Yeni normalleşme süreci başladı
Koronavirüs yörede can almayı sürdürürken, tedbirler de devam ediyor.
Tarih: 1.6.2021 16:21:33

Akın Bodur/İskenderun

 İskenderun´un Bekbele mahallesinden camcı Sedat Bilgin, yakalandığı koronavirüse yenildi ve yaşamını yitirdi.

Koronada normalleşme takvimi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yapılan kabine toplantısı sonrası yeni normalleşme kararlarını açıkladı. Buna göre, Haziran boyunca sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi günü için akşam 22.00 ile sabah 05.00 arasında olacak. Lokantalar sabah 07.00-21.00 arasında masaya servisi, pazar günleri ise sadece paket servisi yapabilecek. Restoran, kafe, spor salonları vb. 07.00-21.00 saatleri arasında açık olacak, ilk okullarda eğitim başladı, diğer okullarda ise okullarda 7 Haziran´da haftada iki gün yüz yüze eğitim olacak, üniversiteler ise 13 Eylül´de açılıyor. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler pazar günü hariç saat 07.00-21.00 arasında çalışmaya başladı. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması ise yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren yapılabilinecek. Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde başladı. Temmuz ayında kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecek.

Okullar açıldı, kapanma tarihi 2 Temmuz
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 7 Haziran Pazartesi günü itibariyle açılacağını duyurdu. Selçuk, sosyal iletişim hesabından yaptığı paylaşımında, "1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitime başlanacaktır. Diğer okul öncesi kurumların mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecektir. 7 Haziran pazartesi günü tüm ortaokul ve liselerde haftada iki gün yüz yüze eğitime geçilecek. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda yüz yüze eğitime yarından itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacak. 2020- 2021 eğitim öğretim yılı 2 Temmuz Cuma günü sona erecek" değerlendirmesinde bulundu.

Aşı olmayana sokak izni 4 saat
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, kabinenin aldığı karar kapsamında yeni normalleşmeye ilişkin karar aldı. Hatay Valivekili Aydın Tetikoğlu´nun başkanlığında toplanan il hıfzıssıhha kurulu, oy birliği ile aldığı 01 Haziran 2021 gün ve 2021/25 sayılı kararında, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla yerler ve kişilerin kısıtlamadan muaf tutulacağını anımsattı. "Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidir" ifadesinin yer verildiği kararda şunlar da yer aldı: "Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları, VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır. Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızla ilgili olarak, herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız pazar günleri dışındaki diğer günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler; pazar günleri ise tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır. Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler ve çocuklar şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak. Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; sadece sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacak olup sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre içerisinde şehirlerarası seyahate ilişkin herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek."
Kongreler, maske-mesafe-temizlik kuralına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m2, kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılması kaydıyla izin verilecek; Nikah törenleri de yiyecek-içecek ikramının yapılmaması ve azami 100 davetli ile sınırlandırılmasıyla yapılacak. Belirlenen kurallara uymayanlara TCK´nın 195. maddesi kapsamında gerekli adli İşlem yapılacak.

Aşılamada 50 üstüne başlanıyor
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye´nin aşı tedariki ve aşılama takvimi ile kademeli normalleşmeyi görüşürken, toplantı sonrası açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Haziran´dan itibaren aşılama programımız hızlandırdıklarını, 50 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacağını belirtti. 50 milyon doz Sputnik aşısı için anlaşma imzalandığını belirten Koca, bu hafta yaklaşık 5 milyon doz aşının daha ülkeye ulaşacağını kaydetti. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Koca, nüfusumuzun 3 katını aşan 270 milyon doz aşı için imza attıklarını belirtti. Türkiye, Mayıs sonu itibarıyla uygulanan birinci doz aşılamada 16 milyona ulaşırken, ikinci doz aşı ise 12 milyonu geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, sosyal iletişim sitesinden yaptığı paylaşımda, yerli aşı olan VLP tipi aşının Faz-2 aşaması için çağrıda bulundu. Varank, paylaşımında, "En yenilikçi aşı adayımızda Faz-1 aşamasını başarıyla tamamladık. Benim de gönüllüsü olduğum VLP aşısının Faz-2 aşaması için şartları sağlayan gönüllüler arıyoruz" ifadesine yer verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada da ODTÜ´den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesinden İhsan Gürsel çiftinin ortak projesi sonucu geliştirilen yerli VLP tipi aşı adayının insan denemelerinde yeni bir aşamaya geçildiği kaydedildi. Buna göre, Faz-1 aşamasında güvenilirliği kanıtlanan VLP tipi aşının etkinliğini ölçecek Faz-2 evresi için çalışmalar başladı. Faz-2 aşamasına en az 480 gönüllü katılacak. Gönüllüler 18 yaşını doldurmuş, herhangi bir sağlık sorunu veya hastalığı olmayan, genel sağlık durumu iyi kişilerden seçilecek ve covid-19 antikoru geliştirmemiş olması, covid-19 PCR, HIV, Hepatit B ve C testlerinin negatif çıkması istenecek. Hamileler gönüllü olamayacak. Gönüllülerin, tam kan sayımına, karaciğer, böbrek fonksiyonlarına ve kan şekerine bakılacak. Ayrıca gönüllülerden bilgilendirilmiş onay formunu imzalamaları istenecek. Kriterleri karşılayan 480 gönüllüye, subkutan enjeksiyonu yöntemiyle yani koldan kas içine değil, deri altına aşı yapılacak ve gönüllülere 3 hafta arayla iki doz aşı uygulanacak.
Kaynak:

Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan ve hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Korona vakalarında ´artış var´
Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Koronavirüs vaka sayısı Hatay´da azalırken, ülke genelinde vaka artışı ve can kaybı sürüyor.
20 bin nüfusa hizmet verecek
20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
“Beslenme programları bireyseldir”
“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Koronada vaka oranı azalıyor
Koronada vaka oranı azalıyor
Korona vaka sayısı ülkede artışa devam ederken, önceki birkaç haftaya göre Hatay´da yarıya yakın oranda azalma oldu.
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
İskenderun´da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanları, ekonomik ve özlük hakları konusunda hükümeti uyardı ve bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor. Korona vaka sayısı arttıkça, canlar da yitiriliyor.
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Kentleşme salgını arttırıyor
Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Koronada yüzde 30 artış var
Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi´nin deprem izolatörlerinin, 5 şiddetinin üzerindeki depremde devreye girerek, afet anında sağlık hizmetlerinin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlayacağı belirtildi.
Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi