalışması
Yangının hasar tespit çalışması
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yörede yaşanan orman yangınında, yanan yerleşim yerlerinin hasar tespit çalışmaları ile ilgili toplantı düzenledi.
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu, Belen, Arsuz ve İskenderun´daki orman yangınlarında en az 350 hektar ormanlık alanın yandığını belirtti.
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinde çalışmalar devam ediyor.
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
Sonbaharla birlikte kapalı ortamlara geçişin grip ve grip benzeri hastalıklarda salgınlara yol açacağını, bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle konunun daha riskli bir hal alabileceğini ifade eden Hatay Tabip Odası, yetersiz aşının sağlıkta şiddete yol açacağını belirtti.
10 ilçede elektrik kesintisi
10 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Bölgede yaşanan orman yangınlarından dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son bir ayda üçüncü kez Hatay´a geldi.
EXPO bahçelerine üretim başladı
EXPO bahçelerine üretim başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Expo 2021 Hatay, gönüllüler eliyle üretim çalışmalarını başlattı.
Altındefne ödülleri açıklandı
Altındefne ödülleri açıklandı
Ansam Kültür Derneği tarafından, 16 – 22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen Antakya 8. Uluslararası Film Festivali´nin ‘Altındefne´ ödülleri Online düzenlenen törende açıklandı.
Konservatuvardan online sanat etkinliği
Konservatuvardan online sanat etkinliği
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı online müzik etkinliklerini 29 Ekim´de başlatıyor
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Güney Kore menşeli Hyosung İstanbul Tekstil firması tarafından Kore´de şehit ve gazi olan 3043 Türk askerlerinin anısına 3 bin 43 fidanı Çerkezköy´den Hatay´a gönderildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi