Yerli tohum özel sektörün de gözdesi
“939 firmadan kaçı yabancı?” sorusu yanıtlanmadı
Tarih: 20.2.2020 10:45:45

Sadet Berkyürek/İskenderun

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur´un yerli tohum önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Ekrem Pakdemirli, genetik kaynak olarak kullanılan yerli tohumlardan geliştirilen ve tescil edilen yeni çeşitlerin sektörün kullanımına sunulduğunu, yeni çeşit adaylarının da özel tohum firmalarına devredilerek özel firmaların ıslah programlarında kullanıldığı, firma adına da yerli çeşitler olarak tescil edilerek piyasaya sunulduğunu, halen tohumculuk sektöründe 939 firmanın faaliyet gösterdiğini belirtti.
Yerli tohumların tüm bölgelerden ‘genetik kaynak´ olarak toplanarak TAGEM´e bağlı İzmir´deki Ulusal Gen Bankası ile Ankara´daki Türkiye Tohum Gen Bankasında korunduğunu ve araştırma enstitülerinde ıslah çalışmalarında kullanıldığını hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Ekrem Pakdemirli, CHP Milletvekili Güzelmansur´un 7 Ocak´ta TBMM´ye Başkanlığına verdiği soru önergesini 11.02.2020 tarih ve 451900 sayılı 2 sayfalık yazıyla yanıtladı.
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından üretilen ve dağıtımı yapılan tohumlukların tamamının Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü TAGEM´in geliştirdiği yerli menşeli çeşitlerden oluştuğunu kaydetti. TİGEM tarafından tohum üretimi amacıyla tarla bitkileri olarak buğday arpa, triticale, yulaf, mısır, kırmızı mercimek, yonca, korunga, fig v.b. çeşitlerin yetiştirildiği belirten Pakdemirli, 2006´dan bugüne 8,6 milyon ton sertifikalı tohum üretildiğini, bunun 2,2 milyon tonunu tarla bitkilerinin oluşturduğunu bildirdi.

Havuç ve lahanada yerli çeşit geliştiriliyor
TAGEM ve TİGEM işbirliğiyle 2017 yılında Antalya/Boztepe işletmesinde Yerli Sebze Tohumçculuğunun Geliştirilmesi Projesi´nin uygulamaya konulduğunu, proje kapsamında toplan 10 dekar sera alanında domates, hıyar, biber, patlıcan ve kavun tohumu üretildiği, üretim ve dağıtımın devam ettiği bilgisine de paylaşan Bakan Pakdemirli, havuç ve lahanada yüzde yüz dışa bağımlı ülke algısının ise doğru olmasını ifade etti. Ülkemizdeki kayıtlı türlere ait bilgilerin yer aldığı Milli Çeşit Listesi ve Standart Tohumluk Kayıt listelerine göre şeker pancarında 102, havuçta 56, beyaz lahanada 53 çeşit kaydın bulunduğunu ifade eden Pakdemirli, ıslah çalışmaları ile lahanada yerli çeşitlerin geliştirildiğini, havuşta ise yerel kaynaklardan toplanan örneklerin hem gen bankalarında koruma altına alındığını hem de Araştırma Enstitüleri tarafından çeşit geliştirmeye yönelik ıslah çalışmalarında kullanıldığına dikkat çekti.

Yabancı firma sayısı ve pazar payı yanıtsız kaldı
Kışlık sebze yetiştiriciliğinde hat ve çeşit geliştirmenin bir proje olarak Aralık 2018´de başlatıldığını, proje kapsamında soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokolide gen havuzlarının genişletilerek uygun yeni hat ve çeşitlerin geliştirileceği bilgisi yer veren Pakdemirli, genetik kaynak olarak kullanılan yerli tohumlardan geliştirilen ve tescil edilen yeni çeşitlerin sektörün kullanımına sunulduğunu, yeni çeşit adaylarının da özel tohum firmalarına devredilerek özel firmaların ıslah programlarında kullanıldığı, firma adına da yerli çeşitler olarak tescil edilerek piyasaya sunulduğunu, halen tohumculuk sektöründe 939 firmanın faaliyet gösterdiğini belirtirken yabancı şirket sayısı ve ülkemiz topumculuk pazarındaki payını ise yanıtsız bıraktı.

Güzelmansur: Gıda, enerji kadar önemli bir güç
Enerji ve gıda Önergesinin gerekçesinde dünyada gıdanın enerji kadar büyük bir güç olduğunun altını çizen Güzelmansur ülkemizde yerli tohum yerine sertifikalı diye yabancı tohumların desteklenmesinin sakıncalarına değinerek, şunlara dikkat çekmişti: “Yerli tohumların iklim değişikliklerine, hastalıklara, zararlılara dayanıklı olması, insan sağlığı açısından çok yararlı olan vitamin, mineral ve fitokimyasallar bakımından zengin olması yerli tohumun önemini daha da artırmaktadır. Hal böyleyken 2006 yılında yürürlüğe giren Tohumculuk Yasası ile yerli tohum yerine, yabancı şirketlerin ürettiği hibrit diğer adıyla sertifikalı tohumlar desteklenmektedir. Oysaki besleyici değerleri olmayan, iklim değişikliklerine dayanıklılığı bulunmayan bu tohumlar ülkemizin hem ekonomik kaynaklarını hem de tarımını yok etmektedir.”

Hangi soruları yöneltmişti?
Güzelmansur, Bakanlık yanıtına konu olan şu soruları yöneltmişti: Ülkemizde 2006 yılından beri, yıllar itibarıyla, tarla bitkileri, meyve ve sebzede üretilen sertifikalı tohum miktarı nedir? Bu tohumların ne kadarını yerli tohumlar oluşturmaktadır? 2019 yılında ülkemizde ekimi yapılan tarla bitkisi, meyve ve sebzelerin ne kadarı yerli tohumlardan oluşmaktadır? Havuç, lahana, şekerpancarında yerli tohum olmadığı, bunlarda %100 dışa bağımlı olduğumuz bilinmektedir. Ülkemizde tamamıyla dışa bağımlı olduğumuz diğer tarla bitkileri, meyve ve sebzeler nelerdir? Bakanlığa bağlı araştırma enstitüleri tarafından, bugüne kadar ıslah edilen ve tescillenen yerli tohum türleri nelerdir? Ülkemizde tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren yabancı şirket sayısı ve bunların ülkemiz tohumculuk pazarındaki payları nedir?
Kaynak:

Croitor: Moldova Hatay EXPO´da olacak
Croitor: Moldova Hatay EXPO´da olacak
Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, çalışma ziyareti kapsamında geldiği Hatay´da ziyaret ve incelemelerde bulundu.
263 madenci anıldı
263 madenci anıldı
vDünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve 03 Mart 1992´de Kozlu´daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü´nde anıldı.
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Kamelyada unutulan ziynet eşyalarının yeni evli çiftin olduğu belirlendi
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında tedavi hizmet protokolü imzalandı.
Kadınlar için ortak proje
Kadınlar için ortak proje
HBB ve Defne Belediyesi kadına yönelik şiddetle mücadele için ortak proje yürütecek.
Turizm eğitimini konuştular
Turizm eğitimini konuştular
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depçi´nin Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´ya gerçekleştirdiği ziyarette Turizm Fakültesi´nin bir biriminin faaliyete geçirilmesi değerlendirildi.
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol ve Payas Şubeleri sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yapanlara karşı, hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde suç duyurusunda bulunuldu.
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Arsuz Belediye Başkanı Güven: Ailelerinizle birlikte maske-mesafe-hijyen ve ilçe hıfzıssıhha kararlarına uyarak ilçemize bekliyoruz.
4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi