Yeğeni için başladı, şimdi dünyaya ihraç ediyor
İskenderunlu 25 yaşındaki Elif Boşça, başta yeğeni için ördüğü Japon usulü bebek ´Amigurumi´leri şimdi dünyaya satıyor.
Tarih: 5.7.2017 11:03:06

Berkay Arıkan/İskenderun

Yeğeninin sağlık sorunları nedeniyle daha hassas bakılması ve sağlıklı oyuncaklarla oynamasının gerekliliği ile bu örgü işine adım atan Boşça´nın hikayesi, genel olarak bakıldığında bir çok ev kadınına örnek olacak cinsten...
Ülkemizde ve bütün dünyada yaygın olarak satışa sunulan ucuz Çin malı oyuncaklarının çocuklar üzerinde gösterdiği olumsuz etkilere karşı amigurumi bebeklerin doğal ve katkısız oluşu onları günümüzde daha cazip hale getiriyor.

Hobisini mesleğe dönüştürdü
Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler mezunu Elif Boşça, örgü merakı ile başladığı bu yolculukta hobisini mesleğe dönüştürdü. Kendisine özel açtığı blog sayfasında, sosyal medyada ve satış sitelerinde ürünlerini pazarlayan Boşça, Hatay´a, ülke genelindeki birçok şehire, Hollanda, Almanya ve bazı Arap ülkelerine de ihraç yapıyor.
Japon kökenli Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinden türeyen, örgü örenlerin gayet iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış haline denilen amiguruminin hem kolay öğrenilebilir hem de dekoratif ve sevimli olduğunu vurgulayan Boşça, "Benim hikayem teyze olmamla ve örgü merakımın birleşmesi ile başladı. Başlarda yeğenime yelek, ceket ve patik örmüştüm. Doğduğunda oluşan sağlık sorunları nedeniyle uzun sureli bir yoğun bakım hayatı oldu. Hastaneden çıktığında ona sağlıklı, plastik olmayan, yumuşak yapısı ve güvenle oynayabilecegi bir oyuncak yapmak istedim. Bunun için çeşitli arastirmalar yaptım ve amigurumi ile karşılaştım." diye konuştu

´Kendi kendime öğrendim´
Amigurumi bebek yapımını internetten ve çeşitli blog sayfalarından bakarak öğrendiğini belirten Elif Boşça, "İlk olarak internetten amigurumi bebeklerin nasıl örüldüğünü izledim ve sonra kendimce araştırma yaparak bu bebeklerin hangi malzemelerden oluştuğunu öğrendim. Amigurumi bebeklerin iplikleri özeldir. Tüylenmeyen ve leke tutmayan iplerdir. Bütün malzemeleri kendim alıyorum. Önceleri bu ipleri İskenderun´da bulamıyordum onun için şehir dışına çıkmak zorunda kalıyordum. Şimdi ise bu ipleri yaygınlaştığı için rahatlıkla bulabiliyorum." şeklinde konuştu.

Bir bebeğin maliyeti 20 TL
Orta boyuttaki bir amigurumi bebeklerin maliyeti 20 TL civarında tuttuğunu ifade den Boşça, sözlerine şöyle devam etti, "Aldığım iplerin boyutuna göre fiiyatları değişiyor. 50 gram bir yumağın fiyatı 3.5 TL, eğer bu bebek 35-40 cm bir bebekse bana maliyeti 20 TL´ye geliyor. Bu maliyete el emeğini de eklediğimde bebeğin satış fiyatı çıkıyor ortaya."

‘Çin malına inat organik bebekler´
Çin malı oyuncakları ailelerin 5 TL´ye bile bulabildiklerini ve bu oyuncakların insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Boşça, "Büyüklerimizin geçmişinde plastik oyuncaklardan çok bez bebekler daha yaygındı. Şimdi ise teknoloji ilerleyince bu Çin malı plastik oyuncakların fiyatları çok ucuzladı ve maddi durumu iyi olmayan ailelere cazip hale geldi. Ben kendim bu ürünleri üretiyorum diye söylemiyorum, kendi yeğenime de bu oyuncakları veriyorum. Bebekler oyuncakları ağızlarına almayı severler. Bu oyuncak bebekleri ise gönül rahatlığıyla ağızlarına alabilirler."
Boşça, evde hiç bir iş yapmayp boş duran veya sadece ev işleriyle yoğunlaşmış ev hanımlarına bu örgü işini tavsiye ederek, hanımlarımızın hem kendi ürettiklerini pazarlamanın mutluluğunu yaşayacaklarını hem de ailelerine maddi katkıda bulunabileceklerini belirtti.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi