Yeşil ve Kalem, kitaplarını tanıttı
Şair-yazar Edip Yeşil, İskenderun´da yaptığı söyleşi ve imza günüyle ´Yanlız ağaç´, yazar Güler Kalem de ´Duman ve kedi adlı kitaplarını tanıttı.
Tarih: 8.11.2019 11:00:03

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun´da faaliyet gösteren Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin geleneksel Çarşamba Sohbetinin konuğu olan şair-yazar Edip Yeşil ve yazar Güler Kalem, okumanın ve örgütlenmenin çok önemli olduğunu ifade etti. Sokrates´in "Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın" sözünü anımsatan yazar Yeşil, ülkemizde okumanın yüzeysel kaldığını ifade ederek, toplumun gelişmesi için okumak gerektiğini, evlerdeki kitapların süs gibi kullanılmaması gerektiğini söyledi. Teknolojinin gelişmesiyle insanların birbirlerinin gözüne bakmadığını veya daha az bakmaya başladığını, kitap okumadıklarını ve yüzeysel okumalar yapıldığını savunan Yeşil, "Bir insan kaç gün telefonsuz durabilir? Bakıyorum, insanlar kafeye gittiklerinde hemen telefonunu şarja takıyor. Çünkü, telefonsuz yaşayamıyor. Belki de kaliteli bir sohpet olmayacağını düşünüyor, insanların gözünün içine bakmaya korkuyor" değerlendirmesini yaptı. Okumanın sürekeliliğinin toplumun örgütlenmesini de sağlayacağını anlatan Yeşil, "Toplum olarak iyi bir okuma kültürü yaratmalıyız, Mesela İsveç´te 5 milyar nüfusun 25 milyonu örgütlü. Bu bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösterir. Bizim ülkemiz de örgütlü demek korkunç bir şey diye algılanıyor" dedi.
2014 yılında yayınlanan "Sen yoktun, ben üşürken" adlı şiir kitabının ardından ´Yanlız ağaç´ adlı hikaye kitabını da Klaros yayınevinden okur severlerle buluşturan yazar Yeşil, söyleşi sonrası kitaplarını da imzaladı. Yeşil, "Bu bir günde yazılmış bir masal, derdi olan bir masal, derdi derken ben sabah saatlerinde yürüyüşe çıkarım, Baktım bir ağaç seçtim çok güzel bir ağaç çınar ağacı, sanırım yaşıda 150-200 yıllık vardır. Daha sonra bir gün Antakya´nın fotoğraf tarihine girdim o fotoğrafa baktığımda bir ağaç gördüm; aynı ağaç, 150 yıl öncesinde çekilmiş. Asi´yi selamlayan bir ağaç. Asi üzerinde dallarıyla bir ağaç. Bir kaç defa o ağacın yanından geçtim. Zaman zaman ağaçla konuşmaya başladım, sonra o ağacın anlatacakları şeyler var, diye düşündüm. Çünkü o ağacın bir geçmişi ve geçmişe dair bir tanıklığı var. Ağaç dilini yaratmak zor oldu. Ağaç diliyle anlatmaya çalıştım. Onun o tanıklığında. Tabiki Antakya´nın o tarihsel dokusunu ağaç üzerinden anlatmaya çalıştım. Amik gölünün kurutulmasıyla ilgili ekosisteme yarattığı tahribatları yine ağaç dilinden anlatmaya çalıştım. Kitap öyle oluştu. Bir günde yazılmış bir kitap" diye konuştu.
Söyleşiye katılan sınıf öğretmenliği de yapan yazar Kalem de söyleşi yaptı ve Sevgi Soysal Ödülü verilen ´Duman ve kedi´ adlı öykü kitabını tanıttı. Nilüfer Belediyesinin Sevgi Soysal Mansiyon Ödülünü kazanan Kalem, " Birçok kişi ´Bana dokunmayan yılan bin yaşasın´ şeklinde yaşasa da ben susarsam. Susulursa toplumun kanayan yarası hiç bir şekilde dinmeyecek. O hassasiyetle, o duyarlılıkla 4-5 yıllık bir deneyim" diye konuştu. Edebiyat dünyasına öyküyle başladığını belirten Kalem, "Kitabın çıkışı yakın tarihte ötekileştirilen dersim olayları benim çıkış noktam oldu. Yakın tarihimize baktığımızda özellikle çocukların öldüğü savaşlar yaşanıyor ve savaşlar en çok çocukları etkiliyor, en çok yara alan onlar oluyor. Çocukların öldüğü, öldürüldüğü bir sisteme ayak diremek için öyküyü yazmalıyım dedim ve yazdım. Bunu insanlara, topluma göstermeliyim diye girizgah yaptık. Toplumda ötekileştirme son demine kadar sürüyor. Bu ayrıştırma insanların değerlerine sırt çevirerek onun varlığını kabul etmeme şeklinde sürüyor. Bunu görmeme durumu 5 yüz yıl öncesinde de vardı, hala var. Öykülerin içinde kadın da var, kadınlara yönelik yapılan şiddet, kadınların gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddet de... Benim anneannem bir şamandı ve şaman geleneği kapsamında o yetenekleri insanlara yardım etmeye adamıştı. Kök kültürü gelenekler, görenekler, bu anekdotları öyküleştirdim" diye konuştu.
Kaynak:

Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilciliğine Mustafa Çankaya getirildi.
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesinin ´durdurulduğunu´ belirttiği İskenderun, Dörtyol, Antakya ve Samandağ´daki parkomat (parklanma) uygulaması, İskenderun´da sürüyor.
Şehit ailesinin vali ziyareti
Şehit ailesinin vali ziyareti
11 Eylül 2020 tarihinde Van´ın Çatak ilçesi kırsalında düzenlenen ´Yıldırım-10 Norduz´ operasyonunda şehit olan jandarma uzman çavuş Sezer Uçar´ın ailesi, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, şehit ailesini makamında kabul etti.
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Hatay 2. İdare Mahkemesi, işe girmek isteyen bir kişinin güvenlik soruşturmasının olumsuz olmasına yönelik Hatay Valiliği İl Özel Güvenlik Komisyonun aykırının, masumiyet ve adil yargılanma hakkı ve Anayasal bir hak olan çalışma hakkının ihlal edilmesini getirdiğini belirtti ve kararı iptal etti.
EXPO hazırlıkları sürüyor
EXPO hazırlıkları sürüyor
10 Aralık´ta başlayacak Hatay Expo-21 çalışmaları sürüyor.
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan Özgür Özdemir, gönlünü kaptırdığı kimya mühendisi Merve Talay ile yaşamını birleştirdi.
"Sadece parayı düşünmedik"
"Sadece parayı düşünmedik"
Atakaş Hatayspor´ın golcü futbolcusu Boupendza´nın Rus takımı Krasnodar´e transfer olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan kulübün onursal başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sadece parayı değil futbolcunun isteği ve geleceğini de düşündüklerini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi