YKS sonuçları açıklandı
2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM´nin resmi internet sitesinden dün sabah açıklandı.
Tarih: 28.7.2021 15:54:57

Devrim Fındık-Nesrin Geyik/İskenderun

 ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün da, 26-27 Haziran´da yapılan 2021-YKS sonuçlarına ilişkin sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada, "26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan açıkladık" paylaşımını yaptı. YKS sonuçlarını değerlendiren İskenderunlu öğretmen Recep Yıldırım, pandemi sürecinin öğrencilerin genel başarısını etkilediğini; gençlerin enerjilerini çalıp, yoğunlaşmalarını engellediğini ifade etti.
Tercihlerin 5-13 Ağustos tarihleri arasında alınacağını belirten Aygün, "Adaylarımızın tercihler başlamadan önce daha sağlıklı bir değerlendirme yapmalarına imkan vermek amacıyla 2021-YKS değerlendirme işlemlerini hızlandırarak sınav sonuçlarını ilan edilen tarihten daha erken açıkladık. Adaylar tercihlerini 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapacak" ifadesine yer verdi. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM´nin ´sonuc.osym.gov.tr´ internet adresinden açıklanan T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebiliyor. Üniversitelerde, ön lisans alanında 492 bin, lisansta 494 bin 132, özel yetenek alanında 28 bin 196, okul birinciliği kontenjanında ise 24 bin 537 olmak üzere toplam 1 milyon 38 bin 865 öğrenci kapasitesine sahip bulunuyor. YKS tercihleri, bu yıl üniversitelerde bulunan 1 milyon 38 binlik kontenjan için alınacak.
TYT´de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını; TYT´de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türüi ile öğrenci alan lisans programları ile TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecek. TYT´de 150 ve üzeri, ancak 180 puan üzerinde olmayan adaylar SAY, SÖZ, EA, DİL puanları ile sadece ön lisans programlarını tercih edebilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekecek.

Üniversitelerin kaç kontenjanı var?
Üniversitelerin bu yılki kontenjanları toplam 1.038.865 kişi olacak. Bu kontenjanların 852.868 kişisi devlet üniversitelerine, 171.611 kişisi vakıf üniversitelerine, 13.470 kişisi de KKTC üniversitelerine, 916´sı ise diğer ülkelerdeki üniversitelere kayıp yaptırabilecek. Buna göre, üniversitelerin bu yılki kontenjanları şöyle olacak:
Devlet Üniversiteleri: Önlisans: 413.504 Lisans: 390.923 Özel yetenek: 23.923
Vakıf Üniversiteleri: Önlisans: 75.044 Lisans: 92.369 Özel yetenek: 4.171
KKTC Üniversiteleri: Önlisans: 3.372 Lisans: 9.997 Özel yetenek: 101
Diğer ülkelerdeki Üniversiteler: Önlisans: 90 Lisans: 816 Özel yetenek: 20

‘Pandemi başarıyı olumsuz etkiledi´
İskenderun´da özel eğitim veren Güney Kampüs Metin Kanmaz Kolejinin Türkçe öğretmeni Recep Yıldırım, ÖSYM tarafından açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları hakkında gazetemize değerlendirmede bulundu. Puanların öğrencilerin beklentilerinin altında geldiğini söyleyen Yıldırım, geçen sene sınavda zor soruların olduğunu, bu sene ise sınavın tüm müfredatı kapsadığını anlattı. Pandeminin öğrenciler üzerinde olumsuz etki yarattığını da belirten Yıldırım, sınav sonuçlarının başarıyı düşürmesinin yanı sıra tercihlerde puanlara da yansıyacağını düşündüğünü kaydetti. YKS hakkında İskenderun açısından değerlendirme yapan Yıldırım, şöyle konuştu: “Puanlar öğrencilerin beklentilerinin altında geldi. Geçen sene zor sorular vardı. Bu sene öğrenciler tüm müfredattan sorumlu oldular. Geçen yıl matematik alanında 2 tane çok zor soru çıkıyordu bu sene 5 tane çok zor soru soruldu. Diğer derslerde soru zorluğu normaldi. Hatay, İskenderun açısından bakıldığında, pandeminin öğrencilerin genel başarısını etkilediğini görüyoruz. İlk beş bine yerleşen öğrenci bu sene yedi bine yerleşti. Öğrenciler genel olarak bu pandemi sürecine uyum sağlayamadı. Hem mezun öğrenci hem de okuyan öğrenci açısından pandemi dönemi, gençlerin enerjilerini çaldı, yoğunlaşmalarını engelledi. Pandeminin olumsuz etkisi oldu. Sınav sonuçları açısından da düşük bir başarıyı getirdi. Bu da bana göre, tercihlerde okul puanlarına, yerleştirmeye yansıyacak. Mesela Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 17 bin ile alırken bu sene 19 bin gibi bir sıralama ile alacaktır."
Kaynak:

Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Özel Antakya Teknokent Koleji ile Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu arasında sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün okul-sanayi işbirliği protokolü imzalandı.
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, yeni eğitim öğretim yılının, salgınla ilgili kaygılar, aşı ve test tartışmaları, LGS sonrası istediği okul türüne yerleşemeyenler, kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları, özel-devlet arasındaki uygulama farkları vb. bir dolu sorunun gölgesinde başladığını belirtti.
Zil çaldı ve eğitim başladı
Zil çaldı ve eğitim başladı
İlk, orta ve liselerde okullar, bir buçuk yıl sonra açıldı ve yüz yüze eğitim başladı.
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Eğitim sen İskenderun şube Başkanı Mustafa Ünsal, pandeminin başlangıcından bu yana geçen sürede MEB alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin alep ve önerilerine kulaklarını tıkadığını savundu.
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı.
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
İskenderun´da 2021 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nda (YKS) dereceye giren öğrenciler için düzenlenen törenle hediye verildi.
Emin, burs desteği istiyor
Emin, burs desteği istiyor
YKS´de Türkiye 784. olmuştu
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) orman yangınları ile mücadele için proje çağrısı yaptı.
YKS puanı 170´e çekildi
YKS puanı 170´e çekildi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite sınavlarında baraj puanını 170´e düşürdü. Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, barajdaki düşüş, ilk tercihler ve ek yerleştirmede geçerli olmayacak.
Barajı geçenler avantajlı
Barajı geçenler avantajlı
YKS´de 180 ve üstü alan kişi sayısı az, üniversitelerde kontenjan çok
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim bakanlığının ´http://www.meb.gov.tr´ adresinden ilan edildi.
İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2020-2021 akademik dönemi mezunlarını gerçekleştirilen Mezuniyet Töreni ile uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadiriye Yırtıcı, proje kapsamında Eylül 2021´den itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin başlayacağını ve öğrencilerle birlikte yurtdışı hareketliliklere katılacaklarını belirtti.
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´daki spor kompleksi ve yaşam merkezinde ücretsiz yaz spor kurslarının devam ettiğini bildirdi.
İSTE´de İHA eğitimi
İSTE´de İHA eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim ve ehliyet kurslarının 7 Temmuz´da yüz yüze başlayacağını açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi