"Yerel medyanın önemi farklı"
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, dün kutlandı. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve CHP İskenderun Gençlik Kolları dün ayrı ayrı gazetemize Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında ziyartte bulundu.
Tarih: 11.1.2019 11:04:17

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Kaymakamlığı basın sorumlusu Fatih Kayacan, İskenderun Belediyesi basın sorumlusu Ömer Soylu, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök ile farklı mesleklerden birçok kişi ve sivil toplum kuruluşu, kamu çalışanları telefon ya da mesajla gazetemiz çalışanlarının, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.
Çalışan Gazeteciler Günü, 10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek verenlerin hakları düzenlendi gün. Bu nedenle 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edildi ancak bir süre sonra gazeteler ve gazetecilere yönelik baskının artması üzerine 10 Ocak´ın, bayram değil, farkındalık etkinlikleri düzenlenmesi olarak adlandırılmaya başlandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, ülkede son 10 yılda çalışan gazetecilerin üçte birinin işsiz kaldığını, çalışabilen gazetecilerin ise çoğu Basın İş Yasası kapsamında olmadığını anımsattı ve Yeni Basın Kartı Yönetmeliği ise önceki yönetmeliklerin gerisinde kaldığını iade etti.

Kaymakamdan kutlama ziyareti
Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında dün gazetemizi ziyaret eden İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, çocukluk ve gençlik yıllarının yazılı medyayı, mizah dergilerini, bilim ve tekniğe yönelik ansiklopedileri okuyarak geçirdiğini ifade etti. Günün teknolojisi kapsamında ilerleyen süreçte yazılı basının yerini alabileceğini ifade eden kaymakam Yönden, kamu hizmeti olan, kamu ile idareciler arasında köprü görevi üstlenen, halkı bilgilendirme işlevi bulunan gazeteciliğin her zaman önem taşıyacağını ifade etti ve gazetemiz çalışanlarının gününü kutladı; yazı işleri müdürümüz Sadet Berkyürek ve çalışanlarla sohbet etti.

CHP´li gençlerden karanfil
CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Hurşit Mursaloğlu ve yönetimi de dün yaptığı ziyarette, gazetemiz çalışanlarının gününü kutladı. SES çalışanlarına karanfil hediye eden CHP´li gençler, medyanın, özellikle Anadolu medyasının, yerel haberciliğin çok önemli olduğunu, halkın fikir ve ifadelerinin duyurulması ve ilgililere yansıtılmasında aracılık görevi yaptığını kaydetti. CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Mursaloğlu, yerel basının her zaman yaygın medyaya göre önemli olduğunu, kent aşamında farklı bir yeri bulunduğunu belirtti ve gazetecilik yapanlarla gazetecilik mesleğini kullananlar arasındaki ayrımın da bilinmesi gerektiğini ifade etti. CHP İskenderun Gençlik Kolları olarak yerel medyayı sık sık ziyaret ettiklerini, etkinliklerine davet ettiklerini anlatan ve gazetemiz yazı işleri müdürü Berkyürek ile sohbet eden Mursaloğlu, son iki ayda kentteki yerel medyayı üç kez ziyaret ettiklerini ve bunu sürdüreceklerini anlattı. Hükümetin yaptığı yasal düzenlemelerden en çok etkilenen kesimin de yine yerel medya olduğunu kaydeden Mursaloğlu, kendilerinin yerel medyanın yanında ve destek olmayı sürdüreceğini söyledi.

"Sorumluluk düzeyi yüksek bir meslek"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök, dün gazetemizi telefonla arayarak, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Kutlamayı ziyaret ederek gerçekleştirmek istediğini ancak Ankara´da bulunmaları nedeniyle telefonla kutladıklarını ifade eden AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Gök, gazeteciliğin sorumluluk düzeyinin birçok meslekten daha yüksek olduğunu ifade etti ve bilgiyi doru aktarmanın, haklının güçlü olduğunu ifade etme ve savunmanın önemli olduğunu belirterek, işini doğru yapanların değerenin herg eçen gün daha iyi anlaşıldığını söyledi.

"Gerçek basın emekçilerinin gününü kutluyorum"
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün de yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "Gazeteciler işsiz. Gazeteciler tutsak. Kalemleri de tutsak. Gazeteciler baskı altında. Bu zorluğa rağmen cesaretle onurlu bir mücadele veren başta gazeteci dostlarım olmak üzere tüm gerçek basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da çalışan gazetecilerin gününü kutladı. Culha, “Kamuoyunu doğru ve objektif bir şekilde bilgilendiren, bilgi akışını tarafsız bir şekilde sağlayan basın, demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması, toplumun her kesiminin sesinin duyurulması bakımından oldukça büyük önem taşımaktadır. Basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ve baskıların kaldırıldığı, düşünce ve fikir özgürlüğünün yaşandığı aydınlık bir Türkiye´de yaşamak umuduyla, her koşulda büyük bir özveriyle çalışan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyorum" açıklaamasını yaptı.
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ise şu açıklamayı yaptı: "Basın çalışanları yer, mekân ve zaman ayırt etmeksizin, vatandaşlar adına doğru ve tarafsız bir şekilde yaptığı tüm çalışmaları gerektiğinde zor şartlarda bile görevlerini tamamlamaktan kaçmayan, bu uğurda canla başla çalışan bizim kıymetli yoldaşlarımızdır. Vatandaşın daha sağlıklı bilgilendirilmesi ve olayları farklı açılardan gözlemlemeleri adına basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması esastır. Bizlerin vatandaşlarla aramızdaki köprüyü koruyan basın mensuplarımız bizi yansıtan en önemli görevi de üstleniyor. Basın çalışanlarının, görevini yerine getirirken her zaman doğru haber verme, özel hayata saygı, tarafsızlık içerisinde olduğuna tüm samimiyetimle inanıyor, bu ilkeleri her zaman üstün tutacaklarından şüphe duymuyorum."

´Basın özgürlüğünde iyi noktada değiliz´
Saadet Partisi (SP) GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, ülkenin basın özgürlüğü ve gazetecilerin çalışma şartları açısından iyi bir noktada olmadığını ifade etti. SP GİK Üyesi Çalışkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Halkımızın doğru bilgilendirilmesini ilke edinmiş, tarafsız ve objektif basın, demokratik ve gelişmiş ülkelerin en önemli güçlerinden biridir. Zor şartlara rağmen ülkemizde ve dünyada görevlerini yerine getirmek için emek harcayan gazetecilerin halkı doğru, tarafsız ve sağlıklı bilgilendirme çabaları takdire değerdir. Maalesef Türkiye hem basın özgürlüğü hem de gazetecilerin çalışma şartları açısından iyi bir noktada değil. Umarız çalışma şartlarının daha da düzeldiği, basın özgürlüğünün kâmil manada gerçekleştiği bir Türkiye hepimizin ortak temennisidir. Bu vesile ile topluma karşı sorumluluğunu yerine getiren tüm basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Gününükutluyor, sosyal ve ekonomik refahın en yüksek standartlarda olduğu mutlu yarınlar, aydınlık günler temenni ediyorum."
İskenderun Kuyumcular ve Saatçılar Odası Başkanı Uğur Fırat da, insanların fikirlerini özgürce ifade edebilme ve doğru bilgiye ulaşmaya ihtiyacı ve hakları bulunduğun belirtti Fırat, "Demokratik toplumlarda, topluma bu hakkı kullanması yönünde en büyük katkıyı basın mensupları sağlamaktadır. Basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir. Kamuoyunun doğru ve tarafsız haber alması için fedakarca, özverili ve sorumluluk bilinciyle görev yapan gazetecilerin gününü kutlarım" görüşünü ifade etti.
Bağımsız Sağlık Sen (BASK) Genel Merkez yöneticisi Metin Yılmaz da gazetecilerin halkın gereçeğe ve olayra açılan penceresi olduğunu belirtti. Yılmaz, "Gazeticilik mesleği dekmorasinin temel taşlarındandır. Hayatın birçok alanında ulaştıkları doğru ve tarafsız bilgileri fedakarlık ve sorumlulukla kamuoyuna aktararak zor şartlarda mesleklerini icra etmektedir. Gazeteci arkadaşalrımızın kalemleri demokrasiyi koruyan kılınçtır. Yanlız ülkemizde olduğu gibi ilde yerel gazeteciler çok zor şartlarda bu görevi yerine getirmektedir. Gerek yerel yönetimler gerek kurumlarının bu kutsal görevde her daim yanlarında olunması gerekmektedir. BASK ailesi olarak gazetecilerinin yanınızıdayız" açıklamasını yaptı.
HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ise şunları belirtti: "Milletimizin ortak sesi olmanın ötesinde, kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Özellikle kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesinde basın mensuplarına çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Ülkede, bölgede ve ildeki gelişmelerin doğru şekilde algılanıp yorumlanması ve halkın bilgilendirilmesinde yerel gazetelerin de etkin bir rolü bulunmaktadır. Tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmektedir."
Bahçeşehir İskenderun Kampüsü iletişim uzmanı Buse Erenkul da gazetemize gönderdiği mesajla ggazetemiz çalışanlarının gününü kutladı.
Kaynak:

Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
İçinde bulunduğunuz ocak ayı, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı. İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki, çok eşlilik, sigara içme sağlıksız beslenme, rahim ağzı kanseri riskini artırır), çok sayıda doğum yapma, sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü, beş yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımının, rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında yer aldığını anımsattı.
Ovada ´taşkın incelemesi´
Ovada ´taşkın incelemesi´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
İki belediyede sözleşme imzalandı
İki belediyede sözleşme imzalandı
Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şubesi, Yayladağı ve Reyhanlı Belediyeleri ile toplu sözleşme imzaladı.
Barınma merkezini ziyaret etti
Barınma merkezini ziyaret etti
Vali, sınır karakolunda da inceleme yaptı
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliği, ülkede yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kentler arasında İskenderun ve Hatay´ın olduğunu ifade etti.
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
Türkiye´nin en büyük festival organizasyonları arasında gösterilen Zeytinli Rock Festivali, Erdemli Rock Festivali, İstanbul, İzmir, Dalaman, Kuşadası, Eskişehir gibi kentlerde rock festivalleri organize eden Milyon Yapım´la Milyonfest Arsuz Festivali için imza atıldı.
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yalçın Özkütük, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret etti; Kaymakam Yönden de Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Özkütük ve TCG Heybeliada Gemi Komutanı Yarbay İbrahim Akgül´e iade-i ziyarette bulundu.
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
İltica ve Göç Araştırma Merkezi (İGAM) ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle yürütülen, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ‘Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği´ projesi kapsamında İstanbul´da konferans düzenlenecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi