Yeşil ve Kalem, kitaplarını tanıttı
Şair-yazar Edip Yeşil, İskenderun´da yaptığı söyleşi ve imza günüyle ´Yanlız ağaç´, yazar Güler Kalem de ´Duman ve kedi adlı kitaplarını tanıttı.
Tarih: 8.11.2019 11:00:03

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun´da faaliyet gösteren Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin geleneksel Çarşamba Sohbetinin konuğu olan şair-yazar Edip Yeşil ve yazar Güler Kalem, okumanın ve örgütlenmenin çok önemli olduğunu ifade etti. Sokrates´in "Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın" sözünü anımsatan yazar Yeşil, ülkemizde okumanın yüzeysel kaldığını ifade ederek, toplumun gelişmesi için okumak gerektiğini, evlerdeki kitapların süs gibi kullanılmaması gerektiğini söyledi. Teknolojinin gelişmesiyle insanların birbirlerinin gözüne bakmadığını veya daha az bakmaya başladığını, kitap okumadıklarını ve yüzeysel okumalar yapıldığını savunan Yeşil, "Bir insan kaç gün telefonsuz durabilir? Bakıyorum, insanlar kafeye gittiklerinde hemen telefonunu şarja takıyor. Çünkü, telefonsuz yaşayamıyor. Belki de kaliteli bir sohpet olmayacağını düşünüyor, insanların gözünün içine bakmaya korkuyor" değerlendirmesini yaptı. Okumanın sürekeliliğinin toplumun örgütlenmesini de sağlayacağını anlatan Yeşil, "Toplum olarak iyi bir okuma kültürü yaratmalıyız, Mesela İsveç´te 5 milyar nüfusun 25 milyonu örgütlü. Bu bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösterir. Bizim ülkemiz de örgütlü demek korkunç bir şey diye algılanıyor" dedi.
2014 yılında yayınlanan "Sen yoktun, ben üşürken" adlı şiir kitabının ardından ´Yanlız ağaç´ adlı hikaye kitabını da Klaros yayınevinden okur severlerle buluşturan yazar Yeşil, söyleşi sonrası kitaplarını da imzaladı. Yeşil, "Bu bir günde yazılmış bir masal, derdi olan bir masal, derdi derken ben sabah saatlerinde yürüyüşe çıkarım, Baktım bir ağaç seçtim çok güzel bir ağaç çınar ağacı, sanırım yaşıda 150-200 yıllık vardır. Daha sonra bir gün Antakya´nın fotoğraf tarihine girdim o fotoğrafa baktığımda bir ağaç gördüm; aynı ağaç, 150 yıl öncesinde çekilmiş. Asi´yi selamlayan bir ağaç. Asi üzerinde dallarıyla bir ağaç. Bir kaç defa o ağacın yanından geçtim. Zaman zaman ağaçla konuşmaya başladım, sonra o ağacın anlatacakları şeyler var, diye düşündüm. Çünkü o ağacın bir geçmişi ve geçmişe dair bir tanıklığı var. Ağaç dilini yaratmak zor oldu. Ağaç diliyle anlatmaya çalıştım. Onun o tanıklığında. Tabiki Antakya´nın o tarihsel dokusunu ağaç üzerinden anlatmaya çalıştım. Amik gölünün kurutulmasıyla ilgili ekosisteme yarattığı tahribatları yine ağaç dilinden anlatmaya çalıştım. Kitap öyle oluştu. Bir günde yazılmış bir kitap" diye konuştu.
Söyleşiye katılan sınıf öğretmenliği de yapan yazar Kalem de söyleşi yaptı ve Sevgi Soysal Ödülü verilen ´Duman ve kedi´ adlı öykü kitabını tanıttı. Nilüfer Belediyesinin Sevgi Soysal Mansiyon Ödülünü kazanan Kalem, " Birçok kişi ´Bana dokunmayan yılan bin yaşasın´ şeklinde yaşasa da ben susarsam. Susulursa toplumun kanayan yarası hiç bir şekilde dinmeyecek. O hassasiyetle, o duyarlılıkla 4-5 yıllık bir deneyim" diye konuştu. Edebiyat dünyasına öyküyle başladığını belirten Kalem, "Kitabın çıkışı yakın tarihte ötekileştirilen dersim olayları benim çıkış noktam oldu. Yakın tarihimize baktığımızda özellikle çocukların öldüğü savaşlar yaşanıyor ve savaşlar en çok çocukları etkiliyor, en çok yara alan onlar oluyor. Çocukların öldüğü, öldürüldüğü bir sisteme ayak diremek için öyküyü yazmalıyım dedim ve yazdım. Bunu insanlara, topluma göstermeliyim diye girizgah yaptık. Toplumda ötekileştirme son demine kadar sürüyor. Bu ayrıştırma insanların değerlerine sırt çevirerek onun varlığını kabul etmeme şeklinde sürüyor. Bunu görmeme durumu 5 yüz yıl öncesinde de vardı, hala var. Öykülerin içinde kadın da var, kadınlara yönelik yapılan şiddet, kadınların gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddet de... Benim anneannem bir şamandı ve şaman geleneği kapsamında o yetenekleri insanlara yardım etmeye adamıştı. Kök kültürü gelenekler, görenekler, bu anekdotları öyküleştirdim" diye konuştu.
Kaynak:

Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Sanatçı Tolga Sağ, İskenderun´da konser verdi.
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
Samandağ´da belediye ve Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi işbirliğiyle "Diyabet ve obezitenin zararlarından korunma eğitimi" konferans düzenlendi.
Validen komutana iade-i ziyaret
Validen komutana iade-i ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ümit Durmaz´a, dün iade-i ziyarette bulundu.
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
Arsuz Kaymakamlığı ve Herkes İçin Spor Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen Arsuz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı kurumların da katkı verdiği Herkes İçin Spor etkinliği Arsuz´da düzenlendi.
Müdüre plaketli uğurlama
Müdüre plaketli uğurlama
Arsuz´da üç yıldır nüfus müdürlüğü görevini yürüten Gülsel Soğancı, Kastamonu´nun Abana ilçesine atandı.
Üniversite kampüsüne cami
Üniversite kampüsüne cami
2 dönüme yapılan üç katlı cami, 7 bin kişi kapasiteli
Noktaları arayarak bilgilendiler
Noktaları arayarak bilgilendiler
Harry Potter´ın kaynağı da Edinburgh mezarlığı
Bir ayda 203.974 kişi GBT sorgusu
Bir ayda 203.974 kişi GBT sorgusu
Ekim´de 25.720 sürücüye 9.063.438 TL ceza kesildi
46 noktada uyuşturucu denetimi
46 noktada uyuşturucu denetimi
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve KOM Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından önceki gün genişletilmiş alan uygulaması yapıldığı açıklandı.
Müdürler, okulların ´sorunlarını iletti´
Müdürler, okulların ´sorunlarını iletti´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyenin imkânları ölçüsünde eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Hatay mutfağı atölye çalışmasıyla öğretilecek
Hatay mutfağı atölye çalışmasıyla öğretilecek
Hatay Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı projesi kapsamında workshop etkinliklerini başlattı.
Bir yarışmada 5 altın, 1 gümüş
Bir yarışmada 5 altın, 1 gümüş
Hataylı yüzücü Kamil Köseoğlu, Atatürk Haftası kapsamında Bursa´da düzenlenen Türkiye Masterler Yüzme Şampiyonası´na altı ayrı kategoride katıldı ve 5 altın ile 1 gümüş madalya kazandı.
AFAD´tan ´deprem sigotası´ çağrısı
AFAD´tan ´deprem sigotası´ çağrısı
Ülkede afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından başlatılan Afetlere Hazırlık Yılı´nın beşinci ayına girdiği ve projenin bu ayın temasının ´afet sigortası´ olarak belirlendiği açıklandı.
Erzinli muhtarlar İskenderun´da konuk oldu
Erzinli muhtarlar İskenderun´da konuk oldu
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, daha önce kaymakam olarak görev yaptığı kentler arasında bulunan Erzin´deki muhtarlarla İskenderun´da kahvaltıda buluştu.
İskenderun´da aşı bulunamıyor
İskenderun´da aşı bulunamıyor
Grip için eylem planı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi